کیف آدم برفی

0

honarbazaar-snowman-16

امروز اول دی و طولانی ترین شب سال است. قدیما یعنی زمان بچگی مامان باباهای ما، معمولا در چنین شبی برف می بارید و یکی از کارهای معمول بعد از برف ساختن آدم برفی بود. دلم برای خودمون میسوزه که اکثرمون انقدر برف نمی بینیم که حتی بتونیم کله آدم برفی رو درست کنیم دیگه چه برسه به یه آدم برفی بزرگ و با ابهت!!! بخاطر همین برای اینکه حس آدم برفی سازیمو ارضا کنم تصمیم گرفتم با پارچه آدم برفی درست کنم. تازه مزیتش اینه که آب نمیشه 🙂

راستی به یاد دوستای مسیحیمون هم بودم. شب کریسمس برای اونا هم حکم شب یلدای مارو داره. پس این آدم برفی برای پای درخت کریسمس هم خیلی قشنگه و حتی می تونید توشو پر خوردنی های خوشمزه بکنید و از بودن این آدم برفی کنارتون لذت ببرید.

لوازم مورد نیاز : 

  • پارچه پولیشی سفید با پرز کوتاه
  • پارچه پولیشی سفید با پرز بلند
  • پارچه پشمی چهارخانه
  • نمد ساده نارنجی و آبی
  • دو دکمه مشکی
  • نخ مشکی و سفید
  • نخ گلدوزی مشکی
  • قیطون قرمز و سفید
  • قیچی، سوزن، چرخ خیاطی
  • الگو

آموزش دوخت:

۱) ابتدا الگو را از روی شکل زیر تهیه کنید. با کلیک بر روی شکل می توانید آنرا در اندازه اصلی ببینید. علاوه بر بدنه کیف باید از روی دستکش ها و بینی هم الگو تهیه کنید.

۲) پارچه سفید پولیشی با پرز کوتاه را دولا کرده و الگو را روی آن قرار داده و با یک سانت اضافه برای دوخت ببرید. همچنین الگوی دستکش را روی نمد آبی دولا قرار دهید و ببرید و الگوی بینی را هم روی نمد نارنجی قرار داده و ببرید.

honarbazaar-snowman-17

۳) بینی و دستکش ها را روی یک لایه از کیف قرار داده و با چرخ خیاطی دور آن را بدوزید. دو دکمه را در جای چشمها قرار داده و بدوزید. با نخ گلدوزی مشکی، دهان و دستها را با دوخت بخیه بدوزید.

honarbazaar-snowman-03

۴) دو لایه بدنه کیف را روی هم قرار دهید (از رو) و دور کار را سوزن ته گرد بزنید. دو پهلوها و پایین کیف را به فاصله یک سانت از لبه بدوزید. فقط توجه کنید که دو قسمت پله مانند را نباید بدوزید.

honarbazaar-snowman-04

۵) کیف را طوری تا کنید که لبه پله ای شکل روی هم قرار گیرد، آنرا سوزن زده و سپس بدوزید. این کار را در تصویر زیر می توانید به خوبی ببینید.

honarbazaar-snowman-05

۶) بدنه اصلی کیف آماده است. حالا باید به تزیینات آدم برفی بپردازید.

honarbazaar-snowman-06

۷) از پارچه چهارخانه پشمی برای آدم برفی، یک شال گردن درست کنید و با چند کوک، آن را روی کیف ثابت کرده و سپس گره بزنید.

honarbazaar-snowman-19

۸) از پارچه پشمی چهارخانه، دو تکه مربع شکل که طول و عرض آن به اندازه در کیف باشد ببرید.

از پولیش سفید با پرزهای بلند، یک تکه مستطیل شکل برش بزنید که طول آن دو برابر طول مربع بوده و عرض آن ۵ تا ۷ سانت باشد.

دو بندینک کوچک از قیطون سفید بریده و دولا کنید و سپس به صورتی که در تصویر وسط می بینید آنها را بین دو لایه مربعی قرار دهید و سوزن بزنید و سپس دو ضلع مربع ها را به هم بدوزید. پس از پشت و رو کردن، قیطون ها بین دوخت قرار گرفته اند.

مستطیل سفید را هم از وسط تا کرده و دو سر آن را هم به هم دوخته و پشت و رو کنید. (تصویر اول از سمت چپ)

honarbazaar-snowman-20

۹) به اندازه یک سانت کمتر از پهنای نوار سفید، روی پارچه چهارخانه، بالا رفته و یک خط افقی رسم کنید.

مطابق تصویر اول سمت راست، نوار سفید را بالای خطی که رسم کردید با سوزن ثابت کنید. دقت کنید پشت نوار باید به سمت خودتان باشد و پرزهای آن به سمت پارچه پشمی.

حالا لبه پایین نوار را دورتادور به فاصله ۱ سانت از لبه آن بدوزید. (تصویر وسط)

حالا نوار را به رو برگردانید تا لبه پایین آن با لبه پایین پارچه پشمی لب به لب شود. میتوانید برای راحتتر شدن ادامه کار، این دو لبه را به فاصله نیم سانت از لبه به هم دوخت کنید.

تا اینجا کلاه آدم برفی ما آماده شده و باید به لبه بالای کیف بدوزیم.

honarbazaar-snowman-21

۱۰) حالا کلاه را به پشت برگردانید و لبه کیف را داخل کلاه قرار دهید و مانند تصویر زیر به هم سوزن بزنید. قسمتی را که سوزن زده اید بدوزید و کلاه را به سمت بالا برگردانید.

honarbazaar-snowman-14

کیف شما آماده است می توانید در آن هرچه می خواهید قرار داده و درش را با یک قیطان یا روبان رنگی ببندید. اگر دوست دارید که کیف بند بلند داشته باشد می توانید یک بند بلند از پارچه چهارخانه تهیه کرده و از داخل بندینکها عبور دهید و سر آنرا بدوزید یا گره بزنید. یا حتی با کمی تغییر می توانید آن را به شکل کیف کوله پشتی درآورید.

honarbazaar-snowman-15

این هم آدم برفی شب یلدا و شب کریسمس ما

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر