آموزش دوخت خرگوش تیلدا

4

مادرهای عزیزی که عاشق بچه هاتون هستید، بچه ها عروسکهای دست سازو خیلی دوست دارن، و چی بهتر از اینکه این عروسک را مامان قشنگشون دوخته باشه. امروز یه عروسک نرم و دوست داشتنی را براتون آماده کردم که دلبندهای شما باهاش بازی کنن و حتی اونو بی هیچ نگرانی توی رختخوابشون ببرن. این عروسک زیبا مناسب بچه های کوچیکه چون هیچ قطعه ای که باعث صدمه بشه نداره. پس دست به کار بشید و این هدیه زیبا رو برای کوچولوتون درست کنید.

وسایل و لوازم مورد نیاز :

 • پارچه پشمی یا پولیش با پرزهای کوتاه شیری رنگ (البته مانند عروسک های تیلدا می توانید از پارچه نخی یا تریکو هم استفاده کنید)
 • پارچه نخی به هر رنگ یا طرحی که دوست دارید
 • کاغذ الگو و خودکار پاک شونده
 • الیاف پشم شیشه
 • قیچی تیز
 • نخ هم رنگ
 • کش نیم یا یک سانت
 • روبان عرض ۲ سانت به رنگ دلخواه
 • دو مهره یا دکمه برجسته مشکی
 • دو دکمه

honarbazaar-rabit-26jpgشروع کار: 

۱) اولین قدم تهیه الگو است. در اینجا الگوی خرگوش را برای شما قرار داده ایم که با کلیک روی آن، سایز واقعی آنرا می بینید و اگر خواستید از این هم بزرگتر باشد می توانید روی شکل زوم کنید و از آن پرینت بگیرید و یا از روی مونیتور بکشید. الگو از ۴ قسمت ، بدن ، دست ، پا و گوش تشکیل شده . پس از کشیدن الگو تکه ها را جدا کنید.

honarbazaar-rabit-36-jpg

۲) الگو را روی پارچه شیری رنگ قرار دهید و از هر تکه ۴ عدد تهیه کنید. اگر پارچه را دولا کنید و الگو را روی دولای پارچه قرار دهید، از هر تکه دو بار ببرید. قبل از برش، یک سانت اضافه زاپاس برای دوخت، دور الگوها درنظر بگیرید.

توجه : در شکل اصلی می بینید که یک لایه از گوش از پارچه نخی طرحدار تهیه شده. این به سلیقه خود شماست. می توانید یکبار الگوی گوش را از دولای پارچه شیری ببرید و یکبار هم از دولای پارچه طرحدار. به این ترتیب روی گوش با پشت آن متفاوت می شود.

honarbazaar-rabit-02

۳) پس از برش، نوبت دوخت تکه ها است. (برای راحتی کار ابتدا دو تکه ای را که می خواهید به هم بدوزید، سوزن ته گرد بزنید). هر دو تکه دست، پا و گوش را روی هم قرار داده و دور آن را با چرخ خیاطی به فاصله ۱ سانت (زاپاسی که هنگام برش قرار داده بودید) بدوزید. فقط بالای همه قطعات را برای ورود پشم شیشه باز بگذارید.

از الگوی بدن ۴ تکه برش زدید. در لبه پایین همه آنها یک برش هشتی شکل می بینید. روی هر ۴ قطعه، ابتدا دو لبه هشتی را روی هم گذاشته و بدوزید. سپس در این مرحله باید قطعات بدن را دو به دو روی هم قرار دهید و خط جلو و پشت را به هم بدوزید. لبه پهلوها نباید دوخته شوند. (دقت کنید که هنگام دوخت باید روی پارچه ها به سمت هم باشد).

تمام قطعات دوخته شده را در شکل زیر می توانید ببینید.

honarbazaar-rabit-03

۴) حالا دستها و پاها را از سر باز آنها به رو برگردانده و با الیاف پر کنید. دقت کنید که حدود ۵ سانت از بالای آنها باید خالی باشد پس در فاصله ۵ سانتی یک سوزن بزنید که الیاف به سمت بالا نیایند.

honarbazaar-rabit-04jpg

۵) دو تکه گوش را به رو برگردانید و به فاصله یک پایه چرخ ( ۱ تا ۰/۷ سانتی متر ) از لبه گوش را رو دوزی کنید. گوش را با الیاف پر نمی کنید. (می توانید به پشت لایه ای از گوش که از پارچه بریده اید، لایی پارچه ای بچسبانید).

honarbazaar-rabit-05-jpg

۶) در مرحله ۳ قطعات بدن را دوبه دو به هم دوختید. یکی از آنها را برداشته و به رو برگردانید و روی میز به صورتی قرار دهید که روی پارچه به سمت خودتان باشد. سپس مانند تصاویر زیر، دستها، پاها و گوش ها را در جای خود با سوزن محکم کنید. اشکالی ندارد اگر کار با سوزن برایتان سخت است مانند تصاویر زیر هر قطعه را که در جای خود ثابت کردید یکبار آن را با چرخ یا کوک به فاصله کمتر از یک سانت از لبه بدوزید.

honarbazaar-rabit-37-jpg

۷) تکه دوم بدن را روی تکه قبلی که در مرحله قبل آماده کرده اید قرار دهید به طوری که پشت کار به طرف شما باشد و روی کار در دو تکه بدن روی هم قرار گیرد. دقت کنید دست ها و گوش ها را باید بین دو لایه قرار دهید (تصویر پایین سمت راست). دورتادور بدن را سوزن بزنید و بدوزید و فقط پایین بدن، جایی که پاها قرار دارند را باز بگذارید. پس از دوخت عروسک را به رو برگردانید.

honarbazaar-rabit-38-jpg

۸) در پایین عروسک، از جایی که باز است، الیاف را داخل بدن بگذارید تا کاملا پر و تپل شود و سپس آنجا را با دست پس دوز کنید.

honarbazaar-rabit-39-jpg

۹) حالا باید صورت عروسک را کامل کنید. بینی و دهان را با نخ صورتی مانند تصویر بدوزید. سپس دو مهره به عنوان چشم ها بدوزید.

honarbazaar-rabit-40-jpg

۱۰) عروسک که کامل شد، نوبت دوخت لباس می شود. برای لباس باید اندازه های خرگوش ملوس را بگیرید و طبق این اندازه ها لباس را که خیلی راحت است ببرید.

“قد لباس”، که از لبه گردن تا نصف پای عروسک می باشد را اندازه بزنید. یکبار “دور بدن” (چاقترین جای بدن را اندازه بگیرید) و یکبار “قد بالاتنه” که از گردن تا انتهای بدن (یعنی ابتدای پاها) است را اندازه بگیرید. مانند شکل زیر:

honarbazaar-rabit-41-jpg

۱۱) ابتدا پارچه را دولا کنید و یک مستطیل به طول “قد لباس” و عرض “نصف دور بدن” روی پارچه ببرید. (در تصویر زیر می بینید که قد لباس عروسک ما ۲۲ سانت است)

سپس دوباره مسطتیلتان را مانند تصویر از عرض تا بزنید و از بالای آن یک علامت در ۳ سانتی متری (برای دوخت کش)، یک علامت در ۸ سانتی متری (برای شکاف بیرون آمدن دست ها) و یک علامت هم به اندازه “قد بالاتنه” که برای عروسک ما در ۱۸ سانتی متری است (برای دوخت فاق شلوار) با گچ قرار دهید.

از علامت آخر که برای فاق شلوار گذاشتید ۱ سانت داخل شوید و یک خط کمی کج بکشید سپس از آن نقطه تا لبه پایین را صاف رسم کنید.

honarbazaar-rabit-35-jpg

۱۲) حالا تای پاچه را باز کنید و دو طرف شلوار را از پایین تا علامت اول در تصویر زیر بدوزید. هلال پایین شلوار یعنی قسمت فاق را نیز بدوزید.

honarbazaar-rabit-22-jpg

۱۳) حالا شلوار را به رو برگردانید، تمام قسمت هایی که باز است یعنی پایین پای شلوار را و لبه بالای لباس و از علامت اول به بالا که برای خارج شدن دست ها است را سردوز بزنید تا ریش ریش نشود (اگر چرخ سردوز ندارید با پایه لول چرخ یا با دست لبه ها را باریک تو گذاشته چرخ کنید).

honarbazaar-rabit-43-jpg

۱۴) کش را به طور افقی روی خط علامت دوم قرار دهید و بدوزید. در موقع دوخت کش را کمی بکشید تا بالای شلوار چین بخورد. دقت کنید کش را باید دورتادور شلوار بدوزید حتی قسمت دستها که باز است را کنار هم قرار دهید و کش را به آن بدوزید. دو سر کش باید در وسط پشت شلوار به هم برسد.

honarbazaar-rabit-42-jpg

۱۵) روبان را روی دوخت دور گردن (جایی که کش دوخته شده) قرار دهید و در یک نقطه یک کوک کوچک بزنید تا اگر گره روبان باز شد نیفتد. دو دکمه هم برای تزیین، جلوی شلوار بدوزید.

honarbazaar-rabit-21-jpg

حالا لباس را به تن عروسک کنید. خرگوش ناز شما آماده است. شما یک مادر هنرمندید که فرزندتان به شما افتخار می کند.

honarbazaar-rabit-23-jpg

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام،خسته نباشید
  من این عروسک زیبا رو به عنوان اولین تجربه عروسک پولیشیم دوختم و واقعا جالب شد و به نظرم دوست دارم این کارو ادامه بدم،فقط یه خواهشی ازتون داشتم اگر امکانش هست یه آموزش کلی برای دوخت دست و پای عروسک پولیشی بذارید چون من الگو زیاد پیدا کردم اما دقیقا نمیدونم دست و پا رو چطور وصل میکنن،مثل آستینه یا پس دوز؟اگه پس دوزه چطوری کاملا گرد و مرتب دوخته میشه؟
  حیف که نمیشه عکس فرستاد وگرنه براتون عکس عروسک زیبایی رو که دوختم میفرستادم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از لطفتون خوشحالم که این آموزشها مورد پسند و استفاده شما قرار گرفته .در این مدل عروسک می بینید که دستها درداخل درز کنار بدن قرار گرفته و دوخته می شود .در اکثر عروسکها همینطور است ولی در مواردی هم دستها بعدا به بدن متصل می شود که باید با دقت پس دوزی شود تا تمیز و زیبا از کار درآید. نمونه های دیگری هم در سایت داریم که اگر با دقت مطالعه کنید و سپس بدوزید کم کم در این کار استاد می شوید. عکسهای خود را هم از طریق تلگرام می توانید برای ما بفرستید. موفق باشید .

 2. Avatar

  سلام
  از سایت عالیتون واقعا ممنونم
  هیچ سایتی به زیبایی و کاملی شما توضیح نداده
  من چون خیلی به هنر علاقه دارم از سایت شما خیلی خوب تونستم خیلی از هنرها یاد بگیرم و پیاده کنم
  امیدوارم سلامتی و برکت و نشاط تو زندگیتون همیشه موج بزنه

ارسال نظر