عروسک تیلدای باغبان

20

honarbazaar-tilda-34

سلام به دوستداران هنر عروسک سازی. از امروز می خواهیم دوخت یک عروسک پارچه ای بسیار زیبا و معروف به نام تیلدا را شروع کنیم و مدل های متنوعی از آن را آموزش دهیم.

در دوخت این عروسک که شاید نمونه هایی زیبا از آنرا دیده باشید، نکته جالب این است که بدن همه آنها یکسان است و تفاوت عروسک ها بیشتر در نوع لباسشان است به همین خاطر اگر شما دوخت بدن این عروسک را یاد بگیرید، با کمی ذوق و سلیقه می توانید عروسک هایی متنوع و زیبا بدوزید.

امروز آموزش اولین تیلدا را شروع می کنیم و به همین دلیل دوخت بدن را گام به گام توضیح می دهیم و در آموزش های بعدی به ریزه کاری های دیگر می پردازیم. پس با ما همراه باشید:

وسایل مورد نیاز :

 • پارچه آنغوره یا نخی یا چیت یا چلوار یا کتان در دو رنگ سفید و کرم برای بدن عروسک
 • نخ کاموا یا نخ کوبلن مشکی
 • پارچه گلدار و چهارخانه برای لباس تیلدا
 • نخ و سوزن و قیچی
 • چهار گل کوچک تزئینی
 • الیاف پشم شیشه

طریقه دوخت بدن :

۱) ابتدا با استفاده از تصویر زیر الگوی بدن، دست و پای تیلدا را آماده کنید. کافی ست بر روی تصویر کلیک کنید و پس از مشاهده الگو در سایز اصلی، یا آن را از روی مانیتور رسم کنید و یا ذخیره کرده و پرینت بگیرید.

honarbazaar-tilda-01

۲) همانطور که در تصویر زیر می بینید، قسمت سر تا نقطه چین روی الگو باید از رنگ کرم باشد و بقیه بدن از رنگ سفید. پاها هم در این تیلدا، از بالا تا آخرین نقطه چین به رنگ سفید است و قسمت باقیمانده به رنگ کرم. دست ها هم باید از بالا تا خط تیره به رنگ سفید باشد و بقیه دست به رنگ کرم باشد.

بقیه نقطه چین ها روی پا برای انواع دیگری از تیلدا استفاده می شود. یعنی مقدار استفاده از رنگ سفید و کرم بستگی به مدل عروسکی دارد که می خواهیم بدوزیم.

honarbazaar-tilda-02

۳) برای اینکه قطعات بدن مانند تصویر بالا از دو رنگ باشند روش بسیار ساده و حرفه ای وجود دارد که برایتان توضیح خواهم داد.

ابتدا مانند تصویر شماتیک زیر، پارچه های سفید و کرم را به هم بدوزید و درز دوخت را به دوطرف باز کرده و اتو کنید. سپس الگوها را طوری روی پارچه قرار دهید که نقطه چین ها روی درز دو پارچه قرار بگیرد. سپس دور الگو را خط کشیده و به فاصله یک سانت از الگو برش بزنید.

از الگوی بدن باید ۲ عدد برش بزنید و از الگوی دست و پا هرکدام ۴ عدد برش بزنید. سپس دو به دوی قطعات را روی هم قرار دهید و مانند تصویر بالا دور آن را به فاصله یک سانت از لبه چرخ کنید.

دقت کنید بالای دست ها و پاها و پایین بدن را باید باز بگذارید.

honarbazaar-tilda-37

۴) حالا همه قسمت ها را به رو برگردانید و با الیاف پشم شیشه پر کنید. بهتر است از یک جسم بلند و نوک تیز مثل میل بافتنی برای پرکردن دست و پاها استفاده کنید چون این قسمت ها خیلی باریک هستند و باید الیاف به خوبی داخل آنها جا شود.

پس از پر کردن پاها با الیاف، زانوهای تیلدا که در الگو هم با نقطه چین مشخص شده بود را ابتدا مانند تصویر زیر با سوزن علامت بزنید و سپس روی آن را چرخ کنید تا قابل انعطاف شود.

honarbazaar-tilda-03

۵) برای اتصال پاها به بدن، ابتدا لبه پایین پارچه سفید بدن را به اندازه ۱ سانت با کوک درشت تو بزنید سپس قسمت بالای پاها را بین دولایه بدن قرار دهید و با کوک ثابت کنید و سپس مانند تصویر زیر سرتاسر لبه بدن را از رو چرخ کنید تا پاها محکم شود.

honarbazaar-tilda-05

۶) لبه پارچه دست را تو بگذارید و مانند تصویر زیر با نخ و سوزن روی بدن پس دوزی کنید.

honarbazaar-tilda-04

۷) بدن اولیه تیلدای شما مانند تصویر زیر آماده است.

honarbazaar-tilda-06

آماده سازی سر تیلدا :

۱) ابتدا مرز موها و جای چشم ها را مطابق مدلی که در ذهن دارید با مداد روی صورت تیلدایتان طراحی کنید.

honarbazaar-tilda-07

۲) در جلوی صورت، از درز بالای سر به سمت مرز موی طراحی شده را مانند تصویر زیر بدوزید. دقت کنید حتما کوک هایی که می زنید کاملا به هم چسبیده باشند تا پارچه زیر آنها دیده نشود.

honarbazaar-tilda-30

۳) این کار را انقدر ادامه دهید تا موهای جلوی سر کامل شود. سپس به سراغ موهای پشت سر می رویم.

honarbazaar-tilda-10

۴) در پشت سر، از وسط بالا به سمت کناره های سمت چپ سر را مانند تصویر سمت چپ بدوزید. سپس همین کار را از بالا به سمت کناره های سمت راست سر تکرار کنید. می توانید با کمی خلاقیت پشت موها را خیلی طبیعی شکل دهید.

honarbazaar-tilda-31

۵) حالا به دوطرف سر چند تار بلند کاموا وصل کنید و آنها را به هم ببافید. موهای بافته شده را می توانید به هر شکل دلخواهی تزئین کنید. ما آنها را در بالا حلقه کرده و با گل تزئین کرده ایم.

برای چشم ها هم می توانید از گره فرانسوی استفاده کنید. گونه های عروسک را هم با رژگونه کمی رنگ کنید.

honarbazaar-tilda-35

دوخت لباس تیلدا :

همانطور که گفتیم تفاوت تیلداها در بدنشان نیست بلکه در موها و لباسشان است. ما برای تیلدای امروزمان می خواهیم یک شلوار پیشسینه دار بدوزیم.

۱) ابتدا با استفاده از الگوی زیر، پارچه گلدارتان را برش بزنید. دقت کنید خطوط کناری باید روی دولای بسته پارچه قرار گیرد.

honarbazaar-tilda-38

۲) پس از برش قسمت های الگو (الگوها هنگام برش نیاز به جای دوخت ندارند)، ابتدا دو پاچه شلوار را روی هم گذاشته و درز جلو و نصف درز پشت را بدوزید. سپس آن را مانند تصویر سمت چپ تا کنید و قسمت داخلی پاچه ها و فاق شلوار را چرخ کنید.

honarbazaar-tilda-32

۳) الگوی پیش سینه را دوعدد برش بزنید و روی هم قرار داده سه سمت بالای آن را بدوزید و سپس از قسمت پایین که باز است به رو برگردانده، اتو کنید و سپس برای زیبایی بیشتر رودوزی کنید.

دو نوار به اندازه یک سانت بزرگتر از کمر شلوار برش بزنید. دوطرف کمر شلوار قرار دهید و چرخ کرده و سپس اتو کنید. لبه پایین پیش سینه را بین دو نوار قرار داده و سپس لبه بالای نوار را چرخ کنید.

دو نوار دیگر هم به طول مناسب برش بزنید و پس از آماده کردن بین دو نوار کمر قرار دهید و نوار کمر را بدوزید. سپس دو نوار را در بالای پیش سینه با کوک یا دوتا دکمه بدوزید.

honarbazaar-tilda-33

۴) دو مستطیل به طول ۲ سانت بزرگتر از دم پای شلوار و عرض ۱۰ سانت از پارچه چهارخانه برش بزنید. دو سر آن را روی هم گذاشته به فاصله ۱ سانت دوخت کنید. (تصویر پایین سمت راست)

حالا حلقه ایجاد شده را از وسط عرض تا کنید (شکل وسط)

مچ آماده شده را روی پاچه شلوار گذاشته و لبه آنها را به هم چرخ کنید (عکس سمت چپ).

honarbazaar-tilda-28

۵) حالا مچ را به سمت پایین برگردانید (شکل سمت راست) و سپس یک سانت از آن را روی درز برگردانده و روی آن را چرخ کنید (شکل سمت چپ).

honarbazaar-tilda-29

۶) یک لچک کوچک هم مانند تصویر یا به شکل مثلث برش بزنید و به سر عروسک ببندید.

honarbazaar-tilda-23

۷) برای کفش های عروسک، دو تکه نمد قرمز به شکل بیضی می توانید ببرید و پشت پای عروسک بچسبانید و سپس دو گل تزئینی هم روی پای عروسک بچسبانید.

honarbazaar-tilda-24

۸) لباس را تن عروسک کنید، میتوانید قسمت درز پا جایی که پارچه سفید و کرم به هم دوخته شده اند را هم با تور تزئینی زیباتر کنید.

عروسک تیلدای شما آماده است. اگر سوالی بود من در خدمتم.

honarbazaar-tilda-34

شاد و هنرمند باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام بانو
  پس چی شد این آموزش های بیشتر نکنه مارو یادت رفته….
  آموزش عروسک،پروژه های جدید و زیبای قلاب بافی،خیاطی های جدید……
  آخه خیلی وقته منتظریم…..
  لطفا فراموشمون نکن…

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم فراموش نکردم
   بچه داری به مشاغلم اضافه شده وقتم کمتر شده عزیزجان 🙂

 2. Avatar

  وای من واقعا ذوق زده ام این سایتومیبینم اتفاقی باهاش برخورد کردم شما خانم فوق العاده ای هستید و خیلی مهربون که اینقد واضح اموزش میدید من ازتون ممنونم دلم نمیاد صفحه رو ببندم میترسم بعدا پیداش نکنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ما هم ذوق زده ایم که شما مارو پیدا کردید. گممون نمیکنید ما همیشه در آدرس honarbazaar.com هستیم.

 3. Avatar

  سلام کلی چت تو اینستاگرام با این و اون کردم ک اموزش حضوری ببینم اما ازبس بالا میگن مجازیشو تا برسه ب حضوری رو…خیلی خیلی خوب اموزش دادین واقعا ارزوم هست ک درست کنم چقد لذت بخشه برام تا این عروسکهارو میبینم…چقد هزینه کلاس پیشرفته تر میشه اگر تهران هستین…خیلی ازتون ممنونم موفق باشین خدا خیرت بده…امیدوارم ازپسش بر بیام..بازم ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم ایشالا به زودی عروسکهای بیشتری از تیلداها میذاریم. با ما همراه باشید و در تلگرام و اینستا مارو دنبال کنید تا از آموزشهای جدید باخبر بشید.

 4. Avatar

  سلام عزيزم
  ميشه يه اندازه تقريبي براي دست و پاها بگيد
  من اولين بارمه ميخوام مثله عروسكاي شما زيبا و ضريف در بياد
  ممنونم يدنيا

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   با سلام شما الگو را از روی همین مطلب کپی کنید عروسک را در اندازه مورد نظر خواهید داشت .

 5. Avatar

  سلام استاد عزیز.. تشکر میکنم ازتون. میشه خواهش کنم الگوهای بیشتری برای لباسهای تیلدا بگذارین؟ جوری که ما که مبتدی هستیم هم بتونیم بدوزیم.. ممنونم

 6. Avatar

  سلام روزتون بخیر…?
  چقدر از دیدن این آموزش خوشحال شدم،مراحل ساده بیان شده و یه نتیجه ی حرفه ای?
  تنتون سالم باشه?⚘⚘⚘
  انرژی مثبت ما هم برسه بهتون?

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. ممنون. شما که معلومه گوله انرژی هستی یه شعاعشم به ما برسه واسه یه هفتمون بسه 🙂

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. اندازه عروسک کاملا سلیقه ایه. شما میتونید به هر میزان که دوست دارید الگو رو بزرگ کنید و بعد پرینت بگیرید. اندازه دقیقی نداره که بگم خدمتتون

 7. Avatar

  سلام منم الان دارم میرم پارچه های لازمشوبگیرم
  ولی ازهمین الان استرس دارم
  میترسم خوب نشه خیلیم ادم کم حوصله ایم اگه ی جاش گیرکنم کلاکاروبیخیال میشم
  خداکنه بتونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کار هنری یعنی حوصله، دقت، علاقه و پشتکار. دوخت این عروسک خیلی راحته پس مطمئن باش میتونی. هرجاش هم که گیر کردی تو بیشتر گیر بده بهش، بگو تو منو از رو نمیبری من تورو از رو میبرم باید درست بشی. من یه عمره همه هنرارو اینجوری از رو بردم و یاد گرفتم 🙂

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام گلم. شهرری که ماشالله پره از پارچه فروشی. پارچه های نخی گلدار رو هم الان اکثر پارچه فروشی ها دارن. من یدونه پارچه فروشی به اسم متروپارچه توی شهرری میشناسم که توی کانالش دیدم همه جور پارچه داره ولی بازم میگم پارچه های نخی رو خیلی از پارچه فروشی ها دارن.
     فقط لطفا سوالتونو همیشه در پست مربوط به خودش بپرسید ممنون میشم.

 8. Avatar

  سلام …به دوستی که ندیدم ولی با هنرتون شما را شناختم که قلبی به بزرگی دریا دارید…
  آفرین به شما که هنرتون را با ما تقسیم می کنید …مطمئن باشید ، در همه امور به مراتب هر چه دوست داشته باشید نصیبتان می شود …
  موفق باشید …دوست عزیز

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. ممنونم شما لطف دارید. من هم به داشتن دوستانی چون شما افتخار میکنم.

ارسال نظر