کیف سفری لوازم خیاطی

2

سلام به هنرمندان و هنردوستان عزیز. یکی از تفریحات ما انسانها مسافرت است و در سفر همیشه لوازمی را همراه می بریم. یکی از این لوازم ضروری سوزن، نخ و وسایلی است که اگر پارگی در لباس یا جوراب اتفاق افتاد بتوانیم آن را رفو کنیم تا از سفر برگردیم. پس یک کیف لوازم خیاطی جمع و جور مورد نیاز است. البته از این کیف استفاده های دیگری هم می توان کرد که به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. با ما همراه باشید در دوخت این کیف زیبا.

لوازم مورد نیاز:

  • ۳ طرح پارچه
  • لایی پشم شیشه نمدی
  • دکمه فشاری (دکمه قابلمه ای)
  • نخ و سوزن
  • قیچی
  • الگو

honarbazaar-bag-s-03

روش دوخت : 

۱) ابتدا الگو را از شکل زیر تهیه کنید. با کلیک بر روی عکسها می توانید اندازه واقعی آنرا ببینید. سپس کاغذ پوستی را روی مونیتور قرار دهید و با یک مداد نرم الگو را بکشید. البته می توانید تصویر را ذخیره کرده و پرینت بگیرید. ذر این الگو تمام اندازه ها به طور دقیق آمده است.

honarbazaar-bag-s-04

۲) الگو را روی لایی نمدی قرار داده و هم اندازه با آن ببرید. یعنی در موقع برش لایی، اضافه برای دوخت نگذارید.

honarbazaar-bag-s-06

۳) اگر مثل کیف نمونه بخواهید از چند رنگ و طرح استفاده کنید، ابتدا قسمت سر گربه (خط افقی بالای الگو) را جدا کنید و دو قسمت  جدا شده الگو را روی پارچه آبی و نارنجی قرار داده و با در نظرگرفتن یک سانت برای دوخت پارچه ها را ببرید (فراموش نشود برای خطی هم که سر و بدن گربه را از هم جدا کرده هم باید زاپاس دوخت قرار دهید). این دو قسمت به هم دوخته می شود.

یکبار هم الگوی کامل را روی پارچه ی چهار خانه گذاشته و با یک سانت اضافه برای دوخت ببرید. یک الگوی کوچک اشکی شکل هم برای دم گربه داریم که از لایی یکبار (بدون زاپاس) و از پارچه ۲ بار (با زاپاس) باید برش بزنید.

honarbazaar-bag-s-07

۴) دو قسمت نارنجی و آبی را روی هم قرار داده و بدوزید.( از روی خط نقطه چین قرمز)

honarbazaar-bag-s-09

۵) لایی را روی پارچه چهارخانه قرار دهید .

honarbazaar-bag-s-08۶) پارچه چهارخانه و لایی را مطابق شکل زیر روی پارچه آبی نارنجی (به طوری که روی پارچه ها به سمت هم باشد) قرار دهید.

honarbazaar-bag-s-10

۷) دور تا دور کیف را بدوزید به طوری که دوخت شما ۲ میلیمتر روی لایی قرار گیرد (مثل نقطه چین قرمز). قسمتی را که در پایین کیف با خط قرمز نشان داده شده، برای پشت و رو کردن کیف، باز بگذارید. تکه دم گربه را هم به همین ترتیب بدوزید و قسمت خط قرمز را باز بگذارید.

برای اینکه پشت و رو کردن کار به خوبی انجام شود باید قسمت های هفتی  کار را چرت کوتاهی بزنید. مانند بین گوش ها، بالا و پایین دست ها و بین دو پا.

honarbazaar-bag-s-11

۸) پس از دوخت دور کیف، آنرا پشت و رو کرده و اتو بزنید و درزی را که باز گذاشته بودید با سوزن و نخ پس دوز کنید به طوریکه دوخت شما دیده نشود.

honarbazaar-bag-s-12

۹) تکه دم را در پایین کیف قرار دهید و با یک سوزن ثابت کنید و دور کیف را به فاصله یک پایه ی چرخ از رو بدوزید که درنتیجه دم هم دوخته می شود. (خط سفید در تصویر زیر ،دوخت روی کیف را نشان می دهد)

honarbazaar-bag-s-13

۱۰) دو تکه ۱۹* ۲۴ سانت از پارچه دلخواه ببرید (دو مستطیل قهوه ای در عکس پایین) و چند تکه پارچه در اندازه های مختلف برای ایجاد جیب های مورد نیاز برش بزنید.

honarbazaar-bag-s-14

۱۱) تکه های کوچک را روی دو مستطیل بزرگ بدوزید. دقت کنید خط قرمز روی شکل پایین، خط وسط دو مستطیل است که داخل کیف تا می شود پس درنتیجه روی آن نباید چیزی دوخته شود.

honarbazaar-bag-s-15

۱۲) یک سمت از دو مستطیل را یک سانت به پشت تا کرده و اتو بزنید (ما سمت سر دوز شده را تا زده ایم) و سپس دو مستطیل قهوه ای را از سمت رو ، بر روی هم قرار دهید و سه طرف دیگر آنها را که با نقطه چین قرمز در تصویر زیر مشخص شده بدوزید. (دقت کنید جیب هایی که دوخته اید بین دو لایه قرار دارند)

پس از دوخت سه طرف، کار را به رو برگردانده و اتو کنید. سپس ضلعی که باز مانده را از روی کار بدوزید. می توانید سه ضلع دیگر را هم از رو دوباره بدوزید تا دورتادور یک شکل باشند.

honarbazaar-bag-s-16

۱۳) پس از دوخت، مستطیل را روی داخل کیف قرار دهید و بالای مستطیل را که در شکل زیر با خط قرمز مشخص شده و فلش سفید آنرا نشان می دهد، با چرخ یا دست بدوزید.

honarbazaar-bag-s-17

۱۴) پایین مستطیل آزاد است. می توانید آنرا بلند کنید و در زیر آن، روی بدنه اصلی کیف هم قطعاتی را برای جای قرقره یا وسایل دیگر بدوزید. ما دو نوار آبی را در این قسمت دوخته ایم و با فاصله های یکسان که با نقطه چین های قرمز نشان داده شده است، روی نوار را می دوزیم تا محلی برای قرقره هایمان باشد. توجه کنید که این دوخت با نخ و سوزن باید طوری باشد که از سمت روی کیف، معلوم نشود.

honarbazaar-bag-s-18

۱۵) دوطرف لبه های کناری کیف (دست های گربه) را یک دکمه و بندینک بدوزید. برای بندینک بهتر است از کش قیطانی استفاده کنید.

honarbazaar-bag-s-19

۱۶)  حالا با دو دکمه برای گربه خود چشم بدوزید و با نخ قرمز و دوخت بخیه، لب گربه را بدوزید.

honarbazaar-bag-s-20

۱۷) دو دکمه فشاری هم به لبه بالا و پایین کیف بدوزید. مثل شکل پایین.

honarbazaar-bag-s-21

۱۸) در لبه کیف (جایی که با دایره سفید مشخص شده) یک جا دکمه گرد با چرخ بزنید برای جای آویز کیف. البته این کار را خرازیها هم انجام می دهند و سوراخی با یک دایره فلزی به پارچه پانچ می کنند (مثل تصویر زیر).

honarbazaar-bag-s-22

کیف سفری وسایل خیاطی شما آماده است . البته می توانید با تغییر بخش داخلی کیف، آنرا برای مصارف دیگر مانند کیف جامدادی یا کیف لوازم آرایش هم طراحی کنید. این به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد.

honarbazaar-bag-s-02

طریقه بستن کیف را در دو شکل زیر می بینید.

honarbazaar-bag-s-24

honarbazaar-bag-s-23

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر