طریقه بافت تصویر روی لباس (۱)

8

باسلام به علاقمندان هنر بافتنی. به شما قول داده بودیم که طریقه بافت تصویر را روی بافتنی آموزش دهیم. در پست قبل چند نمونه از مدل لباس های بافتنی کودکان که روی آنها تصویری بافته شده بود را با هم دیدیم. در این پست از ساده ترین الگوها شروع می کنیم. بافت شکل روی لباس کار سختی نیست فقط باید با توجه به الگویی که دارید، رنگ نخها را عوض کنید. اگر تازه کار هستید بهتر است از یک الگوی ساده با یک رنگ شروع کنید و سپس الگوهایی با رنگهای بیشتر را انتخاب کنید. در این بافتها نقشه خوانی بسیار اهمیت دارد. برای شروع کار، تصویر زیر را در نظر بگیرید. یک طرح بسیار ساده.

بافتهای مورد نیاز : 

فرض کنید زمینه لباس شما یعنی مربع های خالی، به رنگ سفید است و طرح گربه به رنگ سیاه. پس با کاموای سفید، بافت را شروع می کنید. هر مربع نشان دهنده یک دانه از بافت است. زمانی که به ضربدرهای روی شکل رسیدید، نخ مشکی را به نخ سفید گره بزنید و به تعدادی که می بینید از کاموای مشکی ببافید ( ۲ دانه) و سپس دوباره نخ را تعویض کنید و با نخ سفید بافت را ادامه دهید.

نکته ۱: در موقع تعویض نخ ( مشکی با سفید ) نخها را به صورت ضربدری از روی هم رد کنید که سوراخ نیفتد. در تصویر زیر می توانید این کار را به خوبی مشاهده کنید.

توجه: رج رفت، بافت از زیر و رج برگشت بافت از رو است. دقت کنید در این نقشه ها، رج برگشت هم نشان داده شده و نباید مشابه رج رفت بافته شود.

در رج برگشت باز با توجه به نقشه تعداد دانه های سفید و سیاه را در جای خود ببافید. مثلا در رج برگشت با اینکه تعداد دانه های سیاه تغییری نکرده (۲ دانه) ولی جای آنها تغییر کرده.

نکته ۲: برای اینکه مجبور نباشید نخ را در طول بافت خیلی جابجا کنید، یک گلوله نخ مشکی را در همانجایی که بافت مشکی شروع می شود قرار دهید. مثلا در شکل گربه، نخ مشکی در وسط کار متمرکز است پس یک گلوله نخ مشکی کافیست ولی در طرح میکی موس (در ادامه آورده شده) می توانید از ۳ گلوله نخ مشکی استفاده کنید تا نخها کمتر در پشت کار کشیده شوند. این کار زمانی که از چند رنگ استفاده می کنید بسیار مهم است. در شکل زیر، پشت کار را می بینید.

به همین سادگی، شما می توانید هر طرحی که دوست داشتید را باتوجه به الگو روی لباستان ببافید.

در زیر یک نمونه الگو به همراه نمونه بافته شده آنرا می بینید.

الگوی دلفین که با نخ آبی روی زمینه سفید بافته می شود. این الگو برای عزیزانی که تازه این کار را شروع کرده اند بسیار مناسب است.

طرح پروانه را می توانید جلوی لباس ببافید یا آنرا در حاشیه پایین لباس تکرار کنید.

طرح میکی موس که روی لباس پسرانه بسیار زیبا می شود.

در پست بعدی بافت نقشه های چند رنگ را آموزش خواهم داد.

شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۸ دیدگاه

 1. Avatar
  هنگامه وفایی

  ایا ممکنه الگوی بافت ماهی روی پلیور اموزش بدید
  اگه لطف کنید واقعا ممنون می شم
  می خوام تصویر دو تا ماهی را روی پلیور که زمبنه ابی داره به عنوان اب و دریا استفاده کنم

 2. Avatar

  سلام خداقوت ممنون از توضیحاتتون ،
  من یه سوال داشتم توی نقشه رج رفت از راست به چپ هستش بعد رج برگشت توی نقشه از کدوم سمته ؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   رج برگشت یعنی رج پشت ،آنهم از راست به چپ است، زمانی که شما بافت را به سمت دیگر برمی گردانید.یعنی وقتی از راست به چپ بافتید و به انتهای رج رسیدید،بافت را برمی گردانید به طوری که نخ سمت راست بافت باشد و شروع به بافت می کنید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اگر می خواهید دایره در متن لباس بافته شود باید روی کاغذ شطرنجی دایره را طراحی کنید و مطابق با آن ببافید .اما اگر می خواهید دایره را روی بافتنی بدوزید به پست (طریقه بافت تصویر روی لباس ۳) مراجعه کنید.

 3. Avatar

  سلام یک سوال داشتم
  من دارم طرح گربه رو می بافم ولی همش جمع میشه با اینکه بعد از تعویض رنگ یک دونه که بافتم نخی که کشیده شده رو شل میکنم ولی بازم کشیده میشه چند بار باز کردم دوباره بافتم ممنون میشم رهنماییم کنید

  • مدیر سایت

   عزیزم باید انگشتتونو بذارید روی نخ تا وقتی دونه بعدی رو میبافید نخ پشت کار کشیده نشه. چندبار ببافید خودتون دستتون میاد چیکار کنید نخ کشیده نشه

ارسال نظر