بافت حصیری

21

با سلام به علاقمندان هنر بافتنی. آیا تا بحال با مدل بافتی روبرو شده اید که بنظرتان خیلی زیبا و شکیل آمده باشد و از خود بپرسید: این مدل چگونه بافته شده؟ آیا بافت آن سخت است یا آسان؟ و مشتاق باشید که آنرا یاد بگیرید. یکی از این مدلها که به دل می نشیند و من مدت ها دوست داشتم روش بافت آن را یاد بگیرم مدل حصیری است. این بافت کاربرد زیادی دارد که در عین راحت بودن بسیار زیباست و برای بافت شال، کلاه، ژاکت و جلیقه مردانه و مانتوی زنانه بسیار مناسب است.

بافتهای مورد نیاز :

روش بافت : 

ابتدا به هر تعداد که لازم است، دانه سر می اندازیم.

 تذکر مهم: تعداد دانه ها باید زوج باشد.

۱) در موقع بافت ابتدا دانه اول را نمی بافید بلکه همانطور که دانه اول در میل سمت چپ است، میل سمت راست را از پشت وارد دانه دوم می کنید.

 ۲) حالا دانه دوم را از زیر ببافید و همانطور نگه دارید. مانند تصویر زیر همچنان هیچکدام از دانه ها را از میل چپ خارج نکنید.

۳) خب حالا دانه اول را ببافید.

در این مرحله شما دو دانه بافته اید یعنی دو دانه در میل سمت راست ایجاد شده است و در عین حال هنوز آن دو دانه را از میل سمت چپ خارج نکرده اید.


۴) پس هر دو دانه بافته شده را از میل سمت چپ خارج کنید. حالا شما دو دانه بافته شده روی میل سمت راست دارید.

۵) بافت را به همین ترتیب تا آخر رج ادامه دهید.

توجه : در موقع بافت دانه ها به شکل جابجا، باید نخ و دانه ها را با انگشت شصت و وسط دست چپ طوری هدایت کنید که به هم گیر نکنند و به راحتی بافته شوند.

۶) در رج برگشت که همه دانه ها از رو است، ابتدا دانه اول را به میل سمت راست منتقل کنید یعنی دانه اول رج را نبافید و بافت را از دانه دوم و سوم شروع کنید.

۷) مثل قبل باید از دو دانه بعدی، ابتدا دانه دوم را از رو ببافید. ولی از میل سمت چپ خارج نکنید.

۸) و سپس دانه اول را از رو ببافید، توجه کنید نخ باید روی کار باشد.

۷) سپس هر دو دانه را از میل سمت چپ خارج کنید و بافت را تا آخر به همین ترتیب ادامه دهید.

توجه : در بافت از رو (رج برگشت) یک دانه تک در اول بافت داریم و یک دانه تک ، آخر بافت داریم. اما در بافت از زیر (رج رفت) دانه ها زوج است و هیچ دانه ی تکی نداریم.

این بافت واقعا خوشگله. درضمن جزو بافت هایی است که لبه های کار لول نمی شود.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲۱ دیدگاه

ارسال نظر