طریقه آسترکشی کارهای چهل تکه دوزی

8

سلام به عزیزان دل هنربازار، طبق درخواست های مکرر علاقه مندان به هنر چهل تکه دوزی که از ما خواستند آموزش جامعی درباره طریقه آسترکشی پتوی چهل تکه دوزی بگذاریم، ما هم اطاعت امر کردیم و قصد داریم امروز درباره یکی از روش های بسیار رایج آسترکشی کارها صحبت کنیم.

درواقع این روش برای آستر کشی هر کار چهل تکه دوزی شده ای کاربرد دارد، همانطور که نمونه کوچک آن را در آموزش زیرلیوانی یا دستگیره چهل تکه دوزی انجام دادیم. یعنی کار شما هر چه که باشد، پتوی بزرگ، پتوی نوزاد، زیرلیوانی، دستگیره آشپزخانه و …. یا به هر شکلی که باشد، مربع، مستطیل، لوزی و حتی دایره، روش آسترکشی یکسان است. در ادامه ما آسترکشی یک پتوی بزرگ را برایتان درنظر گرفته ایم تا تمام نکات در آن گفته شود و چیزی از قلم نیفتد.

خب برای آسترکشی به وسایل زیر نیاز داریم :

 • پارچه ای که می خواهید برای آستر کردن کار استفاده کنید (دقت کنید برای آستر کارهای چهل تکه هم معمولا از پارچه نخی طرح دار زیبا استفاده می شود تا جلوه بیشتری به کار ببخشد).
 • پشم شیشه نمدی

دقت کنید حتما در کارهای بزرگ مانند پتو، باید اندازه آستر و پشم شیشه بزرگتر از اندازه پتو باشد. دلیل این موضوع را در ادامه آموزش متوجه خواهید شد.

شروع به کار :

۱) پارچه آستری را روی زمین پهن کنید به طوری که روی پارچه به سمت زمین باشد.

سپس پشم شیشه نمدی را روی آن پهن کنید. اندازه پشم شیشه می تواند کوچکتر از آستر باشد ولی حتما باید بزرگتر از پتو باشد. پشم شیشه را طوری پهن کنید که از چهار طرف آستر به یک اندازه فاصله داشته باشد.

حالا پتوی چهل تکه دوزیتان را روی پشم شیشه پهن کنید. روی پتو به سمت خودتان باشد و از اطراف فاصله یکسانی داشته باشد.

این سه لایه را در تصویر زیر می بینید. می توانید روی تصاویر کلیک کنید تا در سایز بزرگتر ببینید.

honarbazaar-astarkeshi-02

۲) حالا سه لایه را به هم سوزن بزنید تا ثابت شوند. سعی کنید سوزن ها را با یک چینش خاص استفاده کنید.

honarbazaar-astarkeshi-03

۳) حالا باید با دوخت های تزئینی این سه لایه را به هم بدوزیم، این کار را مطلسه دوزی می گویند. مطلسه دوزی می تواند طرحی ساده یا بسیار پیچیده داشته باشد. در این کار ما از خطوط مستقیم بسیار ساده استفاده می کنیم. (البته مطلسه دوزی دلخواه است و شما می توانید آن را انجام ندهید ولی بهتر است برای کارهای بزرگی مانند پتو حتما با دوختی هرچند ساده، سه لایه را به هم بدوزید).

برای اینکه پتوی بزرگ را زیر چرخ بگذاریم بهترین راه این است که آن را از یک سمت لوله کنیم مانند تصویر زیر.

honarbazaar-astarkeshi-01

۴) حالا پتو را زیر چرخ بگذارید و طرحی را که مد نظر دارید بدوزید. می توانید برای مطلسه دوزی ابتدا طرح مورد نظر را با ماژیک پاک شونده روی کار بکشید و سپس روی آن را بدوزید.

honarbazaar-astarkeshi-05

۵) ما در این پتو قطرهای مربع ها را به عنوان مطلسه دوزی دوخته ایم .نوعی دوخت شطرنجی.

honarbazaar-astarkeshi-07

۶) خب حالا به تصویر زیر دقت کنید. بعد از مطلسه دوزی، خواه ناخواه سه لایه کمی بر روی هم جابجا شده اند و تنظیم لبه کار بهم خورده است. این همان دلیلی است که گفتم باید پشم شیشه و آستر بزرگتر از پتو باشد.

honarbazaar-astarkeshi-06

۷) خب حالا وقت آن رسیده که اضافی پشم شیشه را ببریم. لبه های پشم شیشه را به اندازه پتو برش بزنید.

honarbazaar-astarkeshi-08

۸) سپس دورتادور روی آستر از لبه پتو به اندازه ۴ سانتی متر علامت بگذارید و برش بزنید تا به این ترتیب هرسه لایه به اندازه مناسب خود برسند.

honarbazaar-astarkeshi-09

۹) حالا به راحتی یکی از لبه ها را از ۲ سانتی متری تا کنید و سپس از لبه پتو دوباره تا بزنید و برای اینکه باز نشود با سوزن ثابتش کنید.

این کار را برای دو ضلع مقابل هم انجام دهید.

honarbazaar-astarkeshi-12

۱۰) حالا برای تا زدن دو ضلع دیگر پتو، باید ابتدا گوشه ها را به شکل زیر تا بزنید (شکل زیر سمت چپ)، سپس ضلع دیگر را مانند مرحله قبل دوبار تا بزنید و سوزن بزنید.

honarbazaar-astarkeshi-13

۱۱) بعد از اینکه هر چهار ضلع آستر را تا زده و سوزن زدید، یا با چرخ خیاطی لب به لب بدوزید (مانند تصویر زیر سمت راست) و یا اگر می خواهید یک کار ارزشمند انجام دهید بهتر است لبه کار را پس دوز کنید.

honarbazaar-astarkeshi-14

به این ترتیب پتوی ما آستر کشی شده و آماده استفاده است. امیدوارم این آموزش مفید بوده باشد.

honarbazaar-astarkeshi-16

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۸ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خیلی ممنون از توضیحات خوب و کاربردیتون. خدا به شما خیر و برکت بدهد. اگر براتون امکان داره درباره اپلیکه دوزی هم توضیح بدید. سپاسگزارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم این رو که تو آشپزخونه آویزون کنی یادت میمونه که همیشه بخندی و خوش اخلاق باشی 🙂

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام منظورتون اپلیکه در خیاطی است یا اپلیکه در چهل تکه دوزی؟

 2. Avatar

  واقعا ممنونم برای سایت خوب و آموزش عالیتون.من دارم تکه دوزی یاد میگیرم و سایت شما بهم کمک کرد.ممنون که ریز نکات رو گفتین.موفق باشید.

ارسال نظر