جوراب کریسمس با طرح بابانوئل

0

سلام به همه ایرانیان هنرمند و هنردوست و سلام به همه هموطنان مسیحی که در تب و تاب برگزاری سال نو میلادی هستند. یکی از رسوم خیلی جالب برای عید کریسمس که من واقعا از دیدن تصاویرش حس جالبی بهم دست می دهد، آویزان کردن جوراب های مخصوص بالای شومینه است. البته متاسفانه دوست مسیحی نداشته ام که این رسم ها را از نزدیک ببینم ولی تصمیم گرفتم چند آموزش مخصوص رسم و رسومات کریسمس را به دوستان مسیحی هنربازاریمون هدیه کنم. پیشاپیش عیدتان مبارک .

امروز در آموزش های نمد دوزی هنربازار، می خواهیم طریقه دوخت یک جوراب کریسمس بسیار بسیار زیبا را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

لوازم مورد نیاز :

 • نمد قرمز، سفید، گل بهی یا صورتی روشن، زرد، آبی خالدار و ساده
 • پارچه چهارخانه قرمز
 • پولیش سفید با پرزهای بلند
 • الیاف پشم شیشه
 • الگو
 • خودکار پاک شونده
 • سوزن و نخ همرنگ
 • قیچی تیز
 • روبان تزئینی

قسمتهای الگو: 

الگو از چند قسمت تشکیل شده

۱) بدنه اصلی جوراب از نمد قرمز

۲) قسمت پایین جوراب از نمد سفید

۳) قسمت وسط جوراب از نمد یا پارچه آبی خالدار

۴) پنجه جوراب از پارچه یا نمد چهارخانه

۵) پرنده از نمد زرد و آبی

۶) سر بابانوئل

 • صورت و بینی از نمد صورتی یا گلبهی
 • بالای کلاه از نمد قرمز
 • لبه و منگوله کلاه از پارچه پولیشی
 • سبیل بابانوئل از نمد سفید

روش کار:

قدم اول : ابتدا الگوی بدنه اصلی جوراب را از تصویر زیر تهیه کنید. کافی است روی الگوها کلیک کنید و پس از مشاهده اندازه اصلی آنها، یا ذخیره کرده و پرینت بگیرید و یا از روی مونیتور بکشید. 

پس از تهیه الگوی زیر، از نمد قرمز دو عدد برش بزنید.

قدم دوم: قسمت وسط و پایین جوراب را باید از الگوی زیر تهیه کنید.

قسمت وسط جوراب را یک عدد از نمد خال خالی آبی و قسمت پایین جوراب را یک عدد از نمد سفید برش بزنید.

قدم سوم: قسمت سفید و آبی خال خالی را سر جای خود روی یک لایه از جوراب قرمز قرار داده و سوزن بزنید تا جابجا نشود.

یک روبان تزئینی روی لبه بالای نمد خالدار آبی قرار دهید و دو لبه روبان را کوک ریز بزنید.

قدم چهارم: حالا باید قطعات دیگر مورد نیاز را برش بزنید. الگوی این قطعات در تصویر زیر آورده شده است. این الگو را تهیه کنید و از هر قطعه به تعدادی که در مقابل علامت ضربدر روی آن نوشته از نمد مناسب برش بزنید.

فقط تعداد دایره ها روی تصویر گفته نشده. از دایره شماره ۱ یک عدد از نمد صورتی، و از دایره شماره ۴ یک عدد از پارچه پولیشی باید برش بزنید.

قدم پنجم: بر اساس شکل زیر باید قسمتهای بریده شده در مرحله قبل را روی یک لایه جوراب آماده شده در مرحله ۳ قرار دهید که در گام های بعد توضیح می دهم. 

قدم ششم: بیضی بزرگی که برای صورت بابانوئل برش زده اید (شماره ۵) را مطابق تصویر بالا به گونه ای قرار دهید که کمی از بالای بیضی روی لبه نمد خالدار آبی قرار بگیرد.

سپس دور صورت را دوخت بخیه یا دندان موشی بزنید.

قدم هفتم: کلاه بابانوئل (شماره ۲) را که از نمد قرمز برش زده اید، بالای صورت، روی نمد خالدار قرار دهید و سوزن بزنید. سپس دور آن را بخیه یا دندان موشی ریز بزنید.

قبل از اتمام دوخت، کمی الیاف زیر کلاه بگذارید تا حالت برجسته پیدا کند.

قدم هشتم: لبه کلاه (شماره ۳) که از پولیش پرز بلند برش زده اید را روی مرز اتصال صورت و کلاه قرار دهید تا کلاه بابانوئل ما تقریبا کامل شود. بهتر است لبه این قطعه را یا پس دوز کنید و یا دوخت بخیه بزنید.

قدم نهم: نوک پنجه جوراب (شماره ۷) را از پارچه چهارخانه برش بزنید و سر جای خود قرار داده سوزن بزنید. سپس فقط لبه سمت چپ آن را روی قطعه سفید جوراب، دندان موشی بزنید که جلوی ریش ریش شدن پارچه هم گرفته شود.

قدم دهم: سبیل بابانوئل (شماره ۶) را از نمد سفید ۲ بار برش زده و سپس دو لایه برش زده را روی هم قرار دهید و دور آن را دندان موشی بزنید. قبل از اتمام دوخت، داخل سبیل را با الیاف پر کنید.

حالا سبیل بابانوئلمون را باید سر جای خودش روی صورت بچسبانید.

قدم یازدهم: دور دایره بینی (شماره ۱) را کوک بزنید سپس با کشیدن نخ کوک، دایره را جمع کنید و پس از اینکه کمی الیاف داخل دایره جمع شده گذاشتید، نخ کوک را محکم گره بزنید.

بینی را وسط سبیل بچسبانید.

قدم دوازدهم: چشم های بابانوئل را با دو مروارید ریز مشکی در نقطه مشخص شده بدوزید. گونه هایش را هم با کمی رژگونه خوشگل کنید.

قدم سیزدهم: دور دایره منگوله کلاه (شماره ۴) را کوک بزنید سپس با کشیدن نخ کوک دایره را جمع کنید و پس از اینکه کمی الیاف داخل دایره جمع شده گذاشتید، نخ کوک را محکم گره بزنید.

منگوله را بالای کلاه بچسبانید.

قدم چهاردهم: حالا لایه دوم جوراب قرمز رنگ را زیر لایه رویی که تا اینجا تکمیل شد قرار دهید و دور تا دور جوراب به غیر از لبه بالای آن را دندان موشی ریز بزنید.

بالای جوراب یک روبان حلقه شده برای آویزان کردن جوراب بدوزید.

جوراب شما تکمیل شد. فقط مانده جوجه روی کلاه.

دوخت جوجه :

قدم پانزدهم: دو لایه بدن جوجه (شماره ۸) را روی هم قرار دهید و دور آن را دندان موشی بزنید. دوخت را از قسمت نوک جوجه شروع کنید و زمانی که دوباره به همان نقطه رسیدید اول داخل بدن جوجه را با الیاف پرکنید سپس نوک جوجه (شماره ۱۰) را از وسط تا کرده و بین دو لایه بدن قرار دهید و دوخت را تکمیل کنید.

قدم شانزدهم: دو لایه بال جوجه (شماره ۹) را روی هم قرار دهید و دورتادور دندان موشی بزنید.

سپس بال را با یک دکمه روی بدن جوجه بدوزید.

قدم هفدهم: چشم جوجه را با مروارید بدوزید.

حالا جوجه را روی کلاه بابانوئل بچسبانید.

وااااای جوراب کریسمس ما آماده شد. عالیه مگه نه؟

شاد باشید. کریسمس مبارک 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

ارسال نظر