آموزش عروسک تینی

2

عروسک تینی یک عروسک معروف به اندازه ۳۰ تا ۵۰ سانت است با پاهای دراز که از پارچه دوخته می شود و داخل بدنش از الیاف پر می شود. برای موهای این عروسک، هم از نمد استفاده می شود و هم از کاموا. در صورت این عروسک هم فقط چشم و گاهی یک دهان کوچک دیده می شود. البته تینی ها بسیار متنوع هستند ولی ساده ترین نوع تینی این نمونه هایی است که در تصویر زیر می بینید.

honarbazaar-tini-03

مشابه عروسک های تیلدا، تفاوت تینی ها هم در لباس و مدل موی آنهاست. الگوی بدن همه تینی ها یکسان است ولی شما می توانید تا جایی که تخیلتان پیش میرود در دوخت لباس ها و مدل موهای آنها ابتکار به خرج بدهید. مخصوصا بچه ها که عاشق این هستند که مدام لباس و وسایل عروسک ها را عوض کنند. مثلا تینی شما می تواند یک کلکسیون کامل از لباس و جواهرات داشته باشد 🙂

خب فکر می کنم توانسته باشم مقصودم را برسانم. امروز سعی داریم در هنربازار یک تینی ساده را باهم بدوزیم و بقیه هنرنمایی را به خودتان می سپارم. البته سعی میکنم باز هم نمونه های مختلف تینی را قرار دهم تا بتوانید ایده بگیرید. خب پس برویم سراغ دوخت و دوز :

الگوی تینی :

الگوی اصلی این عروسک از سه بخش سر و بدن ، دستها و پاها تشکیل می شود. همانطور که در تصویر زیر می بینید، در الگوی تینی سر به بدن چسبیده است. من خط جدا کننده سر از بدن را با نقطه چین قرمز مشخص کرده ام تا شما عزیزان راحتتر متوجه شوید.

در الگوی زیر، یک نمونه ساده مو هم قرار داده ام. قرار شد برای موهای عروسک ابتکار به خرج دهیم. شما می توانید هر مدلی که دوست داشتید را روی الگوی سر عروسک طراحی کنید و سپس از روی آن کپی کنید. یک نکته دیگر هم اینکه برای موهای پشت سر می توانید همیشه از الگوی زیر استفاده کنید چون اصل طراحی موها در جلوی صورت است و پشت موها معمولا یکسان است.

در تصویر زیر می توانید چند نمونه طراحی برای موهای تینی را ببینید که از نمد برش خورده و با دوخت روی آنها زیباتر شده است.

honarbazaar-tini-34

این هم چند نمونه الگوی مو برای اینکه دستتان راه بیفتد و بتوانید خودتان موهای عروسکتان را طراحی کنید.

لوازم مورد نیاز :

  • پارچه نخی یا تریکو به رنگهای مختلف، ساده و طرح دار
  • نمد ساده به رنگ دلخواه
  • کاغذ الگو
  • خودکار پاک شونده یا مداد
  • سوزن و نخ
  • قیچی
  • الیاف پشم شیشه

آموزش دوخت :

دوخت عروسک تینی، مثل عروسک های پارچه ای دیگر و بسیار ساده است. در زیر دوخت یک نمونه عروسک تینی ساده را توضیح می دهیم و سعی می کنیم تمام نکات لازم برای تینی های دیگر را هم توضیح دهیم تا شما هر مدلی که خواستید بدوزید مشکلی نداشته باشید.

 

honarbazaar-tini-36

۱) ابتدا الگو را که در ابتدای این آموزش آورده بودیم تهیه کنید. با کلیک روی الگو می توانید اندازه اصلی الگو را ببینید و ذخیره کرده و در اندازه مورد نظرتان پرینت بگیرید. البته می توانید کاغذ پوستی را روی مانیتور قرار دهید و از روی الگو رسم کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره رسم الگو می توانید اینجا را کلیک کنید.

۲) الگوها را روی پارچه قرار دهید و دور آنرا با خودکار پاک شونده یا گچ خیاطی بکشید و به تعداد لازم ببرید. یک سانت اضافه برای دوخت نیز حتما در نظر بگیرید.

در شکل زیر می بینید که سر از بدن جداشده و به طور جداگانه روی پارچه مورد نظر قرار داده شده و برش خورده است. اگر شما هم از این روش می خواهید استفاده کنید باید الگو را از خط چین قرمز جدا کنید و هنگام برش هم یک سانت زاپاس فراموش نشود.

اما راه ساده تری هم وجود دارد. در روش دوم باید ابتدا پارچه رنگ بدن و پارچه لباس عروسک را به هم بدوزید (قبل از هرگونه برشی)، سپس الگوی سر و بدن که به هم وصل است را به گونه ای روی پارچه ها قرار دهید که خط چین قرمز روی درز دوخته شده قرار گیرد. سپس دورتادور الگو را با یک سانت زاپاس برش بزنید. به این ترتیب یک تیر و دو نشون می زنید و سر و بدن خیلی تمیزتر و بهتر به هم دوخته می شوند.

honarbazaar-tini-09

دقت کنید از سر و بدن ۲ عدد نیاز داریم ولی از دست و پاها هر کدام ۴ عدد باید برش بخورد. جلو و پشت مو ها هم هر کدام یک عدد باید بریده شود.

۳) ابتدا مو را روی سر قرار داده و دورتادور آن را به سر نیش دوز کنید (به فاصله چند میلیمتر از لبه بدوزید) و سپس سر را به بدن بدوزید (اگر از روش اول سر و بدن را جداگانه برش زده اید).

اگر تینی شما از نوع مدل هایی است که چشم درشت دارند، دو دایره از نمد بریده و روی صورت بدوزید. ولی اگر از نوع تینی های چشم ریز و بدون دهان است، در مرحله نهایی چشم ها را می کشیم.

honarbazaar-tini-18

۴) اگر تینی شما مانند این نمونه آستین دارد (بسیاری از تینی ها آستین ندارند)، تکه آستین را روی بالای دست قرار دهید و از رو نیش دوز کنید. دقت کنید فقط لبه پایین آستین را باید تو بزنید و سپس بدوزید تا ریش ریش نشود.honarbazaar-tini-12

۵) تکه کفش را که از نمد بریده اید به روی پاها بدوزید. در بسیاری از تینی ها کفش می تواند از جنس پارچه باشد یا حتی بعدا روی پا دوخته شود. کاملا بستگی به مدل شما دارد.

honarbazaar-tini-11

۶) دو تکه دست و دو تکه پا را از سمت روی پارچه ها، روی هم قرار دهید و دور آنها را به فاصله یک سانت بدوزید.

honarbazaar-tini-20

۷)  لای انگشت دست را با نوک قیچی، یک چرت کوچک بدهید که موقع برگرداندن، کیس نخورد و به راحتی پشت و رو شود. بعضی از تینی ها انگشت ندارند و شما می توانید بنا به سلیقه خودتان الگوی دست را بدون انگشت بکشید.

img_5124-670x446

۸) دست و پای دوخته شده را با کمک یک میله چوبی به رو برگردانید و با الیاف پر کنید.

honarbazaar-tini-01

۹) دستها و پاها را در جای خود به لایه جلوی بدن بدوزید. به تصاویر زیر دقت کنید و نحوه قرار دادن دست و پاها را هنگام دوخت ببینید. اگر عروسک شما موی دم اسبی هم داشت باید در این مرحله به همین شکل روی سر عروسک در جای مناسب قرار دهید و بدوزید.

sew-on-arms-670x334

۱۰) دست ها (و موهای دم اسبی اگر داشت) را روی شکم (و سر) عروسک جمع کنید و لایه پشت بدن را روی لایه جلو قرار داده و دور کار را بدوزید. پایین بدن باز میماند.

img_5147-670x446

۱۱) دور تا دور کار را که دوخته اید، با قیچی، چرت بزنید تا راحت برگردانده شود .

img_5150-670x446

۱۲) عروسک را به رو برگردانید و آنرا با الیاف پر کنید و قسمت پایین بدن عروسک را بدوزید (پس دوزی کنید).

doll-stuffing-670x334

۱۳) روی کفش عروسک را با نخ و سوزن دو ضربدر بدوزید تا زیباتر شود.

honarbazaar-tini-30

۱۴) اگر می خواهید عروسک دهان داشته باشد، با نخ گلدوزی و دوخت بخیه یک لب زیبا و کوچک برای عروسک خود بدوزید.

honarbazaar-tini-28

۱۵) عروسک ما در این مرحله آماده است و نوبت دوخت لباس های عروسکمان است. تینی های دختر اکثرا دامن دارند و پسرها شلوارک.

عروسک ما هم یک شلوارک راه راه دارد که بسیار راحت می توانید آن را بدوزید.

honarbazaar-tini-26

عروسک تینی ما آماده است و کافی است تا لباسهایی که دوخته ایم را تن عروسک کنیم.

honarbazaar-tini-36

همه تینی ها به روشی مشابه مدلی که توضیح دادیم دوخته می شوند. اگر خواستید تینی شما چشم ریز داشته باشد مثل نمونه هایی که در تصویر زیر می بینید، کافی است با نخ مشکی دو چشم ریز بیضی شکل در مرحله آخر برایش بدوزید. البته می توانید با خودکار هم چشم را بکشید ولی بعدا هنگام شست و شو جوهر خودکار پخش خواهد شد. در نهایت هم با رژ گونه، گونه های عروسکتان را لپ گلی کنید 🙂

این هم چند مدل پرکار تینی برای ایده گرفتن شما عزیزان.

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر