دستگیره آشپزخانه به شکل پروانه

2

باسلام به عزیزان هنرمند. در ادامه آموزش وسایل آشپزخانه، دستگیره پروانه شکل بسیار زیبا را که علی الخصوص مناسب برای سرویس آشپزخانه عروس است برای شما درنظر گرفته ایم. طریقه دوخت این دستگیره هم کاملا مشابه دستگیره قلبی است که قبلا گام به گام و به صورت تصویری توضیح دادیم. به همین دلیل در این آموزش از تصاویر و توضیحات اضافی پرهیز میکنیم. در صورتی که نیاز به توضیح بیشتر داشتید به آموزش دستگیره آشپزخانه قلبی مراجعه کنید.

وسایل مورد نیاز :

 • پارچه در سه رنگ و طرح
 • لایی نمدی یا لایی پشم شیشه
 • قیچی
 • کاغذ الگو و گچ خیاطی
 • نخ همرنگ
 • دکمه مناسب ( اختیاری)
 • سوزن ته گرد

روش دوخت :

۱) ابتدا الگو را در اندازه مورد نظرتان بکشید. با کلیک بر روی عکس زیر می توانید آنرا در اندازه بزرگتر ببینید، سپس آنرا ذخیره کرده و پرینت بگیرید. در صورتی که می خواهید دستگیره بزرگتر باشد روی عکس زوم کنید و سپس کاغذ پوستی را روی مونیتور قرار داده و با مداد نرم آرام روی آنرا بکشید.

۲) مراحل بالا را برای تکه روی دستگیره (بال های پروانه) هم که در الگوی زیر می بینید انجام دهید. اگر سایز الگوی اول را تغییر دادید دقت کنید که الگوی دوم هم باید به همان اندازه تغییر کند.

۳) ابتدا الگوی کامل پروانه را روی پارچه ای که در نظر گرفته اید و آستر و لایی قرار داده و از هریک یکبار برش بزنید (فقط دورتادور الگو را ببرید). هنگام برش، دور تا دور یک سانت برای دوخت در نظر بگیرید. دقت کنید در الگوی کامل پروانه، خطوط برش نمیخورند و فقط باید با گچ خیاطی یا خودکار پاک شونده آنها را روی پارچه اصلی رسم کنید.

۴) بال های پروانه را روی پارچه اصلی، آستر و لایی مورد نظر قرار دهید و از هریک ۲ بار برش بزنید. با یک سانت اضافه برای دوخت.

۵) از هر یک از تکه های کوچک دایره و اشکی شکل دو بار ببرید .

۶) سه لایه بال های پروانه را روی هم قرار داده و سوزن بزنید و لبه صاف بال ها را نوار اریب بدوزید.

البته می توانید مانند تصاویر، به جای نوار اریب در لبه صاف بالها، آنها را دوخته و پشت و رو کنید و اتو بزنید و سپس از روی آن به فاصله یک سانت رودوزی کنید.

۷) قسمت دایره و اشکی شکل را روی بال ها قرار دهید و مثل شکل زیر، بدوزید. می توانید برای دوخت این قطعات از تکنیک تکه دوزی استفاده کنید و یا لبه های این قطعات را تو بزنید که ریش نشود.

اگر دوست دارید ۲ دکمه مناسب و همرنگ روی بال بدوزید.

۸) قسمت اصلی یعنی سه تکه پروانه کامل را روی هم قرار داده و سوزن بزنید. می توانید روی آنرا با چرخ چند ردیف خطوط متقاطع بدوزید. در صورت لزوم به آموزش دوخت دستگیره قلبی مراجعه کنید.

۹) دو بال را روی بدنه اصلی سر جای خود قرار داده و سوزن بزنید و دور آنرا چرخ کنید.

۱۰) حالا دور پروانه کامل شده را نوار اریب بدوزید. میتوانید به آموزش دوخت نوار اریب مراجعه کنید.

اگر دوست دارید با دو تکه نوار یا مغزی برای پروانه، شاخک بگذارید.

دستگیره زیبای شما کامل شد.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام. متاسفانه الگوی پروانه قرینه نیست و من مجبور شدم روی ابر و پارچه ها بنویسم که مربوط به کدام سمت هستن. همچنین دایره ها و اشک ها هم صاف و مشابه هم نیستن. برخلاف سایر آموزش های هنربازار این یکی مرحله به مرحله نیست و تصویر مراحل دوخت هم موجود نیست. من نتونستم بفهمم اون تیکه اشکی شکل به پارچه چطور دوخته میشه و اون دوخت گرد مانندی که کنار دایره هاست باید به پارچه رویی دوخته بشن یا به سه لایه پارچه رویی، ابر و پارچه زیری دوخته بشه؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   خوشحالم که شما با دقت آموزشها رو دنبال می کنید. در آموزش دستگیره قلبی به صورت کامل و کاملا تصویری همه موارد توضیح داده شده و چون این دستگیره هم در مراحل دوخت کاملا شبیه آن است دیگر مراحل را تکرار نکرده ایم البته ممکن است در الگو چون با دست کشیده شده اشکالاتی وجود داشته باشد که شما عزیز هنرمند خود آنرا اصلاح می کنید و کمی هم از ذوق و سلیقه خود در آن دخالت می دهید و دستگیره زیبایی برای آشپزخانه خود خواهید دوخت .هدف ما بیشتر ایده دادن به شما عزیزان است و خوشحال می شویم عکس نمونه کارهای شما را ببینیم .
   موفق باشید.

ارسال نظر