دوخت پیشبند آشپزخانه

19

سلام به همه دوستای هنرمندم در هنربازار. در این پست یک پیشبند آشپزخانه زیبا را برای شما در نظر گرفته ایم تا رفته رفته ست آشپزخانمون تکمیل بشه. البته پیشبند مدل های خیلی متنوعی داره که من سعی کردم یک مدل شیک و نه چندان سخت را به عنوان اولین مدل آموزش دهم تا کم کم دستمون راه بیفته برای مدل های سختتر. به یاد داشته باشید که خیاطی، حوصله و دقت فراوان می خواهد ولی نتیجه کار همیشه خستگی رو از تنمون درمیاره. خب بریم سراغ دوخت این پیشبند :

لوازم مورد نیاز :

 • پارچه در سه طرح شاد و زیبا
 • خط کش و مداد
 • قیچی
 • نخ همرنگ و سوزن
 • متر
 • چرخ خیاطی
 • کاغذ الگو
 • لایی پشم شیشه نازک
 • بشکاف
 • اتو و میز اتو
 • سوزن ته گرد

مقدار پارچه مورد نیاز : 

۲ متر پارچه به عرض ۱۱۵ سانتی متر برای دامن زیر و بندها ، ۱ متر پارچه به عرض ۱۱۵ برای دامن رو ، ۳۰ سانت پارچه عرض ۱۱۵ برای پیش سینه ، ۳۰ سانت لایی پشم شیشه.

honarbazaar-set-21-jpg

برش های لازم :

۱) ابتدا الگوی زیر را که برای گرد کردن سر نوارهاست پرینت بگیرید و یا از روی مانیتور رسم کنید (برای دیدن تصاویر در سایز اصلی روی آنها کلیک کنید). خوشبختانه این دوخت فقط همین یک الگوی ساده را دارد که البته بدون آن هم می توانید کار کنید. یعنی به نظر من دیگه هر خانمی بلد هست که سر یک نوار را هنگام دوخت گرد کند ولی ما برای اطمینان از اینکه گردی همه نوارها یکسان باشد این الگو را قرار داده ایم.

honarbazaar-set-28-jpg

۲) از پارچه اصلی که ۲ متر بود مستطیل های زیر را به تعداد گفته شده برش بزنید :

 • A) یک مستطیل به اندازه ۹۰ * ۵۰ سانت برای دامن اصلی
 • B) چهار نوار مستطیلی به اندازه ۹۰ * ۶
 • C) دو نوار مستطیلی به اندازه ۵۲ * ۶
 • D) چهار نوار مستطیلی به اندازه ۸۴ * ۶
 • E) چهار نوار مستطیلی به اندازه ۳۸ * ۶
 • F) دو نوار مستطیلی به اندازه ۲۰ * ۵

۳) برای دامن رویی یک مستطیل به اندازه ۹۰ * ۴۰ (مستطیل G) و دو مستطیل به اندازه ۱۵ * ۱۸ برای پاکت جیب ها ببرید (مستطیل H).

۴) از پارچه سوم دو مربع به اندازه ۲۵ * ۲۵ برای پیش سینه و به همین اندازه از لایی ببرید (مربع K).

honarbazaar-set-22-jpg

شروع دوخت :

۱) در اولین قدم برای دوخت باید جای جیب را مشخص کرده و برش بزنید. روی مستطیل G که دامن رویی ما بود باید ۱۵ سانت از گوشه ی بالای آن، روی خط کمر علامت بزنید و ۱۰ سانت از همان گوشه به سمت پایین دامن علامت بگذارید. این دو نقطه را با یک خط به هم وصل کنید. دقت کنید این کار را در هر دو طرف دامن رویی انجام دهید.

honarbazaar-set-01

۲) خطی را که کشیده اید و لبه جیب محسوب می شود قیچی کنید. نواری که برای لبه جیب آماده کرده اید (نوار مستطیلی F) را به صورت نوار اریب به لبه جیبتان بدوزید. اگر دو سر نوار را قبل از دوخت مانند تصویر زیر برش نزدید اشکالی ندارد. پس از دوخت اضافی نوار را ببرید.

honarbazaar-set-02

۳) آموزش دوخت نوار اریب را قبلا مفصلا توضیح داده ایم. تصویر زیر دوخت لبه جیب را به خوبی نشان می دهد.

honarbazaar-set-03

۴) حالا دو مستطیل ۱۵ در ۱۸ سانتی که برای پاکت جیب ها برش زده اید (مستطیل های H) را برداشته و دو ضلع آنها را مانند تصویر به اندازه یک سانت از رو تا کرده و اتو کنید.

honarbazaar-set-04

۵) پاکت جیب را در زیر قسمت اریب در جیب قرار دهید به طوریکه دو لبه ای که در مرحله قبل تو نزدید در امتداد کمر و پهلوی دامن رویی قرار گیرد. سپس دو لبه تو زده را مانند تصویر زیر به دامن کارمان سوزن می زنیم. سپس روی لبه ی قسمتی را که سوزن زده اید با چرخ بدوزید. در تصویر زیر پشت کار قبل از دوخت و روی کار پس از دوخت را می بینید.

honarbazaar-set-05

۶) خب حالا سه طرف پایین و پهلوهای هر دو دامن را دوبل تو بزنید تا ریش ریش های پارچه دیگر دیده نشود. دوبل تو زدن یعنی لبه پارچه را باید دوتا یک سانت به پشت تا بزنید و سپس بدوزید.

honarbazaar-set-25-jpg

۷) حالا دو دامن را روی هم قرار دهید به طوری که لبه بالای آنها (کمر) که تو نزدید روی هم قرار بگیرد. سپس کمر دو دامن را به هم سوزن بزنید.

honarbazaar-set-24-jpg

۸) حالا کمر دو دامن را با درجه ی درشت چرخ، با دو دوخت به فاصله یک سانت به هم بدوزید. (دقت کنید به این ترتیب دو دامن فقط از قسمت کمر به هم متصل هستند).

honarbazaar-set-07

۹) سر دو نخ را با هم به آرامی بکشید تا لبه بالای دامن چین بخورد و اندازه کمر دامن ها به ۵۰ سانت برسد. چین ها را با دست منظم کنید تا به طور یکسان در کل کمر دامن پخش شود.

honarbazaar-set-08

۱۰) در این بخش از کار باید پیش سینه را بدوزیم. دو مربع ۲۵ * ۲۵ (مربع K) را که از پارچه سوم برش زده بودید روی هم قرار دهید به طوری که روی پارچه ها به سمت هم باشد و مربع لایی پشم شیشه را هم زیر آنها بگذارید و فقط یک ضلع هر سه مربع را به هم بدوزید (که لبه بالای پیش سینه خواهد بود).

honarbazaar-set-09

۱۱) مربع دوخته شده را به رو برگردانید و لبه دوخته شده را قشنگ اتو و پرس کنید. حالا سه ضلع دیگر را از روی کار بدوزید. این لبه ها بعدا زیر نوارها خواهند رفت پس نگران ریش ریش ها نباشید.

honarbazaar-set-10-jpg

۱۲) نوبت دوخت نوارهای پیش بند است. الگوی لبه را روی یک سر نوارهایی که برای جلوی پیش سینه بریده اید (نوارهای E) قرار دهید و برش بزنید تا یک سر نوارها گرد شود، سپس دو به دوی نوارها را روی هم قرار دهید به طوری که دوی آنها به سمت هم باشد و دور نوار را بدوزید و فقط انتهای نوار را باز بگذارید. حالا نوارها را به رو برگردانید و اتو بزنید.

honarbazaar-set-11-jpg

۱۳) نوارهای آماده شده را مانند تصویر روی پیش سینه قرار دهید به طوری که انتهای نوارها لب به لب پهلوی مربع قرار گیرد و سپس سوزن زده و چرخ کنید. دقت کنید قسمت دوخته شده ی مربع، بالای پیش سینه است و نوارها باید در امتداد آن باشند.

پس از دوخت دو نوار آنها را به هم گره بزنید تا در ادامه دوخت هم شما را اذیت نکنند.

honarbazaar-set-27-jpg

۱۴) حالا نوبت دوخت نوار به پهلوهای پیش سینه است. ۴ نوار به اندازه ۶٫۵ * ۸۴ سانت برش زده بودید (نوارهای D). ابتدا الگوی لبه را روی یک سر هر ۴ نوار قرار دهید و برش بزنید تا انتهای نوارها گرد شود.

سپس از سر دیگر نوارها (سر نوار که گرد نیست) متر را قرار دهید و در فاصله ۲۵ سانتی یک چرت مثلثی کوچک مانند تصویر زیر بزنید. (متری که در تصویر می بینید برحسب اینچ است که ۱۰ اینچ برابر ۲۵ سانتی متر می شود)

honarbazaar-set-13-jpg

۱۵) خب حالا خوب دقت کنید. دو به دوی نوارها را روی هم قرار دهید (روی نوارها به سمت هم باشد)، سپس دور نوار را با چرخ بدوزید و فقط انتهای نوار و ۲۵ سانتی را که علامت زدید باز بگذارید و ندوزید. یعنی از انتهای نوار تا نقطه چرت ۲۵ سانتی روی یک لبه نوار باید باز بماند. امیدوارم متوجه شده باشید.

حالا نوار را به رو برگردانید و اتو بزنید. ۲۵ سانتی که باز است را هم باید زاپاس دوخت (۱ سانت) را به داخل برگردانید و اتو کنید. برای پشت و رو کردن نوار می توانید از یک وسیله باریک و بلند مثل میل بافتنی استفاده کنید.

پس از اتو، پهلوهای پیش سینه را داخل ۲۵ سانت باز نوارها قرار دهید و در دو طرف پیش سینه سوزن بزنید. مانند تصویر زیر. سپس از روی کار، با چرخ بدوزید به طوری که دوخت شما تا لبه نوار ۲ میلی متر فاصله داشته باشد(نیش دوخت).

این کار را برای هر دو پهلوی پیش سینه انجام دهید.

honarbazaar-set-14-jpg

۱۶) دو نوار به طول ۵۲ سانت داشتیم (نوارهای C) و چهار نوار به طول ۹۰ سانت (نوارهای B). ابتدا الگوی لبه را روی یک سر نوارهای B قرار دهید و برش بزنید.

سپس انتهای صاف چهار نوار B را به سرهای نوارهای C بدوزید.

حالا دو نوار C را روی هم قرار دهید تا ۴ نوار B هم دو به دو روی هم قرار گیرند سپس نوارها را به هم سوزن بزنید و فقط دورتادور نوارهای B را به هم بدوزید (لبه بالا و پایین نوارهای C باید باز بماند).

سپس نوارهای B را به رو برگردانید و اتو بزنید.

honarbazaar-set-15-jpg

در تصویر زیر می بینید که نوارهای B به رو برگشته و اتو شده اند.

honarbazaar-set-16-jpg

۱۷) خب حالا فقط دو لبه نوار های C باز مانده اند که طول قسمت باز نوار هم ۵۰ سانت است (زیرا ۱ سانت از ابتدا و انتهای نوارها به نوارهای B دوخته شد).

اگر به خاطر داشته باشید کمر دامن پیشبند ما هم پس از چین کش در مرحله ۹ به ۵۰ سانت رسید. پس حالا کمر دامن را بین دو لایه نوار C قرار دهید و سوزن بزنید (مانند تصویر زیر) و سپس به فاصله ۱ سانت از لبه را بدوزید.

honarbazaar-set-17-jpg

۱۸) حالا نوار را به رو برگردانده و کمر را اتو کنید.

خب فقط لبه بالای نوار C باز مانده، این لبه را هم به اندازه ۱ سانت به داخل برگردانید و اتو کنید. مانند تصویر زیر.

honarbazaar-set-18-jpg

۱۹) خب حالا لبه پایین پیش سینه را داخل قسمت باز نوار C بگذارید به طوری که دقیقا وسط نوار قرار گیرد (چون این بار قسمت باز نوار ۵۰ سانت است و عرض پیش سینه حدود ۲۵ سانت)، سپس سوزن بزنید.

honarbazaar-set-19-jpg

۲۰) نهایتا سرتاسر قسمت باز نوار C را از رو بدوزید به طوری که دوخت شما ۲ میلی متر از لبه فاصله داشته باشد.

می توانید برای زیباتر شدن کار، لبه کمر و نوارهای دیگر را هم رو دوزی کنید تا با قسمت هایی که از رو دوخته اید هم خوانی پیدا کنند. مانند تصویر زیر.

honarbazaar-set-20-jpg

خب پیشبند زیبای شما آماده است. مبارکتون باشه.

honarbazaar-set-22-jpg

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام وقت بخیر.آموزشاتون عالیه.لطفا اگر میشه یه سایز استاندارد از پیشبند بهمون بدید.مثل سایزای بازاری.مچکرم

 2. Avatar
  زهرا هزارجریبی

  سلام
  ممنون از آموزش های خوبتون
  من قسمت اتصال نوار بی و سی رو متوجه نمیشم
  چیکار کردین؟ میشه دقیق تر توضیح بدید؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. والا به ساده ترین شکل ممکن گفتم از این واضح تر نمیدونم چطور میشه گفت!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   فعلا که نه ولی ان شاالله در یکی دو ماه آینده شاید بتونیم آماده کنیم.

 3. Avatar

  ممنون از آموزشتون
  میشه مورد شماره ۵ رو واضحتر توضیح بدین
  من اولین باره دارم خیاطی میکنم و این پیشبند کار اولمه خیلی دوست دارم بی نقص اینکارو انجام بدم پارچه هارو برش زدن ولی یه مقدار تو دوختو دوزش گیج شدم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   این کار نیاز به برنامه نویسی مجدد قالب سایت داره که ان شاالله در ارتقای سایت حتما مد نظر قرار میدهیم

 4. Avatar

  سلام.خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای دوخت سرویس شامل:
  پیشبند.دستکش فر.حوله لباسی.دمکن سه سایز.نمگیر سایز ۵۰ در۷۰٫دستگیره مربعی ساده.کیسه نان وسبزی
  چقدر پارچه لازمه؟
  خیلی ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. نمیدونم مجموعا چقد پارچه میخواد. چون به خیلی عوامل بستگی داره

 5. Avatar

  سلام
  برای داخل نم گیر ظروف و دمکن برنج و دستگیره از چه بافتی استفاده کنیم؟
  پشم شیشه برای سلامتی مضر هست؟
  ابر را میشه استفاده کرد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   برای نم گیر از حوله و ابر استفاده کنید. برای دمکنی از ابر یا پشم شیشه نمدی. خیر ضرری نداره. این پشم شیشه با اون مدلی که در ابزارفروشی ها میفروشن و ضرر داره فرق داره. داخل دستگیره هم پشم شیشه بذارید چون ابر حرارت رو منتقل میکنه به دست

 6. Avatar

  سلام. واقعا خسته نباشین. من میخوام ست آشپزخونه درست کنم برای فروش. خیلب از الگوهای شما استفاده کردم. امیدوارم راضی باشین و دعا کنین برام

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بزرگترین هدف هنربازار کمک به خانم های ایرانی برای کسب درامد از هنرشونه. افتخار ماست که سایت ما بتونه کوچکترین کمکی به شما بکنه. آموزش ها برای شماست با خیال راحت استفاده کنید.

ارسال نظر