بافت سبدی یا شطرنجی

0

یکی از بافتهای ساده ای که در لباسهای مردانه و شال و کلاه کاربرد فراوان دارد، بافت شطرنجی یا سبدی (basket weave stitch) است. این بافت که با استفاده از بافت های پایه زیر و رو، شکل می گیرد بسیار متنوع است و برای کسانی که در ابتدای یادگیری بافتنی هستند بسیار مناسب است. اگر با ما همراه شوید می بینید که با این بافت ساده چه لباس های زیبایی خواهید بافت.

آموزشهای مورد نیاز :

آموزش بافت:

ساده ترین شکل شطرنجی از مربع های با بافت زیر و رو درست می شود. اندازه مربع ها سلیقه ای است یعنی شما می توانید مربع ۴*۴ یا ۵*۵ یا هر اندازه ای که دوست دارید ببافید. فقط باید دقت کنید که هر تعداد دانه انتخاب کردید، ارتفاع بافت هم باید همان مقدار باشد مثلا اگر ۴ دانه از زیر و ۴ دانه از رو بافتید و خواستید شکل شطرنجی شما مربع باشد باید بافت را ۴ رج تکرار کنید و سپس جای بافت ها را جابجا کنید.

honarbazaar-basket-weave-stitch-09jpg

پس برای یک بافت شطرنجی ۴ تایی:

رج ۱) ابتدا ۴ دانه از زیر و سپس ۴ دانه از رو ببافید و این کار را تا آخر رج ادامه می دهید.

رج ۲ تا ۴) در رجهای بعدی تا انتهای رج ۴، دانه ها را به همان شکلی که می بینید ببافید، یعنی دانه زیر از زیر و دانه رو از رو بافته شود.

رج ۵) وقتی ۴ رج بافتید، در رج ۵ دانه هایی که از زیر است را از رو ببافید و دانه هایی که از رو است را از زیر ببافید. کار را تا انتهای رج ادامه دهید.

رج ۶ تا ۸) دوباره تا انتهای رج هشتم را همانطور که می بینید ببافید.

بعد از ۴ رج (یعنی از رج نهم) دوباره جای مربع ها را عوض کنید.

honarbazaar-basket-weave-stitch-03

honarbazaar-basket-weave-stitch-02

الگوی این بافت را در تصویر زیر می بینید. همانطور که در آموزش بافت زیر و رو علائم را توضیح دادیم، مربع های خالی نشانه بافت زیر و نقطه ها نشانه بافت رو است.

honarbazaar-basket-weave-stitch-01

یک نمونه شال گردن را که با مدل شطرنجی بافته شده در زیر می بینید. همانطور که مشاهده می کنید در حاشیه شال هم برای اینکه لوله نشود از بافت جودانه استفاده شده است.

honarbazaar-knit-001jpg


انواع دیگری از بافت سبدی

گفتیم که بافت سبدی یا شطرنجی تنوع زیادی دارد و شما می توانید با تغییر تعداد دانه ها یا نوع بافت، آنرا تغییر دهید و اشکال زیبایی بیافرینید مثل نمونه زیر که با تغییر تعداد دانه ها و تعداد رجها بافت به جای مربع ، مستطیل شده است.

honarbazaar-basket-weave-stitch-05

و الگوی بافت را در تصویر زیر می بینید.

honarbazaar-basket-weave-stitch-10jpg

ویا این مدل که تلفیقی از مربع و مستطیل های بزرگ است.honarbazaar-basket-weave-stitch-07jpg

همچنین می توانید مدل یکی از بافتها را عوض کنید مثل نمونه زیر که یکی از مربعرها را با بافت جودانه بافته اند.

honarbazaar-basket-weave-stitch-06

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر