ساخت پادری زیبا با کامواهای اضافی

6

اگر شما هم مثل من یک مقدار کاموا دارید که از بافت های قبلیتون اضافی آمده و نه انقدر زیاده که باهاش یک چیز جدید ببافید نه انقدر کمه که دور بندازیدش، این آموزش حتما به دردتان می خورد. می خواهیم از این کامواها یک پادری بسیار زیبا بسازیم که به دکوراسیون خانه مان جلوه تازه ای بدهد. البته شما می توانید علاوه بر کاموا، از هر نخ یا نواری هم که با کامواها هم خوانی داشته باشند استفاده کنید. مثلا در تصویر زیر یک سری از انواع کامواها و نوارهایی که ما می خواهیم در این کار استفاده کنیم را می توانید ببینید.

honarbazaar-woven-carpet-12

وسایل مورد نیاز :

 • انواع کاموا و نوارهای رنگی
 • مقوای محکم و ضخیم مانند مقوای کارتن وسایل
 • قیچی و خط کش و خودکار

روش کار :

۱) ابتدا باید یک دایره بزرگ به اندازه پادری ای که می خواهید بسازید، بکشید. برای رسم این دایره قطعا نه می شود از پرگار استفاده کرد و نه هیچ ظرفی به این اندازه پیدا می شود که به عنوان شابلون استفاده کنیم. پس بهترین راه چیه؟؟

بهترین راه اینه که خودمان پرگار بسازیم. این کار را حتما بزرگترها باید بلد باشند. زمانهای قدیم که پرگار نبوده، یک مداد را به یک تکه بلند نخ می بستند و سر دیگر نخ را در وسط مقوا محکم نگه می داشتند. آنوقت سری که به مداد وصل است را دورتادور می چرخاندند تا یک دایره رسم شود. خب پس ماهم باید همین کار را انجام دهیم و یک دایره در وسط مقوا رسم کنیم.

۲) پس از اینکه دایره را رسم کردید، اول مثل یک پیتزا با ۴ خط اونو به ۸ قسمت مساوی تقسیم کنید. دقت کنید که محل تقاطع همه خطوط باهم باید در مرکز دایره باشد. سپس دوباره با خطوط راستی که از مرکز بگذرند هر قسمت را به ۸ تا ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید. البته بهتر ایست که قسمت ها با هم مساوی باشند ولی اگر نتوانستید کاملا مساوی تقسیم بندی کنید و کمی کوچک بزرگ بودند اشکالی ندارد.

پس از آن تمام خطوط را از لبه محیط دایره به اندازه ۲ سانتی متر برش بزنید.

honarbazaar-woven-carpet-02

۳) حالا یکی از کامواهایی که ضخامت زیادی ندارد ( و البته خیلی هم باریک نباشد) را برداشته و یک گره بزرگ سر آن بزنید سپس نخ را به یکی از شکاف های دور دایره بیاندازید و نخ را بکشید تا گره به پشت شکاف محکم گیر کند.

۴) سپس نخ را در امتداد خط آن شکاف بکشید تا به شکاف روبروی آن برسید. دوباره نخ را از پشت دایره به شکاف کناری شکاف اول برگردانید و مجددا در امتداد خط آن شکاف، به شکاف مقابل آن بروید.

honarbazaar-woven-carpet-03

۵) این کار را انقدر ادامه دهید تا همه شکاف های دایره را با نخ پر کنید. آخرین شکافی که به آن خواهید رسید دقیقا در کنار شکاف اول است، پس برای محکم شدن نخ در انتهای کار، آن را به نخ ابتدای کار گره بزنید.

honarbazaar-woven-carpet-04

۶) خب حالا یکی از نخ های نازک را بردارید و مانند تصویر از لابلای نخ ها در مرکز دایره رد کنید. می توانید مانند تصویر ابتدای نخ را آزاد بگذارید تا بعدا در پشت کار همه را محکم کاری کنیم. یا می توانید همین ابتدا سر نخ را به یکی از نخ های دایره گره بزنید.

۷) بعد از یک دور عبور کاموا از بین نخ های دایره، آنها را به سمت مرکز دایره هدایت کنید تا قشنگ محکم شود.

honarbazaar-woven-carpet-05

۸) تا هر اندازه که مایل بودید کار را با این کاموا ادامه دهید سپس برای اینکه نختان را عوض کنید، اول اضافی نخ اول را در زیر نخ های دایره رها می کنیم تا بعدا پششت کار قرار گیرد و بعد نخ جدید را از ادامه آن شروع به پیچاندن کنید. ابتدای نخ جدید هم باید زیر نخ های دایره قرار گیرد.

۹) دقت کنید در هر دور که کاموا یا نوار را از بین نخ های دایره رد کردید باید آنها را تا جای ممکن به نخ های قبلی فشرده کنید تا بین آنها فاصله نماند.

نکته ۱: می توانید به جای اینکه یکی درمیان نخ ها را عبور دهید دوتا یا چندتا درمیان عبور دهید. ولی بهترین حالت یکی در میان است.

نکته ۲: بهتر است در مرکز کار از کامواهای نازکتر استفاده کنید و هر چه جلو می روید از کامواها و نوارهای ضخیم تر استفاده کنید.

honarbazaar-woven-carpet-06

۱۰) حتی می توانید از نوارهای توپی هم استفاده کنید که خیلی کارتان را زیبا می کند. به همین ترتیب انقدر ادامه دهید تا پادری شما به اندازه مورد نظرتان برسد. دقت کنید زیبایی پادری شما مستلزم این است که بتوانید یک ترکیب رنگ زیبا خلق کنید پس خیلی در استفاده از رنگ ها دقت کنید.

honarbazaar-woven-carpet-07

۱۱) وقتی کار به اتمام رسید، نخ های دایره را از پشت کار ببرید (حدودا به اندازه ۴ سانت از لبه دایره، باید نخ را ببرید) و سپس دو به دوی نخ های کنار هم را به هم گره بزنید.

honarbazaar-woven-carpet-08

۱۲) وقتی دور تا دور را گره زدید، پادری شما از مقوا جدا می شود. حالا آن را به پشت برگردانید و سرهای آزاد نخ ها را به هم گره بزنید ویا با نخ و سوزن پشت کار بدوزید.

honarbazaar-woven-carpet-09

۱۳) در نهایت برای اینکه هم کارتان زیباتر شود و هم گره های دور آن مشخص نباشد، چندتا منگوله درست کنید و دورتادور وصل کنید.

برای این کار حدود ۴ قطعه نخ کاکوایی به طول ۱۰ سانت برش بزنید. آنها را از وسط تا کرده مانند تصویر از زیر نخ دایره در دور کار عبور دهید و سپس دنباله نخ ها را از داخل حلقه ایجاد شده رد کنید و بکشید تا منگوله شما محکم شود.

honarbazaar-woven-carpet-10

۱۴) وقتی منگوله های دورتادور را وصل کنید کار شما دیگر به پایان رسیده و پادری جدیدتان را می توانید هر جایی پهن کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

honarbazaar-woven-carpet-11

عالی شد مگه نه؟

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۶ دیدگاه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله فکر میکنم بشه. مقواتونو نیم دایره ببرید و همه نخ ها رو به مرکز نیم دایره وصل کنید.

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید، اولین سایتی هست که دیدم آموزش ها اینقدر قشنگ توضیح داده شدن، لطفاً آموزش بافت انواع لیف و اسکاچ مدل توت فرنگی و با توجه به فصل سرما مدلهای بافتنی لباس و شال و کلاه از بچگانه تا بزرگسال رو هم آموزش بدید
  ممنونم، انشاءالله همیشه سلامت و موفق باشید

 2. Avatar
  ناهید علیزاده

  سلام وتشکرمیکنم اززحمات بیدریغ تاهیدعزیز
  عزیزم من در ساخت روفرشی با کامواهای اضافی دچار مشکل شدم بطوری که رج اول رو که تموم میکنم برای رج دوم رودوباره تکرارمیشه به انتهای رج که میرسم نخ معکوس قرارنمیگیرد ونخ پایه یا داربست دیده میشود،آیا تعداد خطوط باید فردباشه یا مشکلی دیگه وجودداره،ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. بله دقیقا حق با شماست باید خطوط فرد باشه تا نخ در هر دور معکوس بشه. من فراموش کردم این نکته رو در آموزش بگم. از تذکرتون متشکرم حتما این موضوع به آموزش اضافه میشه.

ارسال نظر