طرز تهیه رب گوجه خانگی

2

سلام به عزیزان هنربازار. روزگاری بود که مادران ما رب را در منزل درست می کردند. با جایگزین شدن آپارتمان به جای خانه های قدیمی و حیاط دار و همینطور اشباع بازار از رب هایی که در کارخانه ها درست می شود، کم کم همه عادت کردیم که رب آماده بخریم. این روزها با حرف و حدیث هایی که در مورد رب گوجه های آماده مطرح شده، بسیاری از خانمها ترجیح می دهند مثل قدیم، رب خانگی تهیه کنند. به همین دلیل ما طرز تهیه رب گوجه را برای شما آماده کرده ایم.

طرزتهیه :

۱) برای تهیه رب از گوجه های قرمز، درشت و گوشتی استفاده کنید.

۲) گوجه ها را شسته و یکی دو روز در معرض آفتاب قرار دهید تا خوب نرم و قرمز شوند.

نکته : در گذشته گوجه ها را به چند قسمت برش میزدند و در تشت های بزرگ میریختند. سپس در معرض نورآفتاب قرار میدادند تا کاملا نرم میشدند و به راحتی پوست از گوشت جدا میشد. اما امروزه نه مکان مناسب این کار یافت میشود (به دلیل آپارتمان نشینی و نبود حیاط بزرگ) و نه فرصت آن.

من در اینجا روش بسیار راحتی برای کندن پوست گوجه فرنگی به شما ارائه میدهم.

۳) گوجه ها را درسته در آب درحال جوش بریزید و بعد از ۵ دقیقه آنها را خارج کرده و در آب سرد بیندازید. پوست گوجه ها به راحتی با دست جدا میشود.

۴) گوجه ها را با کمک بلندر یا میکسر کاملا صاف کنید.

۵) مایع آماده شده را از صافی ریز رد کنید تا تخم های آن جدا شود.

۶) گوجه های آماده شده را در قابلمه مناسب ریخته و روی گاز بگذارید.

۷) در طول جوشیدن، هرچند دقیقه یکبار آن را با قاشق چوبی یا تفلون هم بزنید تا ته نگیرد.

حدود ۲ تا ۳ ساعت طول میکشد که رب کاملا غلیظ شود و آبش تبخیر شود.

توجه :در این مرحله قل زدن های رب بسیار خطرناک است. هم باعث سوختگی شدید میشود (به دلیل حرارت زیاد) و هم اطراف را کثیف میکند.

پس از گذشت این مرحله، رب دیگر به اطراف نمی پاشد.

۸) اکنون نوبت اضافه کردن نمک است.

۹) بعد از نیم ساعت مقداری روغن در رب بریزید و بگذارید کمی دیگر روی حرارت بماند و خوب سرخ شود. این کار در خوشرنگ شدن هرچه بیشتر رب گوجه، تاثیر دارد.

۱۰) اجازه دهید رب گوجه فرنگی آماده شده، سرد شود. سپس در ظرف شیشه ای، سرامیک، کاشی یا پلاستیکی بریزید. البته پلاستیکی زیاد توصیه نمیشود.

توجه :میتوانید کمی روغن جامد یا کره را آب کنید و روی رب بریزید. وقتی روغن کاملا خنک و سفت شد، درب ظرف را ببندید.

و یا اینکه آن را در فریزر نگهداری کنید.

نکته: رب گوجه فرنگی تا ۲ ماه در یخچال قابل نگهداری است به شرط آنکه همواره با قاشق تمیز از آن بردارید.

نکته: هرگز رب گوجه فرنگی را با قاشق فلزی هم نزنید و در ظرف فلزی نگهداری نکنید. چون اسید گوجه فرنگی با فلز واکنش نشان میدهد و عوامل بیماری زا تولید میکند.

سروه

سروه نیک نام، کوردم و ساکن سقز، عاشق آشپزی هستم، آموزش انواع فینگرفود، غذا، دسر، شیرینی جات،کیک و گارنیش فقط با "سروه"، برای شرکت در کلاسهای آموزشی من، عزیزان ساکن سقز و بوکان با این شماره تماس بگیرند 09182452149

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام.رب گوجه اگر خوب پخته بشه و تا گرم هست داخل شیشه ریخته بشه و درش محکم بشه مدت زیادی میمونه من رب گوجه رو از پارسال دارم تازه توی یخچال هم نگه نمیدارم.

ارسال نظر