آموزش بافت لباس با دو میل از گردن

55

سلام به همه عزیزان همراه هنربازار. همانطور که می دانید، بافتنی را هم می شود از پایین به بالا بافت، یعنی از لبه پایین لباس شروع کرد و به حلقه آستین و یقه رسید و هم می توان از یقه شروع کرد و به پایین لباس رسید.

روش دوم بیشتر برای لباس نوزاد و کودک استفاده می شود چون بالاتنه و آستین، همزمان بافته می شود و لباس بسیار یکدست و خوب در می آید. البته برای لباس بزرگسال هم می توان از این روش استفاده کرد. اصول کار یکی است و البته مزیت اصلی بافت از بالا این است که شما در پهلوی لباس می توانید درز نداشته باشید. اگر از کامواهای چندرنگ استفاده کرده باشید حتما پیش خودتان گفته اید که ای کاش پهلو درز نداشت تا رنگ ها کنار هم قرار می گرفت. در بافت این مدل کامواها و یا بافت لباسهای راه راه، بهتر است از بافت از بالا استفاده کنیم.

وسایل مورد نیاز :

 • کاموا
 • میل گرد
 • سنجاق قفلی یا قلاب نگهدارنده

روش بافت :

۱) ابتدا به اندازه دور گردن دانه سر بگیرید یعنی تعدادی دانه سر بیاندازید و به دور گردن اندازه بگیرید تا مشخص شود کافی است یا نه. چون تعداد دانه ها به نازکی و کلفتی نخ بستگی دارد. مثلا برای نوزاد حدود ۶۰ دانه با نخ معمولی کافی است.

۲) ۶ رج بافت رکن ببافید.

۳) در این مرحله باید دانه ها را تقسیم کنید یعنی تعداد دانه های پشت، جلو و آستین ها را مشخص کنید. تعداد دانه های پشت و جلو یک اندازه است و تعداد دانه های آستین تقریبا نصف دانه های پشت و جلو است، گاهی یک تا دو دانه بیشتر. ( برای آزاد بودن آستین )

نکته مهم : علاوه بر تعداد دانه هایی که در بالا گفتیم، بین ۴ تا ۸ دانه هم برای فاصله بین جلو و پشت و آستین ها لازم است. اگر برای این فاصله یک دانه در نظر بگیرید، ۴ دانه لازم است و اگر ۲ دانه در نظر بگیرید، ۸ دانه لازم است. (فاصله ۲ دانه در بافت زیباتر است)

۴) در شکل زیر طریقه تقسیم بندی را می بینید. چون لباس جلو باز است ۱۰ دانه برای هر سمت جلوی لباس، ۲ تا برای فاصله، ۹ تا برای آستین، ۲ تا فاصله، ۲۰ تا پشت، ۲ تا فاصله، ۹ تا آستین، ۲ تا فاصله، ۱۰ تا جلو

نکته : برای جلوی لباس باید در هر سمت بین ۶ تا ۸ دانه بافت رکن یا جودانه به عنوان روی هم گرد ببافید (بافت سبز رنگ جلو) که لبه جلوی لباس هم جمع نشود. در ضمن باید در یک سمت روی هم گرد، جادکمه هم بگذارید.

بهتر است در مرز هر کدام از این تقسیم بندی ها یک قلاب نگهدارنده یا سنجاق قفلی ریز بزنید تا در ادامه بافت اشتباه پیش نیاید.

honarbazaar-knit-01

۵) پس از تقسیم بندی دانه ها، بافت را ادامه می دهید به این شکل که (پس از بافت دانه های روی هم گرد)، ۱۰ دانه جلو را می بافید و می رسید به ۲ دانه ی فاصله، قبل از بافت ۲ دانه، یک ژته می اندازید و دو دانه را می بافید و دوباره یک ژته می اندازید. بعد ۹ دانه آستین را می بافید و دوباره می رسید به ۲ دانه ی فاصله، فبل و بعد آن یک ژته می اندازید و تا آخر رج به همین ترتیب (قبل و بعد ۲ دانه ها باید ژته بیاندازید). این ژته ها باعث می شود که در هر رج تعداد دانه های هر قسمت اضافه شود. اینکار را فقط موقع رفت انجام می دهید و موقع برگشت، همان دانه هایی را که دارید می بافید یعنی ژته اضافه نمی کنید.

نکته : اگر می خواهید تشخیص ۲ دانه ی فاصله برایتان آسان باشد، بافت آنرا متفاوت از بافت بقیه لباس قرار دهید مثلا اگر بافت ساده ی از زیر می بافید، این دو دانه را از رو ببافید تا از بقیه ی دانه ها متمایز شود. ضمنا اگر دانه ژته را به صورت ساده روی میل بیاندازید، دو طرف خطوط فاصله، سوراخ بوجود می آید. در شکل زیر، خطوط سبز، خطوط فاصله و دایره های دو طرف آن، ژته ها می باشد.

honarbazaar-knit-03

۶) بافت را ادامه می دهید تا به زیر بغل می رسید. در اینجا باید دانه های پشت و جلو و آستین ها از هم جدا شده و هر یک جداگانه بافته شود. برای اینکه متوجه شوید به زیر بغل رسیده اید بهترین کار این است که بافت را روی بدن شخص امتحان کنید و یا با متر از کنار گردن تا زیربغل را اندازه بگیرید که همان طول خطوط فاصله است.

honarbazaar-knit-08

۷) ابتدا دانه های پشت و جلو و یک آستین را در سنجاق یا نخ قرار دهید ( یعنی سوزن را نخ کنید و از دانه هایی که نمی خواهید ببافید عبور دهید و دو سر نخ را گره بزنید که دانه ها نشکافد) و دانه های یک آستین را در میل نگه دارید و شروع به بافت کنید تا به اندازه ای که می خواهید برسد. برای لبه آستین اگر می خواهید کشباف باشد ۵ تا ۷ سانت مانده به پایان بافت کشباف ببافید یا چند رج رکن ببافید  و با کور کردن بافت را به پایان ببرید.

honarbazaar-knit-09

۸) سپس آستین دوم را در میل قرار دهید و ببافید.

۹) یکبار دانه های جلو و یکبار دانه های پشت را در میل گرفته و تا اندازه ای که می خواهید ببافید. پایین لباس را هم می توانید کشباف یا رکن ببافید.

نکته: اگر جلو و پشت را جداگانه ببافید پهلوها درز خواهد داشت ولی می توانید در لباس های جلو باز، دانه های جلو و پشت را پشت سر هم داخل میل کنید و ببافید که در این صورت پهلوها بدون درز خواهند شد.

نکته: اگر خواستید جلو و پشت را یکسره ببافید، حتما ابتدا آستین ها را ببافید که راحت تر باشد. ولی اگر جلو و پشت را جداگانه بافتید، دیگر فرقی نمیکند که اول کدام بخش را ببافید.

honarbazaar-knit-06

توجه: بافت از بالا را  می توان هم جلو باز و هم جلو بسته بافت. برای کسانی که مبتدی نیستند بافت بدون درز آسان است ولی برای کسانی که تازه شروع کرده اند بهتر است یا جلو باز ببافند یا اگر می خواهند جلو بسته باشد پشت یقه را تا قبل از زیر بغل باز بگذارند و در آخر قسمتی از آنرا بدوزند و یک دکمه بگذارند خصوصا برای بچه ها که باید لباس به راحتی از سرشان عبور کند.

در زیر یک نمونه از اندازه برای کودکان را آورده ایم با استفاده از آن می توانید راحت تر دانه ها را سر بیاندازید.

honarbazaar-knit-13

ردیف ۱- نوزاد تا سه ماه است . ردیف دوم ۴ تا ۸ ماه ، ردیف سوم ۸ تا ۱۲ ماه و بقیه به سال است.

عددها از سمت چپ : تعداد جلو ، آستین ، پشت ، آستین، جلو

عددهای داخل مستطیل قرمز هم مجموع تعداد دانه ای است که در هر ردیف باید سرانداخته شود.

در زیر چند نمونه لباس نوزاد که از بالا بافته شده را می بینید.

honarbazaar-knit-04

honarbazaar-knit-12شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۵۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام.من یه ژاکت با نخ نسبتا کلفت( نخ های اسپرت الیز)بافته ام دور گردن برای پسرم که ۳ ساله هست اندازه بود ولی کلا که بافته ام تا حلقه تنگ شده و جلو اش باز میمونه رو هم نمیاد .‌.حالا اگر دونه ای گردن و بیشتر کنم که گردنش گشاد میشه پیشنهاد شما چیه؟ و اشکال کار من کجاست؟
  دونه ها ۷۴ دانه
  دو تا چهارده تا برا جلو
  دو تا ۱۰ تا برا آستین
  ۲۲ تا پشت

  • مدیر سایت

   عزیزم در چنین حالتی میتونید یک مقدار بشکافید از اونجایی که به نظرتون تنگ شده بین دانه هاتون، چندتا درمیون دانه اضافه کنید. مثلا اگه از قفسه سینه به بعد تنگ شده از همونجا بین دانه هاتون ژته بندازید و برای اینکه ژته ها سوراخ نیفتن باید یه پیچ به نختون بدید یعنی نخ ژته حالت ضربدری روی میلتون پید کنه

ارسال نظر