آموزش بافت کلاه فرانسوی

0

سلام و وقت بخیر به همه همراهان عزیز هنربازار. فصل زمستان فصل پوشیدن لباسهای گرم است و علاقه خانمها به بافت این نوع لباسها بیشتر است. چه خوب است که شبهای طولانی زمستان را با بافتن یک شال یا کلاه یا بلوز زیبا برای خود یا خانواده سپری کنیم.

کلاه یکی از مواردی است که در این فصل خیلی کاربرد دارد. امروز یک کلاه زیبا و در عین حال ساده را برای شما عزیزان هنربازار آموزش می دهیم. این کلاه در زمره کلاه های فرانسوی دسته بندی می شود که طریقه بافت آن بسیار ساده است و برای عزیزانی که تازه دست به کار بافت شده اند بسیار مناسب است.

بافتهای مورد نیاز :

طریقه بافت :

۱) ابتدا ۸ دانه سر بیندازید.

۲) یک ژوته – یک زیر – یک ژوته – یک زیر …. تا آخر رج . یعنی بین هر دو دانه یک ژوته اضافه کنید که دانه ها به ۱۶ دانه تبدیل شود.

توجه : دانه ابتدای هر رج را یا نبافته به میل راست بگیرید و یا از زیر ببافید فرقی نمیکند.

۳) رج های برگشت به همان شکلی که دیده می شود بافته می شود یعنی همه از رو

۴) یک ژوته – ۲ تا از زیر – یک ژوته – ۲تا از زیر ….تا آخر رج

۵) یک ژوته – ۳تا از زیر – یک ژوته – ۳ تا از زیر ….تا آخر رج

۶) بافت را به همین ترتیب ادامه می دهید تا دانه های بین ۲ ژوته ۲۱ عدد شود و یا ارتفاع بافت حدود ۱۷ سانت شود. اینکه تا کجا ادامه دهید به ضخامت نختان بستگی دارد.

۷) سپس در مرحله بعد همه دانه ها را دو تا یکی می کنید تا تعداد دانه های شما نصف شود.

۸) دانه های باقیمانده را ۳ سانت بافت ساده از زیر یا بافت رکن یا جودانه ببافید ( برای افتادگی بیشتر کلاه ).

۹) سپس ۳ تا ۴ سانت کشباف ببافید. می توانید عرض کشباف را بیشتر ببافید و سپس از وسط کشباف به پشت تا کنید و از پشت پس دوز کنید تا لبه کشباف کلاه شما زیباتر باشد.

توجه : چنانچه حس کردید لبه کلاه به سر شما گشاد است می توانید قبل از مرحله ۹ یکبار دیگر تعداد دانه ها را با دوتا یکی کردن کاهش دهید. البته اینبار هر ۴ الی ۵ دانه یکبار دوتا یکی انجام دهید تا بیش از اندازه دانه ها کم نشود.

۱۰) همه دانه ها را کور کنید و برای بالای کلاه یک منگوله یا دکمه بدوزید. (برای ساخت منگوله میتوانید به این آموزش مراجعه کنید).

کلاه شما آماده است. به شادی بپوشید و زمستانی گرم با دلی خوش داشته باشید.

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد...

خاموش کردن اطلاع از دیدگاه های جدید
avatar
wpDiscuz