آموزش بافت کلاه فرانسوی

12

سلام و وقت بخیر به همه همراهان عزیز هنربازار. فصل زمستان فصل پوشیدن لباسهای گرم است و علاقه خانمها به بافت این نوع لباسها بیشتر است. چه خوب است که شبهای طولانی زمستان را با بافتن یک شال یا کلاه یا بلوز زیبا برای خود یا خانواده سپری کنیم.

کلاه یکی از مواردی است که در این فصل خیلی کاربرد دارد. امروز یک کلاه زیبا و در عین حال ساده را برای شما عزیزان هنربازار آموزش می دهیم. این کلاه در زمره کلاه های فرانسوی دسته بندی می شود که طریقه بافت آن بسیار ساده است و برای عزیزانی که تازه دست به کار بافت شده اند بسیار مناسب است.

بافتهای مورد نیاز :

طریقه بافت :

۱) ابتدا ۸ دانه سر بیندازید.

توجه : دانه ابتدای هر رج را یا نبافته به میل راست بگیرید و یا از زیر ببافید فرقی نمیکند.

۲) یک ژوته – یک زیر – یک ژوته – یک زیر …. تا آخر رج . یعنی بین هر دو دانه یک ژوته اضافه کنید که دانه ها به ۱۶ دانه تبدیل شود.

۳) رج های برگشت به همان شکلی که دیده می شود بافته می شود یعنی همه از رو

۴) یک ژوته – ۲ تا از زیر – یک ژوته – ۲تا از زیر ….تا آخر رج

۵) یک ژوته – ۳تا از زیر – یک ژوته – ۳ تا از زیر ….تا آخر رج

۶) بافت را به همین ترتیب ادامه می دهید تا دانه های بین ۲ ژوته ۲۱ عدد شود و یا ارتفاع بافت حدود ۱۷ سانت شود. اینکه تا کجا ادامه دهید به ضخامت نختان بستگی دارد.

۷) حالا هر تعداد دانه که دارید را ۳ سانت بافت ساده از زیر یا بافت رکن یا جودانه ببافید ( برای افتادگی بیشتر کلاه ).

۸) سپس در مرحله بعد همه دانه ها را دو تا یکی می کنید تا تعداد دانه های شما نصف شود.

۹) سپس ۳ تا ۴ سانت کشباف ببافید. می توانید عرض کشباف را بیشتر ببافید و سپس از وسط کشباف به پشت تا کنید و از پشت پس دوز کنید تا لبه کشباف کلاه شما زیباتر باشد.

توجه : چنانچه حس کردید لبه کلاه به سر شما گشاد است می توانید پس از بافت یکی دو رج کشباف، یکبار دیگر تعداد دانه ها را با دوتا یکی کردن کاهش دهید. البته اینبار هر ۴ الی ۵ دانه یکبار دوتا یکی انجام دهید تا بیش از اندازه دانه ها کم نشود.

۱۰) همه دانه ها را کور کنید و برای بالای کلاه یک منگوله یا دکمه بدوزید. (برای ساخت منگوله میتوانید به این آموزش مراجعه کنید).

کلاه شما آماده است. به شادی بپوشید و زمستانی گرم با دلی خوش داشته باشید.

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۲ دیدگاه

 1. سلام ببخشید من متوجه نشدم برای بافت این کلاه یعنی بعداز اینکه سر انداختیم اولین دانه ژوته باشد؟؟؟ یا اینکه اولی را به میل بگیریم؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   دقت کنید یک قانون نانوشته در بافتنی دومیل اینه که همیشه اولین دانه هر رج باید نبافته به میل راست بگیرید مگر اینکه خلاف آن در نقشه یا آموزش ذکر شود.
   در این کلاه هم (همانطور که در توجه ذکر شده) باید در هر رج دانه اول را به میل راست منتقل کنید و دانه بعدی را طبق آموزش ببافید.

 2. سلام
  ببخشید بعد از هفده سانت اول باید دو تا یکی کرد یا بعد از اینکه بافت ساده( جودانه) رو بافتیم؟ چون تو عکس به نظر میاد بعد از بافت ساده دو تا یکی شده

  • مدیر سایت

   سلام
   حق با شماست عزیزم، مرحله ۷ و ۸ رو من جابجا گفتم که الان متن اصلاح شد و همانطور که شما فرمودید ابتدا بافت ساده یا جودانه را انجام دهید که کلاه افتادگی بیشتری داشته باشد و سپس دوتا یکی کنید که قطر کار به اندازه دور سر شود.
   از دقت شما و پیامی که برای اصلاح آموزش گذاشتید واقعا ممنونم

  • مدیر سایت

   بسیار بسیار عالی
   بی صبرانه منتظر هنر شما هستیم
   میتونید از طریق آی دی تلگرام HonarBazaar_admin@ تصویر کارتون رو برای بنده بفرستید تا با نام خودتون در کانال قرار بدیم دوستان دیگه هم ببینند.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   آموزش بافت یک نمونه ژاکت بچه گانه را چند روز پیش منتشر کرده ایم که با توجه به آن می توانید نمونه های متعددی را ببافید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای کور کردن باید از ابتدای رج به این صورت عمل کنید : دو دانه را یکی کنید، سپس دانه ای که روی میل سمت راست تشکیل می شود را مجددا به میل سمت چپ منتقل کنید، سپس دوباره دو دانه را یکی کنید، دوباره دانه تشکیل شده را به میل چپ منتقل کنید، و به همین ترتیب تا انتهای رج پیش بروید تا همه دانه ها کور شود.

ارسال نظر