آموزش بافت لباس با دو میل از گردن

55

سلام به همه عزیزان همراه هنربازار. همانطور که می دانید، بافتنی را هم می شود از پایین به بالا بافت، یعنی از لبه پایین لباس شروع کرد و به حلقه آستین و یقه رسید و هم می توان از یقه شروع کرد و به پایین لباس رسید.

روش دوم بیشتر برای لباس نوزاد و کودک استفاده می شود چون بالاتنه و آستین، همزمان بافته می شود و لباس بسیار یکدست و خوب در می آید. البته برای لباس بزرگسال هم می توان از این روش استفاده کرد. اصول کار یکی است و البته مزیت اصلی بافت از بالا این است که شما در پهلوی لباس می توانید درز نداشته باشید. اگر از کامواهای چندرنگ استفاده کرده باشید حتما پیش خودتان گفته اید که ای کاش پهلو درز نداشت تا رنگ ها کنار هم قرار می گرفت. در بافت این مدل کامواها و یا بافت لباسهای راه راه، بهتر است از بافت از بالا استفاده کنیم.

وسایل مورد نیاز :

 • کاموا
 • میل گرد
 • سنجاق قفلی یا قلاب نگهدارنده

روش بافت :

۱) ابتدا به اندازه دور گردن دانه سر بگیرید یعنی تعدادی دانه سر بیاندازید و به دور گردن اندازه بگیرید تا مشخص شود کافی است یا نه. چون تعداد دانه ها به نازکی و کلفتی نخ بستگی دارد. مثلا برای نوزاد حدود ۶۰ دانه با نخ معمولی کافی است.

۲) ۶ رج بافت رکن ببافید.

۳) در این مرحله باید دانه ها را تقسیم کنید یعنی تعداد دانه های پشت، جلو و آستین ها را مشخص کنید. تعداد دانه های پشت و جلو یک اندازه است و تعداد دانه های آستین تقریبا نصف دانه های پشت و جلو است، گاهی یک تا دو دانه بیشتر. ( برای آزاد بودن آستین )

نکته مهم : علاوه بر تعداد دانه هایی که در بالا گفتیم، بین ۴ تا ۸ دانه هم برای فاصله بین جلو و پشت و آستین ها لازم است. اگر برای این فاصله یک دانه در نظر بگیرید، ۴ دانه لازم است و اگر ۲ دانه در نظر بگیرید، ۸ دانه لازم است. (فاصله ۲ دانه در بافت زیباتر است)

۴) در شکل زیر طریقه تقسیم بندی را می بینید. چون لباس جلو باز است ۱۰ دانه برای هر سمت جلوی لباس، ۲ تا برای فاصله، ۹ تا برای آستین، ۲ تا فاصله، ۲۰ تا پشت، ۲ تا فاصله، ۹ تا آستین، ۲ تا فاصله، ۱۰ تا جلو

نکته : برای جلوی لباس باید در هر سمت بین ۶ تا ۸ دانه بافت رکن یا جودانه به عنوان روی هم گرد ببافید (بافت سبز رنگ جلو) که لبه جلوی لباس هم جمع نشود. در ضمن باید در یک سمت روی هم گرد، جادکمه هم بگذارید.

بهتر است در مرز هر کدام از این تقسیم بندی ها یک قلاب نگهدارنده یا سنجاق قفلی ریز بزنید تا در ادامه بافت اشتباه پیش نیاید.

honarbazaar-knit-01

۵) پس از تقسیم بندی دانه ها، بافت را ادامه می دهید به این شکل که (پس از بافت دانه های روی هم گرد)، ۱۰ دانه جلو را می بافید و می رسید به ۲ دانه ی فاصله، قبل از بافت ۲ دانه، یک ژته می اندازید و دو دانه را می بافید و دوباره یک ژته می اندازید. بعد ۹ دانه آستین را می بافید و دوباره می رسید به ۲ دانه ی فاصله، فبل و بعد آن یک ژته می اندازید و تا آخر رج به همین ترتیب (قبل و بعد ۲ دانه ها باید ژته بیاندازید). این ژته ها باعث می شود که در هر رج تعداد دانه های هر قسمت اضافه شود. اینکار را فقط موقع رفت انجام می دهید و موقع برگشت، همان دانه هایی را که دارید می بافید یعنی ژته اضافه نمی کنید.

نکته : اگر می خواهید تشخیص ۲ دانه ی فاصله برایتان آسان باشد، بافت آنرا متفاوت از بافت بقیه لباس قرار دهید مثلا اگر بافت ساده ی از زیر می بافید، این دو دانه را از رو ببافید تا از بقیه ی دانه ها متمایز شود. ضمنا اگر دانه ژته را به صورت ساده روی میل بیاندازید، دو طرف خطوط فاصله، سوراخ بوجود می آید. در شکل زیر، خطوط سبز، خطوط فاصله و دایره های دو طرف آن، ژته ها می باشد.

honarbazaar-knit-03

۶) بافت را ادامه می دهید تا به زیر بغل می رسید. در اینجا باید دانه های پشت و جلو و آستین ها از هم جدا شده و هر یک جداگانه بافته شود. برای اینکه متوجه شوید به زیر بغل رسیده اید بهترین کار این است که بافت را روی بدن شخص امتحان کنید و یا با متر از کنار گردن تا زیربغل را اندازه بگیرید که همان طول خطوط فاصله است.

honarbazaar-knit-08

۷) ابتدا دانه های پشت و جلو و یک آستین را در سنجاق یا نخ قرار دهید ( یعنی سوزن را نخ کنید و از دانه هایی که نمی خواهید ببافید عبور دهید و دو سر نخ را گره بزنید که دانه ها نشکافد) و دانه های یک آستین را در میل نگه دارید و شروع به بافت کنید تا به اندازه ای که می خواهید برسد. برای لبه آستین اگر می خواهید کشباف باشد ۵ تا ۷ سانت مانده به پایان بافت کشباف ببافید یا چند رج رکن ببافید  و با کور کردن بافت را به پایان ببرید.

honarbazaar-knit-09

۸) سپس آستین دوم را در میل قرار دهید و ببافید.

۹) یکبار دانه های جلو و یکبار دانه های پشت را در میل گرفته و تا اندازه ای که می خواهید ببافید. پایین لباس را هم می توانید کشباف یا رکن ببافید.

نکته: اگر جلو و پشت را جداگانه ببافید پهلوها درز خواهد داشت ولی می توانید در لباس های جلو باز، دانه های جلو و پشت را پشت سر هم داخل میل کنید و ببافید که در این صورت پهلوها بدون درز خواهند شد.

نکته: اگر خواستید جلو و پشت را یکسره ببافید، حتما ابتدا آستین ها را ببافید که راحت تر باشد. ولی اگر جلو و پشت را جداگانه بافتید، دیگر فرقی نمیکند که اول کدام بخش را ببافید.

honarbazaar-knit-06

توجه: بافت از بالا را  می توان هم جلو باز و هم جلو بسته بافت. برای کسانی که مبتدی نیستند بافت بدون درز آسان است ولی برای کسانی که تازه شروع کرده اند بهتر است یا جلو باز ببافند یا اگر می خواهند جلو بسته باشد پشت یقه را تا قبل از زیر بغل باز بگذارند و در آخر قسمتی از آنرا بدوزند و یک دکمه بگذارند خصوصا برای بچه ها که باید لباس به راحتی از سرشان عبور کند.

در زیر یک نمونه از اندازه برای کودکان را آورده ایم با استفاده از آن می توانید راحت تر دانه ها را سر بیاندازید.

honarbazaar-knit-13

ردیف ۱- نوزاد تا سه ماه است . ردیف دوم ۴ تا ۸ ماه ، ردیف سوم ۸ تا ۱۲ ماه و بقیه به سال است.

عددها از سمت چپ : تعداد جلو ، آستین ، پشت ، آستین، جلو

عددهای داخل مستطیل قرمز هم مجموع تعداد دانه ای است که در هر ردیف باید سرانداخته شود.

در زیر چند نمونه لباس نوزاد که از بالا بافته شده را می بینید.

honarbazaar-knit-04

honarbazaar-knit-12شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۵۵ دیدگاه

 1. Avatar

  ممنون از تو ضیحات خیییییییلیییی خوبتون
  فقط ی سوال….اون عکسی ک اول صفحه گذاشتین( لباس .پاپوش و کلاه طوسی) بافت آخر لباس اسمش چیه؟؟؟؟
  و ب مدل اون کلاه چی میگن؟؟؟
  ممنون میشم

  • مدیر سایت

   پایین لباس بافت نخودچی هست که آموزشش داخل سایت هست. کلاه هم کلاه فرانسوی هست که اونم آموزش دادیم

 2. Avatar

  سلام خیلی سپاس به خاطر دانه های پیش نهادی ای کاش بقیه رو هم میگفتین به حلقه که رسیدیم چند تا دونه اضافه شده مثل عکس که استین ۱۲ بود ب حلقه که رسید شده ۴۰ تا

 3. Avatar

  سلام ببخشید میشه بگید رج هفتم چطور بافته میشه من تازه کارم متوجه نمیشم فقط عدد ۴ رو فهمیدم اما نمیدونم چطور ببافم یعنی چند تا زیر چند تا رو

  • مدیر سایت

   عزیزم یکبار دیگر با دقت آموزش را بخوان و به عکسها دقت کن و مرحله به مرحله با توضیحات جلو برو و بباف مطمئنم موفق می شوی . شما باید تعدادی را که سرانداخته اید به ۴ قسمت تقسیم کنید .جلو و پشت و دو آستین . اگر لباس جلو باز است خود تکه جلو به دو قسمت تقسیم می شود. مثلا برای یک خانم به سایز ۳۸ تا ۴۰ با نخ متوسط ،۱۰۰ دانه سر می اندازید . این ۱۰۰دانه را به این ترتیب تقسیم می کنید: ۴۰تا جلو (۲۰ تا برای هر طرف) ۳۰ تا پشت و ۱۱ تا برای هر آستین ( جمعا ۲۲ تا) و ۸ تا برای فاصله بین هر قسمت .جمعا می شود ۱۰۰ دانه .حالا شروع به بافت میکنید یعنی ۲۰ تا برای جلو می بافید و یک ژته اضافه می کنید و ۲ تا فاصله را می بافید و یک ژته اضافه می کنید .۱۱ تا برای آستین می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید حالا ۴۰ تا برای پشت می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید .می رسید به آستین دوم ، ۱۱تا برای آستین می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و۱ ژته اضافه می کنید ۲۰ تا برای جلو می بافید و به انتهای رج می رسید.
   رج برگشت را به همان شکلی که می بینید می بافید تا آخر و زمانی که به رج بعد رسیدید دقت کنید هر وقت به هر ژته ای که در رج قبل انداخته اید رسیدید آن ژته را می بافید و در کنار آن یک ژته اضافه می کنید یعنی قبل و بعد آن ۲ دانه ی فاصله باید یک ژته اضافه کنید به این ترتیب به تعداد دانه های شما اضافه می شود .

 4. Avatar

  با سلام، در مورد بافت از یقه که راهنمایی فرموده بودید، به چه ترتیبی دانه ها اضافه میشوند؟

 5. Avatar

  ببخشید من متوجه نشدم.ردیف اول رو با این تقسیم بندی میبافیم ردیف یا رج بعدی همه به رو بافته میشه و حالا رج بعد چی؟ دوباره همین تعداد بافته میسه؟؟ پس اونایی که ژته زدیم و اضافه کردیم چی؟ میشه لطفا توضیح بدین

 6. Avatar

  خیلی ممنون از آموزش کاملتان. در بافت از گردن چطوری میشه یقه هفت یا یقه قایقی بافت؟ خیلی ممنون

 7. Avatar

  سلام ممنونم از آموزشتون ،بعد از کلی جستجو ،فقط با آموزش شما کامل یاد گرفتم و شروع به بافت کردم ممنونم ازتون🙏🌷

 8. Avatar

  سلام و تشکر بابت راهنمائی های مفید، یک سوال در رابطه با جدول داشتم، فرمودین عدد داخل کادر مستطیل کل تعداد دانه هایی هستن که باید سر بندازیم اول کار؟ یا بعد از اتمام شش رج دور یقه باید برسه به این عدد؟ ممنون میشم منو کمک کنین سالهاست بافتنی نبافتم، شرمنده

 9. Avatar

  سلام میشه برای بافت عکسی که تواین مطلب گذاشتین راهنمایی کنید عکس یکی مونده به آخر رنگش صورتیه و کشبافه

  • مدیر سایت

   عزیزم طریقه بافت دقیقا به همون ترتیبیه که توضیح دادیم فقط به جای بافت ساده ابتدا کشباف یکی زیر یکی رو استفاده شده و بعد کشباف دوتا زیر دوتا رو. بقیه موارد هیچ فرقی نداره

   • Avatar

    سلام، در مورد ژاکت گرد (بدون آستین بارانی و ژته) بصورت گرد که راهنمایی فرموده بودید. به چه ترتیبی باید دانه اضافه کنیم؟

ارسال نظر