آشنایی با شابلون های چهل تکه دوزی

2

سلام. در بخش اول آشنایی با ابزار و وسایل چهل تکه دوزی با یکسری وسایل اصلی آشنا شدید . در اینجا با شابلونهایی که به وسیله آنها شکل های مختلف چهل تکه را می توانید بکشید و بدوزید آشنا می شوید. در واقع شما در زمان تحصیل خط کشهایی را که شکلهای هندسی روی آنها بود دیده اید. به این شکلهای هندسی که برای برش در چهل تکه استفاده می شود شابلون می گویند.

honarbazaar-shablon-15

این شابلونها برای راحت تر شدن برش تکه ها ساخته شده و در بازار موجود است ولی خانمهای با سلیقه و صرفه جو می توانند با استفاده از مقوا و طلق خودشان آنها را بسازند. ما در تمام آموزش های چهل تکه دوزی، هم شابلون مخصوص آن کار را معرفی می کنیم و هم الگوی آن را برای اینکه خودتان شابلون را بسازید قرار می دهیم. در اینجا یک مرور کلی بر شابلون های موجود در بازار داریم.

honarbazaar-shablon-01

لازم به ذکر است که شابلون های موجود در بازار بسیار متنوع است و شما عزیزان، تا زمانی که کار را به صورت حرفه ای انجام نمی دهید نیاز چندانی به این شابلون ها ندارید و بهتر است خودتان آنها را بسازید.

honarbazaar-shablon-01

در شکل بالا نمونه هایی از شابلون های شش ضلعی، لوزی، نیمه شش ضلعی و پنج ضلعی را در دو اندازه می بینید. این شابلون ها جزو پرکاربردترین اشکال در چهل تکه دوزی هستند به همین دلیل در تصویر زیر الگوی آنها را برای شما قرار داده ایم که می توانید با کلیک بر روی آنها، الگوها را در اندازه بزرگتر ببینید و سیو کنید و یا تا اندازه دلخواه بزرگنمایی کنید و از روی مانیتور بکشید.

honarbazaar-shablon-22-jpg

تصویر زیر هم یک نوع شابلون ۵ ضلعی نامتقارن است که در ۴ سایز داخل بسته بندی به فروش می رسد. به طور کلی وقتی برای خرید شابلون تشریف می برید بسیاری از آنها به این صورت است که داخل یک بسته بندی چند اندازه از شابلون موجود است.

honarbazaar-shablon-08

تصاویر زیر شابلون هایی با شکل های خاص را می بینید که با آنها چهل تکه های بسیار زیبایی می توان خلق کرد. ما به مرور نمونه کارهایی را با تمام این اشکال آموزش خواهیم داد که از لینک زیر می توانید این آموزش ها را دنبال کنید. همه آموزش ها گام به گام و با تصویر بوده و الگوی شابلون هم برای شما قرار داده شده است.

honarbazaar-shablon-14

honarbazaar-shablon-30-jpg

honarbazaar-shablon-09

این هم یک سبک شابلون است که بجای اینکه چند اندازه از شابلون داخل بسته بندی باشد، شابلون ها به این شکل تو در تو طراحی شده اند.

honarbazaar-shablon-33-jpg

با این نمونه شابلون هم کارهای بسیار فوق العاده ای می توان دوخت که در پست نمونه کارهای چهل تکه دوزی دایره ای ۱ می توانید نمونه هایی از دوخت با این طرح شابلون را ببینید و همچنین الگوی آن و آموزش کامل و گام به گام دوخت یک پتو با این شابلون را مشاهده کنید.

honarbazaar-shablon40-jpg

honarbazaar-shablon-38-jpg

در زیر نمونه هایی از چهل تکه هایی که با استفاده از شابلون هایی که در بالا معرفی شد، بریده و دوخته شده می بینید.

honarbazaar-shablon41-jpg

در تصویر بالا دو نمونه از چهل تکه شش ضلعی را می بینید .

honarbazaar-shablon42-jpg

honarbazaar-shablon43-jpg

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام. خطکش های سایت رو چگونه میتونم خریداری کنم؟
    یه خط کش چهل تیکه توی تلویزیون دیدم که میخوامش

ارسال نظر