قالیچه فانتزی با طرح شیر

2

سلام دوستای گلم. امروز به درخواست یکی از عزیزان که از ما یک قالیچه فانتزی برای اتاق کوچولوشون خواسته بودند این آموزش را تهیه کردیم انشاالله که مورد پسند و استفاده ایشون و همه شما دوستان عزیزم قرار بگیره. شما هم می توانید از طریق بخش ارسال دیدگاه در انتهای آموزش ها، درخواست یا سوالات خود را مطرح کنید تا در اولین فرصت کارشناس مربوطه پاسخگوی شما عزیزان باشد.

خب امروز می خواهیم یک قالیچه فانتزی به شکل شیر برای اتاق کودکمان درست کنیم. البته این قالیچه ها انواع بسیار متنوعی دارد که این نمونه فقط یک نوع آن است. همچنین بدن همه قالیچه ها یکسان است و تفاوت آن ها در سر حیوانی است که روی آن نصب می کنیم. یعنی می توانید با ذوق و سلیقه خودتان و حتی با استفاده از بخش عروسک سازی هنربازار، به جای سر شیر، سر حیوانات دیگر را طراحی کنید و روی همین بدن نصب کنید. البته ما باز هم سعی میکنیم مدل های دیگر این قالیچه را آموزش دهیم. خب بهتره برویم سراغ آموزش :

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه پولیشی به رنگ کرم
 • نمد قهوه ای و سفید
 • لایی پشم شیشه ضخیم
 • کاموا به رنگ پارچه پولیشی
 • نوار تزیینی که برای پرده دوزی استفاده می شود برای یال شیر
 • سوزن بزرگ
 • نخ و سوزن و قیچی
 • نخ گلدوزی قهوه ای
 • کاغذ الگو

آموزش دوخت:

۱) ابتدا الگو را تهیه کنید. برای تهیه الگو در سایز بزرگ باید از آن پرینت A3 بگیرید. البته چون الگو بسیار ساده است با کمی دقت می توانید آنرا به اندازه ای که می خواهید خودتان روی کاغذ بکشید.

۲) الگو را روی پشت پارچه پولیشی رسم کنید و دو بار ببرید. یکبار هم الگو را روی لایی قرار داده و ببرید.

برای اینکه مطمئن باشید که کار شما متقارن می شود می توانید نصف الگو را روی دولای بسته قرار دهید و بعد برش بزنید. مانند تصویر زیر سمت راست.

۳) دو لایه پارچه را روی هم قرار دهید ( روی پارچه ها به سمت هم باشد) و لایی بریده شده را روی آنها قرار دهید و دورتادور سوزن بزنید. سپس دور کار را بدوزید. یک قسمت کوچک به اندازه ۱۰ سانت را باز بگذارید و از همانجا، بدن شیر را به رو برگردانید.

نکته : اگر کف خانه سرامیک است بهتر است برای جلوگیری از سر خوردن قالیچه، چند قطعه ترمز فرش در قسمت های دست و پاهای شیر، به لایه پولیشی زیری بدوزید.

۴) با کاموای قهوه ای روی بدن را با فاصله ( همانطور که در شکل می بینید) یک کوک بزنید و دوسر نخ را گره زده و اضافه نخ را قیچی کنید.

۵) با یک وسیله گرد مثل بشقاب یک دایره برای سر رسم کنید و دوبار از پارچه پولیش و یکبار از لایی ببرید. یک بیضی برای پوزه شیر از نمد سفید برش بزنید.

۴ تا گوش هم مانند شکل زیر برش بزنید. این موارد چون خیلی ساده بودند در الگو نیاوردیم چون شما به راحتی می توانید این اشکال را رسم کنید.

۶) دو لایه هر گوش را روی هم قرار داده و بدوزید و دور آنرا چرت بزنید تا راحت به رو برگردانده شود و دو چشم نیم دایره کوچک و یک بینی مثلثی هم از نمد قهوه ای ببرید. ابتدا پوزه (بیضی سفید) را روی یک لایه صورت قرار داده و دور آنرا دندان موشی بزنید و سپس بینی را روی آن بدوزید و زیر آنرا با نخ گلدوزی خط بینی و دهان را با دوخت بخیه طراحی کنید.

۷) چشم شیر را که از نمد قهوه ای بریده اید در جای خود بدوزید و فاصله چشم تا بینی را با نخ گلدوزی به شکل یک خط عمودی بخیه بزنید. روی پوزه چند نقطه بدوزید (با گره فرانسوی) یا با خودکار مشکی بکشید.

۸) گوشها را که دوخته اید به دو طرف سر سوزن بزنید و برخلاف تصویر زیر گوش ها باید روی لایه صورت خوابانده شده باشند و لبه آنها مماس با لبه دایره صورت باشد.

سپس لایه پشم شیشه را پشت تکه دوم صورت قرار داده و سوزن بزنید و نوار تزیینی را روی همان قطعه، دورتادور دایره بدوزید.

۹) سپس دو تکه صورت را روی هم قرار داده و دور آنرا کامل بدوزید. قسمت کوچکی را برای برگرداندن صورت به رو باز بگذارید. پس از پشت و رو کردن کار، قسمتی را که باز است پس دوز کنید.

توجه : اگر می خواهید سر شیر برجسته باشد، به جای استفاده از لایه پشم شیشه نمدی، پس از پشت و رو کردن سر، داخل آن را با الیاف پشم شیشه پر کنید و سپس دوخت را کامل کنید. 

۱۰) سر شیر را بین دو دست به بدن بدوزید. سر دستها را با دوخت بخیه سه خط مانند پنجه بدوزید.

قالیچه نرم و گرم آماده استفاده فرزند عزیز شما است.

این کار بسیار مناسب برای سیسمونی و اتاق نوزاد است. با همین روش و استفاده از سر حیوانات دیگر می توانید قالیچه های زیبایی بدوزید.

این هم یک سبک دیگه از این قالیچه ها که در تصویر زیر می توانید ببینید و ایده بگیرید. بدن این مدل از یک دایره بزرگ درست شده و دست و پاها جداگانه برش خورده و بین دو لایه بدن دوخته شده. سر هم با الیاف پر شده تا حجیم باشد.

 

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام..پشم شیشه موقع شست وشو خراب نمیشه؟؟؟ یا حداقل چجوری شسته بشه که دیرتر خراب بشه؟؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   نه پشم شیشه متری خصوصا اگر مطلسه دوزی شده باشد یا اطراف آن داخل دوخت قرار گرفته باشد خراب نمی شود. مثل لحاف های آماده که می خرید و داخل آن پشم شیشه است.

ارسال نظر