کیف چهل تکه دوزی با شش ضلعی ها

2

یکی از کاربردهای چهل تکه دوزی که بسیار هم طرفدار دارد، دوخت کیف از چهل تکه های رنگی است. شما می توانید از پارچه هایی که در خانه دارید و از دوخت لباس یا ملافه و یا … زیاد آمده برای دوخت چهل تکه های زیبا استفاده کنید. البته همانطور که قبلا گفته ایم جنس پارچه ها باید یکی باشد تا چهل تکه زیبایی دوخته شود. ترجیحا پارچه های نخی هم مناسبتر هستند.

در آموزش قبلی با هم دوخت شش ضلعی ها را یاد گرفتیم. در این آموزش می خواهیم از آن شش ضلعی ها دو کیف زیبا درست کنیم. اگر آموزش دوخت شش ضلعی ها را نخوانده اید پیشنهاد می کنم ابتدا از لینک زیر، این آموزش را مشاهده کنید.

لوازم مورد نیاز :

 • ۲۸ عدد شش ضلعی در رنگهای مختلف سایز دلخواه (برای یک کیف با اندازه نرمال بهتر است اندازه اضلاع شش ضلعی ها، ۵ سانتی متر باشد).
 • لایی چسب و آستری
 • نخ و سوزن
 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • شابلون یا الگوی شش ضلعی

طریقه دوخت کیف اول:

۱) ابتدا با استفاده از الگو یا شابلون شش ضلعی، ۲۸ عدد شش ضلعی ببرید. طریقه برش شش ضلعی را در اینجا ببینید.

۲) شش ضلعی ها را به ترتیبی که در شکل زیر می بینید کنار هم بچینید. ۳ تا ردیف اول، ۴ تا ردیف دوم و ۳ تا ردیف سوم. این ۱۰ شش ضلعی بدنه اصلی کیف است که باید دو تا از آن تهیه کنید. ۸ شش ضلعی را که به صورت نواری در ردیف پایین تر کنار هم می بینید، کف و دیواره کیف هستند.

honarbazaar-patchbag02

۳) در ابتدا هر ردیف شش ضلعی را به هم بدوزید. مثل عکس سمت چپ و سپس ردیف اول را به ردیف دوم بدوزید. و بعد ردیف سوم را به ردیف دوم بدوزید.

۴) برای اینکه کنار پایین کیف خالی نباشد، دو لوزی در دو طرف کیف بین ردیف دوم و سوم بدوزید.

honarbazaar-patchbag03

۵) همانطور که در آموزش قبل گفتیم، از قانون چرخش در اتوکاری چهل تکه ها استفاده کرده و درزها را مانند شکل زیر اتو کنید.

honarbazaar-patchbag05

۵) پس از اتوی شش ضلعی ها، آنها را روی آستری قرار داده (به طوری که روی شش ضلعی ها و آستری به سمت هم باشند) و سپس یک لایه پشم شیشه نمدی هم زیر آستر قرار دهید. (تصویر زیر سمت چپ). سپس دورتادور را با چرخ خیاطی بدوزید و فقط یک قسمت کوچک را برای پشت و رو کردن کار باز بگذارید.

honarbazaar-patchbag04

۶) اضافات پارچه و لایی را ببرید. دیواره کیف شما در این مرحله مانند تصویر زیر است. شما باید دو تا مانند این دیواره کیف بدوزید.

honarbazaar-patchbag06

۷) حالا از محلی که باز گذاشتید کار را برگردانید و قسمت باز را پس دوزی کنید. دو سمت کیف را که آماده شده اتو کنید. می توانید برای زیبایی و استحکام بیشتر کیف ، شش ضلعی ها را رو دوزی کنید. (شکل سمت راست)

honarbazaar-patchbag07

۸) حالا نوار دور کیف را هم به همین ترتیب آماده کنید. یعنی یک لایه پشم شیشه و آستری زیر آن قرار داده دور تادور را بدوزید و برگردانید و رودوزی کنید. قطعات کیف شما مانند تصویر زیر خواهد بود.

honarbazaar-patchbag08

۹) نوار ۸ تایی را از اولین شش ضلعی با بدنه جفت کنید و با دست به هم پس دوز کنید تا به لبه دیگر کیف برسید.

honarbazaar-patchbag09

۱۰) سمت دیگر نوار ۸ تایی را نیز به تکه دوم بدنه جفت کنید و بدوزید. تا اینجا بدنه کیف آماده است. البته اگر این قسمت ها را خوب پس دوز کنید استحکام کافی دارد ولی برای اطمینان خاطر هم می توانید با دوخت های تزئینی از رو، این سه قطعه را پس از پس دوزی به هم محکم کنید.

honarbazaar-patchbag10

۱۱) دو نوار مستطیلی به طول و عرض دلخواه، از پارچه مورد نظر ببرید و با آن دو بند برای کیفتان آماده کنید. سپس از داخل به دو طرف کیف بدوزید.

honarbazaar-patchbag11

۱۲) برای بستن در کیف می توانید از دو دکمه فشاری بزرگ استفاده کنید.

honarbazaar-patch-bag-01

در اینجا کار شما به اتمام می رسد و کیف شما آماده است.

طریقه دوخت کیف دوم :

نمونه زیر هم به همین روش آماده می شود. فقط بدنه کیف از ۱۶ شش ضلعی و ۲ لوزی تشکیل شده به طوری که در ردیف اول ۴ شش ضلعی و دو لوزی به هم دوخته شده، ردیف دوم ۵ شش ضلعی، ردیف سوم ۴ شش ضلعی و ردیف پنجم ۳ شش ضلعی به هم دوخته شده و سپس همه ردیف ها هم به همدیگر دوخت می شوند. نوار دور کیف هم از ۱۱ شش ضلعی تشکیل شده.

بقیه مراحل کاملا مشابه کیفی است که آموزش دادیم و فقط همانطور که می بینید برای دسته کیف هم از دسته های چوبی آماده در بازار استفاده شده که با ۴ بندینک و دکمه به بدنه دوخته شده.

نکته آخر هم اینکه رودوزی کیف (مطلسه دوزی) هم متفاوت است و خطوطی صاف از روی شش ضلعی ها دوخته شده است.

honarbazaar-hexag-34-jpg

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

 1. Avatar

  خیلی سایتتون عالیه خیلی
  فقط کاش همه اموزشاتونو تو کاناله تلگرامتون میزاشتید اونجوری راحت ترع

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. حجم آموزش ها خیلی زیادتر از اینه که توی تلگرام بشه گفت. بخاطر همینه که آموزش های تلگرامی همه ناقص و مختصرن

ارسال نظر