بافت ساده ولی زیبای ۳

9

سلام به علاقمندان هنر بافتنی. از سری بافتهای ساده و زیبا، بافت دیگری را برای شما انتخاب کرده ایم که آموزش آنرا در زیر می بینید. در این بافت هم مانند بافت های قبلی تنها از دو بافت زیر و رو استفاده شده است. البته اگر با بافت دقت کنید حتما بافت جودانه را تشخیص می دهید ولی همانطور که می دانید جودانه هم از بافت زیر و رو شکل می گیرد.

نقشه خوانی: 

 • علامت + حاشیه بافت است
 • دایره سیاه ، بافت از زیر
 • مربع خالی سفید ، بافت از رو
 • فلشها ، ابتدا و انتهای یک نقش را نشان می دهند.

بافتهای مورد نیاز : بافت از زیر ، بافت از رو ، جودانه

در این بافت هم رج رفت و هم رج برگشت تغییراتی خواهیم داشت. نقش ایجاد شده از ۱۴ دانه تشکیل می شود (تعداد بین دو فلش را بشمارید)، پس برای اینکه نقشها کامل باشد، دانه های بافت را مضربی از ۱۴ انتخاب کنید + ۳ دانه (یک دانه در انتهای بافت برای ایجاد تقارن بافت همانطور که در نقشه می بینید و ۲ دانه هم برای حاشیه)

کل یک نقش با ۱۱ رج کامل می شود. رج ۱۲ یک فاصله بین دو نقش خواهد بود و از رج ۱۳ تا ۲۳ جای نقش تغییر می کند و دوباره رج ۲۴ فاصله بین دو نقش است.

honarbazaar-knit-08

طریقه بافت :

در ادامه ما یک نقش را مطابق الگوی بالا (بین دو فلش) توضیح می دهیم. در هر رج برای تکرار نقشه باید عینا رج را تکرار کنید.

رج ۱) یک دانه برای حاشیه ، ۲ تا رو ، ۲ تا زیر ، ۷ تا از رو و زیر ( یک رو ، یک زیر ، یک رو ، یک زیر تا ۷ تا ) ، ۲ تا زیر و ۲ تا رو

رج ۲) تمام دانه ها همانطور که دیده می شوند بافته می شوند (یعنی دانه های زیر از زیر و دانه های رو از رو بافته می شود) بجز ۷ دانه ی زیر و رو که برعکس می شود یعنی آنکه زیر است از رو بافته می شود و آنکه از رو است از زیر بافته می شود (که همانطور که می دانید به آن بافت جودانه گفته می شود)

رج ۳ تا ۱۱) تا رج ۱۱ همین بافت را تکرار می کنید (یعنی رج ۱ و ۲ را به ترتیب تکرار می کنیم).

رج ۱۲) همه از زیر

رج ۱۳) پس از بافت یک دانه حاشیه، بافت جودانه شروع می شود. ۴ تا جودانه ببافید (یکی از زیر ، یکی از رو ، یکی از زیر ، یکی از رو «جمعا ۴ تا») سپس ۲ تا از زیر ، ۳ تا از رو ، ۲ تا از زیر ، و حالا ۳ تا جودانه (یعنی یکی رو، یکی زیر ، یکی رو).

رج ۱۴) که رج برگشت است باز هر دانه همانطور که دیده می شود بافته می شود بجز ۷ دانه ای که یکی زیر و یکی رو است (جودانه) که باید برعکس بافته شود.

رج ۱۵ تا ۲۳) بافت را تا رج ۲۳ به همین ترتیب ادامه می دهید (یعنی رج ۱۳ و ۱۴ به ترتیب تکرار می شود).

رج ۲۴) همه از زیر بافته می شود.

رج ۲۵ دوباره تکرار رج ۱ است و به همین شکل الی آخر.

honarbazaar-knit-07

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۹ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام وقت بخیر من خیلی مبتدی هستم دو روزه ک دومیل دست گرفتم این بافت ها برای دومیل هستن یا قلاب یا فرقی نداره و اینکه منظورتون از حاشیه رو متوجه نمیشم توضیح اگر بدید ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم بله اینها با دو میل بافته میشه و مطمئنا دو میل با قلاب فرق داره و منظور از حاشیه یک دانه ای است که اول و آخر بافت قرار میگیرد .من به شما دوست عزیز توصیه میکنم از اصول اولیه بافتنی و آشنایی با علائم بافتنی شروع کنید چون بسیاری از نکات بافت در آنجا توضیح داده شده . موفق باشید.

 2. Avatar

  سلام
  ممنون بابت مطالب بسیار مفیدتون من یک مبتدی در بافتنی هستم که از طریق صفحه شما کلی چیزی یاد گرفتم واقعا دست مریزاد
  فقط میشه لطفا یه چند تا اموزش بافت کلاه ساده هم بزارید ، مثلا جودانه چون برای اولین کار شالگردن جودانه دوتایی دارم میبافم طبق آموزش شما و دوست دارم کلاهش رو هم برای پسرم ببافم
  یک دنیا ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ساده ترین نوع بافت کلاه اینه که با هر بافتی که دوست دارید مثلا جودانه یک مستطیل به طول دور سر و عرض بلندی کلاه ببافید بعد دوتا عرضای مستطیلو به هم بدوزید و بالای کلاهم نخ رد کنید بکشید تا جمع بشه. به همین راحتی یه کلاه خواهید داشت.

ارسال نظر