طریقه بافت تصویر روی لباس (۲)

8

با سلام. در ادامه آموزش بافت تصویر و یا شکل های کارتونی و … بر روی لباس، نوبت به طرحهایی با چند رنگ می رسد. در پست قبل، بافت شکلهایی با یک رنگ را توضیح دادیم. در اینجا نکاتی را در مورد بافت نقش های چند رنگ توضیح می دهیم و نقشه هایی زیبا برایتان می آوریم. با ما همراه باشید.

برای استفاده از الگو می توانید روی آن زوم کنید و در سایز بزرگتر از آن پرینت بگیرید تا دیدن چهار خانه ها موقع بافت راحت تر باشد.

اصول بافت نقشه های چند رنگ، مثل بافت نقشه های تک رنگ است با این تفاوت که تعداد رنگ هایی که استفاده می کنید بیشتر است و باید دقت و حوصله بیشتری به خرج بدهید. در شکل بالا، یک رنگ زمینه دارید که همان مربع های خالی است و سه رنگ مشکی، زرد وخردلی برای بافت طرح استفاده شده است.

درشکل بالا علاوه بر رنگ زمینه، از ۵ رنگ مشکی، زرد، سفید، صورتی و قهوه ای استفاده شده است.

نکته: وقتی تعداد رنگها اضافه می شود، بهتر است برای هر رنگ یک گلوله کوچک از آن کاموا در محل شروع بافتن آن رنگ، قرار دهید. با اینکار شما در مصرف نخ صرفه جویی می کنید چون نخ کمتری در پشت کار کشیده می شود.

توجه: در موقع بافت رنگ های مختلف، چون نخ ها را به شکل ضربدری جابجا می کنید که سوراخ نیفتد، باید مواظب باشید که نخها به هم گره نخورد و بعد از یک رج که می بافید نخها را از هم جدا کرده و مرتب کنید. 

توجه: وقتی بافت یک رنگ به طور کامل تمام شد، آن نخ را با در نظر گرفتن مقداری اضافه قیچی کنید و به یکی از نخ های پشت بافت گره بزنید تا باز نشود. ممکن است از محل بافت یک رنگ تا محل بعدی مقداری فاصله باشد (مثل رنگ صورتی در الگوی بالا) در اینصورت هم بهتر است پس از اتمام آخرین رج صورتی قسمت پایین، نخ صورتی را بریده و برای قسمت بالا دوباره وصل کنید. 

بریدن نخ پس از اتمام یک قسمت (مثل قسمت سفید در شکل بالا) دو فایده دارد. اول اینکه تعداد نخها کم می شود در نتیجه کمتر به هم پیچ می خورند و دوم ، نخها در پشت کار کمتر کشیده می شوند.

توجه: حتما مواظب باشید که نخ های پشت کار ( فاصله بین دو نقطه از بافت که با یک رنگ بافته می شود ) کوتاهتر از فاصله بین آن دو نقطه نباشد واگرنه بافت شما جمع می شود و شکل خود را به خوبی نشان نمی دهد. یعنی نخ های پشت کار نه باید خیلی کوتاه باشند که باعث کشیدگی شوند و نه باید خیلی شل باشد که آویزان شود.

اینهم یک الگو با نمونه بافته شده آن که بسیار ساده است .

و یک نمونه دیگر که کمی مشکل تر است. شما هم بعد از چند بار تمرین می توانید لباس های زیبایی برای خود یا فرزندانتان ببافید.

شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۸ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  آیا در چندرنگ بافی روشی هست که نخهای پشت کار رو بپوشونه تا به جایی گیر نکنه؟ مثلا میشه پشت قسمت طرحدار لایی چسبوند یا یک کار مشابه این؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام . بله شما می توانید در همان زمان که با یک رنگ می بافید نخ رنگ دیگر را هم با آن جلو ببرید کمی کا رسختتر می شود و نخ هم بیشتر مصرف می شود .بهترین روش این است که طرح را روی بافت بدوزید که آموزش آنرا هم گذاشته ایم.
   لایی روی بافتنی نمی چسبد و بعد از مدتی کنده می شود.

 2. Avatar

  سلام منظورازاینکه ضربدری ببافیم چیه برای اینکه رنگ کامواروکه عوض می کنیم سوراخ نیفته ؟

  • مدیر سایت

   بله یعنی وقتی جای دوتا نخ رو میخوایم عوض کنیم از روی هم عبورشون میدیم که حالت ضربدر نسبت به هم دارن.

 3. Avatar

  سلام توی محاسبه دونه هاگفتین دورشکمواندازه میگیرم وبعدتعداددونه هاروطبق این اندازه ب دست میاریم.

  برای ژاکتی ک ازگردن هم شروع میشه باهمین تعداددونه شروع کنیم؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای بافت ژاکت از گردن همانطور که در آموزش مربوطه توضیح دادیم، باید تعداد دانه هایی که سر می اندازید به اندازه دورگردن باشد (کیپ نباشد، بلکه به اندازه ای که میگیرید آزادی بدهید). می توانید دور گردن را اندازه بگیرید و تعداد دانه ها را به روشی که گفتیم از روی اندازه دور گردن محاسبه کنید.

 4. Avatar

  سلام عزیزم ممنون ازمطالب خوبتون.

  من خیلی دوست دارم ی ژاکت واسه خودم ببافم.اگه اموزش ی مدل راحت روبزارین ممنون میشم.

  • مدیر سایت

   سلام، خواهش میکنم
   اگر پیگیر آموزش های بافتنی ما بوده اید ما دو آموزش برای اصول اولیه بافت یک ژاکت ساده را گفتیم که از لینک های زیر می توانید آنها را ببینید :
   ۱) طریقه محاسبه تعداد دانه ها در بافت دومیل
   ۲) آموزش بافت لباس با دو میل از گردن
   با استفاده از آموزش اول تعداد دانه های لازم برای سایز خودتون رو محاسبه کنید و با آموزش دوم یک ژاکت ساده برای خودتون ببافید. می تونید برای ژاکت هم از بافت زیر و روی ساده یا بافت ابری که هر دوی اینها را هم در بخش بافتنی آموزش دادیم استفاده کنید.
   ان شاالله آموزش بافت یک ژاکت بچه گانه از پایین رو هم فردا خواهیم گذاشت که آن را هم می توانید با اندازه های خودتون و با یک بافت ساده تر ببافید. باز هم هرجایی به مشکل خوردید من درخدمتم

ارسال نظر