بافت ساده ولی زیبا (۱)

1

با سلام به علاقمندان هنر بافتنی. پاییز که شروع می شود، ذوق بافتن لباسهای زیبا در خانمهای با سلیقه ایرانی بیشتر می شود. اگرچه کشور ما روزهای سرد زیاد ندارد ولی این باعث نمی شود ما دست از علاقه خود برداریم. ایجاد یک اثر هنری همیشه جاذبه دارد.

بعضی بافتها به ظاهر سخت هستن ولی وقتی دقت می کنیم، متوجه می شویم که از ترکیب بافتهای ساده چنین نقش زیبایی بوجود آمده. در یکسری آموزش می خواهیم بافت هایی را به شما معرفی کنیم که در آنها از بافت های ابتدایی مثل بافت زیر و رو، جودانه و …. که تا به حال یاد گرفته اید و به عنوان بافت پایه معرفی می شوند، استفاده شده است. پس در این سری آموزش ها که با نام “بافت ساده ولی زیبا” نام گذاری می شوند با ما همراه شوید.

راهنمای نقشه بافت : 

۱) فلش ها نشان دهنده ابتدا و انتهای یک نقش است.

۲) علامت های مثبت دو طرف نقشه، دانه ای است که برای ابتدا و انتهای بافت قرار می دهیم یعنی اگر بافت شما ۳۰ تا دانه است یک دانه در ابتدای بافت و یک دانه در انتهای بافت اضافه می کنید که جمعا می شود ۳۲ دانه (دانه حاشیه بسته به سلیقه خودتان می تواند رو یا زیر بافته شود).

۳) مربع ها سفید بافت از زیر را نشان می دهد.

۴) مربع های با خط افقی (منها) بافت از رو را نشان می دهد.

۵) هر نقش بافت از ۱۰ دانه تشکیل شده است.

honarbazaar-knit-01

طریقه بافت :

 •  به تعدادی که لازم است دانه سر بگیرید. در اینجا ما یک نقش را توضیح می دهیم؛ شما با توجه به آن، نقش را در طول بافت تکرار می کنید.

توجه : برای اینکه نقشهای شما کامل باشد سعی کنید تعداد دانه ها مضربی از ۱۰ باشد + ۲ مثلا ۲۲ یا ۳۲ یا ۶۲ 

 • رج ۱) همه از زیر
 • رج ۲) رج ۲ و همه رجهای زوج دانه ها را همانطور که دیده می شوند ببافید.
 • رج ۳) یک دانه حاشیه -( یک زیر – ۸ تا رو – یک زیر ) بافت داخل پرانتز را ادامه می دهید تا به انتهای دانه ها برسید و در آخر یک دانه حاشیه را می بافید.
 • رج ۵) یک دانه حاشیه -( یک زیر – ۲ تا از رو – ۴ تا زیر – ۲ تا از رو – یک زیر )
 • رج ۷) یک دانه حاشیه -( یک زیر – ۲ تا از رو – ۴ تا زیر – ۲ تا از رو – یک زیر )
 • رج ۹) یک دانه حاشیه -( یک زیر – ۲ تا از رو – ۴ تا زیر – ۲ تا از رو – یک زیر )
 • رج ۱۱) یک دانه حاشیه -( یک زیر – ۸ تا رو – یک زیر )

honarbazaar-knit-02

توجه کردید که به همین سادگی می توانید بافت زیبایی را که در بالا می بینید را خلق کنید و با آن کلاه، شال گردن، بلوز مردانه و پسرانه ببافید. موفق باشید.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام بسیار عالی از اینکه هنرتان را به اشتراک میگذارید جای قدر دانی دارد موفق باشید

ارسال نظر