آموزش بافت کلاه فرانسوی

37

سلام و وقت بخیر به همه همراهان عزیز هنربازار. فصل زمستان فصل پوشیدن لباسهای گرم است و علاقه خانمها به بافت این نوع لباسها بیشتر است. چه خوب است که شبهای طولانی زمستان را با بافتن یک شال یا کلاه یا بلوز زیبا برای خود یا خانواده سپری کنیم.

کلاه یکی از مواردی است که در این فصل خیلی کاربرد دارد. امروز یک کلاه زیبا و در عین حال ساده را برای شما عزیزان هنربازار آموزش می دهیم. این کلاه در زمره کلاه های فرانسوی دسته بندی می شود که طریقه بافت آن بسیار ساده است و برای عزیزانی که تازه دست به کار بافت شده اند بسیار مناسب است.

بافتهای مورد نیاز :

طریقه بافت :

۱) ابتدا ۸ دانه سر بیندازید.

توجه : دانه ابتدای هر رج را یا نبافته به میل راست بگیرید و یا از زیر ببافید فرقی نمیکند.

۲) یک ژوته – یک زیر – یک ژوته – یک زیر …. تا آخر رج . یعنی بین هر دو دانه یک ژوته اضافه کنید که دانه ها به ۱۵ دانه تبدیل شود.

۳) رج های برگشت به همان شکلی که دیده می شود بافته می شود یعنی همه از رو

۴) یک ژوته – ۲ تا از زیر – یک ژوته – ۲تا از زیر ….تا آخر رج

۵) یک ژوته – ۳تا از زیر – یک ژوته – ۳ تا از زیر ….تا آخر رج

۶) بافت را به همین ترتیب ادامه می دهید تا دانه های بین ۲ ژوته ۲۱ عدد شود و یا ارتفاع بافت حدود ۱۷ سانت شود. اینکه تا کجا ادامه دهید به ضخامت نختان بستگی دارد.

۷) حالا هر تعداد دانه که دارید را ۳ سانت بافت ساده از زیر یا بافت رکن یا جودانه ببافید ( برای افتادگی بیشتر کلاه ).

۸) سپس در مرحله بعد همه دانه ها را دو تا یکی می کنید تا تعداد دانه های شما نصف شود.

۹) سپس ۳ تا ۴ سانت کشباف ببافید. می توانید عرض کشباف را بیشتر ببافید و سپس از وسط کشباف به پشت تا کنید و از پشت پس دوز کنید تا لبه کشباف کلاه شما زیباتر باشد.

توجه : چنانچه حس کردید لبه کلاه به سر شما گشاد است می توانید پس از بافت یکی دو رج کشباف، یکبار دیگر تعداد دانه ها را با دوتا یکی کردن کاهش دهید. البته اینبار هر ۴ الی ۵ دانه یکبار دوتا یکی انجام دهید تا بیش از اندازه دانه ها کم نشود.

۱۰) همه دانه ها را کور کنید و برای بالای کلاه یک منگوله یا دکمه بدوزید. (برای ساخت منگوله میتوانید به این آموزش مراجعه کنید).

کلاه شما آماده است. به شادی بپوشید و زمستانی گرم با دلی خوش داشته باشید.

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۳۷ دیدگاه

 1. سلام. مدیر عزیز ممنون بخاطر آموزشهای خوبتون.من این کلاه رو بافتم. فکر نمیکردم به این راحتی ببافم. خیلی خوب توضیح دادین. دستتون درد نکنه.خدا اجرتون بده

 2. سلام ممنون از اموزش های عالیتون.
  یه سوال. در رج برگشت که گفته شده همانطور که دیده میشه می بافیم. دانه ژوته رو چطور باید بافت؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. دانه ژته هم جهتش کاملا مشخصه که چطور باید بافته بشه. در رج برگشت در این کلاه ژته به رو بافته میشه مثل بقیه دانه ها.

 3. سلام منظور تان که دو ژته بشود چطور یه۴از پر در اومده ولی بقیه اش درست نمیشه به همون صورت که گفتم بافتم ولی نمی فهم بقیه اش چطور یه من حتی تا این که اولی به میل راست.۱ژ ته. ۱۷زیر .۱ ژ ته.۱۷زیر بافتم لطفا واضحتر برام بگوید متشکرم

  • مدیر سایت

   والا عزیزم واضحتر از این نمیدونم چجوری بگم! اگر از اولین رج درست ببافید همه پرها ایجاد خواهد شد! واقعا نمیدونم چجوری واضحتر بگم!

 4. با سلام و ضمن تشکر از سایت خوب و آموزش های بی نظیرتون، یه سوالی داشتم وقتی ۸ دونه سرانداختم و در رج بعد دونه ی اول رو به میل راست منتقل کردم و یه ژوته وبعد زیر و … تعداد کل دونه ها در پایان رج دوم ۱۵ عدد شد ( به جای ۱۶ دونه) و همین باعث شد که هنگام تقسیم بندی در رج های بعدی به جای هشت پر که توی تصویر مشخصه ، بافت من هفت پر شد واسه همین فعلا ادامه ندادم، میشه لطفا راهنماییم کنین، با سپاس فراوان.

  • مدیر سایت

   بله عزیزم حق با شماست ۱۵ تا میشه. مشکلی نیست به همین ترتیب ادامه بدید. اینکه ۷ پر بشه یا ۸ پر فرقی نداره. برای ۸ پر شدن باید ۹ دانه سربیاندازید.

  • مدیر سایت

   سلام گلم. خب این بخاطر ضخامت نختونه. انقدر ادامه بدید تا به ۱۷ سانت برسید. البته اگر بخواهید افتادگی کلاه کمتر باشه میتونید کمتر از ۱۷ سانت ببافید.

 5. سلام مرحله شیش که گفتین ببافیم تاارتفاع کلاه هفده سانت بشه قبلش بایدمرحله دو تا پنجو همینجور تکرارکنیم تاارتفاع کلاه هفده سانت بشه؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. نه یعنی در هر رج تعداد دانه های بین ژته ها رو یدونه زیاد می کنید و به همین ترتیب ادامه میدید تا ارتفاع بافت ۱۷ سانت بشه. مثلا ببینید مرحله ۴، بین ژته ها دوتا زیر بود، مرحله ۵، سه تا زیر، مرحله ۶ میشه چهارتا زیر، مرحله ۷ پنج تا زیر و به همین ترتیب

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای کور کردن باید از ابتدای رج به این صورت عمل کنید : دو دانه را یکی کنید، سپس دانه ای که روی میل سمت راست تشکیل می شود را مجددا به میل سمت چپ منتقل کنید، سپس دوباره دو دانه را یکی کنید، دوباره دانه تشکیل شده را به میل چپ منتقل کنید، و به همین ترتیب تا انتهای رج پیش بروید تا همه دانه ها کور شود.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   آموزش بافت یک نمونه ژاکت بچه گانه را چند روز پیش منتشر کرده ایم که با توجه به آن می توانید نمونه های متعددی را ببافید.

  • مدیر سایت

   بسیار بسیار عالی
   بی صبرانه منتظر هنر شما هستیم
   میتونید از طریق آی دی تلگرام HonarBazaar_admin@ تصویر کارتون رو برای بنده بفرستید تا با نام خودتون در کانال قرار بدیم دوستان دیگه هم ببینند.

 6. سلام
  ببخشید بعد از هفده سانت اول باید دو تا یکی کرد یا بعد از اینکه بافت ساده( جودانه) رو بافتیم؟ چون تو عکس به نظر میاد بعد از بافت ساده دو تا یکی شده

  • مدیر سایت

   سلام
   حق با شماست عزیزم، مرحله ۷ و ۸ رو من جابجا گفتم که الان متن اصلاح شد و همانطور که شما فرمودید ابتدا بافت ساده یا جودانه را انجام دهید که کلاه افتادگی بیشتری داشته باشد و سپس دوتا یکی کنید که قطر کار به اندازه دور سر شود.
   از دقت شما و پیامی که برای اصلاح آموزش گذاشتید واقعا ممنونم

 7. سلام ببخشید من متوجه نشدم برای بافت این کلاه یعنی بعداز اینکه سر انداختیم اولین دانه ژوته باشد؟؟؟ یا اینکه اولی را به میل بگیریم؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   دقت کنید یک قانون نانوشته در بافتنی دومیل اینه که همیشه اولین دانه هر رج باید نبافته به میل راست بگیرید مگر اینکه خلاف آن در نقشه یا آموزش ذکر شود.
   در این کلاه هم (همانطور که در توجه ذکر شده) باید در هر رج دانه اول را به میل راست منتقل کنید و دانه بعدی را طبق آموزش ببافید.

ارسال نظر