حلقه نمدی کریسمس

0

با سلام و تبریک سال نو میلادی به همه هموطنان مسیحی و آرزوی سالی همراه با برکت و شادی برای همه ایرانیان. به مناسبت فرا رسیدن ایام عید کریسمس میخواهیم یک حلقه نمدی بسیار زیبا را به شما عزیزان آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

در مورد ساخت حلقه نمدی قبلا به طور مفصل صحبت کرده ایم ( میتوانید مراجعه کنید به آموزش حلقه اسم نمدی ) اما حلقه ای که اینجا استفاده شده کمی متفاوت است که در ادامه توضیح خواهیم داد ولی شما عزیزان می توانید از همان روش اول هم برای ساخت حلقه استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز :

  • نمد در رنگهای سفید، آبی، صورتی، زرد، کرم یا گلبهی روشن، قهوه ای
  • پارچه نخی در چند رنگ و طرح زیبا و شاد
  • روبان قرمز
  • الیاف پشم شیشه
  • قیچی
  • نخ و سوزن
  • خودکار پاک شونده
  • ۶ عدد دکمه کوچک و برجسته مشکی
  • چسب حرارتی یا مایع

قدم اول :

درست کردن حلقه : 

۱) ابتدا از سه رنگ پارچه، ۳ مستطیل به طول یک متر و عرض ۸ سانتیمتر ببرید و هر مستطیل را از پشت دولا کرده ( از طول )، سپس طول مستطیل و یک عرض آنرا به فاصله یک سانت از لبه چرخ کنید.

۲) سپس مستطیلها را به رو برگردانید و مقداری الیاف پشم شیشه در آنها بگذارید تا نوارها به طور یکنواخت پر شود. خیلی آنها را فشرده نکنید. در آخر، سر باز مستطیلها را بدوزید.

۳) سه نوار پرشده را مثل گیس به هم ببافید. برای اینکار ابتدا سر سه نوار را روی هم قرار داده و سوزن یا کوک بزنید و بعد آنها را به هم ببافید و در آخر دو سر ابتدا و انتهای نوارها را روی هم گذاشته و بدوزید تا به شکل حلقه شود.

قدم دوم:

درست کردن سر بابا نویل:

۱) ابتدا الگو را از تصویر زیر تهیه کنید. کافی است روی الگو کلیک کنید و پس از مشاهده اندازه اصلی، یا آن را ذخیره کرده و پرینت بگیرید و یا از روی مونیتور بکشید.

۲) قسمتهای مختلف الگو را از هم جدا کنید و با توجه به شکل اصلی هر تکه را روی نمد یا پارچه مورد نظر قرار داده و هم اندازه الگو برش بزنید.

در صورتیکه استفاده از الگوی بالا برای شما مشکل است، می توانید از الگوی زیر استفاده کنید.

توجه : توضیحات ما مربوط به الگوی اصلی است.

۳) در این بابانوئل، کلاه از جنس پارچه رنگی است و باید از الگوی آن ۲ بار بریده شده و به هم دوخته شود و سپس منگوله را از نمد سفید آماده کرده و به سر کلاه بدوزید. (منگوله دو دایره کوچک است که باید نوک کلاه را بین دو دایره گذاشته و دورتادور آنها را دندان موشی بزنید.

۴) الگوی ریش، سبیل، لپ، لبه کلاه، بینی و صورت هر کدام دوبار باید بریده شود.

۵) دو قطعه سبیل را روی هم گذاشته و با دندان موشی ریز بدوزید و قبل از اتمام دوخت کمی پشم شیشه داخل آن گذاشته و دوخت را کامل کنید.

۶) دو تکه بینی را روی هم گذاشته و به همین ترتیب دوخته و پر کنید. یا میتوانید برای بینی یک دایره بزرگ بریده، دور آن را کوک بزنید و سپس با کشیدن نخ کوک، دایره را جمع کنید، سپس داخل آن را کمی الیاف گذاشته و سپس نخ را کامل کشیده و محکم کنید.

۷) لپها را روی تکه جلوی صورت قرار داده و بدوزید. دو قطعه ریش را به جلو و پشت صورت دوخته و سپس دو تکه پشت و جلوی سر را روی هم قرار داده و دور آنرا دندان موشی بزنید. فقط قسمت بالای سر را باز بگذارید تا آن را با پشم شیشه پر کنید سپس آنجا را هم بدوزید.

۸) حالا باید کلاه را روی سر نصب کنید. کلاه پارچه ای را که در مرحله ۱ آماده کردید با چند کوک بالای سر بدوزید سپس قطعه سفید لبه کلاه را روی محل اتصال سر و کلاه قرار داده و دورتادور آن را به کار کوک ریز بزنید.

۹) در نهایت چشمها، بینی و سبیل را در جای خود بدوزید.

۱۰) یک ستاره هم با نمد زرد درست کنید و روی کلاه بچسبانید.

در صورت لزوم به آموزش جوراب نمدی کریسمس نیز می توانید مراجعه کنید.

قدم سوم:

درست کردن سر گوزن 

۱) الگوی زیر را بکشید. قسمتهای مختلف الگو را از هم جدا کنید و روی نمدهای مورد نظر قرار دهید و برش بزنید.

۲) الگوی صورت و شاخها باید روی دولای نمد قرار گرفته و برش زده شود.

۳) بینی از یک دایره بزرگ پارچه ای تهیه شده و از الیاف پر شده. خط لب نیز با نخ گلدوزی مشکی و دوخت بخیه دوخته می شود.

۴) شاخها را بدوزید و با الیاف پر کنید.

۵) بینی، چشمها و لب را روی یک لایه صورت بدوزید. دو دایره کوچک صورتی را به جای لپها بدوزید.

۶) شاخها و گوشها را بین دو لایه سر قرار داده و دور سر را دندان موشی بزنید و قبل از اتمام دوخت، آنرا با الیاف پر کنید و دوخت را به پایان برسانید.

۷) با پارچه یک پاپیون هم درست کنید و پایین صورت گوزن نصب کنید.

قدم چهارم :

درست کردن سر پنگوین

۱) الگو را بکشید. دو عدد الگوی سر (نمد آبی) و یک عدد الگوی صورت (نمد سفید).

نوک هم از دو لایه نمد زرد تشکیل شده است.

۲) ابتدا صورت را روی یک لایه سر با کوک ساده بدوزید.

۳) دو لایه نوک را با دندان موشی دوخته و با الیاف پر کنید و سپس روی صورت بدوزید.

۴) لپها را دو طرف نوک بدوزید.

۵) چشمها را در جای خود بدوزید.

۶) دو تکه سر را روی هم قرار داده و دور آنرا دندان موشی بزنید و قبل از اتمام دوخت آنرا با الیاف پر کنید و دوخت را تمام کنید.

۷) از پارچه یک شال گردن درست کنید و مانند تصویر زیر صورت پنگوئن نصب کنید.

چند قلب پارچه ای بدوزید و با الیاف پر کنید و پس از چسباندن عروسکها روی حلقه، قلبها را هم مثل شکل اصلی بچسبانید.

اینهم الگوی ستاره و قلب :

اینهم یک نمونه زیبای دیگر برای علاقمندان به هنر نمد دوزی

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

ارسال نظر