دوخت دستکش فر

3

سلام به همراهان هنربازار. به عروس خانم هایی که در تدارک جهیزیه هستند مژده می دهیم که یک ست زیبا برای آشپزخانه شما در نظر گرفته ایم که می توانید خودتان آنرا بدوزید چون هم الگو را برایتان گذاشته ایم و هم طریقه دوخت را. پس دست به کار شوید و منزل آینده خود را با هنر خود زیباتر کنید.

در پست های قبلی طریقه دوخت حوله جلوی گاز، پیشبند آشپزخانه و چند مدل دستگیره را آموزش دادیم. امروز نوبت دستکشی است که هنگام کار کردن با فر قطعا به کارتون میاد. پس با ما همراه باشید :

مواد و وسایل مورد نیاز :

 • الگوی دست کش
 • پارچه اصلی
 • پارچه آستر
 • لایی پشم شیشه (پشم شیشه نمدی)
 • لایی عایق حرارت (درصورتی که دردسترس نباشد می تواند حذف شود)
 • نوار اریب
 • نوار تزیینی
 • قیچی
 • نخ و سوزن
 • چرخ خیاطی
 • اتو

honarbazaar-ovenmeet-15-jpgمراحل دوخت :

۱) ابتدا الگو را از روی شکل زیر تهیه کنید. با کلیک بر روی عکس می توانید اندازه واقعی آنرا ببینید.

honarbazaar-ovenmeet-16-jpg

قطعا اندازه این الگو برای دست شما تنگ یا گشاد خواهد بود پس قبل از رسم این الگو از روی مونیتور باید تاجایی تصویر را بزرگنمایی کنید که هم اندازه دست شما شود. اندازه مناسب بقدری است که مانند تصویر زیر، دست شما از خطوط حدود ۲ سانتی متر فاصله داشته باشد.

درضمن حتی می توانید خودتون الگو را از روی دست خودتان رسم کنید. کافی است دستتان را روی کاغذ گذاشته و به فاصله ۲ سانت از دست را مانند این دستکش رسم کنید.

honarbazaar-ovenmeet-01

در ادامه طریقه دوخت یک لنگه دستکش را توضیح می دهم که قطعا شما برای داشتن دو لنگه، دوبار این مراحل را انجام دهید.

۲) خب حالا باید ۴ لایه را به ترتیب روی هم قرار دهیم. ابتدا آستر را به پشت روی میز پهن کنید (پشت پارچه به سمت خودتان باشد). سپس یک لایه عایق حرارت و سپس یک لایه پشم شیشه نمدی روی آن قرار دهید. در آخر پارچه اصلی را روی آنها پهن کنید به طوری که روی پارچه به سمت خودتان باشد.

honarbazaar-ovenmeet-05-jpg

۳) حالا مثل شکل زیر، با دوخت خطوط مورب، این ۴ لایه را به هم متصل کنید. ممکنه هنگام دوخت کمی ۴ لایه جابجا شوند که چون از اول لایه ها کمی بزرگتر از الگو بودند مشکلی پیش نمی آید.

دقت کنید باید ۲ بار این ۳ مرحله را انجام دهید تا دو رویه مانند شکل زیر برای دستکشمان داشته باشیم.

honarbazaar-ovenmeet-06-jpg

۴) حالا دو رویه تهیه شده را روی هم قرار دهید به طوری که پارچه های اصلی روی هم قرار گیرند و آستری به سمت شما باشد. می توانید دو رویه را به هم سوزن بزنید که جابجا نشوند. سپس الگوی دستکش را روی کار قرار دهید، سوزن بزنید و سپس دورتادور الگو را با مداد یا گچ خیاطی بکشید.

honarbazaar-ovenmeet-07-jpg

۵) حالا الکو را بردارید و از روی خطی که کشیده اید را چرخ کنید.

honarbazaar-ovenmeet-08-jpg

۶) دور تا دور قسمت دوخته شده را به فاصله یک سانت قیچی کنید. اگر بخواهید لبه برش، ریش ریش نشود می توانید از قیچی دالبر برای برش استفاده کنید یا دور کار را سردوز بزنید.

honarbazaar-ovenmeet-09-jpg

۷) قسمت هفتی شکل بین انگشت شست و چهار انگشت را با نوک قیچی یک شکاف کوچک (تا قبل از دوخت)، ایجاد کنید تا موقع پشت و رو کردن دستکش ، به مشکل برنخورید. (تصاویر زیر برای دستکش دیگری است که برای وضوح بیشتر آورده ایم)

honarbazaar-set-20

۸) دستکش را پشت و رو کنید و دورتادور لبه بالای دستکش را با متر اندازه بگیرید. سپس یک مستطیل به عرض ۱۲ سانت و طول لبه دستکش بعلاوه ۳ سانت برش بزنید.

سپس ۳ سانت از دو طرف را مانند شکل زیر به سمت وسط تا کنید و اتو بزنید تا خط بیفتد.

honarbazaar-ovenmeet-10-jpg

۹) لبه مستطیل را روی لبه دستکش قرار دهید به طوری که پشت پارچه به سمت خودتان باشد و ۱ سانت از ابتدای پارچه را هم تا زده باشید. سپس دورتادور را سوزن بزنید و از روی خط اتو را دوخت بزنید.

honarbazaar-ovenmeet-11-jpg

۱۰) انتهای مستطیل را هم ۱ سانت روی لبه ی شروع بیاورید و ۱ سانت هم به عقب برگردانید و دوخت را کامل کنید. در تصویر زیر مشخص است کاری که باید انجام دهید.

honarbazaar-ovenmeet-12-jpg

۱۱) حالا پارچه را به رو برگردانید (مانند تصویر زیر) .

honarbazaar-ovenmeet-13-jpg

۱۲) حالا لبه باقیمانده را به داخل دستکش بفرستید و از داخل به طوری چرخ کنید که دوخت شما مانند تصویر زیر، لبه حاشیه بیرونی قرار گیرد و یا فاصله آن تا لبه یک اندازه ثابت باشد تا زیباتر شود. یعنی دوختتان یکدست باشد و اگر این کار برایتان سخت است می توانید از داخل پس دوز کنید.

honarbazaar-ovenmeet-14

این ساده ترین مدل دستکش فر بود. شما به تناسب سرویسی که درست می کنید، می توانید از نوارهای تزیینی و روبان و چین هم استفاده کنید.

honarbazaar-ovenmeet-02-jpg

در زیر نمونه هایی را می بینید که حتی در رودوزی لایه ها هم ابتکار به خرج داده شده است.

honarbazaar-set-22

حتی می توانید مثل تصویر زیر، روی دستکش را تکه دوزی هم انجام دهید. در این صورت باید این کار را در مرحله ۳ انجام دهید.

honarbazaar-ovenmeet-17-jpg

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۳ دیدگاه

 1. Avatar

  ممنون خیلی عالی بود مدتها تووو تلگرام و اینستا دنباله آموزش دوخت بودم ولی متاسفانه پیدا نمیکردم . ممنون که خیلی راحت در اختیارموووون گذاشتین ..?????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خواهش میکنم عزیزم. مارو به دوستانتون هم معرفی کنید تا دیگران هم بتونن از آموزش ها استفاده کنن

ارسال نظر