کلاه نوزادی با گوش خرسی

2

سلام به همه مامان های باسلیقه که عاشق بچه هاشونن و دوست دارند هر روز یک لباس جدید برای کوچولوشون بخرند و تنش کنند و لذت ببرند. خب وقتی یک مامان هنرمند توی خونه باشه دیگه چرا لباس بخرید!! دست بکار بشوید و خودتون برای کوچولوتون لباس بدوزید. امروز در هنربازار ما بهتون آموزش می دهیم که چجوری یک کلاه گرم و خوشگل با دوتا گوش بامزه برای نوزادتون بدوزید. اگر گوش ها رو ندوزید اونوقت یک کلاه دو رو دارید که میتونید با لباسهای کودکتون ست کنید. پس تا آخر آموزش با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز :

  • نیم متر پارچه پشمی (برای کلاه زمستانه) یا تریکو (برای کلاه پاییزه) در دو رنگ (مثلا آبی و سفید)
  • قیچی
  • چرخ خیاطی (یا نخ و سوزن اگر می خواهید با دست بدوزید)
  • سوزن ته گرد
  • خودکار پاک شونده یا گچ خیاطی
  • الگو

مراحل برش و دوخت :

۱) ابتدا با استفاده از تصویر زیر، الگوی مورد نیاز برای کلاه را آماده کنید. کافی است روی تصویر کلیک کنید و سپس تصویر بزرگ را ذخیره کرده و پرینت بگیرید. سایز الگو برای نوزاد ۴ تا ۷ ماهه مناسب است. اگر بخواهید کلاه را برای کودکی بزرگتر از ۴ تا ۷ ماهه بدوزید باید الگو را در اندازه بزرگتر رسم کنید.

همانطور که روی الگو مشاهده می کنید، فلش نقطه چین سایز کلاه را تعیین می کند. به این ترتیب که ابتدا دور سر کودکتان را اندازه بگیرید، اندازه بدست آمده را تقسیم بر ۲ کنید. عدد حاصل طول فلش را تعیین می کند یعنی الگو را باید در اندازه ای پرینت بگیرید (یا رسم کنید) که طول فلش برابر نصف دور سر کودک شود.

همچنین می توانید الگو را در همین سایز پرینت بگیرید و پس از مقایسه دور سر کودک با اندازه فلش و محاسبه اختلاف این دو عدد، دورتادور الگو را به اندازه نصف این اختلاف بزرگتر کنید. مثلا اگر نصف دور سر کودک ۲۰ سانتی متر باشد و طول نقطه چین الگو مثلا ۱۸ سانتی متر باشد شما باید دورتادور الگو را به فاصله ۱ سانتی متر دوباره رسم کنید.

honarbazaar-teddy-hat-01

۲) حالا پارچه را دولا کنید و الگو را روی آن قرار داده و سوزن بزنید به طوری که قسمتی که روی الگو مشخص شده روی دولای بسته قرار گیرد. سپس دورتادور الگو را با یک سانت زاپاس برای دوخت برش بزنید. قسمتی که برای محل نصب گوش ها مشخص شده را نیز حتما روی پارچه علامت گذاری کنید.

این کار را روی هر دو رنگ پارچه انجام دهید.

الگوی گوش را هم از یکی از پارچه ها ۴ عدد برش بزنید. ما از پارچه رنگ روشنمان گوش ها را بریدیم تا پارچه روشن روی کلاه باشد و پارچه تیره تر داخل کلاه.

honarbazaar-baby-hat-01

۳) حالا گوش ها را دو به دو روی هم قرار دهید (روی پارچه ها به سمت هم باشد) و قسمت هلال گوش را با چرخ بدوزید و خط صاف پایین گوش را باز بگذارید.

honarbazaar-baby-hat-02

۴) حالا گوش ها را پشت و رو کنید و دو لبه آن را مانند تصویر به طرف وسط گوش تا کنید و با دوتا سوزن ثابت نگهشان دارید.

honarbazaar-baby-hat-03

۵) رویه کلاه را روی هم تا کنید به طوری که روی پارچه روی هم قرار گیرد و سپس فقط دو سمت باز آنها را مانند تصویر زیر بدوزید. دقت کنید قسمت هفتی وسط کلاه و لبه پایینی را نباید بدوزید.

honarbazaar-baby-hat-04

۶) عینا مرحله ۵ را برای پارچه آبی رنگ هم تکرار کنید.

honarbazaar-baby-hat-06

۷) حالا کلاه را از سمت دیگر تا کنید به صورتی که دوخت های مرحله قبل روبرویتان قرار می گیرد.

honarbazaar-baby-hat-05

۸) در قسمت جلوی کلاه جایی که برای نصب گوش ها علامت گذاری کرده اید، گوش ها را به شکلی که در تصویر می بینید قرار داده و با سوزن یا چند کوک درشت ثابت نگه دارید.

honarbazaar-baby-hat-07

۹) حالا قسمت جلو و پشت کلاه را روی هم فیکس کرده و دورتادور را سوزن بزنید.

honarbazaar-baby-hat-08

۱۰) قسمت سوزن زده را به فاصله ۱ سانت از لبه (مقدار زاپاس) بدوزید. وقتی کلاه را پشت و رو کنید گوش ها به زیبایی خودشان را نشان می دهند.

honarbazaar-baby-hat-10

۱۱) مرحله ۹ و ۱۰ را برای پارچه آبی هم تکرار کنید. دقت کنید روی کلاه آبی دیگر گوش نداریم چون لایه داخلی کلاه است.

honarbazaar-baby-hat-09

۱۲) حالا کلاه سفید را که به رو برگردانده بودید، داخل کلاه آبی قرار دهید.

honarbazaar-baby-hat-11

۱۳) لبه های دو کلاه را به خوبی روی هم منطبق کنید و دور تا دور سوزن بزنید.

honarbazaar-baby-hat-12

۱۴) خب دورتادور لبه کلاه را به فاصله ۱ سانت با چرخ بدوزید و فقط یک قسمت کوچک ۵ سانتی متری از لبه پشت کلاه را برای پشت و رو کردن باز بگذارید.

honarbazaar-baby-hat-13

۱۵) حالا کلاه را به رو برگردانید.

honarbazaar-baby-hat-14

 ۱۶) زاپاس قسمتی که باز مانده را به داخل فرستاده و دو لایه را روی هم سوزن بزنید.

honarbazaar-baby-hat-15

۱۷) در مرحله آخر فقط کافی است دورتادور لبه کلاه را به فاصله ۰٫۵ سانت از لبه از رو بدوزید. سعی کنید کمی لبه آبی رنگ بیرونتر باشد تا هم نمای بهتری داشته باشد هم کلاه داخلی کوچکتر شود.

honarbazaar-baby-hat-16

کلاه نوزادی کوچولوی شما آماده است. اگر دوست داشتید می توانید دو بند بافته هم برای روگوشی ها بگذارید.

honarbazaar-baby-hat-18

شاد و هنرمند باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر