آموزش بافت پلیسه

0

یک بافت زیبا و بسیار راحت که مناسب برای دامن و سارافون دخترانه است.

بافت های مورد نیاز : 

توجه : در بافت دامن، تعداد دانه هایی که سر می اندازید باید به اندازه دور باسن باشد.

روش بافت :

تعداد دانه هایی که پیلی ها را تشکیل می دهد، به سلیقه خود شما بستگی دارد. هرچه دانه های پیلی بیشتر باشد، پیلی بزرگتر می شود. ۵ دانه برای هر پیلی، عدد مناسبی برای دامن بچگانه است.

رج ۱) ۵ تا از زیر ، یکی از رو ، ۵ تا از زیر ، یکی از زیر ، ۵ تا از زیر ، یکی از رو ، ۵ تا از زیر ، یکی از زیر ، تا انتهای رج به همین ترتیب

رج۲) رج دوم که رج برگشت است، ۵ تا از زیرها بازهم از زیر بافته می شوند که همان بافت رکن است، دانه هایی که در رج ۱ قرمز نوشته شده اند نیز به همان شکلی که دیده می شوند بافته می شوند.

نکته : دقت کنید وقتی میگوییم دانه ها همانطور که دیده می شوند بافته شود یعنی اگر در رج قبل از زیر بافته شده بود، در رج برگشت رو دیده میشود، و دانه ای که در رج قبل از رو بافته شده است، در رج برگشت از زیر باید بافته شود.

خب متوجه شدید که ما یک بافت رکن داریم که همان ۵ تا است که چه در رج رفت و چه در رج برگشت آنرا از زیر می بافیم و پس از هر ۵ دانه یک دانه از زیر یا از رو داریم که به همان شکلی که دیده می شوند، بافته می شوند و در بافت یک خط عمودی ایجاد می کنند که در شکل زیر می بینید و باعث پلیسه شدن بافت شما می شوند.

honarbazaar-knitting-01

توجه : اگر بخواهید پایین دامن حالت فون داشته باشد می توانید پس از اینکه حدود نصف قد دامن را بافتید و از خط باسن بالاتر رفتید، از دو طرف خطوط عمود (یک دانه ثابت از زیر یا از رو) یک دانه کم کنید. در اینصورت ادامه بافت شما ” ۳ تا زیر و یکی رو ، ۳ تا زیر و یکی زیر” می شود.

اگر به هر دلیلی بافت شما از بالا است باید برای فون شدن دامن به دو طرف خط عمود یکی اضافه کنید که در اینصورت ادامه بافت شما “۷ تا زیر و یکی رو ، ۷ تا زیر و یکی زیر و…” می شود.

honarbazaar-plise-01

نکته : دقت داشته باشید در توضیحات بالا ما برای پیلی ها از بافت رکن استفاده کردیم که یکی از بافت های بسیار مناسب برای پلیسه است

و در شکل زیر یک نمونه دامن را که با این روش بافته شده می بینید.

ولی شما به جای بافت رکن می توانید از هر بافت دیگری نیز استفاده کنید. مثلا در تصویر زیر یک دامن زیبا را می بینید که برای پیلی ها از بافت ساده استفاده شده است. برای بافت ساده در پلیسه کافی است تمام دانه ها در رج برگشت همانطور که دیده می شوند بافته شوند.

در ضمن پلیسه فقط برای بافت دامن کاربرد نداره، شما هر جای دیگری هم می توانید از این بافت زیبا استفاده کنید. مثلا در تصویر زیر یک روکش قوری بسیار زیبا را می بینید که با پلیسه بافته شده است.

شاد و هنرمند باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر