گل رز نمدی

1

گلها همیشه مورد توجه خانمها بوده و هستند ولی شاید به دلایلی نتوانید از یک گل طبیعی در منزل نگهداری کنید پس چه بهتر که با هنر نمد دوزی برای گلدانتان گلهای رز زیبا درست کنید و خانه تان را با آن زینت دهید. در این آموزش قصد داریم طریقه درست کردن یک گل رز را گام به گام توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

لوازم مورد نیاز :

  • نمد در رنگهای مختلف
  • چسب حرارتی یا مایع
  • ساقه آماده گلسازی
  • نوار گاترین سبز
  • قیچی
  • الگو

الگو :

در تصویر زیر الگوی مورد نیاز برای این گل رز را آماده کرده ایم که شامل گلبرگ ها در دو سایز، نگهدارنده گلبرگها و کاسبرگ می شود. روی تصویر زیر کلیک کنید و از روی الگو رسم کرده و یا پرینت بگیرید. (برای استفاده از اگو می توانید از راهنمایی های گفته شده در اصول اولیه نمد دوزی استفاده کنید)

روش کار :

۱) ابتدا الگوی گلبرگ ها و کاسبرگ را بکشید و آنها را روی نمد مورد نظر قرار داده و با خودکار پاک شونده یا مداد دور آنها را خط بکشید و سپس از روی خطهای کشیده شده با دقت قیچی کنید. تعداد گلبرگها بسته به سلیقه خود شماست، به طور معمول ۸ گلبرگ کوچک و ۱۳ گلبرگ بزرگ، یک تکه به شکل ابر برای پشت گل ها و یک کاسبرگ نیاز دارید.

honarbazaar-flower-felt-02

۲) از سیم گلسازی به طول دلخواه با سیم چین ببرید و سر آن را به طول ۲ سانت چسب بزنید و سپس آن را روی لبه یک گلبرگ کوچک قرار داده و کمی نگه دارید تا چسب خودش را کمی بگیرد و بعد گلبرگ را دور ساقه بپیچانید و در آخر لبه گلبرگ را چسب بزنید تا باز نشود.

honarbazaar-flower-felt-03

۳) لبه تیز گلبرگ ها را از داخل کمی چسب بزنید و با دو انگشت  آنرا روی هم فشار دهید تا بچسبد. ۳ تا از گلبرگ های کوچک را در همین مرحله کنار بگذارید (شکل سمت چپ).

بقیه گلبرگ ها را بعد از اینکه نوک تیز آنها را شکل دادید، لبه گرد بالای آنها را از پشت خیلی کم چسب بزنید (مثل شکل سمت راست) و به سمت پشت خم کنید تا بچسبد.

honarbazaar-flower-felt-04

۴) وقتی تمام گلبرگها را آماده کردید، شروع به چسباندن روی ساقه کنید. ابتدا سه گلبرگ ساده مرحله قبل را بچسبانید و بعد گلبرگهایی که لبه بالای آنها را به پشت شکل دادید. به انتهای گلبرگ چسب بزنید و به ترتیب از کوچک تا بزرگ آنها را دور ساقه بچسبانید.

honarbazaar-flower-felt-05

۵) کم کم، گل شما شکل می گیرد. بعد از چسباندن همه گلبرگها، وسط تکه ای را که به شکل ابر بریده اید سوراخ کرده و ساقه را از آن رد کنید تا این تکه زیر گلبرگها قرار گیرد. کمی چسب، بین این تکه و گلبرگ های آخر بزنید تا به هم بچسبند.

honarbazaar-flower-felt-06

۶) در این مرحله، وسط کاسبرگ را سوراخ کرده و ساقه را از داخل آن عبور دهید و از داخل کمی چسب بزنید تا کاسبرگ جابجا نشود.

کمی چسب به هر ضلع کاسبرگ بزنید و با دو انگشت آن را مانند تصویر زیر شکل دهید.

honarbazaar-flower-felt-07

۷) در آخر روی ساقه را نوار گاترین سبز بپیچید. نوار گاترین احتیاجی به چسب ندارد و خودش حالت چسبنده دارد و فقط کافی است آن را از بالا تا پایین سیم بپیچید.

honarbazaar-flower-felt-08

گل رز زیبای شما آماده گذاشتن در گلدان است.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر