آموزش کشباف دولا

0

یکی از بافتهای ساده ولی کاربردی، کشباف دولا است. به این بافت کشباف دولا می گویند چون در بین پشت و روی بافت فاصله ای ایجاد می شود که برای رد کردن کش یا روبان مناسب است و از سمت دیگر معلوم نیست. مثلا در قسمت کمر شلوار و دامن برای رد کردن کش و یا در کمر مانتو و پیراهن برای رد کردن نوار از این بافت استفاده می شود. من در تصاویر زیر یک روبان صورتی را از بین دو لایه کشباف رد کرده ام تا تصاویر برایتان ملموس تر باشد. شاید به نظر کار مشکلی برسد ولی خواهید دید که چقدر این بافت ساده است. واقعا باورکردنی نیست.

آموزشهای مورد نیاز :

honarbazaar-ribbing2-01

طریقه بافت:

رج ۱) یکی از زیر و یکی از رو . تا آخر رج

رج ۲) دانه ای که از رو است را ببافید و دانه ای که از زیر است را نبافته به میل سمت راست منتقل کنید. به همین ترتیب ادامه دهید یعنی تا آخر رج دانه های رو را ببافید و دانه های زیر را نبافته به میل سمت راست بدهید. دقت کنید در موقع انتقال دانه به میل سمت راست، نخ زیر کار باشد نه روی میل.

رج ۳) مانند رج ۲

رج ۴) مانند رج ۲

به همین ترتیب تا ارتفاع دلخواه، تمام رج ها را مانند رج ۲ باید ببافید.

اگر دانه ها را از میل خارج کنید می بینید که کاملا دو قسمت بافت از هم جدا می شود، مثل شکل زیر. ولی مواظب باشید این اتفاق نیفتد که دوباره برگرداندن این دانه ها به میل کمی مشکل است.

honarbazaar-ribbing2-03

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر