کیف پارچه ای رودوشی

2

با سلام به دوستان خوش ذوق. امروز آموزش یک کیف پارچه ای را برای شما در نظر گرفته ایم. دوخت این کیف بسیار راحت است و می تواند مبنایی برای دوخت کیفهای دیگر باشد. شما عزیزان می توانید در دوخت این کیف از پارچه های متنوع و زیبا استفاده کنید تا بر زیبایی کیفتان بیفزایید.

لوازم مورد نیاز :

 • الگو
 • پارچه برای رویه کیف
 • پارچه مشکی ساده برای لبه و کف کیف
 • پارچه آستری
 • نخ و سوزن
 • لایی چسب کاغذی
 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • متر
 • سوزن ته گرد
 • اتو

الگو :

در تصویر زیر الگوی بدنه اصلی کیف به همراه قسمت ته و لبه کیف را برای شما عزیزان آماده کرده ایم. کافی است روی تصویر کلیک کنید و سپس از روی آن در اندازه دلخواه بکشید یا در اندازه دلخواه پرینت بگیرید.

اندازه بخش های دیگر مثل بندها و جیب از نظر طول و عرض سلیقه ای است.

honarbazaar-bag-11

آموزش برش و دوخت :

۱) ابتدا هر الگو را روی پارچه مورد نظر قرار داده و با در نظر گرفتن ۱ سانت اضافه برای دوخت ببرید. از الگوی بدنه اصلی، یکبار از پارچه رویه، یکبار از پارچه آستر و یکبار هم از لایی چسب کاغذی ببرید. لبه کیف ۲ بار و ته کیف یکبار از پارچه مشکی، بند کیف دو بار و جیب هم یکبار بریده شود.

honarbazaar-bag-12

۲) لایی چسب را پشت بدنه اصلی کیف قرار داده و اتو کنید تا به آن بچسبد (دقت کنید که اتو را نکشید بلکه روی لایی گذاشته و بردارید تا باعث تغییر فرم پارچه نشود).

زاپاس (۱ سانت اضافه) قطعات مشکی رنگ را که بریده اید یک سانت به داخل تا کرده و با اتو پرس کنید (منظور خطهای طولی در قطعات مشکی و بندها است) .

لبه های دو به دوی بند کیف را روی هم قرار دهید و از روی آنها نیش دوز انجام دهید (یعنی دوخت شما به فاصله دومیلی متر از لبه کار باشد).

honarbazaar-bag-03

۳) قسمت های ته کیف و لبه ها را که آماده کرده اید روی بدنه اصلی گذاشته سوزن بزنید و سپس چرخ کنید (نیش دوز). دو لبه بند کیف را که آماده کرده اید مانند تصویر زیر با فاصله روی لبه کیف قرار داده و سوزن بزنید و سپس روی آن را به فاصله ۱ سانت چرخ کنید. هر بند به یک طرف لبه دوخته می شود.

honarbazaar-bag-04

۴) کیف را از وسط تا کنید تا دو لبه بالا روی هم قرار گیرد. حالا دو سمت کیف را مثل شکل زیر چرخ کنید.

honarbazaar-bag-05

۵) کیف را از سمت دیگر تا کنید تا قسمت پله مانند پایین کیف روی هم قرار گیرد سپس آن قسمت را نیز چرخ کنید، به این ترتیب به کیفتان حجم داده اید.

جیب را که از پارچه آستری بریده اید از وسط تا کنید و لبه های آنرا به فاصله ۱ سانت بدوزید و فقط یک قسمت کوچک را برای پشت و رو کردن باز بگذارید. پس از دوخت جیب را به رو برگردانید و گوشه هایش را با یک جسم نوک تیز کاملا بیرون دهید و سپس اتو کنید. قسمتی که باز بود را فقط زاپاسش را به داخل داده و خوب با اتو پرس کنید.

honarbazaar-bag-06

۶) جیب را روی آستر کیف سنجاق زده و و سه طرف آنرا به فاصله ۲ میلی متر از لبه بدوزید و لبه بالایی که در جیب است باز بماند.

honarbazaar-bag-07

۷) آستر را مانند کیف بدوزید (همانطور که در مراحل ۴ و ۵ توضیح دادیم). یک قسمت کوچک از دیواره آستر را باز بگذارید تا در مرحله بعد برای پشت و رو کردن کیف استفاده شود.

honarbazaar-bag-08

۸) کیف را پشت و رو مقابل خود قرار دهید (به طوری که پشت کیف به سمت بیرون باشد). آستر را داخل کیف قرار دهید (به طوری که درزهای آستر داخل کیف دیده شود) و لبه آنرا به لبه کیف چرخ کنید.

حالا کیف را از درز باز آستر پشت و رو کنید و بعد از اینکه آستر را به داخل کیف هدایت کردید، لبه کیف را مجددا رو دوزی کنید تا دیگر آستری بیرون نیاید.

در نهایت هم قسمت باز آستر را با دست پس دوز کنید.

honarbazaar-bag-09

کیف خرید ما آماده است. مبارکتون باشه.

honarbazaar-bag-10

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر