روبالشی چهل تکه دوزی با طرح شیر

0

امروز یک کار چهل تکه زیبا را برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم که می تواند طرحی زیبا برای لحاف و بالش کودک و تهیه سیسمونی باشد. در قسمتهای قبل شما با روش دوخت چهل تکه شش ضلعی با دست، آشنا شدید. این کار هم از شش ضلعی و به همان روش دوخته می شود. پیشنهاد می کنم قبل از خواندن آموزش امروز، یک نگاهی به آموزش دوخت چهل تکه شش ضلعی با دست بیاندازید.

لوازم مورد نیاز :

  • چند رنگ پارچه نخی
  • پارچه نخی سفید
  • پارچه زمینه روبالشی (ما از پارچه نخی سرمه ای استفاده کرده ایم)
  • نخ و سوزن
  • نخ مشکی گلدوزی
  • شابلون شش ضلعی

طریقه دوخت :

۱) برای یادآوری دوخت چهل تکه شش ضلعی با دست، یکبار دیگر مراحل دوخت را در عکسهای زیر ببینید. اندازه شش ضلعی ها به اندازه بالش یا لحافی که می خواهید بدوزید بستگی دارد. الگوی شش ضلعی را هم می توانید از آموزش قبل تهیه کنید. همانطور که قبلا نیز مفصلا توضیح دادیم، به تعداد لازم الگو تهیه کرده و شش ضلعی هایتان را از پارچه های طرحدار آماده کنید. برای کار امروز نیاز به ۱۲ شش ضلعی کوچک داریم.

۲) پس از آماده شدن شش ضلعی ها آنها را در کنار هم قرار داده و به صورتی که قبلا آموزش دادیم آنها را از یک لبه به هم بدوزید. از تصویر زیر استفاده کنید تا شش ضلعی ها را به درستی به هم بدوزید. پس از وصل کردن شش ضلعی ها به هم، شکل زیر که به عنوان سر شیر استفاده می شود بدست می آید.

آماده کردن بینی شیر :

۳) بینی شیر با تکه های کوچک مربع و مستطیل دوخته شده، البته می توانید از همان شش ضلعی هم استفاده کنید ولی در اندازه کوچکتر.

ابتدا تعدادی مربع و مستطیل کوچک را از پارچه های مختلف برش زده و به هم بدوزید تا یک مستطیل بزرگتر تشکیل شود. سپس الگوی بینی را روی آن قرار داده و دور آن را با گچ خیاطی خط بکشید. سپس دور الگو را با یک سانت اضافه ببرید. (روی الگوی زیر کلیک کنید و آن را در سایز بزرگ ذخیره و پرینت کنید).

حالا از روی خطوط رسم شده، فقط زاپاس خطوط قرمز رنگ را به پشت برگردانید و اتو کنید. بینی شیر شما آماده است. (البته می توانید بینی را از یک رنگ پارچه ساده نیز ببرید)

۴) یک مربع از پارچه سفید ببرید به طوری که کمی بزرگتر از قسمت خالی بین شش ضلعی ها باشد (مقداری بزرگتر برای دوخت)

پشت تکه آماده شده برای بینی را زانفیکس بچسبانید و سپس آنرا مانند تصویر زیر روی پارچه مربع سفید رنگ قرار دهید و اتو کنید تا به آن بچسبد. در نهایت روی قسمت های تو زده (خطوط قرمز) تکه بینی را با چرخ، دندان موشی یا زیگزال بزنید.

نکته : زاپاس قسمت هایی که روی الگو با خطوط مشکی مشخص شده نیازی به تو زدن یا دوختن ندارد زیرا در مرحله بعد زیر شش ضلعی ها قرار خواهد گرفت و همراه آنها دوخته خواهد شد.

۵) حالا شش ضلعی هایی که در مرحله ۲ آماده شده را دور بینی و روی تکه سفید قرار دهید و لبه داخلی شش ضلعی ها را به آن چرخ کنید. سپس اضافه پارچه سفید را مانند تصویر زیر قیچی کنید.

۶) با استفاده از نخ گلدوزی مشکی، اطراف بینی را مثل شکل زیر، سبیل، دهان و چشم بدوزید. می توانید از دوخت زنجیره یا بخیه استفاده کنید.

تا اینجا سر شیر برای قرار گرفتن روی کوسن آماده است.

۷) بدنه اصلی کوسن را از رنگی مناسب به صورت مربع یا شش ضلعی برش بزنید. ما از پارچه سرمه ای ساده دو شش ضلعی بزرگ برای بدنه کوسن بریده ایم.

سر شیر را روی یک لایه از بدنه کوسن گذاشته و سوزن بزنید تا جابجا نشود.

۸) دورتادور لبه بیرونی شش ضلعی ها را با چرخ به لایه اصلی بالش بدوزید.

۹) همانطور که در تصویر کوسن کامل شده می بینید، می خواهیم کوسن ما حجم داشته باشد پس یک نوار به عرض ۶ الی ۸ سانت برش بزنید. طول نوار باید ۲ سانت بزرگتر از محیط شش ضلعی رویه کوسن باشد (شش ضلعی سرمه ای).

حالا ابتدا سر و ته نوار را به هم بدوزید (به فاصله ۱ سانت از لبه) و سپس یک سمت نوار را دور تا دور رویه کوسن سوزن زده و چرخ کنید.

سمت دیگر نوار را هم باید به رویه دیگر کوسن بدوزید. فقط یک قسمت کوچک را ندوزید تا از آنجا کوسن را پشت و رو کنیم و داخل آن را از الیاف پر کنیم. پس از پر کردن بالش آن قسمت را هم پس دوز کنید.

کوسن شما آماده است. می توانید مانند تصویر زیر از پارچه های رنگی ساده استفاده کنید.


شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر