مدل نخودی یا نخودچی

26

بافت نخودی (یا نخودچی) که بافت بسیار راحتی است، برای ژاکت کودکان یا لباس های نوزادی بسیار مناسب است. این طرح زیبا روی کامواهای به رنگ روشن، خصوصا سفید بسیار جلوه دارد. از این مدل برای جوراب، روفرشی، کلاه و بلوز و دامن خردسالان نیز می توانید استفاده کنید.

آموزش های مورد نیاز :

طریقه بافت : 

برای هر بافت ۲ دانه از زیر برای حاشیه بافت در ابتدا و انتهای بافت در نظر می گیریم (البته این تعداد می تواند بر اساس الگوی بافتتان متفاوت باشد).

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که قسمت برجسته نخودی های ما در رج های برگشت شکل می گیرد. یا به عبارت دیگر برای اینکه روی کار ما به شکل نخودی برجسته شود باید در رج های برگشت (که باید از رو بافته شود) مدل را اعمال کنیم.

دست بکار شوید و چند رج ببافید تا بهتر متوجه شوید. سه تا یکی کردن و یکی را سه تا کردن به صورت تصویری آموزش داده شده، روی کلمات نارنجی کلیک کنید تا آموزش مربوطه را ببینید.

رج ۱) در اولین رج رفت، همه دانه ها را از زیر یا از رو می بافیم. (در بسیاری از آموزش ها رج اول را هم میگویند از رو بافته شود ولی من امتحان کردم فرقی نمی کند، البته فقط در رج اول)

مدل به چهار دانه تقسیم شده است یعنی هر مرحله بافت ما روی ۴ دانه اعمال می شود به این ترتیب :

رج ۲) در رج برگشت، (بعد از بافت حاشیه)، اول سه دانه اول را از رو یکی می کنیم. سپس یک دانه بعدی را از زیر سه دانه می کنیم. همین کار را تا انتهای رج ادامه می دهیم.

رج ۳ ) رج ۳ و تمام رجهای فرد بعدی از رو بافته می شود.

رج ۴ ) مانند رج ۲ بافته می شود با این تفاوت که دانه ها جابجا می شود یعنی (بعد از بافت حاشیه)، اول یکی را از زیر سه تا می کنیم و سپس سه تا را از رو یکی می کنیم . تا آخر رج.

رج ۵ ) مانند رج ۳

رج ۶ ) مانند رج ۲

رج ۷) مانند رج ۳

رج ۸) مانند رج ۴

به همین ترتیب تا ارتفاع مورد نظر ادامه می دهیم.

honarbazaar-knit-15

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲۶ دیدگاه

  1. Avatar

    من این بافت رو برای کلاه انجام دادم نمیدونم چطور باید دونه کم کنم لطفا کمکم کنید ممنونم از آموزش عالی تون

    • مدیر سایت

      سلام عزیزم. وقتی به ارتفاع مورد نظرتون رسیدید، باید از دوتایکی کردن برای کاهش دانه ها استفاده کنید که آموزشش در سایت هست. در رج های رفت دانه ها را دوتا یکی کنید تا به حدود ۱۰ دانه برسند سپس آن ۱۰ دانه را کور کنید و بعد از دوختن دو سمت کلاه به هم بالاشو جمع کنید.

ارسال نظر