شیر نمدی

2

سلام به علاقمندان هنر نمددوزی. اگر حلقه های اسم را دیده باشید می دانید که بر روی آنها از عروسک های کوچک حیوانات هم استفاده می شود. به همین دلیل یک سری آموزش حیوانات نمدی را با هم شروع کردیم و تا امروز خرس، زرافه، جغد، گاو، زنبور، پنگوئن، روباه و قورباغه را آموزش دادیم. امروز برای شما عزیزان هنرمند، آموزش شیر را در نظر گرفته ایم.

وسایل مورد نیاز :

  • نمد صورتی، سفید یا کرم، نارنجی
  • پشم شیشه
  • ۲ دکمه کوچک مشکی یا دو مروارید ریز مشکی
  • کاغذ الگو و خودکار پاک شونده
  • نخ همرنگ

روش دوخت :

۱) ابتدا الگو را رسم کنید. برای بزرگتر دیدن الگو بر روی آن کلیک کنید. در صورت لزوم به آموزش اصول اولیه نمد دوزی مراجعه کنید.

۲) با توجه به شکل، الگو را روی نمد به رنگ مورد نظر، قرار دهید و دور آنرا با خودکار پاک شونده یا مداد بکشید.

۳) نمد را از روی خط هایی که کشیده اید ببرید. از الگوی بدن و یال شیر ( قسمت صورتی) باید ۲ بار برش بزنید.

۴) یک تکه نمد مثلثی را به عنوان بینی روی صورت شیر ( قسمت سفید ) بچسبانید  و در دوطرف آن سبیل آقا شیره را با نخ صورتی گلدوزی، بخیه معمولی بدوزید. زیر بینی هم مانند شکل یک خط صاف به سمت پایین بدوزید.

۵) دو ضربدر در بالای صورت در محل گوشها بدوزید.

۶) حالا تکه صورت را که آماده کرده اید روی یک لایه از یال شیر که از نمد صورتی بریده اید قرار داده و دور آنرا با کوک ساده بدوزید.

۷) دو لایه یال را روی هم قرار داده و با دوخت دندان موشی دور آنرا بدوزید. قبل از اتمام دوخت داخل آنرا با پشم شیشه پر کنید و سپس دوخت را کامل کنید.

۸) دم از دو قسمت مستطیل شکل و اشکی شکل تشکیل شده. قسمت اشکی را روی یک سر مستطیل قرار دهید و با یک ضربدر به آن بدوزید.

۹) دو تکه بدن را روی هم قرار داده و با دوخت دندان موشی دور آن را بدوزید و با پشم شیشه پر کنید. دقت کنید هنگام دوخت باید دم را نیز بین دولایه بدن قرار دهید تا با آن دوخته و محکم شود.

۱۰) دو دکمه کوچک مشکی یا دو مروارید را در جای چشمها بدوزید.

نکته: اگر قصد دارید شیر را روی حلقه نصب کنید پس اشکالی ندارد که گره دوخت چشم ها در پشت عروسک دیده شود زیرا بعد از نصب عروسک روی حلقه، دیگر پشت شیر دیده نخواهد شد ولی در عوض اگر هنگام دوخت چشم ها، نخ را محکم بکشید، جای چشم ها گود خواهد شد که زیباتر است.

ولی چنانچه قصد ندارید عروسک را روی حلقه نصب کنید و پشت عروسک دیده میشود، بهتر است دوخت چشم ها را نیز در مرحله ۵ یا ۶ انجام دهید تا گره دوخت داخل کار قرار گیرد.

۱۱) تاج را روی سر بچسبانید.

۱۲) در آخر، سر را به بدن بدوزید (یا بچسبانید).

شیری که دوخته اید را با یک ترکیب رنگ دیگر می توانید روی حلقه اسم زیر ببینید.

به امید خدا آموزش بقیه حیوانات روی حلقه را در روزهای دیگر خواهیم داشت .

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    عزیییییزم خدا اجرت بده صدقه ای باشه واسه اخرتت و براورده شدن حاجات دنیات الهییییییی هر چه از خدا بخوای الساعه بهت بده و در راس اون ظهور موفور و سرور اقامون حضرت اباصالح المهدی عج

ارسال نظر