مدل نخودی یا نخودچی

16

بافت نخودی (یا نخودچی) که بافت بسیار راحتی است، برای ژاکت کودکان یا لباس های نوزادی بسیار مناسب است. این طرح زیبا روی کامواهای به رنگ روشن، خصوصا سفید بسیار جلوه دارد. از این مدل برای جوراب، روفرشی، کلاه و بلوز و دامن خردسالان نیز می توانید استفاده کنید.

آموزش های مورد نیاز :

طریقه بافت : 

برای هر بافت ۲ دانه از زیر برای حاشیه بافت در ابتدا و انتهای بافت در نظر می گیریم (البته این تعداد می تواند بر اساس الگوی بافتتان متفاوت باشد).

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که قسمت برجسته نخودی های ما در رج های برگشت شکل می گیرد. یا به عبارت دیگر برای اینکه روی کار ما به شکل نخودی برجسته شود باید در رج های برگشت (که باید از رو بافته شود) مدل را اعمال کنیم.

دست بکار شوید و چند رج ببافید تا بهتر متوجه شوید. سه تا یکی کردن و یکی را سه تا کردن به صورت تصویری آموزش داده شده، روی کلمات نارنجی کلیک کنید تا آموزش مربوطه را ببینید.

رج ۱) در اولین رج رفت، همه دانه ها را از زیر یا از رو می بافیم. (در بسیاری از آموزش ها رج اول را هم میگویند از رو بافته شود ولی من امتحان کردم فرقی نمی کند، البته فقط در رج اول)

مدل به چهار دانه تقسیم شده است یعنی هر مرحله بافت ما روی ۴ دانه اعمال می شود به این ترتیب :

رج ۲) در رج برگشت، (بعد از بافت حاشیه)، اول سه دانه اول را از رو یکی می کنیم. سپس یک دانه بعدی را از زیر سه دانه می کنیم. همین کار را تا انتهای رج ادامه می دهیم.

رج ۳ ) رج ۳ و تمام رجهای فرد بعدی از رو بافته می شود.

رج ۴ ) مانند رج ۲ بافته می شود با این تفاوت که دانه ها جابجا می شود یعنی (بعد از بافت حاشیه)، اول یکی را از زیر سه تا می کنیم و سپس سه تا را از رو یکی می کنیم . تا آخر رج.

رج ۵ ) مانند رج ۳

رج ۶ ) مانند رج ۲

رج ۷) مانند رج ۳

رج ۸) مانند رج ۴

به همین ترتیب تا ارتفاع مورد نظر ادامه می دهیم.

honarbazaar-knit-15

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۶ دیدگاه

 1. سلام وخسته نباشید بخاطر مطالب خوب و مفیدتون ببخشید من واسه این مدل ۲۳تا سرانداختم ودرآخر شالم کج شد,واسه این مدل مضرب ۴باید باشه??ممنون میشم پاسخ بدین

 2. سلام.این لطف شماست.خب مشکلی نداره دو رو نباشه یک طرفه اش هم خوبه فقط الگوش چطوری میشه؟یا اصلا اگه براتون امکانش هست چندتا الگوی شال گردن که زیاد تجملی و مد روز نباشه ولی ساده و قشنگ باشه آموزش بدین.اگه خودتون صلاح می دونید اگرم نه که اشکالی نداره.انقدر چیزای جالب اموزش دادین که آدم به وجد میاد.راستی خواهرم هم جامدادی نمدی ای که آموزش داده بودین رو دوخت.خیلی قشنگ شد.واقعا دستتون درد نکنه.خدا قوت و تنتون سلامت.التماس دعا یا علی

  • مدیر سایت

   مرسی عزیزم، توی سایت دوتا آموزش به اسم طریقه بافت تصویر روی لباس داریم که چندتا الگوی ساده تا پیچیده رو داخلش گذاشتم از جمله قلب، میتونید از اونا برای شال گردنتون استفاده کنید، خود شال گردن هم که چیز خاصی نیست به تعداد مورد نظر سر میندازید و ساده میبافید فقط حدود چهار پنج تا دانه دو طرف را کشباف ببافید که شالتون لول نشه.

 3. راستش خواستم این شال گردن رو برای جشن تکلیف خواهرم ببافمش.و إن شاءالله الگوش رو بگذارید خیلی خیلی دعاتون میکنم.یا علی

 4. سلام.وای بالاخره یه نفر پیدا منو از سردرگمی در بیاره.اخه هرچی گشتم اموزش این شال گردن رو پیدا نکردم.میشه شما کمکم کنین.میخوام برای ابجیام ببافمش دیر میششه:(یه طرحی هست به اسم شال گردن دو روی قلب.مربع هایی که توش قلبه و پشت و رو رنگها معکوسه.
  میشه اموزش بدین.خواههههههههششششش
  قربان شما

   • سلام عکسش رو براتون فرستادم چند تا عکس دیگه هم بود پیدا کردم براتون می فرستم.خیلی خیلی ممنون.التماس دعا.شبتون به خیر.راستی اسممم منصوره است شهین اسم سابقمه با اسم جدیدم براتون مینویسم.قربان شما.

ارسال نظر