دوخت چادر سنتی ایرانی

24

با سلام به علاقه مندان هنر خیاطی. امروز در این بخش می خواهیم دوخت چادر ساده ایرانی را به شما عزیزان همراه، آموزش دهیم که هم برای چادر مشکی سنتی و هم برای چادر نماز استفاده می شود.

برای این نوع چادر، با پارچه های موجود در بازار (عرض ۱۱۵ تا ۱۲۰) برای افراد با قد متوسط بین ۵ تا ۵٫۵ متر پارچه لازم است.

روش برش و دوخت :

۱)  ابتدا پارچه ای را که تهیه کرده اید روی سر فردی که می خواهید چادر را برایش بدوزید، قرار دهید به طوری که یک سمت آن روی زمین قرار بگیرد. سپس سمت دیگر را نیز جایی که به زمین میرسد یک سوزن می زنیم تا قد دلخواه چادر بدست آید.

دقت کنید زمان اندازه زدن قد چادر حتما کفش مناسب بپوشید. وقتی قد چادر را مماس با زمین علامت می زنید بعد از دوخت و تو زدن لبه چادر، نهایتا چادر ۱٫۵ سانت بالای زمین خواهد ایستاد. اگر می خواهید چادرتان کوتاهتر از این مقدار باشد، با در نظر گرفتن مقدار لازم برای تو زدن لبه چادر، قد را کوتاهتر علامت بزنید.

۲)  پارچه را روی زمین پهن کنید و انتهای پارچه را تا قسمتی که سوزن زده بودید تا کنید. در تصویر زیر من یک نمونه کوچک را برایتان آماده کرده ام. جایی که فلش هست می توانید سوزن را مشاهده کنید.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگتر می توانید روی آنها کلیک کنید.

honarbazaar-scarf-01

۳) از جایی که سوزن زده اید، پارچه را ببرید. اکنون شما دو تکه پارچه مستطیل شکل دارید که یکی از آنها بزرگتر و دولا است و یکی کوچکتر و یک لا.

honarbazaar-scarf-02

honarbazaar-scarf-03

۴) تکه کوچکتر را هم از طول پارچه تا کنید و وسط هر دو تکه را با سوزن مشخص کنید.

honarbazaar-scarf-04

۵) دو تکه را از وسط که با سوزن مشخص کرده اید روی هم قرار داده و سوزن بزنید. (روی پارچه ها به سمت هم باشد)

honarbazaar-scarf-05

۶) حالا دو تکه را با چرخ خیاطی به هم بدوزید. (من با نخ قرمز کوک زده ام تا بهتر دیده شود).

honarbazaar-scarf-07

۷) پس از دوخت، درز را به سمت پایین بخوابانید و اتو کنید.

honarbazaar-scarf-08

۸) چادر را مجددا دولا روی زمین پهن کنید و آنرا کاملا صاف کنید تا جایی چین نخورده باشد. مخصوصا در برش چادر مشکی چون پارچه لیزتر است هرچه دقت بیشتری به خرج دهید پایین چادر صافتر خواهد شد.

۹) ترکی لبه بالای چادر را به اندازه ۴ انگشت ( ۱۰ تا ۱۲ سانت) به داخل تا کنید و سوزن بزنید تا ثابت بماند.

honarbazaar-scarf-09

۱۰) در این مرحله باید پایین چادر را گرد کنید. برای اینکار می توانید از دو روش استفاده کنید :

روش اول : متر را با یک سوزن به لبه بالای چادر ثابت کنید ( یا کسی آن را بالای چادر نگه دارد) و به شکل کله قندی یا مثل دامن کلوش، پایین چادر حرکت دهید و به اندازه جلوی چادر علامت بزنید و بعد ببرید. این روش توصیه نمی شود چون احتمال خطا زیاد دارد و اگر خیلی دقت نشود پایین چادر به خوبی گرد نمی شود.

روش دوم: لبه بالای چادر را با یک سوزن به فرش ثابت کنید (یا از شخص دیگری کمک بگیرید تا نوک چادر را محکم نگه دارد) و بعد لبه جلو (جایی که تا شده) را گرفته و روی لبه دولای پشت قرار دهید. مانند تصویر زیر.

honarbazaar-scarf-10

۱۱) پس از اولین تا، لبه دولای پشت را از جایی که لبه جلوی چادر روی آن قرار گرفت یک برش دوسانتی بزنید.

honarbazaar-scarf-11

۱۲) تا جای ممکن به تا زدن کله قندی تشکیل شده ادامه دهید. چادر ما چون کوچک بود با دوتای دیگر به اندازه لازم رسید.

در برش چادر مشکی بهتر است در هربار تا زدن سوزن بزنید تا در حین تا زدن چادر وسط کار چین نخورد تا نتیجه کارتان بهتر شود.

honarbazaar-scarf-12

۱۳) پس از آخرین تا، محلی را که در مرحله ۱۱ برش زده بودید روی سمت دیگر چادر با مداد یا گچ خیاطی علامت بزنید. سپس تای آخر را باز کنید و قسمت برش زده را به سمت قسمتی که علامت زدید قیچی کنید.

honarbazaar-scarf-13

۱۴) پس از اینکه تای پارچه را باز کنید، میبینید هلال پایین چادر شکل گرفته ولی یک قسمت خالی مانده. البته اگر عرض پارچه زیاد باشد (عرض ۱۵۰)، پایین چادر دیگر تکه نمی خورد ولی اگر عرض پارچه کم باشد، دو تکه سه گوش باید به پایین چادر بدوزید که عموما از همان قسمتی که در مرحله قبل برش خورده و اضافه آمده استفاده می شود.

honarbazaar-scarf-14

۱۵) ابتدا تکه ها را به دو ضلع قسمت خالی مانده سوزن بزنید و سپس چرخ کرده و اتو بزنید. برای دوخت بهتر است اول ضلع عمودی را بدوزید و سپس ضلع افقی را.

honarbazaar-scarf-15

۱۶) مجددا مانند مرحله ۱۲ چادر را تا بزنید و قسمتی را که جدید دوخته اید را برش بزنید.

honarbazaar-scarf-16

۱۷) برش چادر به اتمام رسیده. تای پارچه را باز کنید و لبه پایین چادر را به اندازه یک سانت دولا تو بزنید یا از پایه لب توی چرخ خیاطی استفاده کنید تا کار ظریفتر شود.

honarbazaar-scarf-17

مبارکه. انشاالله با چادرتون سفرهای زیارتی بروید و ما را از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۲۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام حالتون خوبه؟ خیلی ممنون از سایت زیبا و مطالب کاربردی آن.
  من یک چادر مشکی دوختم که دستک های آن بلندتر و روی زمین می کشد و پشت آن کمی می پرد. برای اصلاح آن لطفا راهنمایی کنید و بفرمائید که چجوری برش بزنم که این ایرادها دیگه پیش نیاد؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چادرمشکی چون لیزه و روی هم سرمیخوره باید تاجای ممکن سوزن بزنید تا موقع تا کردن جابجا نشن. اینطوری خیلی کمتر دچار مشکل میشه ولی درنهایت هم ما ایرادات احتمالی رو وقتی چادر رو سر میکنیم جاهاییش که بلند شده رو میگیریم. ولی با سوزن زدن اشکالات کاهش چشمگیری میکنه

 2. Avatar

  سلام
  آموزش هاتون عالی هستن
  خیلی خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم
  میشه چادر آستین دار و قجری رو هم آموزش بدین؟

ارسال نظر