زنبور کوچولوی نمدی

0

سلام به همه عزیزان و همراهان هنر نمددوزی. امروز یه زنبور خوشگل براتون انتخاب کردیم تا اگه اونو پسندیدید، دست به کار بشید و یکی مثل اون بدوزید. عزیزانی که تا بحال با ما همراه بوده اند با توجه به آموزشهای قبلی، به راحتی می توانند این عروسک نمدی زیبا را بدوزند. با اینحال بعضی نکات را دوباره تکرار می کنم. آماده اید برای یک کار زیبای دیگر؟ پس شروع می کنیم .

لوازم مورد نیاز : 

  • نمد در رنگهای قهوه ای ، قرمز، زرد ، مشکی و صورتی کم رنگ
  • تور سفید
  • نخ همرنگ
  • الیاف پشم شیشه
  • قیچی
  • سوزن
  • کاغذ الگو
  • خودکار پاک شونده یا مداد
  • دو مروارید کوچک

طریقه دوخت : 

۱) ابتدا الگو را به اندازه ای که می خواهید بکشید. ( برای دیدن اندازه واقعی الگو روی آن کلیک کنید، سپس در اندازه دلخواه پرینت بگیرید یا همانطور که در اصول اولیه نمد دوزی گفتیم تا اندازه دلخواه زوم کنید و از روی مانیتور رسم کنید)

honarbazaar-zan-04

۲) قسمتهای الگو را با توجه به رنگ هر تکه، روی نمد مورد نظر قرار داده و پس از خط کشیدن دور الگو، ببرید. کاملا هم سایز الگو برش بزنید و نیازی به گذاشتن زاپاس دوخت نیست.

۳) موی قسمت جلو را در جای خود روی صورت بچسبانید.

نکته ۱ : از هر کدام از موهای پشت و جلو، باید یکبار برش بزنید ولی از صورت ۲ عدد ببرید.

۴) پس از اینکه مو را روی یک لایه از صورت چسباندید با دوخت بخیه، چشم ها، بینی و لب را با نخ مناسب مانند الگو بدوزید.

۵) تل را روی موها گذاشته و دورتادور آن را دندان موشی بزنید.

نکته ۲ : برای شاخکها از سیم نازک سفید مفتولی استفاده کنید. و سر آنها را زیر تل قرار داده و با کوک ریز محکم کنید.

۶) حالا قسمت جلوی صورت که تکمیل شده را روی لایه دوم صورت که برش زده بودید قرار دهید و سپس از بالای گوش سمت راست تا زیر چانه و سپس بالای گوش سمت چپ را با نخ صورتی و دوخت دندان موشی بدوزید. دقت کنید دوخت شما روی موها نرود. درواقع شما نیمه پایینی صورت را دوخته اید و نیمه بالایی هنوز باز است.

۷) حالا قسمت پشت مو را پشت سر عروسک قرار دهید و هر چهار لایه را (دو لایه صورت و لایه جلوی مو و لایه پشت مو) از بالای گوش راست تا بالای گوش چپ با نخ قهوه ای و دوخت دندان موشی بدوزید. به این ترتیب نصف موهای عروسک در پشت سر او آزاد خواهد بود که به زیبایی آن کمک میکند.

نکته ۳ : قبل از تکمیل دوخت در مرحله ۷ باید داخل صورت را با الیاف پر کنید و سپس دوخت را تکمیل کنید.

صورت عروسک ما تکمیل شد می رویم سراغ بدن

۸) از هر یک از قطعات باقیمانده الگو یعنی بدن، بال ها، دستها و پاها، باید به تعداد مورد نیاز برش بزنید. دست ها و پاها هر کدام ۴ عدد و بدن و بال ها هر کدام ۲ عدد.

۹) ابتدا برای دوخت دست ها و پاها، از هر کدام دو قسمت را روی هم گذاشته و با دوخت دندان موشی به هم بدوزید. (قبل از تکمیل دوخت کمی الیاف داخل آن ها قرار دهید)

۱۰) دست ها را بین دو لایه بدن قرار داده (می توانید با کمی چسب در جای خود ثابتشان کنید) و سپس دور تا ذور بدن را بدوزید.

نکته ۴ : روی بدن را می توانید مانند تصویر با نقاط یا خطوط نمدی مشکی زیباتر کنید.

۱۱) پاها را مانند تصویر، یا روی بدن بچسبانید یا با کوک ریز محکم کنید.

۱۲) سر را روی بدن قرار دهید و با کوک یا چسب محکم کنید.

۱۳) در نهایت دو لایه بال را روی هم بگذارید و دور تا دور آن را دندان موشی بزنید. نیازی نیست داخل آن را با الیاف پر کنید ولی اگر دوست داشتید می توانید یک لایه خیلی نازک الیاف داخل بال بگذارید. سپس بال را پشت بدن یا بچسبانید یا بدوزید.

۱۴) دو مروارید را پایین گوشها بچسبانید.

۱۵) تور را چین کش کرده و دور گردن قرار داده و دو سر آنرا به هم بدوزید.

۱۶) لپها را با سایه قرمز، رنگ کنید.

نکته: اگر در جایی به اشکال برخورد کردید به عروسک دختر بچه نمدی ۱ مراجعه کنید. دوخت آن عروسک را با تصاویر گام به گام توضیح داده ام می تواند بسیار به فهم مراحل این عروسک کمک کند.

honarbazaar-zan-03

عروسک زیبای شما آماده است .

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر