حلقه اسم نمدی

15

سلام به عزیزان هنرمند و علاقمند به هنر نمد دوزی. امروز آموزش یکی از کاربردی ترین موارد در نمددوزی را برای شما انتخاب کرده ایم که بسیار زیاد از طرف شما عزیزان درخواست شده بود. حلقه اسم که برای سیسمونی و نصب روی در اتاق کودکان یا دیوار اتاق استفاده می شود و روی آن نام کودک، عروسک حیوانات، دختر بچه و پسربچه های نمدی و … وصل می شود و نمای بسیار زیبایی به اتاق کودک ما می دهد.

honarbazaar-ring-felt-09

لوازم مورد نیاز : 

 • نمد
 • پارچه
 • سوزن و نخ همرنگ
 • قیچی
 • کاغذ الگو

شروع کار:

۱) ابتدا الگو را تهیه کنید. اندازه حلقه استاندارد نیست پس شما می توانید هر اندازه ای را برای آن در نظر بگیرید. مثلا دایره بزرگ به قطر ۳۰ (شعاع ۱۵) و دایره کوچک به قطر ۱۵ (شعاع ۷٫۵) سانت، یک حلقه نرمال خواهد بود.

پس با پرگار یا استفاده از ظروف گرد مثل کاسه و … باید دو دایه داخل هم بکشید. دقت کنید مرکز دو دایره حتما باید در یک نقطه باشد تا قطر حلقه ما در تمام نقاط یکسان دربیاید.

honarbazaar-ring-felt-01

۲) حالا دور هر دو دایره را ببرید تا یک حلقه تشکیل شود.

همانطور که گفتیم قطر دایره ها دلخواه است فقط دقت کنید فاصله دو دایره (یعنی عرض حلقه) اگر حدود ۷ الی ۸ سانت باشد حلقه متناسب تری مانند تصویر زیر خواهید داشت.

honarbazaar-ring-felt-02

۳) الگو را روی پارچه قرار داده و دور آنرا خط بکشید و سپس با یک سانت اضافه برای دوخت از تمام خطوط، شروع به برش کنید. دقت کنید که ما نیاز به ۲ حلقه پارچه ای داریم که باید از روی الگویی که درست کردید ببرید. البته اگر از نمد برای حلقه ها استفاده می کنید، نیازی به اضافه برای دوخت نیست.

شما می توانید برای حلقه رویی از دو رنگ پارچه استفاده کنید و یا از دو رنگ نمد و از رنگهایی استفاده کنید که با عروسکها و حروف اسم هماهنگی داشته باشد.

honarbazaar-ring-felt-03

۴) برای پر کردن داخل حلقه می توانید از پشم شیشه لایه ای استفاده کنید که چون نازک است باید چند لایه را روی هم قرار داده و با الگویی که داشتید به شکل دایره توخالی ببرید.

honarbazaar-ring-felt-04

۵) و یا می توانید از پشم شیشه معمولی استفاده کرده و حلقه را پس از دوخت با آن پر کنید.

honarbazaar-ring-felt-05

۶) برای دوخت حلقه ، اگر حلقه رویی را از دو رنگ برش زده اید ابتدا دو نیم حلقه را به هم بدوزید. اگر نیم حلقه های شما پارچه ای است بهتر است از چرخ خیاطی استفاده کنید و اگر نمدی است از دوخت بخیه استفاده کنید. سپس روی درز را به صورت چند ضربدر رو دوزی کنید تا زیباتر شود.

پس از تشکیل دو حلقه کامل، اگر حلقه ها پارچه ای است ابتدا ۱ سانت زاپاس آنها را به پشت اتو کنید تا هنگام دوخت راحتتر باشید.

حالا دو حلقه را روی هم بگذارید و اول دایره داخلی را با دندان موشی ریز کامل بدوزید (دقت کنید دندون موشی ها مانند تصویر زیر کاملا ریز باشد تا کار شما زیباتر شود) و سپس دایره بیرونی را دندان موشی ریز بزنید.

honarbazaar-ring-felt-17

قبل از اتمام دوخت، داخل حلقه را با پشم شیشه پرکنید و یک بندینک با حلقه برای آویزان کردن حلقه اسم، بین دو لبه دوخت قرار دهید و سپس دوخت را تکمیل کنید. پس از اتمام کار، حلقه ای به شکل زیر خواهید داشت که پایه کار شما برای نصب عروسک و اسم روی آن است.

honarbazaar-ring-felt-06

در تصویر زیر دو نمونه از حلقه اسم را می بینید.

حروف مورد نیاز را قبلا آموزش داده ایم که از لینک زیر می توانید آموزش آن را ببینید و حروف اسم مورد نظرتان را آماده کنید.

برای عروسک های روی حلقه تان هم از هر عروسکی که دلتان بخواهد می توانید به سلیقه خودتان استفاده کنید. لیست کامل عروسک های آموزش داده شده در هنربازار را هم می توانید از لینک زیر مشاهده کنید.

honarbazaar-ring-felt-18

honarbazaar-ring-felt-08

 

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز بذارم. اگر شما هم دوست داشتید هنرتون با نام خودتون در سایت قرار بگیره پیام بذارید تا با شما تماس بگیرم.

گفتگو۱۵ دیدگاه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما چندمدل عروسک دختر و پسر نمدی در بخش نمد دوزی داریم که ساده هم هستند. منظورتون از ساده چیه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   پشتش یه بندینک بدوزید و روی درب هم یدونه ازین آویزهای چسبی بخرید بچسبونید و بندینک رو بهش آویزان کنید

 1. خیلی عالی بود انشاءالله حاجت روابشید.فقط من یه چندتاسوال ازشمادارم اگرممکنه آی دی تلگرامتون رابرای من بفرستیدتامن باشمادرتماس باشم.

ارسال نظر