دوخت چهل تکه شش ضلعی با دست

0

با سلام به همه عزیزان هنربازار. در پست اول چهل تکه شش ضلعی گفتیم که شش ضلعی ها را می توانیم با دست هم بدوزیم. در واقع شش ضلعی هایی که کوچک هستند و دوخت آنها با چرخ مشکل است به وسیله دست دوخته می شوند. امروز یک نمونه از کار را به شما آموزش می دهیم.

وسایل مورد نیاز: 

  • الگوی شش ضلعی
  • پارچه در طرح های مختلف
  • قیچی
  • نخ همرنگ و سوزن
  • مداد یا خودکار پاک شونده

honarbazaar-hexa21-jpg

شروع کار :

۱) در این دوخت باید به تعداد شش ضلعی هایی که لازم دارید الگو تهیه کنید چون الگو تا مراحل آخر روی پارچه می ماند پس می توانید الگوها را از کاغذ A4 یا حتی روزنامه باطله برش بزنید.

اگر آموزش قبل را مشاهده کرده باشید ما الگوی یک شش ضلعی تکی را قرار داده بودیم، می توانید از آن الگو استفاده کنید و یا الگوی زیر را پرینت بگیرید که برای راحتی شما عزیزان در تهیه تعداد زیادی از الگوی شش ضلعی ها آماده کرده ایم.

خب پس در این مرحله به تعداد مورد نیاز شابلون کاغذی شش ضلعی تهیه کنید.

honarbazaar-hexa14jpg

۲) همانطور که در الگوها مشاهده می کنید، هر الگو از دو شش ضلعی تشکیل شده است. الگوی بزرگتر (خطوط توپر) برای برش پارچه با زاپاس دوخت (حدود ۱ سانت) است و شش ضلعی کوچکتر (خط چین ها) اندازه نهایی شش ضلعی بدون زاپاس است. پس برای برش پارچه باید از شش ضلعی های بزرگتر استفاده کنید.

خب پس شابلون های شش ضلعی را روی پارچه سوزن بزنید و دورتادور شابلون (شش ضلعی بزرگ) را ببرید.

اگر از الگوی بالا استفاده می کنید، ابتدا الگو را به همین شکل که شش ضلعی ها به هم متصل هستند روی پارچه قرار دهید و وسط هر شش ضلعی یک سوزن بزنید، سپس پارچه و کاغذ را باهم از روی خطوط توپر برش بزنید.

honarbazaar-hexa11-jpg

۳) پس از برش، بدون اینکه الگو را از روی پارچه بردارید (الگو همچنان با سوزن به پارچه وصل باشد)، اضافی شابلون را از روی خط چین ها ببرید تا مانند تصویر زیر فقط شش ضلعی کوچک روی پارچه باقی بماند.

honarbazaar-hexa-02

۴) حالا زاپاس ها را از لب به لب الگو به پشت برگردانده و با اتو پرس کنید.

honarbazaar-hexa13-jpg

۵) سپس برای اینکه زاپاس ها باز نشوند ابتدا چند کوک بزرگ دور تا دور بزنید مخصوصا قسمت هایی که زاپاس ها روی هم آمده خوب محکم شود. فقط توجه کنید که کوک ها طوری باشد که بعدا راحت شکافته شود و همچنین دوخت فقط روی زاپاس باشد و کاغذ دوخته نشود.

honarbazaar-hexa08-jpg

۶) در این مرحله همه شش ضلعی ها برای چیدمان نهایی آماده است.

honarbazaar-hexa13jpg

۷) براساس اینکه با تکه های شش ضلعی چه چیزی می خواهید تهیه کنید، چیدمان خود را مشخص کنید. شاید بخواهید شش ضلعی ها را به شکل یک گل کنار هم بچینید یا در خطوط افقی به هم بدوزید، به هر حال پس از مشخص کردن چیدمان باید آنها را به هم بدوزید یعنی دو ضلع شش ضلعی را از سمت روی پارچه، روی هم قرار دهید و به صورتی که در شکل می بینید لب به لب بدوزید .

همانطور که در تصویر میبینید باید دوخت شما بسیار به لبه نزدیک باشد در حدی که سوزن فقط از پارچه رد شود و حتی الگوی کاغذی را سوراخ نکند، این می تواند معیاری باشد از اینکه دوخت شما درست است یا نه.

honarbazaar-hexa-07-jpg

۸) در دوخت بعضی از اضلاع به هم، به دلیل دوخت اضلاع دیگر، نمی توانید آنها را روی هم بگذارید، پس باید در حالتی که کنار هم قرار دارند مانند تصویر زیر، دوخت را ادامه دهید.

honarbazaar-hexa12-jpg

۹) اگر بخواهید شش ضلعی ها به شکل گل چیده شوند همانطور که در دوخت با چرخ توضیح دادیم ، می توانید ابتدا  یک ضلع از هر شش ضلعی را به شش ضلعی وسط بدوزید و بعد شش ضلعی های ردیف اول  را به هم بدوزید.

honarbazaar-hexa11-jpg

۱۰) پس از دوخت گل وسط، اگر بخواهید ردیف جدیدی به آن اضافه کنید، باید هر شش ضلعی بین دو شش ضلعی ردیف اول قرار گیرد.

honarbazaar-hexa09-jpg

۱۱) در شکل زیر گلهای آماده شده را از سمت پشت و رو می بینید. در شکل سمت راست می بینید که الگو ها هنوز در شش ضلعی ها هستند.

honarbazaar-hexa-06-jpg

۱۲) وقتی دوخت تمام شش ضلعی ها تمام شد، الگوها را از داخل شش ضلعی ها خارج کنید. اگر لازم شد می توانید آنها را پاره کرده بیرون آورید.

honarbazaar-hexa18-jpg

پشت کار یک لحاف شش ضلعی که با دست دوخته شده قبل از آسترکشی در تصویر زیر دیده می شود.

honarbazaar-hexa15-jpg

در کارهای بزرگ مثل لحاف ها یا وقتی که یک چیدمان خاص را می خواهید انجام دهید می توانید ابتدا یک نقشه چیدمان آماده کنید تا هنگام دوخت دچار اشتباه نشوید.

honarbazaar-hexa-01

این چیدمان زیبا از روی نقشه تصویر بالا آماده شده.

honarbazaar-hexa17-jpg

این هم چند کار بسیار زیبا با تکه های کوچک شش ضلعی. با یک چیدمان منحصر به فرد. به این نوع دوخت با دست با شش ضلعی های ریز، باغچه مادر بزرگ هم گفته می شود.

honarbazaar-hexa16-jpg

honarbazaar-hexa19-jpg

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر