آموزش دوخت حوله آشپزخانه

4

حوله آشپزخانه یکی از وسایل بسیار ضروری برای خانم های خانه است و به دلیل استفاده زیاد زود فرسوده می شود و رنگ و زیبایی خود را از دست می دهد و باید زود به زود عوض شود. خانمهای باسلیقه همیشه به دنبال یک طرح زیبا و جدید برای آشپزخانه خود هستند. امروز برای شما یک حوله زیبا و ابتکاری را در نظر گرفته ایم و امیدواریم از ان خوشتان بیاید. می توانید با استفاده از آموزشهای قبلی یک ست سه تکه مثل تصویر بالا برای آشپزخانه خود بدوزید چون در آموزش های قبلی طریقه دوخت دستکش فر و دستگیره آشپزخانه را آموزش داده ایم.

لوازم مورد نیاز : 

 • پارچه نخی
 • حوله دستی یا پارچه حوله ای
 • نخ همرنگ
 • روبان عرض ۲ سانت
 • کاغذ الگو و خودکار پاک شونده
 • سوزن، قیچی و چرخ خیاطی

الگوی قسمت بالای حوله :

آموزش دوخت :

۱) الگو را با استفاده از تصویر بالا رسم کنید. با کلیک بر روی الگو اندازه واقعی آنرا می بینید. می توانید الگو را ذخیره و سپس پرینت بگیرید و یا با قرار دادن کاغذ پوستی روی مونیتور آن را رسم کنید.

۲) پارچه را دولا کرده و الگو را روی آن قرار دهید. الگو را طوری قرار دهید که خط سرشانه طرح روی دولای بسته پارچه قرار گیرد و سپس الگو را به پارچه سوزن بزنید و با گچ خیاطی دور الگو را بکشید. اینکار را دوبار انجام دهید.

۳) یقه ی الگوی بالا گرد است ولی به سلیقه خود می توانید آنرا مثل عکس بالا تبدیل به یقه خشتی یا هر مدل دیگری بکنید.

۴) دور الگو را با یک سانت اضافه برای دوخت ببرید.

۵) حالا دو قطعه بریده شده را روی هم قرار دهید به طوری که روی پارچه ها به سمت هم باشد و سپس از روی خطوط مرحله ۲ ، دور تا دور کار (به غیر از دور یقه) را بدوزید. فقط لبه پایین را در یک سمت باز بگذارید.

توجه : دور یقه را نباید در این مرحله بدوزید چون در این صورت دیگر قادر به پشت و رو کردن بالاتنه نیستید.

۶) دور تا دور قسمت دوخته شده، در قسمتهایی که انحنا دارد، چرت بزنید تا موقع برگرداندن پارچه به رو، کیس نخورد.

۷) پارچه را به رو برگردانید و خیلی با دقت اتو کنید.

حالا دورتادور یقه در هر لایه پارچه را هم به عرض یک سانت تو بزنید و اتو کنید. دور یقه به همراه بخش های دیگر در مرحله ۱۵ به وسیله رودوزی به هم دوخته می شود.

توجه : البته می توانید رودوزی دور یقه را در همین مرحله هم انجام دهید، هرطور خودتان راحتتر هستید که بتوانید کار را تمیزتر انجام دهید. در ضمن می توانید دور یقه را با دست پس دوز هم بکنید.

۸) از پارچه، نواری به عرض ۵ تا ۷ سانت ببرید و لبه آنرا با چرخ لب تو بزنید. اگر این کار برای شما ممکن نیست، نوار را طوری ببرید که یک لبه آن ترکی پارچه باشد. (زیرا ترکی پارچه نیازی به سردوزی ندارد)

۹) نوار آماده شده را با دوخت دستی یا چرخ ، چین کش کنید. البته چین آن زیاد نباشد.

۱۰) نوار را به پایین حوله بدوزید.

۱۱) نوار دیگری به عرض ۴ سانت به همان ترتیبی که گفته شد آماده و چین کش کنید.

۱۲) بالای حوله را نیز چین کش کنید تا اندازه لبه باز بالاتنه شود. سپس نوار ۴ سانتی آماده شده را روی لبه آن (لبه چین کش شده حوله) قرار داده و با چرخ به هم بدوزید.

۱۳) لبه باز بالاتنه را یک سانت به داخل تا کرده و اتو کنید.

۱۴) لبه بالای حوله را بین دو لایه بالاتنه قرار داده و روی آن را بدوزید به طوری که حوله بین دو لایه دوخته شود. دقت کنید که حوله فقط به قسمت جلوی بالاتنه دوخته می شود و قسمت پشت بالاتنه آزاد است.

۱۵) دور تا دور بالاتنه را به فاصله چند میلی متر از لبه ها رودوزی کنید. دور یقه را هم اگر رودوزی نکرده اید در این مرحله بدوزید.

۱۶) دو قطعه روبان یا نوار تزیینی را روی هر دو سمت جلو و پشت لبه بالاتنه بدوزید به طوری که مقداری اضافه از هر دو طرف برای گره زدن باشد.

در اینجا حوله آماده است می توانید آنرا به جلوی گاز یا کابنت آویزان کرده و روبان ها را به هم گره بزنید.

دو مدل دیگر از این ست را در زیر برای شما عزیزان قرار داده ایم که می توانید برای یک ست سه تیکه زیبا از آنها ایده بگیرید.

موفق و شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون از آموزش های خوب شما . اگه میشه برا الگوی بالاتنه جا حوله ای سایز هر قسمت رو بذارید آخه من با موبایل نگاه میکنم و اندازه واقعی رو ندارم .

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. سایزش اصلا مهم نیست شما میتونید در هر اندازه ای که دوست داشتید بالاتنه رو رسم کنید. برای همین ما اندازه ندادیم

 2. Avatar

  سلام تشکر بابت اموزشهای کاربردی و خوبتون.
  من بالاتنه این حوله رو برش زدم و دودتادورش رو به جز یه سمت پایین دوختم. اما هرکاری میکنم نمیتونم پارچه رو به رو برگردونم.
  میشه لطفا راهنماییم کنید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما دور یقه را هم دوخته اید. حق دارید من توضیح یک مرحله را جا انداخته ام. آموزش را اصلاح کردم لطفا مرحله ۵ و ۷ را مجددا مطالعه بفرمایید.
   ممنونم

ارسال نظر