آموزش بافت لباس از یقه با دومیل

73

سلام به همه عزیزان همراه هنربازار. همانطور که می دانید، بافتنی را هم می شود از پایین به بالا بافت، یعنی از لبه پایین لباس شروع کرد و به حلقه آستین و یقه رسید و هم می توان از یقه شروع کرد و به پایین لباس رسید.

روش دوم بیشتر برای لباس نوزاد و کودک استفاده می شود چون بالاتنه و آستین، همزمان بافته می شود و لباس بسیار یکدست و خوب در می آید. البته برای لباس بزرگسال هم می توان از این روش استفاده کرد. اصول کار یکی است و البته مزیت اصلی بافت از بالا این است که شما در پهلوی لباس می توانید درز نداشته باشید. اگر از کامواهای چندرنگ استفاده کرده باشید حتما پیش خودتان گفته اید که ای کاش پهلو درز نداشت تا رنگ ها کنار هم قرار می گرفت. در بافت این مدل کامواها و یا بافت لباسهای راه راه، بهتر است از بافت از بالا استفاده کنیم.

وسایل مورد نیاز :

 • کاموا
 • میل گرد
 • سنجاق قفلی یا قلاب نگهدارنده

روش بافت :

۱) ابتدا به اندازه دور گردن دانه سر بگیرید یعنی تعدادی دانه سر بیاندازید و به دور گردن اندازه بگیرید تا مشخص شود کافی است یا نه. چون تعداد دانه ها به نازکی و کلفتی نخ بستگی دارد. مثلا برای نوزاد حدود ۶۰ دانه با نخ معمولی کافی است.

۲) ۶ رج بافت رکن ببافید.

۳) در این مرحله باید دانه ها را تقسیم کنید یعنی تعداد دانه های پشت، جلو و آستین ها را مشخص کنید. تعداد دانه های پشت و جلو یک اندازه است و تعداد دانه های آستین تقریبا نصف دانه های پشت و جلو است، گاهی یک تا دو دانه بیشتر. ( برای آزاد بودن آستین )

نکته مهم : علاوه بر تعداد دانه هایی که در بالا گفتیم، بین ۴ تا ۸ دانه هم برای فاصله بین جلو و پشت و آستین ها لازم است. اگر برای این فاصله یک دانه در نظر بگیرید، ۴ دانه لازم است و اگر ۲ دانه در نظر بگیرید، ۸ دانه لازم است. (فاصله ۲ دانه در بافت زیباتر است)

۴) در شکل زیر طریقه تقسیم بندی را می بینید. چون لباس جلو باز است ۱۰ دانه برای هر سمت جلوی لباس، ۲ تا برای فاصله، ۹ تا برای آستین، ۲ تا فاصله، ۲۰ تا پشت، ۲ تا فاصله، ۹ تا آستین، ۲ تا فاصله، ۱۰ تا جلو

نکته : برای جلوی لباس باید در هر سمت بین ۶ تا ۸ دانه بافت رکن یا جودانه به عنوان روی هم گرد ببافید (بافت سبز رنگ جلو) که لبه جلوی لباس هم جمع نشود. در ضمن باید در یک سمت روی هم گرد، جادکمه هم بگذارید.

بهتر است در مرز هر کدام از این تقسیم بندی ها یک قلاب نگهدارنده یا سنجاق قفلی ریز بزنید تا در ادامه بافت اشتباه پیش نیاید.

honarbazaar-knit-01

۵) پس از تقسیم بندی دانه ها، بافت را ادامه می دهید به این شکل که (پس از بافت دانه های روی هم گرد)، ۱۰ دانه جلو را می بافید و می رسید به ۲ دانه ی فاصله، قبل از بافت ۲ دانه، یک ژته می اندازید و دو دانه را می بافید و دوباره یک ژته می اندازید. بعد ۹ دانه آستین را می بافید و دوباره می رسید به ۲ دانه ی فاصله، فبل و بعد آن یک ژته می اندازید و تا آخر رج به همین ترتیب (قبل و بعد ۲ دانه ها باید ژته بیاندازید). این ژته ها باعث می شود که در هر رج تعداد دانه های هر قسمت اضافه شود. اینکار را فقط موقع رفت انجام می دهید و موقع برگشت، همان دانه هایی را که دارید می بافید یعنی ژته اضافه نمی کنید.

نکته : اگر می خواهید تشخیص ۲ دانه ی فاصله برایتان آسان باشد، بافت آنرا متفاوت از بافت بقیه لباس قرار دهید مثلا اگر بافت ساده ی از زیر می بافید، این دو دانه را از رو ببافید تا از بقیه ی دانه ها متمایز شود. ضمنا اگر دانه ژته را به صورت ساده روی میل بیاندازید، دو طرف خطوط فاصله، سوراخ بوجود می آید. در شکل زیر، خطوط سبز، خطوط فاصله و دایره های دو طرف آن، ژته ها می باشد.

honarbazaar-knit-03

۶) بافت را ادامه می دهید تا به زیر بغل می رسید. در اینجا باید دانه های پشت و جلو و آستین ها از هم جدا شده و هر یک جداگانه بافته شود. برای اینکه متوجه شوید به زیر بغل رسیده اید بهترین کار این است که بافت را روی بدن شخص امتحان کنید و یا با متر از کنار گردن تا زیربغل را اندازه بگیرید که همان طول خطوط فاصله است.

honarbazaar-knit-08

۷) ابتدا دانه های پشت و جلو و یک آستین را در سنجاق یا نخ قرار دهید ( یعنی سوزن را نخ کنید و از دانه هایی که نمی خواهید ببافید عبور دهید و دو سر نخ را گره بزنید که دانه ها نشکافد) و دانه های یک آستین را در میل نگه دارید و شروع به بافت کنید تا به اندازه ای که می خواهید برسد. برای لبه آستین اگر می خواهید کشباف باشد ۵ تا ۷ سانت مانده به پایان بافت کشباف ببافید یا چند رج رکن ببافید  و با کور کردن بافت را به پایان ببرید.

honarbazaar-knit-09

۸) سپس آستین دوم را در میل قرار دهید و ببافید.

۹) یکبار دانه های جلو و یکبار دانه های پشت را در میل گرفته و تا اندازه ای که می خواهید ببافید. پایین لباس را هم می توانید کشباف یا رکن ببافید.

نکته: اگر جلو و پشت را جداگانه ببافید پهلوها درز خواهد داشت ولی می توانید در لباس های جلو باز، دانه های جلو و پشت را پشت سر هم داخل میل کنید و ببافید که در این صورت پهلوها بدون درز خواهند شد.

نکته: اگر خواستید جلو و پشت را یکسره ببافید، حتما ابتدا آستین ها را ببافید که راحت تر باشد. ولی اگر جلو و پشت را جداگانه بافتید، دیگر فرقی نمیکند که اول کدام بخش را ببافید.

honarbazaar-knit-06

توجه: بافت از بالا را  می توان هم جلو باز و هم جلو بسته بافت. برای کسانی که مبتدی نیستند بافت بدون درز آسان است ولی برای کسانی که تازه شروع کرده اند بهتر است یا جلو باز ببافند یا اگر می خواهند جلو بسته باشد پشت یقه را تا قبل از زیر بغل باز بگذارند و در آخر قسمتی از آنرا بدوزند و یک دکمه بگذارند خصوصا برای بچه ها که باید لباس به راحتی از سرشان عبور کند.

در زیر یک نمونه از اندازه برای کودکان را آورده ایم با استفاده از آن می توانید راحت تر دانه ها را سر بیاندازید.

honarbazaar-knit-13

ردیف ۱- نوزاد تا سه ماه است . ردیف دوم ۴ تا ۸ ماه ، ردیف سوم ۸ تا ۱۲ ماه و بقیه به سال است.

عددها از سمت چپ : تعداد جلو ، آستین ، پشت ، آستین، جلو

عددهای داخل مستطیل قرمز هم مجموع تعداد دانه ای است که در هر ردیف باید سرانداخته شود.

در زیر چند نمونه لباس نوزاد که از بالا بافته شده را می بینید.

honarbazaar-knit-04

honarbazaar-knit-12شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۷۳ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  موقعیکه ژاکت برای بزرگسال از بالا می بافیم آستین هارو چطور ازش دونه کم کنیم که آستین قشنگ و میزدن در بیاد ممنون از شما

  • مدیر سایت

   سلام اگر می خواهید آستین کم کم تنگ شود تا اندازه مچ شود باید هر چند رج یکبار از هر دو طرف یک دانه کم کنید تا به اندازه دلخواه برسد.اگر بخواهید مچ کشباف بدهید می توانید چند دانه هم قبل از کشباف کور کنید.

 2. Avatar

  سلام و تشکر بخاطر وقتی که برای جواب اختصاص میدید
  لطفأ بفرمایید اگر برای سایز زنانه بافت آستین رگلان از یقه را بخواهیم جلو بسته ببافیم راهی بجز باز گذاشتن یقه از پشت و دوخت و یک دکمه که فرمودید نداره، که درز پنهان بشه و پشت و جلو بسته باشه؟

 3. Avatar

  سلام میشه بگید اون یقه‌ی ای که عکسشو گذاشتید که حالت چین دار شده چطوری باید ببافم آیا دانه اضا میشه ممنون از راهنماییتون

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم اگه منظورتون لباسی است که لبه آستین آن چین خورده ،بله در چند رج هربار یک دانه ژوته با فاصله اضافه می شود .

 4. Avatar

  سلام ممنون از توضیحات که خوب و ساده و روان بودن، فقط یه سوال دارم اگه بخواهیم سرهمی بشه به فاق شلوار که رسیدیم باید چندتا دونه کور کنیم و شروع به کم کردن دونه بکنیم، نکته خاصی نداره؟؟؟!!!! البته من بلد نیستم اما حس میکنم اینجوری باید باشه آره؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم .
   به فاق که رسیدید بافت را به دو قسمت تقسیم می کنید و هر پا را جداگانه می بافید.اگر خواستید که دکمه بخورد (مثل سرهمی های آماده) باید لبه کار را مدلی ببافید که لول نشود و جادکمه هم بزنید.

 5. Avatar

  با درود فراوان خدمت شما و سایت و توضیحات خوبتون من یه لباس مدل بافت بنفش از بالا یقه گرد بافتم آستینا رو جدا کردم ولی کامل آستینا رو نبافتم آخر کار میبافمش میخوام حالا پشت و قسمت جلو رو ببافم توی یه میل گذاشتم میخواستم بدونم یه طرفش درز میوفته یا نه میشه بدون درز هم بافت قسمت پشت و جلو رو ؟ آستینا هم که بعدا بافته میشه و درز داره درسته؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اگه اول آستینها رو می بافتید بهتر بود چون تعداد دانه های آستین کم است وقتی پشت و جلو را می بافید و بعد آستین را،کمی مشکل در میل جابجا می شود .لباس اگه جلو باز باشه که جلو درز می خوره .اگه جلو بسته باشه می تونید جلو و پشت را جداگانه ببافیدکه هر دو پهلو درز می خوره .می تونید هم گرد بافی کنید که اصلا درز نخورد که البته برای افراد مبتدی کمی مشکل است و چون تعداد دانه ها هم زیاد است زود خسته می شوید.

   • مدیر سایت

    سلام عزیزم. اگه منظورتون کلاهیه که در تصویر بالای صفحه هست، اون کلاه فرانسویه که آموزشش رو قبلا در سایت گذاشتیم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم .در قسمت نمونه بافت دو میل ،این مدل زیبا را قبلا آموزش داده ایم . موفق باشید.

 6. Avatar

  سلام اگه بخایم برا همین مدل کلاه هم اضافه کنیم چیکار باید بکنیم؟خیلی جستجو کردم ولی آموزششو جایی پیدا نکردم.خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم اگر خواستید کت کلاه ببافید اولا دو رج ساده می بافید و تقسیم را انجام می دهید یعنی برای یقه لباس کشباف یا رکن نمی بافید.دوما وقتی لباس تمام شد باید از دور گردن لباس دانه بگیرید یعنی بوسیله میل دانه های دور تا دور یقه را داخل میل می گیریدسعس کنید دانه ها به تعداد همان دانه های اول کار باشد برای اینکه کلاه آزادی کافی داشته باشد در طول بافت رج اول حدود ۷ تا ۸ دانه هم اضافه کنید مثلا برای یک کودک ۶ تا ۹ ماهه ۶۵ دانه خوب است این دانه ها را ببافید تا ۱۶ ساتی متر سپس دانه ها را کور کنید و لبه ها را به هم بدوزید.
   باز هم اگر سوالی بود در خدمتم.

 7. Avatar

  سلام، با تشکر از توضیحات عالی شما برای باقی پلیور، یک سوال داشتم، وقتی میخوایم آستین رو جدا کنیم و ببافیم، بقیه کار رو که انداختیم روی نخ، برای شروع بافت آستین کاموا اول کار نیست که!!! چجوری ببریمش اول آستین؟

 8. Avatar

  سلام.من یه ژاکت با نخ نسبتا کلفت( نخ های اسپرت الیز)بافته ام دور گردن برای پسرم که ۳ ساله هست اندازه بود ولی کلا که بافته ام تا حلقه تنگ شده و جلو اش باز میمونه رو هم نمیاد .‌.حالا اگر دونه ای گردن و بیشتر کنم که گردنش گشاد میشه پیشنهاد شما چیه؟ و اشکال کار من کجاست؟
  دونه ها ۷۴ دانه
  دو تا چهارده تا برا جلو
  دو تا ۱۰ تا برا آستین
  ۲۲ تا پشت

  • مدیر سایت

   عزیزم در چنین حالتی میتونید یک مقدار بشکافید از اونجایی که به نظرتون تنگ شده بین دانه هاتون، چندتا درمیون دانه اضافه کنید. مثلا اگه از قفسه سینه به بعد تنگ شده از همونجا بین دانه هاتون ژته بندازید و برای اینکه ژته ها سوراخ نیفتن باید یه پیچ به نختون بدید یعنی نخ ژته حالت ضربدری روی میلتون پید کنه

 9. Avatar

  ممنون از تو ضیحات خیییییییلیییی خوبتون
  فقط ی سوال….اون عکسی ک اول صفحه گذاشتین( لباس .پاپوش و کلاه طوسی) بافت آخر لباس اسمش چیه؟؟؟؟
  و ب مدل اون کلاه چی میگن؟؟؟
  ممنون میشم

  • مدیر سایت

   پایین لباس بافت نخودچی هست که آموزشش داخل سایت هست. کلاه هم کلاه فرانسوی هست که اونم آموزش دادیم

 10. Avatar

  سلام خیلی سپاس به خاطر دانه های پیش نهادی ای کاش بقیه رو هم میگفتین به حلقه که رسیدیم چند تا دونه اضافه شده مثل عکس که استین ۱۲ بود ب حلقه که رسید شده ۴۰ تا

 11. Avatar

  سلام ببخشید میشه بگید رج هفتم چطور بافته میشه من تازه کارم متوجه نمیشم فقط عدد ۴ رو فهمیدم اما نمیدونم چطور ببافم یعنی چند تا زیر چند تا رو

  • مدیر سایت

   عزیزم یکبار دیگر با دقت آموزش را بخوان و به عکسها دقت کن و مرحله به مرحله با توضیحات جلو برو و بباف مطمئنم موفق می شوی . شما باید تعدادی را که سرانداخته اید به ۴ قسمت تقسیم کنید .جلو و پشت و دو آستین . اگر لباس جلو باز است خود تکه جلو به دو قسمت تقسیم می شود. مثلا برای یک خانم به سایز ۳۸ تا ۴۰ با نخ متوسط ،۱۰۰ دانه سر می اندازید . این ۱۰۰دانه را به این ترتیب تقسیم می کنید: ۴۰تا جلو (۲۰ تا برای هر طرف) ۳۰ تا پشت و ۱۱ تا برای هر آستین ( جمعا ۲۲ تا) و ۸ تا برای فاصله بین هر قسمت .جمعا می شود ۱۰۰ دانه .حالا شروع به بافت میکنید یعنی ۲۰ تا برای جلو می بافید و یک ژته اضافه می کنید و ۲ تا فاصله را می بافید و یک ژته اضافه می کنید .۱۱ تا برای آستین می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید حالا ۴۰ تا برای پشت می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید .می رسید به آستین دوم ، ۱۱تا برای آستین می بافید و ۱ ژته اضافه می کنید ۲ تا فاصله را می بافید و۱ ژته اضافه می کنید ۲۰ تا برای جلو می بافید و به انتهای رج می رسید.
   رج برگشت را به همان شکلی که می بینید می بافید تا آخر و زمانی که به رج بعد رسیدید دقت کنید هر وقت به هر ژته ای که در رج قبل انداخته اید رسیدید آن ژته را می بافید و در کنار آن یک ژته اضافه می کنید یعنی قبل و بعد آن ۲ دانه ی فاصله باید یک ژته اضافه کنید به این ترتیب به تعداد دانه های شما اضافه می شود .

 12. Avatar

  با سلام، در مورد بافت از یقه که راهنمایی فرموده بودید، به چه ترتیبی دانه ها اضافه میشوند؟

 13. Avatar

  ببخشید من متوجه نشدم.ردیف اول رو با این تقسیم بندی میبافیم ردیف یا رج بعدی همه به رو بافته میشه و حالا رج بعد چی؟ دوباره همین تعداد بافته میسه؟؟ پس اونایی که ژته زدیم و اضافه کردیم چی؟ میشه لطفا توضیح بدین

  • مدیر سایت

   خواهش می کنم یکبار دیگر با دقت مطلب را بخوانید مطمئنم متوجه می شوید به عکسها هم دقت کنید.

 14. Avatar

  خیلی ممنون از آموزش کاملتان. در بافت از گردن چطوری میشه یقه هفت یا یقه قایقی بافت؟ خیلی ممنون

 15. Avatar

  سلام ممنونم از آموزشتون ،بعد از کلی جستجو ،فقط با آموزش شما کامل یاد گرفتم و شروع به بافت کردم ممنونم ازتون🙏🌷

 16. Avatar

  سلام و تشکر بابت راهنمائی های مفید، یک سوال در رابطه با جدول داشتم، فرمودین عدد داخل کادر مستطیل کل تعداد دانه هایی هستن که باید سر بندازیم اول کار؟ یا بعد از اتمام شش رج دور یقه باید برسه به این عدد؟ ممنون میشم منو کمک کنین سالهاست بافتنی نبافتم، شرمنده

 17. Avatar

  مرررررررسی عزیزززززززززززززم .توضیحاتتون عالی بود. ایشالا که بتونم واسه دخترم ژاکت ببافم

 18. Avatar

  سلام میشه برای بافت عکسی که تواین مطلب گذاشتین راهنمایی کنید عکس یکی مونده به آخر رنگش صورتیه و کشبافه

  • مدیر سایت

   عزیزم طریقه بافت دقیقا به همون ترتیبیه که توضیح دادیم فقط به جای بافت ساده ابتدا کشباف یکی زیر یکی رو استفاده شده و بعد کشباف دوتا زیر دوتا رو. بقیه موارد هیچ فرقی نداره

   • Avatar

    سلام، در مورد ژاکت گرد (بدون آستین بارانی و ژته) بصورت گرد که راهنمایی فرموده بودید. به چه ترتیبی باید دانه اضافه کنیم؟

 19. Avatar

  سلام ،خيلي ممنون از آموزشتون .
  من درست متوجه نشدم وقتي كه از گردن شروع ميكني جلوي پليور نصف ميشه ،يعني جلو باز .من ميخوام جلوي پليور بسته باشه و درزي نداشته باشه .
  بايد چي كار كنم ؟
  موفق باشيد🌺

  • مدیر سایت

   در این موارد یا پشت پولیور رو باز میگیرن و بعد به هم میدوزنش و یا از میل گرد استفاده میکنند و دورتادور میبافند که برای افراد تازه کار کمی سخت است.

 20. Avatar

  سلام و ممنون از آموزشای خوبتون من با آموزش های شما هم گلدوزی یاد گرفتم و هم بافتنی های قشنگی بافتم فقط این لباس نوزاد که گفتین ۶۰ دونه سر بندازیم توی عکس اول هم ۱۰ تا دو طرف جلو ۲۰ تب پشت ۶ تا هر آستین ۸ تا هم واسه تقسیمات که جمعا میشه ۶۰ تا اما تو آموزش هاتون و اون جدول گفتین که آستین ۹ یا ۱۲ باشه اینجا رو نفهمیدم یا عکس اشتباهه ؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از لطفتون و خوشحالم که آموزشهای ما مفید بوده .در مورد اندازه ها هیچکدام اشتباه نیست شما بنا بر نیاز می توانید از ۶ تا ۱۲ برای آستین در نظر بگیرید .حداقل آن ۶ است ولی اگر بخواهید آستین گشادتر باشد می توانید تعداد آنرا بیشتر کنید در اینصورت باید به تعداد کل اضافه کنید.یعنی به جای ۶۰ تا مثلا ۷۰ تا دانه سربندازید.

 21. Avatar

  وای مرسی از سایتتون مرسی از اموزشهاتون هرچی دوست داشتمو بلد نبودم خیلی اسون توضیح داده شده هر قسمت.کلی خوشحالم این سایتو پیدا کردم😍😍😍😍شما تو تلگرام کانال ندارید؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   چرا لینک کانال روی قسمت کناری سایت هست. میتونید با سرچ HonarBazaar@ هم کانال ما را پیدا کنید.

 22. Avatar

  سلام
  خواهش میکنم جواب بدین
  این لباس بنفش رنگ که گذاشتین… این جلو باز نیست
  چطوری بافته شده؟؟؟؟
  من میخوام لباس جلو بسته ببافم ولی از پایین که میبافم از یقه‌ش خوشم نمیاد. این چطوریه؟
  درز بالا تنه‌ش کجاس؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای اینکه دورتادور بسته باشه از میل گرد استفاده شده و از همان ابتدای بافت به صورت بدون درز بافت را گرد کرده و جلو آمده البته اگر بافت بدون درز برای شما مشکل است می توانید پشت لباس را درز بدهید تا جایی که آستین جدا می شود سپس پشت را بدون درز ببافید بعد از اتمام کار قسمتی را که در بالای پشت درز خورده بدوزید.

 23. Avatar

  سلام . خسته نباشید و خدا قوت
  واقعا ازتون متشکرم . بخاطر توضیح خیلی خوب و کامل و جامع تون .
  با همین اموزش هاتون یه یقه اسکی مردانه بافتم .برای اولین بار . واقعا عالی شد . متشکرم ازتون .

  • مدیر سایت

   به به مبارکه. بسیار عالی. خوشحال میشیم عکسشو از طریق تلگرام یا سروش برامون بفرستید

 24. Avatar

  سلام ممنون از توضیحتون.من میخوام مثل شما دورنگ ببافم نمیتونم میشه دورنگ بافی اول و آخر رج را توضیح بدین.

  • مدیر سایت

   عزیزم کافیه نخ رنگ جدید را به نخ اصلی گره بزنید و با اون رج رو ادامه بدید. البته یه سری نکته هم داره که اینجوری نمیشه گفت و باید تصویری آموزش بدهم.

 25. Avatar

  سلام خداخیرتون بده خیلی ساده وخوووب توضیح دادیم.
  اگربخوایم لباس یقه برگردون(یقه شکاری)داشته باشه چکاربایدکرد؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. برای ایجاد یقه باید لباس از پایین بافته بشه و خب آموزش نیاز داره و اینجوری نمیشه توضیح داد

 26. Avatar

  ببخشید میشه بگید تعداد تقسیمات چطوری باید باشه . برای یه یقه اسکی مردونه .
  چندتا برای جلو و پشت و سر شونه ها .
  متشکرم ازتون

  • مدیر سایت

   اگر به آموزش این نوع بافت دقت کنید می بینید که تفاوتی نمی کند که شما لباس را برای چه سایزی ببافید. در آنجا کاملا طریقه بافت توضیح داده شده .شما آموزش را دوباره به دقت بخوانید اگر باز اشکالی بود من در خدمتم .
   برای مثال اگر شما برای یک فرد بزرگسال ۱۰۰ دانه سر انداختید و لباس جلو بسته بود ، موقع تقسیم دانه ها ،ابتدا ۴ تا ۸ دانه را برای فاصله جلو ،پشت و آستین از مجموع دانه ها کم کنید مثلا ۴ تا کم می کنید می ماند ۹۶ دانه . برای هر آستین ۱۰ دانه که جمعا می شود ۲۰ ،از ۹۶ دانه می ماند ۷۶ دانه که تقسیم بر دو می کنید برای پشت و جلو می شود ۳۸ دانه

 27. Avatar

  سلام متشکرم از توضیح عالی تون . فقط یه سوال ایا میشه یقه اسکی مردانه رو هم به همین روش بافت؟

 28. Avatar

  سلام ، لطفا بفرماييد كه براي ژاكت نوزاد ٤ تا ٨ ماه بايد چند سانت ببافم تا به زير بغل برسم. اگر لطف بفرماييد كل طول ژاكت و استين رو هم براي نوزاد چهار تا هشت بفرماييد كه بي نهايت سپاسگزار خواهم بود.

 29. Avatar

  بازسلام و تشكر بابت توضيحات مفيدتون
  من ميخوام يه ژاكت دكمه دار براي نوزاد ٨ تا ١٢ ببافم، ايا شما تو اين تقسيم بندي اون حاشيه كه دكمه روي اون قرار ميكيره رو هم لحاظ كردين؟ چون در تقسيم بندي شما تعداد دانه هاي پشت و جلو يك اندازس ، در اين صورت براي كذاشتن دكمه كه لازمه دو طرف قسمت جلو روي هم بياد مشكل اينجاد نميشه؟بنظر من براي كذاشتن دكمه تعداد دانه هاي جلو بايد بزركتر از پشت باشه

  • مدیر سایت

   سلام و ممنون ،البته برای بزرگسال اینطور است که باید تعداد ۴ تا ۸ عدد برای هر طرف جادکمه اضافه شود ولی برای نوزاد خیلی لزوم ندارد به هر حال شما می توانید قسمت جلو را ۴ دانه بزرگتر از پشت بگیرید و به همین نسبت جادکمه را تعیین کنید.

 30. Avatar

  ممنون از توضیحتون ولی یک سوال داشتم برای ۵ سال باید ۱۴۰ تا سرانداخته شود آیا یقه لباس گشاد نمیشه؟

  • مدیر سایت

   عزیزم، بستگی به سایز نختون و درشت یا ریزه بودن کودک داره
   توی میل گرد سربندازید و دور گردن کودک اندازه بگیرید، اگر زیاد بود کمش کنید

 31. Avatar

  سلام.ممنون بابت توضیحات کاملتون.
  ولی اگه بخوام یقه گرد ببافم باید چطور تقسیم کنم که گودی پشت و جلوی لباس یه اندازه نباشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. تا جایی که من بلدم وقتی از بالا می بافید چون یقه همون دانه هاییه که سر میندازید روش به همین صورته و تغییری نمیشه داد. البته شاید افراد حرفه ای تر روشی بلد باشن. ولی من اگر بخوام یقه گرد یا هفت ببافم لباس رو از پایین می بافم

ارسال نظر