چهل تکه شش ضلعی

2

با سلام به عزیزان علاقمند به هنر چهل تکه دوزی. امروز با آموزش چهل تکه های شش ضلعی در خدمت شما هستیم. اگر آموزشهای قبلی ما را دیده و انجام داده باشید، آمادگی کامل برای دوخت این چهل تکه را دارید. اصول کار مثل چهل تکه های دیگر است. کمی حوصله و مقدار زیادی علاقه در کار چهل تکه دوزی لازم است تا چهل تکه ی زیبایی به عنوان کوسن یا لحاف و یا رومیزی و رو تختی شکل بگیرد و تحسین همه را برانگیزد. پس دست بکار شوید، آموزش از ما، دوخت و ابتکار از شما.

در پست قبلی در مورد شابلونهای چهل تکه دوزی صحبت کردیم. برای این کار به یک شابلون شش ضلعی نیاز دارید که چند نمونه از آنرا در زیر می بینید. با کلیک بر روی عکسها آنها را در اندازه واقعی خواهید دید. 

honarbazaar-shablon-13          honarbazaar-shablon-04   honarbazaar-shablon-02

ساخت شابلون :

می توانید با استفاده از الگوی زیر خودتان شابلون شش ضلعی را در اندازه های مختلف بسازید. کافی است با کم و زیاد کردن بزرگنمایی صفحه نمایش، سایز شابلون را به اندازه مورد نظرتان تغییر دهید و سپس با قرار دادن کاغذ پوستی روی مانیتور، الگو را رسم کنید (و البته می توانید پرینت هم بگیرید).

کاغذ پوستی را روی یک تکه مقوا یا طلق بچسبانید و سپس دور شش ضلعی بزرگ را ببرید. استفاده از طلق بهتر است زیرا لبه های مقوا در موقع برش روی پارچه ممکن است شکل خود را از دست بدهد و شش ضلعی ها نامتقارن شوند.

پس از برش شش ضلعی بزرگ، باید شش ضلعی کوچک داخلی را با استفاده از کاتر یا قیچی خالی کنید. مانند خط کش نارنجی تصویر بالا، البته شش ضلعی کوچک بلااستفاده است به همین دلیل اگر در حین برش صدمه ببیند هیچ اشکالی ندارد.

honarbazaar-patch-01انواع دوخت شش ضلعی :

شش ضلعی به سه روش دوخته می شود .

  • با چرخ از پشت کار
  • با چرخ از روی کار
  • با دست

نکته : 

برای مراحل دوخت شش ضلعی ها هم روش ها متفاوت است و بیشتر به نوع کاری بستگی دارد که مد نظر است. شش ضلعی ها ممکن است ابتدا به شکل یک نوار در کنار هم دوخته شوند و سپس نوارها به هم دوخته شوند، یا ممکن است ابتدا به شکل گل در کنار هم قرار گرفته و سپس گلها را کنار هم بچینیم.

honarbazaar-patch-02

honarbazaar-shablon-37-jpg

آموزش روش اول دوخت (با چرخ از پشت کار) : 

۱) ابتدا الگو را تهیه کنید.

۲) الگو را روی پارچه های مختلف قرار داده و هم دورتادور شش ضلعی بزرگتر را خط بکشید و هم شش ضلعی داخلی را خط بکشید. سپس شش ضلعی بزرگ را برش بزنید.

در شکل زیر شش ضلعی هایی را که آماده شده اند می بینید. خط روی شش ضلعی ها درواقع جای دوخت است.

honarbazaar-hexag-04-jpg

۳) در چهل تکه دوزی امروز شش ضلعی ها را از مرکز به سمت بیرون می دوزیم. همانطور که در تصویر کوسن می بینید، شش ضلعی صورتی در مرکز قرار دارد، سپس یک ردیف شش ضلعی زرد و بعد یک ردیف شش ضلعی سفید گلدار داریم.

ابتدا شش ضلعی مرکزی (صورتی) را روی یک شش ضلعی زرد قرار می دهیم (روی پارچه ها به سمت هم)، سپس یک ضلع آنها را به هم می دوزیم. (حتما ابتدا و انتهای دوخت را با چرخ سرقایمی بزنید تا هنگام اتو نشکافد)

honarbazaar-hexag-05-jpg

۴) حالا ضلع دوم شش ضلعی مرکزی(صورتی)  را به یک شش ضلعی زرد دیگر بدوزید. دقت کنید دقیقا روی خطوطی که کشیده اید را بدوزید و بیشتر از آن دوخت را ادامه ندهید.

honarbazaar-hexag-07-jpg

۵) حالا دو ضلع از دو شش ضلعی زرد را که روبروی هم قرار گرفته به هم بدوزید. تصویر زیر پشت کار شما را بعد از اتصال ۳ شش ضلعی نشان می دهد.

honarbazaar-hexag-10-jpg

این هم روی کار شما که چقدر زیبا شش ضلعی ها به هم دوخته شده اند.

honarbazaar-hexag-11-jpg

۶) تمام شش ضلعی های ردیف اول (زرد) را به همین ترتیب بدوزید. یعنی اول یک ضلع آنها را به شش ضلعی مرکزی بدوزید و بعد دو ضلع شش ضلعی های زردی که کنار هم قرار گرفته اند را به هم بدوزید.

honarbazaar-hexag-08-jpg

۷) حالا نوبت ردیف دوم است. شش ضلعی هایی را که می خواهید در ردیف دوم قرار دهید، دو به دو به هم بدوزید (فقط یک ضلع آنها را به هم بدوزید)

honarbazaar-hexag-09-jpg

۸) حالا تکه های ردیف دوم را مانند شکل زیر دور ردیف اول قرار دهید.

honarbazaar-hexag-13-jpg

۹) بدون اینکه ترتیب قرار دادن تکه ها تغییر بکند، یکی از شش ضلعی های دوتایی را به شش ضلعی های ردیف اول از یک ضلع سوزن بزنید، به این ترتیب وقتی یک ضلع در جای خود دوخته شود می توانیم با اطمینان بقیه اضلاع را به شش ضلعی روبروی خودش بدوزیم. پس از اینکه سوزن زدید، کار را بلند کرده و هر ۶ ضلع سوزن زده را با چرخ بدوزید.

honarbazaar-hexag-14-jpg

۱۰) خب حالا به راحتی بقیه اضلاع را روی هم قرار داده و دوخت کنید. باز تاکید می کنم فقط روی خطوط را بدوزید و سر و ته دوخت را محکم کنید. کار تکمیل شده به شکل زیر است.

اگر خواستید به همین ترتیب می توانید ردیف های بعدی را هم اضافه کنید.

honarbazaar-hexag-15-jpg

۱۱) بنابر استفاده ای که از چهل تکه می کنید، باید کار را تمام کنید. در اینجا چون می خواهیم چهل تکه را روی یک کوسن بدوزیم، پس باید دور تکه ها را تو زده و اتو کنیم. لبه هایی که مانده را از روی خطوط به پشت تو میزنیم و با یک سوزن یا کوک زدن ثابت می کنیم.

honarbazaar-hexag-18-jpg

۱۲) حالا باید کار آماده شده را اتو کنید. اتو همیشه از وسط کار شروع می شود. استفاده از اتوهای کوچک برای این کار خیلی بهتر است. اگر اتوی کوچک در دسترستان نیست، از سر اتوی بزرگ استفاده کنید. قانون چرخش در اتوکاری چهل تکه را قبلا توضیح داده ایم. اگر شش گوشه گل وسط را درست اتو کنید خود به خود، جهت اتوی گلهای دیگر مشخص می شود.

honarbazaar-hexag-16-jpg

برای اینکه نتیجه اتوکاری را بهتر مشاهده کنید، می توانید تصویر زیر را ببینید که البته برای یک کار دیگر است ولی کاملا شش ضلعی های کوچکی که بعد از اتوکاری تشکیل می شود را نشان می دهد.

honarbazaar-hexag-50-jpg

۱۳) سپس روی کار را هم اتو کنید تا کاملا صاف و یکدست شود . دقت کنید اتو را روی کار نکشید.

honarbazaar-hexag-31-jpg

چهل تکه آماده است ولی می خواهیم یکسری کارهای تزیینی روی آن انجام دهیم تا زیباتر شود.

honarbazaar-hexag-20-jpg

۱۴) چهل تکه مان را روی کوسن قرار می دهیم و با چرخ خیاطی دور شش ضلعی وسط و دورتادور کار را با یک دوخت زیبا رو دوزی می کنیم.

honarbazaar-hexag-22-jpg

۱۵) کوسن ما آماده است با یک تکه دوزی شش ضلعی بسیار زیبا روی آن.

honarbazaar-hexag-24-jpg

اگر دوست دارید بدانید که چه استفاده های دیگری هم از این مدل چهل تکه دوزی می شود، پیشنهاد میکنم نمونه هایی را که در پست زیر برایتان قرار داده ام مشاهده کنید که به همین روش می توانید آنها را بدوزید.

honarbazaar-hexag-41-jpg

honarbazaar-hexag-34-jpg

در پستهای بعدی با انواع دیگر دوخت شش ضلعی آشنا خواهید شد.

شاد باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر