آموزش بافت لباس با دو میل از گردن

35

سلام به همه عزیزان همراه هنربازار. همانطور که می دانید، بافتنی را هم می شود از پایین به بالا بافت، یعنی از لبه پایین لباس شروع کرد و به حلقه آستین و یقه رسید و هم می توان از یقه شروع کرد و به پایین لباس رسید.

روش دوم بیشتر برای لباس نوزاد و کودک استفاده می شود چون بالاتنه و آستین، همزمان بافته می شود و لباس بسیار یکدست و خوب در می آید. البته برای لباس بزرگسال هم می توان از این روش استفاده کرد. اصول کار یکی است و البته مزیت اصلی بافت از بالا این است که شما در پهلوی لباس می توانید درز نداشته باشید. اگر از کامواهای چندرنگ استفاده کرده باشید حتما پیش خودتان گفته اید که ای کاش پهلو درز نداشت تا رنگ ها کنار هم قرار می گرفت. در بافت این مدل کامواها و یا بافت لباسهای راه راه، بهتر است از بافت از بالا استفاده کنیم.

وسایل مورد نیاز :

 • کاموا
 • میل گرد
 • سنجاق قفلی یا قلاب نگهدارنده

روش بافت :

۱) ابتدا به اندازه دور گردن دانه سر بگیرید یعنی تعدادی دانه سر بیاندازید و به دور گردن اندازه بگیرید تا مشخص شود کافی است یا نه. چون تعداد دانه ها به نازکی و کلفتی نخ بستگی دارد. مثلا برای نوزاد حدود ۶۰ دانه با نخ معمولی کافی است.

۲) ۶ رج بافت رکن ببافید.

۳) در این مرحله باید دانه ها را تقسیم کنید یعنی تعداد دانه های پشت، جلو و آستین ها را مشخص کنید. تعداد دانه های پشت و جلو یک اندازه است و تعداد دانه های آستین تقریبا نصف دانه های پشت و جلو است، گاهی یک تا دو دانه بیشتر. ( برای آزاد بودن آستین )

نکته مهم : علاوه بر تعداد دانه هایی که در بالا گفتیم، بین ۴ تا ۸ دانه هم برای فاصله بین جلو و پشت و آستین ها لازم است. اگر برای این فاصله یک دانه در نظر بگیرید، ۴ دانه لازم است و اگر ۲ دانه در نظر بگیرید، ۸ دانه لازم است. (فاصله ۲ دانه در بافت زیباتر است)

۴) در شکل زیر طریقه تقسیم بندی را می بینید. چون لباس جلو باز است ۱۰ دانه برای هر سمت جلوی لباس، ۲ تا برای فاصله، ۹ تا برای آستین، ۲ تا فاصله، ۲۰ تا پشت، ۲ تا فاصله، ۹ تا آستین، ۲ تا فاصله، ۱۰ تا جلو

نکته : برای جلوی لباس باید در هر سمت بین ۶ تا ۸ دانه بافت رکن یا جودانه به عنوان روی هم گرد ببافید (بافت سبز رنگ جلو) که لبه جلوی لباس هم جمع نشود. در ضمن باید در یک سمت روی هم گرد، جادکمه هم بگذارید.

بهتر است در مرز هر کدام از این تقسیم بندی ها یک قلاب نگهدارنده یا سنجاق قفلی ریز بزنید تا در ادامه بافت اشتباه پیش نیاید.

honarbazaar-knit-01

۵) پس از تقسیم بندی دانه ها، بافت را ادامه می دهید به این شکل که (پس از بافت دانه های روی هم گرد)، ۱۰ دانه جلو را می بافید و می رسید به ۲ دانه ی فاصله، قبل از بافت ۲ دانه، یک ژته می اندازید و دو دانه را می بافید و دوباره یک ژته می اندازید. بعد ۹ دانه آستین را می بافید و دوباره می رسید به ۲ دانه ی فاصله، فبل و بعد آن یک ژته می اندازید و تا آخر رج به همین ترتیب (قبل و بعد ۲ دانه ها باید ژته بیاندازید). این ژته ها باعث می شود که در هر رج تعداد دانه های هر قسمت اضافه شود. اینکار را فقط موقع رفت انجام می دهید و موقع برگشت، همان دانه هایی را که دارید می بافید یعنی ژته اضافه نمی کنید.

نکته : اگر می خواهید تشخیص ۲ دانه ی فاصله برایتان آسان باشد، بافت آنرا متفاوت از بافت بقیه لباس قرار دهید مثلا اگر بافت ساده ی از زیر می بافید، این دو دانه را از رو ببافید تا از بقیه ی دانه ها متمایز شود. ضمنا اگر دانه ژته را به صورت ساده روی میل بیاندازید، دو طرف خطوط فاصله، سوراخ بوجود می آید. در شکل زیر، خطوط سبز، خطوط فاصله و دایره های دو طرف آن، ژته ها می باشد.

honarbazaar-knit-03

۶) بافت را ادامه می دهید تا به زیر بغل می رسید. در اینجا باید دانه های پشت و جلو و آستین ها از هم جدا شده و هر یک جداگانه بافته شود. برای اینکه متوجه شوید به زیر بغل رسیده اید بهترین کار این است که بافت را روی بدن شخص امتحان کنید و یا با متر از کنار گردن تا زیربغل را اندازه بگیرید که همان طول خطوط فاصله است.

honarbazaar-knit-08

۷) ابتدا دانه های پشت و جلو و یک آستین را در سنجاق یا نخ قرار دهید ( یعنی سوزن را نخ کنید و از دانه هایی که نمی خواهید ببافید عبور دهید و دو سر نخ را گره بزنید که دانه ها نشکافد) و دانه های یک آستین را در میل نگه دارید و شروع به بافت کنید تا به اندازه ای که می خواهید برسد. برای لبه آستین اگر می خواهید کشباف باشد ۵ تا ۷ سانت مانده به پایان بافت کشباف ببافید یا چند رج رکن ببافید  و با کور کردن بافت را به پایان ببرید.

honarbazaar-knit-09

۸) سپس آستین دوم را در میل قرار دهید و ببافید.

۹) یکبار دانه های جلو و یکبار دانه های پشت را در میل گرفته و تا اندازه ای که می خواهید ببافید. پایین لباس را هم می توانید کشباف یا رکن ببافید.

نکته: اگر جلو و پشت را جداگانه ببافید پهلوها درز خواهد داشت ولی می توانید در لباس های جلو باز، دانه های جلو و پشت را پشت سر هم داخل میل کنید و ببافید که در این صورت پهلوها بدون درز خواهند شد.

نکته: اگر خواستید جلو و پشت را یکسره ببافید، حتما ابتدا آستین ها را ببافید که راحت تر باشد. ولی اگر جلو و پشت را جداگانه بافتید، دیگر فرقی نمیکند که اول کدام بخش را ببافید.

honarbazaar-knit-06

توجه: بافت از بالا را  می توان هم جلو باز و هم جلو بسته بافت. برای کسانی که مبتدی نیستند بافت بدون درز آسان است ولی برای کسانی که تازه شروع کرده اند بهتر است یا جلو باز ببافند یا اگر می خواهند جلو بسته باشد پشت یقه را تا قبل از زیر بغل باز بگذارند و در آخر قسمتی از آنرا بدوزند و یک دکمه بگذارند خصوصا برای بچه ها که باید لباس به راحتی از سرشان عبور کند.

در زیر یک نمونه از اندازه برای کودکان را آورده ایم با استفاده از آن می توانید راحت تر دانه ها را سر بیاندازید.

honarbazaar-knit-13

ردیف ۱- نوزاد تا سه ماه است . ردیف دوم ۴ تا ۸ ماه ، ردیف سوم ۸ تا ۱۲ ماه و بقیه به سال است.

عددها از سمت چپ : تعداد جلو ، آستین ، پشت ، آستین، جلو

عددهای داخل مستطیل قرمز هم مجموع تعداد دانه ای است که در هر ردیف باید سرانداخته شود.

در زیر چند نمونه لباس نوزاد که از بالا بافته شده را می بینید.

honarbazaar-knit-04

honarbazaar-knit-12شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۳۵ دیدگاه

 1. سلام ،خيلي ممنون از آموزشتون .
  من درست متوجه نشدم وقتي كه از گردن شروع ميكني جلوي پليور نصف ميشه ،يعني جلو باز .من ميخوام جلوي پليور بسته باشه و درزي نداشته باشه .
  بايد چي كار كنم ؟
  موفق باشيد🌺

  • مدیر سایت

   در این موارد یا پشت پولیور رو باز میگیرن و بعد به هم میدوزنش و یا از میل گرد استفاده میکنند و دورتادور میبافند که برای افراد تازه کار کمی سخت است.

 2. سلام و ممنون از آموزشای خوبتون من با آموزش های شما هم گلدوزی یاد گرفتم و هم بافتنی های قشنگی بافتم فقط این لباس نوزاد که گفتین ۶۰ دونه سر بندازیم توی عکس اول هم ۱۰ تا دو طرف جلو ۲۰ تب پشت ۶ تا هر آستین ۸ تا هم واسه تقسیمات که جمعا میشه ۶۰ تا اما تو آموزش هاتون و اون جدول گفتین که آستین ۹ یا ۱۲ باشه اینجا رو نفهمیدم یا عکس اشتباهه ؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از لطفتون و خوشحالم که آموزشهای ما مفید بوده .در مورد اندازه ها هیچکدام اشتباه نیست شما بنا بر نیاز می توانید از ۶ تا ۱۲ برای آستین در نظر بگیرید .حداقل آن ۶ است ولی اگر بخواهید آستین گشادتر باشد می توانید تعداد آنرا بیشتر کنید در اینصورت باید به تعداد کل اضافه کنید.یعنی به جای ۶۰ تا مثلا ۷۰ تا دانه سربندازید.

 3. وای مرسی از سایتتون مرسی از اموزشهاتون هرچی دوست داشتمو بلد نبودم خیلی اسون توضیح داده شده هر قسمت.کلی خوشحالم این سایتو پیدا کردم😍😍😍😍شما تو تلگرام کانال ندارید؟

 4. سلام
  خواهش میکنم جواب بدین
  این لباس بنفش رنگ که گذاشتین… این جلو باز نیست
  چطوری بافته شده؟؟؟؟
  من میخوام لباس جلو بسته ببافم ولی از پایین که میبافم از یقه‌ش خوشم نمیاد. این چطوریه؟
  درز بالا تنه‌ش کجاس؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای اینکه دورتادور بسته باشه از میل گرد استفاده شده و از همان ابتدای بافت به صورت بدون درز بافت را گرد کرده و جلو آمده البته اگر بافت بدون درز برای شما مشکل است می توانید پشت لباس را درز بدهید تا جایی که آستین جدا می شود سپس پشت را بدون درز ببافید بعد از اتمام کار قسمتی را که در بالای پشت درز خورده بدوزید.

 5. سلام . خسته نباشید و خدا قوت
  واقعا ازتون متشکرم . بخاطر توضیح خیلی خوب و کامل و جامع تون .
  با همین اموزش هاتون یه یقه اسکی مردانه بافتم .برای اولین بار . واقعا عالی شد . متشکرم ازتون .

 6. سلام ممنون از توضیحتون.من میخوام مثل شما دورنگ ببافم نمیتونم میشه دورنگ بافی اول و آخر رج را توضیح بدین.

  • مدیر سایت

   عزیزم کافیه نخ رنگ جدید را به نخ اصلی گره بزنید و با اون رج رو ادامه بدید. البته یه سری نکته هم داره که اینجوری نمیشه گفت و باید تصویری آموزش بدهم.

 7. سلام خداخیرتون بده خیلی ساده وخوووب توضیح دادیم.
  اگربخوایم لباس یقه برگردون(یقه شکاری)داشته باشه چکاربایدکرد؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. برای ایجاد یقه باید لباس از پایین بافته بشه و خب آموزش نیاز داره و اینجوری نمیشه توضیح داد

 8. ببخشید میشه بگید تعداد تقسیمات چطوری باید باشه . برای یه یقه اسکی مردونه .
  چندتا برای جلو و پشت و سر شونه ها .
  متشکرم ازتون

  • مدیر سایت

   اگر به آموزش این نوع بافت دقت کنید می بینید که تفاوتی نمی کند که شما لباس را برای چه سایزی ببافید. در آنجا کاملا طریقه بافت توضیح داده شده .شما آموزش را دوباره به دقت بخوانید اگر باز اشکالی بود من در خدمتم .
   برای مثال اگر شما برای یک فرد بزرگسال ۱۰۰ دانه سر انداختید و لباس جلو بسته بود ، موقع تقسیم دانه ها ،ابتدا ۴ تا ۸ دانه را برای فاصله جلو ،پشت و آستین از مجموع دانه ها کم کنید مثلا ۴ تا کم می کنید می ماند ۹۶ دانه . برای هر آستین ۱۰ دانه که جمعا می شود ۲۰ ،از ۹۶ دانه می ماند ۷۶ دانه که تقسیم بر دو می کنید برای پشت و جلو می شود ۳۸ دانه

 9. سلام ، لطفا بفرماييد كه براي ژاكت نوزاد ٤ تا ٨ ماه بايد چند سانت ببافم تا به زير بغل برسم. اگر لطف بفرماييد كل طول ژاكت و استين رو هم براي نوزاد چهار تا هشت بفرماييد كه بي نهايت سپاسگزار خواهم بود.

 10. بازسلام و تشكر بابت توضيحات مفيدتون
  من ميخوام يه ژاكت دكمه دار براي نوزاد ٨ تا ١٢ ببافم، ايا شما تو اين تقسيم بندي اون حاشيه كه دكمه روي اون قرار ميكيره رو هم لحاظ كردين؟ چون در تقسيم بندي شما تعداد دانه هاي پشت و جلو يك اندازس ، در اين صورت براي كذاشتن دكمه كه لازمه دو طرف قسمت جلو روي هم بياد مشكل اينجاد نميشه؟بنظر من براي كذاشتن دكمه تعداد دانه هاي جلو بايد بزركتر از پشت باشه

  • مدیر سایت

   سلام و ممنون ،البته برای بزرگسال اینطور است که باید تعداد ۴ تا ۸ عدد برای هر طرف جادکمه اضافه شود ولی برای نوزاد خیلی لزوم ندارد به هر حال شما می توانید قسمت جلو را ۴ دانه بزرگتر از پشت بگیرید و به همین نسبت جادکمه را تعیین کنید.

 11. ممنون از توضیحتون ولی یک سوال داشتم برای ۵ سال باید ۱۴۰ تا سرانداخته شود آیا یقه لباس گشاد نمیشه؟

  • مدیر سایت

   عزیزم، بستگی به سایز نختون و درشت یا ریزه بودن کودک داره
   توی میل گرد سربندازید و دور گردن کودک اندازه بگیرید، اگر زیاد بود کمش کنید

 12. سلام.ممنون بابت توضیحات کاملتون.
  ولی اگه بخوام یقه گرد ببافم باید چطور تقسیم کنم که گودی پشت و جلوی لباس یه اندازه نباشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. تا جایی که من بلدم وقتی از بالا می بافید چون یقه همون دانه هاییه که سر میندازید روش به همین صورته و تغییری نمیشه داد. البته شاید افراد حرفه ای تر روشی بلد باشن. ولی من اگر بخوام یقه گرد یا هفت ببافم لباس رو از پایین می بافم

ارسال نظر