آموزش زرافه نمدی

4

honarbazaar-girafe-02

سلام به علاقمندان هنر نمد و عزیزانی که الگو و دوخت زرافه نمدی را خواسته بودند. زرافه را هم می توان به تنهایی و هم روی حلقه اسم و آویز اتاق کودک استفاده کرد. در اینجا الگوی دو نمونه زرافه را برای شما عزیزان آورده ایم و مراحل دوخت یکی از آنها را هم توضیح داده ایم.

لوازم مورد نیاز:

 • نمد به رنگهای زرد ، قهوه ای ، صورتی ، کرم
 • سوزن و نخ همرنگ
 • قیچی تیز
 • چسب حرارتی یا مایع
 • دو دکمه مشکی برجسته
 • پشم شیشه

طریقه برش : 

۱) ابتدا الگو را بکشید. برای دیدن الگو در سایز بزرگتر روی عکس زیر کلیک کنید. برای توضیحات بیشتر به اصول اولیه نمد دوزی مراجعه کنید.

۲) تکه های الگو را روی نمد با رنگ مورد نظر قرار دهید و دور الگو را با خودکار پاک شونده بکشید و سپس از روی خطوطی که کشیده اید قطعات را ببرید.

۳) همه قطعات باید ۲ بار بریده شود.

۴) علاوه بر قطعاتی که در الگوی زیر می بینید، تعدادی شکلهای نامنظم نیز از نمد قهوه ای برای خال های روی بدن ببرید. (برای هر طرف بدن حدود ۷ تکه)

honarbazaar-girafe-01

طریقه دوخت :

۱) ابتدا سوراخ های بینی را روی بیضی صورتی رنگ بچسبانید و با دوخت بخیه و نخ مشکی یک دهان کوچک زیر آن بدوزید.

۲)دو تکه صورتی (پوزه) را روی هم قرار داده و دور آنرا دندان موشی بزنید و قبل از اتمام دوخت کمی پشم شیشه داخل آن قرار داده و دوخت را کامل کنید.

۳) گوشها و شاخها را در جای خود، زیر لایه رویی بدن سوزن بزنید. قسمت هایی که به صورت نقطه چین روی الگو نشان داده شده است درواقع مقداری از شاخ و گوش زرافه است که باید بین دو لایه سر قرار گیرد.

۴) دو تکه بدن را روی هم قرار داده و با دوخت دندان موشی دور آنرا بدوزید و قبل از اتمام دوخت، پشم شیشه را داخل بدن بگذارید و دوخت را تمام کنید.

۵) پوزه زرافه را که کامل کرده اید روی بدن در جای مناسب خود با چسب بچسبانید.

۶) چشمها را به طوری که قسمت کمی از آن زیر پوزه قرار گیرد، بدوزید. برای دوخت چشم ها باید نخ را از پشت صورت داخل کنید (گره نخ پشت عروسک قرار میگیرد) و بعد از دوخت دکمه نخ را کمی بکشید تا جای چشم ها کمی گود شود.

۷) با ادامه نخی که چشمها را دوختید، ابرو ها را نیز بدوزید.

۸) خالهای بدن را در نقاط دلخواه بچسبانید.

زرافه شما آماده است و می توانید مانند تصویر زیر آن را روی حلقه اسم استفاده کنید.

honarbazaar-girafe-05

زرافه ای که در حلقه بالا می بینید کمی با نمونه قبلی که توضیح دادیم متفاوت است ولی مراحل کار دقیقا مثل نمونه قبل است. در الگوی زیر علاوه بر قطعات جدا از هم این زرافه، الگوی نصب قطعات نیز نشان داده شده است. تفاوت این زرافه با نمونه قبلی این است که سر از بدن جداست و باید ابتدا سر و بدن را جداگانه آماده کنید و سپس روی هم بچسبانید.

اگر در ساخت این نمونه مشکل داشتید حتما پیام بگذارید تا توضیح دهم.

honarbazaar-girafe-03

 

شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  چشمها رو وقتی داخل صورتش پشم شیشه ریختیم باید وصل کنیم تا گود بشه یا قبلش؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله اگر بخواهید جای چشم ها گود بشه باید وقتی داخل بدن رو با پشم شیشه پر کردید، سوزن نخ رو از پشت سر وارد کنید و مروارید را بدوزید و نخ را بکشید تا جای چشم گود بشه و بعد نخ را پشت سر محکم کنید.
   در این حالت نخ دوخت چشمها در پشت سر عروسک دیده میشه ولی جای چشم ها گود میشه که قشنگتره.

 2. Avatar

  سلام
  ممنون از مطالب بسیار خوب و آموزنده تون
  من تو کانال هم عضو هستم ، ولی با گوشی سایتتون کامل باز نمیشه .مشکل چیه؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   از همراهی شما واقعا متشکرم
   متاسفانه اگر برای باز کردن سایت فقط در موبایل مشکل دارید به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت موبایل است، ترجیحا اگر از اینترنت ۴G همراه اول یا ایرانسل استفاده کنید مشکلی نخواهید داشت.
   البته به دلیل بالا رفتن خیلی زیاد بازدید سایت در صدد هستیم سرعت سایت را هم بالا ببریم که انشاالله تا آخر این ماه انجام خواهد شد که قطعا در رفع مشکل شما دوست عزیز هم بی تاثیر نخواهد بود.
   از اینکه این مشکل را اطلاع دادید بسیار ممنونم

ارسال نظر