رسم الگوی پایه بالاتنه مولر

433

آموزش پنجم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام مجدد خدمت همه عزیزان هنرمند. همانطور که قول داده بودم بعد از آموزش اندازه گیری اندام و محاسبات مورد نیاز برای رسم بالاتنه، می رسیم به رسم الگوی پایه بالاتنه تا بعد از آن بتوانیم مدل های مختلف را روی الگویمان پیاده کنیم و دوخت و دوز را شروع کنیم. اگر هنوز دو پست قبلی را مطالعه نکرده اید خواهش میکنم از لینک های زیر ابتدا آنها را خوب یاد بگیرید و تمرین کنید و بعد به سراغ آموزش امروز بیایید.

۱) طریقه اندازه گیری در متد مولر

۲) محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه مولر

پس از مطالعه دو پست بالا، آموزش مربوط به جدول سایزبندی و تفاوت بین اندازه گیری و فرمول را هم مطالعه بفرمایید که در آن به سوالات شما عزیزان که باید قبل از شروع به رسم الگو مد نظر قرار دهید پاسخ داده ام.

۳) جدول سایزبندی و تفاوت اندازه های شخص با اندازه های بدست آمده از فرمول ها

خب بعد از اینکه محاسبات مورد نظر را انجام دادید و مقادیر مورد نیاز را بدست آوردید می رسیم به رسم الگوی پایه بالاتنه. این آموزش کمی طولانی است چون سعی کردم تصاویر رسم الگو را مرحله به مرحله قرار دهم و تمام نکات را هم ذکر کنم. بخاطر همین از حجم مطلب نترسید. رسم الگوی مولر واقعا سخت نیست ولی همانطور که در آشنایی با متد مولر گفتم همین روابط دقیق باعث شده که تن خور لباس هایی که با این متد دوخته می شوند بسیار عالی از کار در بیاید. مطالب زیر را برای خودتان خلاصه نویسی کنید و شروع به رسم کنید. بعد از دوبار رسم این الگو می بینید که خیلی سریع رسم خواهید کرد.

تصاویر همه در سایز بزرگ هستند و کافی است بر روی آنها کلیک کنید تا بتوانید به وضوح آنها را ببینید.

شروع می کنیم:

ابتدا خطی عمودی در کنار برگه رسم می کنیم (که خط وسط پشت نام دارد) (این خط میتواند همان لبه کاغذتان باشد) و یک نقطه در ابتدای آن را نقطه ۱ می نامیم (سعی کنید نقطه ۱ از لبه بالای کاغذ شما ۷ تا ۱۰ سانت فاصله داشته باشد). سپس از نقطه ۱ به اندازه هایی که در ادامه می گوییم پایین آمده و نقاط ۲، ۳، ۴ و ۵ را علامت می زنیم و از این نقاط خطوطی افقی رسم می کنیم.

خط کف حلقه : ۱ به ۲ ) بلندی کف حلقه (از نقطه ۱ به اندازه بلندی کف حلقه پایین می آییم و نقطه ۲ بدست می آید سپس خطی افقی در این نقطه رسم می کنیم)

خط کمر : ۱ به ۳ ) بالاتنه پشت

خط باسن: ۱ به ۴ ) خط باسن

۱ به ۵ ) قد لباس

honarbazaar-muller-01

۵ به ۶ = ۴ به ۷ = ۳ به ۸ = ۲ سانتی متر (از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده که به ترتیب نقاط ۸ و ۷ و ۶ بدست می آیند)

نقاط ۶ و ۷ و ۸ را به هم وصل کرده سپس نقطه ۸ را هم به نقطه ۱ وصل می کنیم. محل تقاطع این خط با خط ۲ را نقطه ۹ می نامیم.

honarbazaar-muller-02

فاصله بقیه نقاط را به صورت زیر علامت بزنید :

۹ به ۱۰ ) تیره پشت (از نقطه ۹ به اندازه تیره پشت به سمت چپ میرویم نقطه ۱۰ بدست می آید)

۱۰ به ۱۱ ) دوسوم گشادی کف حلقه (یعنی گشادی کف حلقه را ضربدر ۲ و تقسیم بر ۳ کنید)

۱۱ به ۱۲ ) ۵ تا ۶ سانتی متر برای فاصله الگوی بالاتنه جلو و پشت از هم

۱۲ به ۱۳ ) یک سوم گشادی کف حلقه (یعنی گشادی کف حلقه را تقسیم بر ۳ کنید)

۱۳ به ۱۴ ) بزرگی سینه جلو

از نقاط ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ خطوطی عمودی رسم کنید. خط عمودی که از نقطه ۱۴ رسم می کنیم خط وسط جلو نام دارد.

honarbazaar-muller-03

۱۴ به ۱۵ ) برجستگی سینه (از نقطه ۱۴ به اندازه برجستگی سینه به سمت راست برمیگردیم و خطی عمودی رسم می کنیم)

honarbazaar-muller-04

۱ به ۱۶ ) به اندازه پشت یقه منهای ۰٫۵

۱۶ به ۱۷ ) ۲ سانتی متر

از نقطه ۱ به ۱۷ را به شکل هلال پشت یقه طراحی میکنیم.

honarbazaar-muller-06

۱۸ به ۱۹ ) ۱٫۵ سانتی متر

۱۹ به ۲۰ ) ۱ سانتی متر

نقطه ۱۷ به ۲۰ را وصل می کنیم. این خط، خط سرشانه پشت می باشد.

honarbazaar-muller-07

۱۰ به ۲۱ ) نصف فاصله ۱۰ به ۱۹

۱۷ به K ) به اندازه ۴ سانتی متر

از نقطه ۲۱ خطی افقی رسم کرده و از نقطه K هم خطی عمودی می کشیم تا یکدیگر را قطع کنند. (خطوط آبی و قرمز در تصویر زیر)

honarbazaar-muller-08

پنس حلقه آستین پشت : از نقطه ۲۱ به اندازه ۰٫۷۵ به سمت بالا و ۰٫۷۵ به سمت پایین آن علامت می زنیم و آنها را به محل تقاطع خط ۲۱ و K وصل می کنیم (خطوط سبز). به این ترتیب پنس حلقه آستین پشت شکل می گیرد.

honarbazaar-muller-09

۱۰ به ۲۲ ) نصف فاصله ۱۰ به ۲۱

از خطوط پنس حلقه آستین، ۱ سانت خارج می شویم (نقطه چین قرمز)، از نقطه ۲۲ هم ۱٫۳ تا ۱٫۵ سانت خارج می شویم (خط چین آبی)

honarbazaar-muller-10

از نقطه ۲۰ به ۱۱ را به شکل حلقه آستینی که در شکل زیر می بینید باید رسم کنید.

دقت کنید که از نقطه ۲۰ تا نقطه چین های پنس حلقه را باید با خطی صاف پایین بیایید سپس با هلال اندکی به نقطه چین ۲۲ وصل کرده و سپس با یک هلال دایره شکل به نقطه ۱۱ وصل کنید. هلال ما در نقطه ۱۱ باید کمی بر خط افقی مماس شود.

در این مرحله که سرشانه و حلقه آستین پشت رسم شد، بهتر است قبل از ادامه مراحل، طول سرشانه را کنترل و اصلاح کنید. برای این منظور به آموزش کنترل الگوی مولر مراجعه کنید.

honarbazaar-muller-11

۱۳ به ۲۳ ) برابر اندازه ۱۰ به ۲۲ است.

۱۳ به ۲۴ ) برابر اندازه ۱۰ به ۱۹ منهای ۲ سانتی متر است.

حالا به مرکز نقطه ۱۳ و به شعاع ۱۳ به ۲۴ یک دایره می زنیم (نقطه چین نارنجی) یا به عبارت دیگر از نقطه ۲۴ یک خط با خمیدگی کم به سمت راست رسم می کنیم.

۲۴ به ۲۵ ) اندازه دور سینه تقسیم بر ۲۰

حالا نقطه ۲۵ را به نقطه ۲۳ وصل می کنیم.

honarbazaar-muller-12

از نقطه ۲۵ به ۲۳ و سپس به ۱۲ به شکل زیر وصل می کنیم. هلال ما در نقطه ۱۲ باید کمی به خط افقی مماس شود.

honarbazaar-muller-13

نقطه ۲۶ را مطابق تصویر زیر روی خط کمر مشخص کنید.

۲۶ به ۲۷ ) بالاتنه جلو (از نقطه ۲۶ به اندازه بالاتنه جلو بالا رفته و نقطه ۲۷ بنامید سپس از نقطه ۲۷ خطی افقی عمود بر خط وسط جلو رسم می کنیم).

honarbazaar-muller-14

۲۷ به ۲۸ ) بلندی سینه (از نقطه ۲۷ به اندازه بلندی سینه پایین می آییم، نقطه ۲۸ سر سینه نامیده می شود)

توجه: در اندام های مختلف، نقطه ۲۸ ممکن است پایینتر، بالاتر یا روی نقطه ۱۵ قرار گیرد.

از نقطه ۲۷ دایره ای به مرکز ۲۸ و شعاع ۲۸ به ۲۷ به سمت راست رسم می کنیم (یا به عبارتی ساده تر، از نقطه ۲۷ خطی با خمیدگی کم به سمت راست رسم می کنیم)

۲۵ به ۲۹ ) برابر فاصله ۱۷ به ۲۰ منهای ۱ سانتی متر ( از نقطه ۲۵ به اندازه سرشانه پشت منهای ۱ سانت طوری اندازه می زنیم که ۲۹ روی نقطه چین خمیده قرار گیرد).

honarbazaar-muller-16

نقطه ۳۰ را مطابق تصویر زیر درنظر بگیرید سپس :

۳۰ به ۳۱ ) برابر فاصله ۱ به ۱۶

۳۰ به ۳۲ ) پشت یقه + ۱٫۵

حالا از ۳۱ به ۳۲ را مطابق شکل زیر به صورت گودی یقه جلو رسم می کنیم. دقت کنید خط یقه در نقطه ۳۲ باید به صورت عمود به خط وسط جلو باشد.

honarbazaar-muller-17

۲۹ به ۳۳ ) برابر فاصله ۲۷ به ۳۱ (از نقطه ۲۹ به اندازه فاصله ۲۷ به ۳۱ جلو می آییم و ۳۳ می نامیم).

نقطه ۳۳ را به ۲۸ وصل می کنیم. به فضای ایجاد شده بین نقاط ۳۳ به ۲۸ به ۲۷ را پنس سرشانه می نامند.

honarbazaar-muller-18

۲۸ به ۳۴ ) برابر اندازه ۲۸ به ۳۳ (طول ۲۸ به ۳۳ را اندازه گرفته سپس از نقطه ۲۸ به همین اندازه بالا رفته و نقطه ۳۴ می نامیم) سپس ۳۴ را به ۳۱ وصل می کنیم.

مجموع خطوط (۲۵ به ۳۳) + (۳۴ به ۳۱) را سرشانه جلو می نامیم.

honarbazaar-muller-19

نقطه ۳۵ و ۳۷ را مطابق تصویر زیر روی خط کمر در نظر بگیرید.

۳۵ به ۳۶ ) اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ منهای ۱

فاصله ۳۶ تا ۳۷ را اضافات کمر می نامیم که قطر پنس زیر سینه را تشکیل می دهد.

honarbazaar-muller-20

به اندازه نصف ۳۶ تا ۳۷ را در هرطرف نقطه ۲۶ علامت می زنیم و سپس با خطوطی با خمیدگی به سمت بیرون به سر سینه یعنی نقطه ۲۸ وصل می کنیم. (خطوط قرمز)

نقطه ۳۸ را به گونه ای باید پیدا کنید که فاصله ۳۶ تا M به علاوه N تا ۳۸ برابر (نصف دور کمر + ۱٫۵ تا ۲ سانت) شود.

توجه: چون خیلی درباره پیدا کردن نقطه ۳۸ سوال شد به یه بیان دیگه هم میگمش: ابتدا مقدار “نصف دور کمر + ۱٫۵ تا ۲ سانت” را بدست بیارید، سپس اندازه ۳۶ تا M را از این مقدار کم کنید، مقدار باقیمانده می شود میزان N تا ۳۸٫ پس به این میزان از N جلو بیایید تا نقطه ۳۸ بدست آید.

فاصله ۸ تا ۳۸ را اضافات کمر پشت می نامیم و باید به صورت ساسون در پشت و پهلوها گرفته شود.

۸ به F ) برای پیدا کردن محل نقطه F به اندازه (تیره پشت بدون آزادی تقسیم بر ۳ + ۱٫۵ سانت) از نقطه ۸ روی خط کمر جلو می آییم. نقطه F را به بالا و پایین خطی عمود رسم می کنیم.

honarbazaar-muller-21

از نقطه M و N به اندازه ۱ سانتی متر بالا رفته و سپس به اندازه ۱ تا ۱٫۵ سانت داخل می شویم و به صورت هلال به داخل به نقاط ۱۱ و ۱۲ وصل می کنیم (خطوط بنفش).

اندازه فاصله ۸ تا ۳۸ را منهای ۲ الی ۳ سانت می کنیم (دو برابر مقداری که در مرحله قبل داخل شدیم) و مقدار باقیمانده را به عنوان ساسون به دوطرف نقاط F و E اعمال می کنیم.

(مثلا اگر فاصله ۸ تا ۳۸ برابر ۷ سانت شده است، پهلوها را در نقاط M و N هر کدام به اندازه ۱٫۵ سانت داخل می شویم که مجموع ۳ سانت از ۷ سانت کم می شود و ۴ سانت می ماند سپس از این ۴ یک ساسون ۲٫۵ سانت در نقطه F و یک ساسون ۱٫۵ سانت در نقطه E می کشیم).

دقت کنید عرض ساسون در نقطه F از ساسون در نقطه E بزرگتر است.

سپس از نقطه F ، به اندازه ۱۵ سانت به بالا و پایین (۱۵ سانت بالا و ۱۵ سانت پایین) و از نقطه E به اندازه ۱۳ سانت به بالا و پایین ساسون ها را رسم می کنیم.

هلال ساسون ها در بالای خط کمر باید به سمت بیرون بوده و در زیر خط کمر، هلال آنها باید به سمت داخل باشد تا روی باسن تنگ نشود.

honarbazaar-muller-23

نقطه ۳۹ و ۴۱ را مطابق تصویر زیر روی خط باسن در نظر بگیرید.

۳۹ به ۴۰ ) اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ + ۱

نقطه ۴۲ را به گونه ای باید پیدا کنید که از نقطه ۴۰ تا P به علاوه R تا ۴۲ برابر (نصف اندازه دور باسن + ۱ تا ۲ سانت) شود. نقطه ۴۲ معمولا خارج از الگو می افتد که فاصله آن تا نقطه ۷ میزان تنگی الگو روی باسن را نشان می دهد.

۷ به ۴۲ ) فاصله این دو نقطه را اندازه گرفته و به اندازه نصف آن را از نقاط P و R خارج می شویم و مانند تصویر زیر، با خطی با خمیدگی رو به بیرون به فرورفتگی کمر در نقاط M و N وصل می کنیم.

honarbazaar-muller-24

فاصله ۴۰ تا ۴۱ را اضافات باسن می نامیم که قطر پنس زیر سینه روی خط باسن را تشکیل می دهد.

به اندازه نصف ۴۰ تا ۴۱ را در هرطرف نقطه ۴۳ علامت می زنیم و سپس از این نقاط حدود ۴ تا ۵ سانت با خط کاملا عمود بالا می رویم و سپس به خطوط ساسون دوطرف نقطه ۲۶ وصل می کنیم. (خطوط قرمز)

در بسیاری از موارد نقطه ۴۰ روی نقطه ۴۱ یا سمت چپ آن می افتد. در هردو صورت فاصله ۴۰ تا ۴۱ را صفر درنظر می گیریم و دنباله ساسون زیر سینه را به ۳ تا ۴ سانت بالاتر از نقطه ۴۳ وصل می کنیم.

در انتها نیز تمام خطوط را از خط باسن تا قد لباس به صورت مستقیم امتداد می دهیم.

honarbazaar-muller-26

تصحیح خطوط سرشانه : مطابق تصویر زیر باید خط سرشانه پشت را ۱ سانتی متر بالا برده (خط قرمز) و حلقه آستین و گودی گردن را به همان شکل امتداد دهیم تا سرشانه جدید را قطع کنند.

همچنین دو قسمت سرشانه جلو را هم باید ۱ سانتی متر پایین بیاوریم . خطوطی که باید اصلاح شوند در تصویر زیر با فلش مشخص شده اند.

honarbazaar-muller-28

نقاط موازنه حلقه آستین : نقاط موازنه نقاطی هستند که در هنگام نصب آستین به بالاتنه باید روی هم قرار گیرند. یعنی نقطه موازنه آستین روی نقطه موازنه حلقه آستین ثابت شود.

ما نقطه موازنه حلقه جلو را X نامیده ایم که از نقطه ۱۳ به اندازه گشادی کف حلقه تقسیم بر ۴ بالا می آییم تا نقطه ۴۴ بدست آید سپس در راستای ۴۴ روی حلقه را به عنوان X علامت می زنیم.

نقطه موازنه حلقه پشت را Y نامیده ایم که در راستای نقطه ۲۲ روی حلقه پشت علامت زده می شود.

نقاط X و Y را در شکل زیر می توانید ببینید.

به این ترتیب الگوی پایه بالاتنه شما آماده می شود. خیلی راحت بود مگه نه؟ 🙂

نه جدا بعد از چندبار رسم انقدر آسون میشه براتون که ظرف سه سوت می کشیدش. خودتون امتحان کنید وقتی نتیجه دوخت رو ببینید که چقدر خوب درمیاد حتما زحمت کشیدن الگو رو به جون می خرید. خلاصه تمرین کنید. موفق باشید.

اگر این آموزش براتون مفید بود برای سلامتی آقا امام زمان عج ۳ صلوات هدیه کنید.

پس از اینکه الگوی پایه را رسم کردید وقت آن رسیده که یک کنترل سریع روی الگو انجام دهید. پس در آموزش بعدی، به کنترل الگوی مولر می پردازیم. تاکید میکنم این الگو هنوز آماده برش پارچه نیست.

برای دیدن آموزش بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

من سعی کردم تمام نکات ریز و درشت را در رسم الگوی پایه مولر با تصاویر گویا توضیح دهم ولی اگر همچنان در رسم الگوی پایه مشکل دارید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۴۳۳ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام عزیز گفتین اگه نقطه ۴۰ و ۴۱رو هم بیفتن صفر در نظر میگیریم و ۳_۴سانت بالای نقطه ۴۳ به هم وصلشون میکنیم الان این یعنی مثل دو ساسون روی نقطه ی f و e میشه شکلش؟؟؟؟چون تو شکلی ک تو اموزش هست چون فاصله بوده تا پایین امتداد دادین🙄🙄🙄

 2. Avatar

  سلام بانو
  بسیار متشکرم بابت آموزش های جامع، عالی و کاملتون
  اگه مجموع دو پنس پشت ۵ سانت باشه
  و بخوام یکیش رو ببندم
  ۵ سانت رو کامل دو طرف نقطه F رسم کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر. ۵ سانت برای یک ساسون زیاده. حدود ۳ سانت رو به صورت یک پنس از وسط کمر رسم کنید ۲ سانت بقیه رو از پهلوها و وسط پشت داخل بشید

 3. Avatar

  سلام وقتتون بخیر آموزشتون عالی بود.یه سوال داشتم اگه اندازه های خانمی اینجوری باشه که باسن نسبت به سینه خیلی کوچیک باشه تو رسم قسمت باسن نقطه ۴۲داخل خط R7 میفته که اگه بخوام نقطه های پهلو باسنو بذارم با نقطه های کمر تو یک خطن .این مشکلی نداره؟آخه چند مدته منتظرم رفع نواقص الگو رو آموزش بدین که خب سرتون شلوغ بوده نشده 🙂

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باسن نهایتا میتونه تا همراستای کمر عقب بیاد ولی از کمر نباید عقبتر بشه. راه دیگه ای که دارید میتونید ساسون پشت رو مثل ساسون جلو در نقطه ۴۳ رسم کنید و ۱ تا ۱٫۵ سانت از اون قسمت کم کرده به جاش به پهلوها منتقلش کنید.

 4. Avatar

  سلام استاد جان ممنون از اموزشهای خوبتون
  من سوال داشتم در قسمت سرشانه
  اینکه بعد از بالا پایین کردن سرشانه هام سرشونه جلوم ۱۰.۵ شد و نقطه ۳۴ تا ۳۱ ۴ سانته الگوم اشتباهه یا ادامه بدم ممنون از پاسخگوییتون

 5. Avatar

  سلام
  ممنون از آموزش های خوبتون
  ی سوال داشتم برجستگی سینه رو چجور اندازه میگیریم منظور همون فاصله سینه است؟

 6. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید کارور پشت من ۳۱ در میاد و کارور جلو ۳۸.۵ کارور پشتم کمتر از کارور جلوم در میاد یعنی اندازه گیریم اشتباهه؟؟
  وقتی کارور پشتمو با فرمول حساب میکنم ۱۶.۸ میشه که دوبرابرش ۳۳.۵ میشه ولی رو بدن ۳۱ برای همه کارور جلو کوچیکتره چرا برای من بزرگتره؟؟😔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سینه های بزرگ دارید یا کتفتون به سمت پشت تمایل داره؟؟
   اگر هیچ کدام موارد بالا نیست ممکنه اندازه گیریتون اشتباه باشه. تیره پشت الگوتونو با مقدار فرمول یعنی ۱۶٫۸ رسم کنید.

 7. Avatar

  سلام.باسپاس بسیار از لطف بیدریغی که به هموطن هاتون دارین.یک سوال دارم آیا الگوی بالاتنه مولر هم نیاز به پنس طلایی دارد تا دکمه خور درقسمت سینه باز نماند یا لباس هایی که با متد مولر دوخته میشوند این مشکل را ندارند

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر اگر مقدار دور سینه و کارور و … را درست اندازه گرفته باشید و پنس های لقی یقه را هم بسته باشید، الگو نیازی به طلایی نداره

 8. Avatar

  من بعد از رسم سرشانه و کارور پشت، سرشانه رو کنترل کردم و خط ۱۷ بهA رسم کردم، در پایان رسم الگو که فرمودید برای تصحیح خطوط سرشانه ۱سانت بالا برده میشه، یعنی الان باید دوباره خط ۱۷ بهA رو ۱سانت بالا ببرم و دوباره حلقه آستین رسم کنم؟؟

  ضمنا درقسمت کنترل سرشانه حلقه آستین جدید خیلی از نقطه ۲۱ داخل شده و کمی از پنس رو هم دربرگرفته، درست رسم کردم یعنی؟؟

 9. Avatar

  سلام، خیلی ممنونم از سایت خوبتون، چندتا سوال داشتم…
  ۱) هلالی که به شعاع ۲۷ تا ۲۸ روی نقطه ی ۲۷ میکشیم و هلالی که به شعاع ۱۳تا ۲۴ روی نقطه ۲۴ میکشیم باید با پرگار باشه یا ابزار خاصی داره؟؟ چون بادست دقیق درنمیاد!

  ۲) نقطه ۴۲ برای من داخل الگوی پشت یعنی سمت چپ نقطه ۷ افتاده، ایرادی نداره؟

  ۳) برای پیدا کردن محل نقطه F گفتید یک سوم تیره پشت بدون آزادی +۱٫۵ مقدار تیره پشت باید مقدار فرمول باشه یا نصف مقداری که روی بدن اندازه گرفتیم؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) پرگار که اصلا انقدر باز نمیشه، از متر استفاده میکنیم. متر رو مثل پرگار حول مرکز بچرخونید
   ۲) یعنی دور باسنتون از دور سینتون کوچکتر یا تقریبا نزدیک به اونه؟
   ۳) هرکدوم که در رسم الگوتون در ۹ به ۱۰ استفاده کردید

    • Avatar

     ببخشید نقطه ۳۴ اصلاح شد ایرادش، فهمیدم اشتباهم کجا بود،
     فقط من نمیدونم چطور الگو رو برش بزنم مثلا آخرین بار جاییکه سرشانه هارو بالا و پایین کردیم، باید ازهمونجا برش بزنیم؟؟
     چون در رسم آستین، اندازه کف حلقه توی تصویر از خط سرشانه قبلی(قبل از بالا بردن سرشانه پشت و پایین آوردن سرشانه جلو) اندازه گرفته!! میشه لطفا درباره این نکته توضیحی بدید. ممنونم

     • مدیر سایت
      مدیر سایت

      بله عزیزم سرشانه نهایی اونیه که بالا و پایین بردیدش. ما در تصاویر بعدی برای اینکه خیلی شکل شلوغ نشه دیگه اینو نشون ندادیم.

 10. Avatar

  و یک سوال دیگه با عرض شرمندگی
  این بالا و پایین بردن سرشانه پشت و جلو ، الزامیه و حتما باید انجام بشه؟

 11. Avatar

  درود بر شما و ممنون ازتون
  من میخواستم بپرسم اگر طبق اندازه های بدن و رسم الگو دقیقا مثل شما از نقطه ۲۶در جلوی لباس، قسمت پایین ساسون در نقطه ۴۳ ایجاد یک فضا کرد و با خطوط صاف به پایین وصل شد> حالا حتما باید جلو لباس برش بخوره؟ یا میشه این فضا رو در نقطه ای در بالای ۴۳ به صفر رسوند؟ منظورم شبیه همه ساسونها؟
  یا اصلا به طور کل این فضا رو چیکار میشه کرد تا برش نخوره یا دوخت نخواد؟

  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   این موردو در کامنت ها بارها جواب دادم. لطفا قبل از پرسیدن سوالات مکرر که ممکنه منم وقت نکنم جواب بدم ابتدا در کامنت های پست های خیاطی به دنبال جواب سوالاتتون بگردید.
   بله چون مقدارش کمه میتونید به ۴ سانت بالاتر از خط باسن صفرش کنید.

 12. Avatar

  سلام و خسته نباشی به مدیر محترم
  بنده خیلی علاقه مندم که کشیدن الگوی پیراهن و شلوار ( مردانه و پسرانه ) را اصولی یاد بگیرم
  آیا شما آموزشی در این زمینه دارید؟ و اگه هست چطور باید آموزش ها رو بگیرم؟
  تشکر

 13. Avatar

  سلام دوست عزیز، واقعا بی نظیر هستین، خیلی خوب توضیح میدین، اجرتون با حضرت زهرا، من هیچ علاقه ای به خیاطی نداشتم ولی چند وقتیه که بهش علاقمند شدم و میخوام یاد بگیرم، میشه در مورد چرخ خیاطی مناسب خانگی و اینکه ویژگی‌هایی که باید داشته باشه هم یه مطلب بذارین؟ برندی که خودتون استفاده میکنین هم اگه ممکنه بگین.
  بازم ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله به موضوع خوبی اشاره کردید سعی میکنم یه پست براش بذارم. من خودم ژانومه ۷۵۰۱ دارم که خیلی ازش راضیم درکل همه چرخای ژانومه به عنوان یه چرخ خونگی خوبن

 14. Avatar

  سلام من میخوام خیاطی یاد بگیرم حالا بین متدهای مولر و تجاری موندم، به نظر شما برای کسی مثل من که از صفر میخواد شروع به یادگیری خیاطی کنه کدوم متد بهتره؟ممنون میشم راهنماییم کنید.(دوست دارم متدی که یاد میگریم بهترین خروجی را داشته باشه.)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   من مولر رو بیشتر تایید میکنم، تجاری استفاده از الگوهای آماده است و به نظر من متد محسوب نمیشه. شما وقتی مولر یا هر متدی که در اون یاد بگیرد یک الگوی کامل و بی نقص بکشید رو بلد باشید اونوقت از هر الگوی آماده ای هم میتونید استفاده کنید. چه الگوهای آماده مولر، چه تجاری چه ای بی ام و ….

 15. Avatar

  سلام وقتی الگو روی پارچه گذاشتم باید پارچه رو از لبه کاغذ برش بدم یا ۲ سانت جای دوخت بذارم؟

 16. Avatar

  عزیزم من توی پیج اینستا هم براتون پیام گذاشتم که ما شهرستانیها نتونستیم ورکشاپ عید شرکت کنیم و توی جا انداختن آستین وقتی تاج خیلی بیشتر از مجموع حلقه ها هست و توی اشکالات اندامی سینه و بازو مشکل داریم.اگر هزینه ایی داره من تقبل میکنم فقط ایراداتم خیلی برام مهمه رفع بشه.لطف کنید یه تجدید نظری کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای شهرستانیهای عزیز داریم سی دی های آموزشی آماده میکنیم که ان شاالله تا پایان تابستان عرضه کنیم به این ترتیب اشکالاتی که فرمودید رو میتونید از این طریق برطرف کنید.

 17. Avatar

  سلام خسته نباشید و خیلی ممنون از آموزش های خوبتون
  عذر میخوام نقطه ۳۹ به ۴۱ نوشتید اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ به علاوه یک
  اینجا رو نباید دور باسن تقسیم بر ۴ کنیم؟

 18. Avatar

  سلام دوست عزیز.ممنون از سایت خوب و کاملتون.این امکان هست که آموزش اولیه مربوط به خیاطی سایتتون را به همراه تصاویر به صورت یک فایل وورد یا پی‌دی‌اف داشته باشم.منظورم الگوی اولیه آستین و بالاتنه و کنترل و.. هستش..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر به دلیل کپی غیرمجاز سایت های دیگه امکان کپی کردن رو بستیم.

 19. Avatar

  سلام.این اندازه هایی که برای رسم الگو پایه استفاده شده اون اندازه ی روی بدن به علاوه ازادی هستش یا نه فقط اندازه های روی بدن به تنهایی برای رسم الگوی پایه استفاده میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش هرجایی که لازم بوده به اندازه ها آزادی اعمال بشه مثل دور کمر و دور باسن و … گفته شده، یک سری از اندازه ها مثل تیره پشت و بزرگی سینه جلو و … هم که از نتیجه فرمولها استفاده میشه که آزادی هاشو اونجا اعمال کردیم.

 20. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید مقدار آزادی هایی ک ب سینه و کمر و باسن میدیم برای لباس های مختلف چقدر باید باشه نثلا شومیز یا سارافون یا مانتو و پالتو اینو میشه آزادی های دقیقش زو بگین من دور سینه مثلا تو بلوز یا مانتو و…. چقدر باید باشه ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در صفر تا صد مانتو مثال برای مانتو رو گفتم. برای شومیز می تونید بیشتر از اون مقادیر بدید که آزادتر باشه، به طور کل باید با سلیقه خودتون و مدلی که می خواهید بدوزید بسنجید. دور کمر و باسن آزادی حدود ۲ الی ۲٫۵ بهتون یه مانتو یا پیراهن اندامی میده (نه تنگ نه گشاد) و برای دور سینه هم که در بحث کنترل الگو توضیح دادم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. به محض اینکه بررسی هام در این زمینه به نتیجه عالی برسه بهتون آموزش میدم.

 21. Avatar

  سلام اگه امکانش هست الگو دامن به روش مولر روزودتر آموزش بدید خیلی بهش احتیاج دارم توهر سایتی دیدم مثل شما آموزش هاش کامل نبوده وقابل درک نبودن لطفا آموزشش روتو الویت قرار بدیدممنون از آموزشهای عالی وخوبتون

 22. Avatar

  سلام و یک دنیا سپاس برای آموزشهای فوق العاده اتون.
  در کنترل الگوی پایه بالاتنه، دور سینه روی الگوی من ۴۳ در میاد در حالیکه نصف دور سینه خودم ۴۸ هست. در رفع نواقص اندام، کدوم قسمت رو باید مطالعه کنم که بتونم این ایراد رو رفع کنم؟

  متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. اگر نقطه ۲۸ بالای خط کف حلقه افتاده برای کنترل خط سینه باید همون خط کف حلقه را به عنوان خط سینه کنترل کنید تا به این مشکل نخورید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. تیره پشت رو ما معمولا از مقداری که فرمول بهمون میده و باید بین مین و ماکز اندازه گیریمون باشه استفاده میکنیم. درکل بله، تیره پشت که در رسم استفاده میکنیم نصف مقدار اندازه گیریمونه

 23. Avatar

  عرض سلام و ادب خدمت شما
  سوال بنده این است که آیا برای دختر بچه های زیر ده سال که هنوز سینه ندارند هم از این الگو استفاده کنیم یا روش رسم الگوی اولیه فرق میکند؟
  در صورتیکه متفاوت هستند میشه الگوی لباس کودک را اموزش دهید
  سپاس فراوان

 24. Avatar

  یا رب
  سلام بانو
  چرا خط ۹ به ۱۱ در لباس کشیده میشه؟اول فکر میکردم به خاطر آستینه ولی با وجود گشاد کردن حلقه باز هم وقتی دست را جلو میآوریم کشیده میشه!!
  ممنون میشم راهنمایی کنید؟

 25. Avatar

  سلام خدمت شما
  من تو رسم الگو به مشکل میخورم
  یه سری سوالات کوچک برام پیش میاد.
  یه خیاط کاملا مبتدی هستم.
  اگه به سوالام جواب بدید خیلی خوشحالم میکنید.
  واقعا ازتون ممنونم.
  ۱)شماره ۱۲به ۱۳نصف گشادی کف حلقه منهای ۱
  چیزی نمیشه که. مثلا تو دوخت پیراهن گشادی۱_۲هستش. منهای ۱که چیزی ازش نمیمونه.
  ۲)شماره ی ۱۳به ۱۴بزرگی سینه جلو منظورتون بلندی سینه هستش؟
  ۳)شماره ی ۱۴به ۱۵ برجستگی سینه منظورتون فاصله سینه هستش؟
  ۴)شماره ی ۱به ۱۶ گفتین به اندازه ی پشت یقه، ما که اصلا اندازه یقه رو تو اندازه گیریامون نداشیم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) ۱۲ به ۱۳ رو گفتم یک سوم گشادی کف حلقه
   ۲) خیر، در فرمولها این مقدارو بدست آوردیم
   ۳) بله منظور نصف فاصله دو سینه است که باز اینم در محاسبه فرمولها توضیح دادم
   ۴) عزیزم شما کلا پست مربوط به فرمولهارو جا انداختید و نخوندید

 26. Avatar

  سلام خدمت شما بانوی عزیز و دوست داشتنی و هنرمند.
  من چیز زیادی از خیاطی نمیدونم
  میخواستم یک بلوز بدوزم به روش مولر
  اندازه ای که میخواستم قد بلوزم باشه ۵۷سانتی متره
  یعنی اصلا به خط ۴ نمیرسه
  الان باید طبق گفته های شما خط ۴رو رسم کنم یعنی اندازه ی قد باسن و بعد از کامل شدن الگو اون اندازه قدی که مد نظرم بود رو قیچی کنم!؟
  ممنونم بخاطر زحماتتون.

 27. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر.ازتوضیحات خوبتون خیلی ممنونم.یه سوال داشتم خدمتتون:هنگام کنترل قسمت دور کمر مجموعا ۱ونیم سانت کمتر از مقدارگفته شده بود.پهنای ساسون Eیک ونیم سانت هست.میتونم حذفش کنم؟
  واینکه با حذف E ساسون Fرو در قسمت وسط کمرپشت رسم کنم؟

 28. Avatar

  سلام.من سوال خانمی رو دارم ک گفته نقطه ۳۶ از ۳۷ رد میشه و از کادر خارج میشه.در جواب شما اگر ۳۶ رو روی ۳۷ فرض کنیم ک ینی پنس زیر سینه نداریم!چون فاصله ۳۶ تا ۳۷ مقدار پنسمونو مشخص میکنه.مقدار پنس سینه پس از کجا مشخص میشه؟

 29. Avatar

  سلام، وقت بخیر، دو تا سوال داشتم
  اول اینکه آیا ممکنه نقطه ۳۴ دقیقا روی ۲۷ بیفته؟
  و دوم اینکه اگه نقطه ۴۲ داخل الگو و پیش از نقطه ۷ بیفته، آیا الگو درسته؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله ممکنه ولی بالاترش نمیتونه بره
   بله برای افرادی با دورسینه خیلی بزرگتر از دور باسن میشه

  • Avatar

   سلام. خیلی ممنون که به این خوبی آموزش دادین.
   در مواقعی که نقطه ی ۴۲ داخل می افته،ما باید چی کار کنیم؟
   چون اگر ازp و r خارج بشیم که باز هم دور باسن گشاد تر میشه.
   الگو رو چه طور باید رسم کنیم؟
   تشکر از زحماتتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیلی کم پیش میاد که نقطه ۴۲ سمت چپ نقطه ۷ بیفته مگر افرادی که دور سینه شون خیلی بزرگتر از دور باسنشون باشه.

 30. Avatar

  سلام،ممنون از اموزش خوبتون؛ببخشید چندتا سوال داشتم؟
  دو تا ساسون پشت هر دو روی لباس دوخته میشه؟اخه من مولر رو با یه ساسون پشت یاد گرفتم
  و ساسون جلو که خطوط قرمز زیر سینه رو امتداد دادین اون رو چیکار باید کرد باید به همون صورت بدوزیم؟اخه من ساسون جلو رو هم به شکل پشت میکشیدم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اصل الگوی مولر با دو ساسون هست که چون معمولا مورد پسند ما خانم ها نیست آموزش دادیم که چطور دو ساسون رو یکی کنیم. در مورد ساسون جلو هم گفتم که برای نودو نه درصد افراد ساسون روی خط باسن صفر درمیاد و فقط برای افرادی که باسن صاف دارن خط ساسونشون تا پایین ادامه پیدا میکنه.

 31. Avatar

  سلام مدیرگرامی خسته نباشید
  سه تاسوال داشتم :
  اول اینکه اندازه بین نقطه EوF روچطورباید بدست بیاریم ؟ مقدارخاصیه یا نه
  دوم اینکه مقداری که برای کارور اندازه میزنیم دوتاست MIN و MAX داریم تو فرمول مقدار حداقل درمیاد منم همون رو گذاشتم درسته ؟
  سوم هم اینکه بعدرسم وکنترل الگوی پایه باید برش بزنیم و بعدا هرمدل خواستیم پیاده کنیم ؟یا نه 🤔🤔🤔
  مرسییییییی خیلی خیلی ممنوونم 🌺🌺🌺

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   پیدا کردن محل هر دو نقطه رو توضیح داده ام، نیازی به پیدا کردن فاصله دو نقطه نداریم!
   بله
   بعد رسم و کنترل، مدلتونو روی الگو اعمال می کنید بعد برش میزنید.

 32. Avatar

  سلام
  شب بخیر خسته نباشید
  خیلی ممنونم از آموزش هاتون واقعا دقیق و عالیه . من تازه شروع کردم و وارد نیستم . تو رسم الگوی بالاتنه پایه چند تا سوال پیش اومد برام
  اول اینکه برای ساسون های پشت خب نقطه Fرو گفتید چطور بدست بیاریم نقطه E رو چطور میشه بدست آورد ؟ همین طوری چشمیه یا اندازه خاصی باید فاصله داشته باشه از قبلی (منظورم فاصله EوF هست باید اندازه ی خاصی باشه؟)
  دوم اینکه بعد رسم کامل الگوپایه و کنترل الگوباید الگو رو برش بزنیم که برای هر بار استفاده مدل های مختلف روش پیاده بشه یانه ؟
  سوال آخرم که تو اندازه گیری ها برای کارور مقدار حداقل و حداکثر داشتیم بعد تو فرمول که میذارم مقدار حداقل درمیاد من تو الگوها از همون حداقلی استفاده کردم درسته یا اشتباه میکنم؟
  خییییییلیییی ممنون واقعا خوب بوده تا اینجا توروخدا بقیه اش رو هم یاد بدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سوال اول کامل توضیح داده شده در متن با دقت بخونید. سوال دوم بعد کنترل، مدلتونو روی الگو اعمال میکنید بعد برش میزنید. سوال سوم کافیه عددتون داخل بازه اندازه گیریتون باشه. بله همون حداقل رو میتونید استفاده کنید.

 33. Avatar

  سلام ممنون از توضیحات عالیتون.فقط یه سوال،من نقطه ۳۶ ام بعد از نقطه ۳۷ میوفته،یعنی خارج از کادر اصلی،میشه لطفا راهنمایی کنید

 34. Avatar

  سلام من توی آموزش ها معنی خورد رفتن سرشانه پشت که ۱سانت بلندتر از پیش هست رو پیدا نکروم!
  میشه توضیح بفرمایید یا لینکش رو بذارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الگوی مولر پنس داره بدون پنس نمیشه. مگر با روشهای رگالی کردن پنسارو حذف کنید که این ربطی به مولر نداره

 35. Avatar

  سلام مدیر گرامی.
  شب بخیر.
  میخواستم بپرسم، چرا سرشانه پشت یک سانت بلند تر از پیش هست؟ موقع دوختن که سرشانه پشت یک سانت جلو میزنه! باید چکار کرد؟ اینکه گفته میشه که این یک سانت در هنگام اتصال آستین خورد میره به چه معناست؟ خورد رفتن یعنی چی؟
  ممنوووووووونم 🎈

 36. Avatar

  سلام وقت بخیرمیخاستم اگه ممکنه مراحل بعدازکشیدن الگوروتیتری برام بگین چون ازروی آموزشهای شماوکتاب مولردارم یادمیگیرم بعدازاینکه الگوی بالاتنه وکنترل هاانجام شدچکاری بایدانجام بدیم ,بایدبریم روی پارچه یامراحل دیگه ای بایدانجام دادمثلا برای دوخت یک بلوز

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بعد از اینکه الگوی پایه تون رو رسم کردید و کامل شد و کنترل شد، باید مدلتون رو الگوسازی کنید یعنی انتقال پنس ها، تغییر یقه و هر چیزی که با توجه به مدلتون نیاز هست رو روی الگوتون پیاده کنید و الگو رو به پنل های مورد نیاز تقسیم کنید سپس میرید سراغ انداختن رو پارچه و برش و سپس دوخت
   تمام مراحل رو میتونید در آموزش صفرتاصد مانتو دنبال کنید.

 37. Avatar

  سلام عزیزم من طبق الگوی شما الگوم و کشیدم ولی نقطه ۴۲با فاصله ۱۰ونیم سانت از نقطه p قرار می‌گیره.
  اشتباه شده؟
  دور باسن ۷۹ بوده که وقتی میخوام نقطه ۴۲ رو محاسبه کنم، خیلی از نقطه۷فاصله داره.
  میشه جوابم و بدین؟؟؟

 38. Avatar

  سلام خسته نباشید عذر میخوام من نقطه ۴۰ و ۳۶ از خط جلو ۳ سانت زده بیرون بخاطر اینکه طرف پهلو داره دور کمرش از دور سینش بیشتره الان باید چیکار کنم چجور الگو را تغییر بدم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. توضیح دادم که وقتی ۳۶ و ۴۰ بیرون میفته، این دو نقطه را روی ۳۷و ۴۱ باید درنظر بگیرید و مراحل الگورو ادامه بدید.

 39. Avatar

  من همه مواردی که گفتین رومتوجه شدم و الگوم رو مرحله به مرحله با آموزشتون کشیدم اما توی پیدا کردن نقطه ۳۸ و ۴۲ به مشکل خوردم. متوجه منظورتون از توضیحشون نشدم. میشه بیشتر راهنمایی کنین لطفا

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین منظور اینه که نقطه ۳۸ باید جایی باشه که مقدار ۳۶ تا m بعلاوه n تا ۳۸ باید برابر “نصف دورکمر بعلاوه ۲ سانت” بشه.

 40. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش خیلی خوبتون.
  من قسمت سرشونه ها مشکل دارم.چرا سرشونه جلو(خط ۲۵ به ۲۹) یک سانت کمتر از سرشونه پشت (خط ۱۷ به ۲۰)در نظر میگیریم؟

 41. Avatar

  سلام روزتون بخیر. ببخشید نقطه ۱به ۳طور علامت که میزنم بالای نقطه ۲قرار میگیره آیا باید نقطه سه رو از روی نقطه ۲علامت بزنم؟؟؟منظورم کمر هست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم! مگه میشه کف حلقه شما بلندتر از بالاتنه پشتتون باشه!!!!!!!! اندازتونو چک کنید اشتباه نوشتید حتما

 42. Avatar

  دوباره چک میکنم،ممنون. ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم. وقتی بخاطر ایراد اندامی در الگو لقی میگیریم(مثلا در کمر) الگو پف میکنه (مثل گرفتن لقی حلقه آستین پشت که توضیح دادید) میخواستم بدونم که روشی هست که این پف رو در الگو از بین ببریم(مثل روشی که برای از بین بردن پف حلقه آستین بعد گرفتن لقی، توضیح دادید) یا همینطوری الگو رو بذاریم رو پارچه و کاری به اون پف ایجاد شده نداشته باشیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما هیچ لقی ای برای ایراد اندامی نمیگیریم که باعث پف بشه . الگوی ما همیشه وقتی میذاریم رو پارچه صاف صافه

 43. Avatar

  سلام عزیزم روزتون بخیر عرض کردین نقطه ۴۲ بیرون الگو میفته ولی من چک کردم میفته داخل الگوم بین نقطه ۴ و ۷ میفته الان مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟یک سوال دیگه ایی ک دارم راجب سرشانس شما عرض کردین ک الگورو ک کشیدیم بعد یه نقطه a در نظر بگیریم بیایم پایین من دقیقا همین کارو کردم حالا ک رسیدم ته الگو نوشتین که خط سرشانه پشت باید یک سانت بالا بره و از اون سمت جلو پایین بیاد الان این کارو من باید قبل از کنترل انجام میدادم یا بعدش؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم سمت راست نقطه ۷ بیرون الگو محسوب میشه.
   عزیزم بعد کنترل باید انجامش بدید.

 44. Avatar

  و اینکه در رسم نقطه ۱۲ به ۱۳ گفتید “یک سوم گشادی کف حلقه” رو میکشیم. میخواستم بدونم این مقدار نباید به اضافه ۲سانت بشه؟ فکر میکنم همین باعث بزرگیه پنس سرشانه‌م میشه…

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر اشتباهی نشده و مواردی که گفتم درسته. اینکه پنستون خیلی بزرگ میشه یا شیب سرشانتون زیاد میشه ببینید کجای آموزش را اشتباه رسم کردید وگرنه چیزایی که گفتم درسته. بگردید اشتباهتونو پیدا کنید. ممکنه قد بالاتنه ها یا قد سینه را اشتباه اندازه گرفته باشید یا هر جای دیگه ای اشتباه کرده باشید که تا رسمو نبینم نمیتونم حدس بزنم پس مجدد کنترل کنید مراحل رسمتونو

 45. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر.ببخشید یه سوال داشتم در رسم خط ۱۳ به ۲۴ گفتید برابر اندازه ۱۰ به ۱۹ منهای ۲ سانت. میخواستم ببینم درسته؟ آخه وقتی منهای ۲سانت میشه شیب سرشونه جلو خیلی زیاد و پنس سرشانه‌م خیلی بزرگ میشه و وقتی این پنس رو میبندم قسمت سینه‌ی الگو خیلی بزرگ میشه! در صورتی که من سینه کوچیکی دارم.ممنون میشم جواب بدید.

 46. Avatar
  سنه سسمانه سSaمسانهسمانه8

  سلام.خسته نباشید .میشه توضیح بدید که چه زمانی یک سانت سرشانه رو بالا یا پایین میکشیم منظورم اینه قبل از کنترل هستش یا بعدش.واینکه حتما باید اینکار رو انجام بدیم .واینکه اگه قبل از کنترل هستش کنترل باید از روی خط جدید باشه.میشه لطف کنید توضیح بدید.ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم فرقی نداره قبل یا بعد کنترل. بهتره قبل کنترل این کار و بستن پنس حلقه رو انجام بدید. بازم اگه انجام ندادید و اول کنترل کردید زیاد مشکلی پیش نمیاد. بله حتما باید انجام بشه وگرنه سرشانه در جای درست خودش قرار نمیگیره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم مترو میذارید رو نقطه ۳۶ و میاید تا M بعد هرچقدر شد همون نقطه از مترو میذارید رو N و میاید جلو تا جایی که بشه به اندازه نصف دور کمر بعلاوه آزادیتون. همون نقطه میشه نقطه ۳۸

 47. Avatar

  سلام عرض خسته نباشی سوالی دارم ممنون میشم پاسخ دهید در الگویی که رسم کردم دور حلقه جلو کوچه شده (۲۵-۲۳۳-۱۲) خیلی ضروری لطفا زودتر جواب دهید منتظرم تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یعنی چی کوچک شده؟ حلقه جلو همیشه از حلقه پشت کوچکتر است. با متر ایستاده اندازه بگیرید بگید محیط حلقتون چقدر شده

 48. Avatar

  سلام و وقت به خیر.در الگوی بالاتنه که کشیدم ، بعد از اندازه کردنِ سرشانه ها اندازه ی پنس سرشانه ی جلو ۱۳ سانت شد .وقتی پنس رو به ساسون کنفور منتقل میکنم خیلی دهنه ی پنس بازه و ممکنه در بعد از دوخت زیبا نباشه.لطفا راهنمایی بفرمایید.در ضمن بفرمایید کم و زیاد بودنِ دهنه ی پنس سرشانه ی جلو چه تأثیری در تنگی و گشادی جلو سینه دارد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. هرچه سینه بزرگتر باشه پنس سرشانه و درنتیجه پنس کونفو هم بزرگتر میشه. ۱۳ سانت بازی پنس مناسب سینه بزرگه. اگر سینه های بزرگی ندارید یه جایی در رسم الگو اشتباه کرده اید.

 49. Avatar

  سلام.من تازه به سایتتون پیوستم.دارم الگو رسم میکنم.نمیدونم چرا نقطه ۳۸ بیرون الگو میفته.شما گفتید۳۶ تا m بعلاوه ۳۸ تا nباید برابر نصف کمر بعلاوه ۱٫۵ بشه .نصف کمر بعلاوه ۱٫۵ میشه ۴۵،۳۶تا m هم میشه ۲۴٫۲ بنابر این nتا ۳۸ من باید بشه ۲۰٫۸ که به این ترتیب نقطه ۳۸ بیرون الگو میفته.
  در ضمن تیره پشت هم نصف کارور پشته درسته؟
  بسیار متشکر از آموزشهاتون
  من منتظرم لطفا”جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله تیره پشت تقریبا نصف کارور پشته. برای افرادی که شکم بزرگ دارند و گودی کمر کم دارند ممکنه ۳۸ بیرون بیفته که به معنی اینه که پشتشون ساسون نخاهد داشت.

 50. Avatar

  اینم بایستی اضافه میکردم که من با الگوی مولر پنس دار مانتو دوختم و الگو و تن خور اوکی بود
  فقط مشکلم اینه که میخوام حتی اون پنس پهلو رو هم نداشته باشه چون پارچه م خز پله یی هست و دوخت اضافه خرابش میکنه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید الگوهای رگالی رو تهیه کنید، الگوی مولر حداقل یک پنس برای حجم دهی سینه داره

 51. Avatar

  سلام ممنون از اموزش خوبتون .. من میخوام یه پالتو خز بدوزم که هیچ پنس و ساسونی نداشته باشه
  میشه کمک و راهنمایی کنید که چطور پنس و دوخت اضافه یی نداشته باشه ؟

 52. Avatar

  سلام خسته نباشین من الگومو رسم کردم وبه مرحله ی کشیدن ساسونهارسیدم یک چهارم کمرم رو منهای یک کردم ولی نقطه ی ۳۶یک سانت خارج از کادر بالاتن جلوم در میاد ینی خارج نقطه ی ۳۷ میشه چیکار کنم

 53. Avatar

  سلام ببخشید من الگو رو کشیدم ولی به نظرم حلقه جلو کوچیکه.چیکار کنم به نظرتون؟میترسم پارچمو برش کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم الگوی جلو کوچکتر از پشته. قبلا هم گفتم که بار اول با پارچه ارزان قیمت مثل چلوار یا متقال درستی الگوتونو بررسی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم الگو و مدل درخواستی در بخش خیاطی نداریم چون داریم اصول اولیه رو آموزش میدیم

 54. Avatar

  سلام خوبین خداقوت

  ممنون از آموزش عاالیتون 😍😍😘

  استاد من تو سرشونه مشکل دارم سرشونه پشت اصلاح شد اما من اندازه سرشونه ام در قسمت جلوی الگو دقیقا میوفته رو نقطه ۳۳ ووقتی پنس سرشونه رو میبندیم اون قسمت کوچولویی از سرشونه که به حلال یقه جلو وصله رو نمیدونم چکار کنم 😏

 55. Avatar

  سلام.ممنون از آموزش های خوبتون.من الگو کشی رو مرحله به مرحله جلو رفتم ولی ۴۲ داخل میفته نه بیرون حالا چیکار کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر دور باسنتون کمتر از دور سینه تونه میتونه ۴۲ داخل بیفته ولی اگر اینطور نیست یه جایی در مراحل رسم اشتباه کردید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یعنی سرشانه ای که روی بدنتون اندازه گرفتید ۱۲ بوده. میتونه درست باشه اشکالی توش نیست

 56. Avatar

  سلام .من با آموزش های سایت شما الگوی مانتو در آوردم و دوختم .تنخوری مانتوم عالی بود .خیلی ازتون متشکرم بابت آموزش های عالی سایتتون.میخواستم خواهش کنم سایر یقه های مانتو رو هم آموزش بدید لطفا و یه سوال دیگه اینکه الان بعضی لباس های شومیز و غیره گشاد هستن آیا اونا رو هم با این الگوها میدوزن یا الگوی دیگه ای برای بالاتنه دارند؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مبارکتون باشه. خوشحال میشیم عکسشو از طریق تلگرام یا اینستا برامون بفرستید.
   بله بیشتر مدل هارو میشه با همین الگو دوخت
   بقیه یقه ها رو هم آموزش خواهیم داد

 57. Avatar

  سلام ببخشید من هی سؤال میکنم.
  میخواستم بپرسم اگه ما الگو رو بدون در نظر گرفتن آزادی رسم کنیم ب مشکل برمیخوریم؟یا اونوقت یه الگوی کاملا جذب بدن خواهیم داشت؟
  بعد میتونیم نسبت ب دوخت انواع لباس الگو رو از پهلو گشاد کنیم؟
  البته منکه هرکار میکنم الگوم درست درنمیاد و آخر یجاییش ب بن بست میخوره و نمیتونم رسمش کنم.خسته شدم از بس کنترل کردم و بجایی نرسیدم.
  مرسی ک وقت میزارید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بدون آزادی دادن الگو انقدر جذب میشه که ممکنه دیگه نتونید بپوشیدش. الگوی بدون آزادی برای پارچه های کشی مناسبه.
   خیر از پهلو فقط پهلورو گشاد میکنه به جاهای دیگه ربط نداره
   اگر اندامتون نرمال باشه و آموزش رو با دقت بخونید و انجام بدید هیچ بن بست غیرقابل حلی وجود نداره

 58. Avatar

  سلام و درود به شما و توضیحات عالیتون… روزتون بخیر…حقیقتش من قبلا اصلا خیاطی نکردم… بنظرتون میتونم با کمک توضیحات شما و آموزش های نتی خیاطی مقدماتی رو یاد بگیرم؟ دوست دارم بعضی چیزها رو خودم برای خودم بدوزم😊 ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم الان ما کلی کاربر داریم که شرایط شما رو داشتن و الان برای خودشون مانتو میدوزن

 59. Avatar

  سلام استاد
  نقطه ۳۶من بعد از نقطه۳۷میفته چ کنم اخه مال شما نقطه۳۶قبل از۳۷ هست
  اندازه هارو چک کردم درست بود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم احتمالا شما شکم دارید. در این مواقع ۳۶ بعد از ۳۷ میفته که باید مثل نقطه ۴۰ و ۴۱ عمل کنید. یعنی ۳۶ را روی ۳۷ فرض کنید و الگو رو ادامه دهید. واضحه که در الگوی شما ساسون زیر سینه تشکیل نمیشود.

 60. Avatar

  سلام ممنونم از اینکه رایگان اطلاعاتتون رو در اختیار ما میزارید .
  عزیزم ببخشید موقع کشیدن نقطه ۹ به ۱۰ شما نوشتید ۹ به ۱۰ = اندازه تیره پشت بدون هیچ تقسیمی… بعد تو بخش محاسبات اولیه اندازه تیره پشت رو نوشتید (دور سینه تقسیم به پنج-۲ +آزادی) مثلا اندازه من(۱۰۰تقسیم به پنج-۲+۲٫۵) میشه بیست و نیم… درسته ؟
  خوب اگر این الگو نصف ااگوی کامل باشه که تیره پشت الگوی من ۴۱ سانت میشه که!
  آخه کارور پشتم رو وقتی با متر اندازه گرفتم ۳۴ سانته…
  من اشتباه متوجه شدم؟ !
  چونکه الگو رو کشیدم اما موقع کنترل کارور متوجه اختلاف ۷ سانت شدم طبیعیه؟؟؟؟؟؟ :-/

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من ننوشتم بدون هیچ تقسیمی!!!!!! نوشتم : ۹ به ۱۰ ) تیره پشت (از نقطه ۹ به اندازه تیره پشت به سمت چپ میرویم نقطه ۱۰ بدست می آید)
   ۲٫۵ آزادی خیلی زیاده. یک سانت کافیه برای بلوز و مانتو
   نه عزیزم طبیعی نیست چون آزادی رو زیاد گرفتید.

   • Avatar

    خیلی خیلی خیلی ممنونم….
    پس مشکل آزادی زیاد بوده…
    امیدوارم با توضیحات شما بتونم یک لباس خوب بدوزم
    موفق باشید و پایدار :-*

 61. Avatar

  سلام خانوم عزیز.اولا مرسی ک بی منت دانسته هاتون رو با بقیه شریک میشید.
  دوما من اومدم چنتا سوال ازتون بپرسم درمورد الگوی بالاتنه ک ب روش مولر یاددادین تو سایت.
  ۱ چرا من الگوم درست نمیشه خب😩😩😩
  چنتا اشکال اساسی داره.اول اینکه نقطه f قبل نقطه ۳۸ میفته
  ۲نقطه ۴۲ کاملا داخل کادر میفته و من نمیتونم خط پهلوم رو رسم کنم اینجوری.
  ۳ سرشونه پشت و جلوم کاملا اندازه هم شده و اینطور ک من متوجه شدم گویا پشت باید ۱ سانت بزرگتر باشه.
  ۴حلقه پشت خیلی بزرگتر و بلندتر از جلو هست آیا این ایرادی تو پرو ایجاد نمیکنه؟آخه من مثلا دیپلم خیاطی دارم😬😬 و تو متد ما حلقه پشت نهایت باید ۲سانت بلندتر از جلو میبود وگرنه تو پرو بد وایمیساد.
  ۵من پنسای پشت رو چیکارش کنم آخه ۲تا پنس ک خیلی بده.از ۳ سانت بیشتر میشه و نمیتونم یکیش کنم.دوتارو بدوزم؟هیچ راهی نیس؟🤔🤔
  اندازه هامم ایناس ک گرفتم
  تمام قد۱۵۵
  دور سینه۹۸(سایز سوتین ۸۰)
  دورباسن۱۰۴(ک چون شکم دارم مثل همون ک گفتین اندازه زدم یعنی از روی خط کش)
  بالاتنه پشت۴۲ ولی با فرمول ۳۷٫۵ میشه
  قدباسن۲۳
  بلندی سینه۲۷
  بالاتنه جلو۴۳
  سرشانه۱۲
  کارور جلو۳۶
  کارور پشت۳۶(با فرمول۲۰٫۶)
  بلندی کف حلقه۲۰(با فرمول۲۲٫۳)
  فاصله سینه۲۱
  گشادی کف حلقه ۱۳٫۸
  بزرگی سینه جلو۲۳٫۶
  برجستگی سینه۱۰٫۳
  پشت یقه۶٫۹
  من برای لباس گشاد الگو میخواستم ک آزادی هارو ۳ حساب کردم.
  اگه بهم بگین مشکل کجاست ممنون میشم.
  البته ببخشید طولانی نوشتم.یه کتاب شد😉😉

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در تلگرام پاسخ داده شد ولی قطعا از این پس فقط در سایت سوال رو بپرسید تا پاسخ داده بشه.

 62. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون لطفا پیامهای تلگرامو جواب بدید.
  من میخوام الگو بکشم با اندازه دور باسن ۱۲۴ودورسینه ۱۰۴وتمام قد ۱۶۵ودورکمر۹۰قد بالاتنه پشت توو اندازه گیری با قد بالاتنه جلو برابر حتی قد بالاتنه جلو هنوز یک سانت کمتر بود دوبار اندازه گرفتم همین شد این مقدار ۳۸بود درحالی که از فرمول قد بالاتنه جلو ۴۵وقد بالاتنه پشت ۴۰بدست میاد نمیدونم کدومو لحاظکنم کمکم کنید.ناگفته نماند فرد سینه سایز۸۰وشکم تقریبا برآمده ای داشت که بند بسته شده دور کمش بالا میومد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خب کاملا مشخصه که اندام شما با نرمال تفاوت زیادی داره و اینکه اندازه گیریتون با فرمول یکی نشه چیز عجیبی نیست. باید از اندازه هایی که گرفتید استفاده کنید.
   در ضمن برای این سایزها لطفا زمانی خیاطی کنید که اقلا ۱۰ تا لباس سایز نرمال دوخته باشید.

 63. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من میخواستم که آموزش ها رو کپی بگیرم و استفاده کنم ولی امکان کپی ندارم
  چطور میتونم اینکارو انجام بدم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم بخاطر اینکه سایتهای دیگه بدون اجازه مطالب رو کپی میکنند کپی سایتو بستیم. لطفا از روی آموزش مورد نظرتون یادداشت برداری کنید. البته کپی تصاویر برای آسایش شما عزیزان بازه.

 64. Avatar

  سلام تشکر فراوان از شما بابت وقتی که میگذارید.
  ميخواستم بگم اگر امکانش هست هر وقت تونستید طرز دو خت و برش ۱٫یقه کت ۲٫ یقه ارشال ۳٫ چند مدل جیب ۴٫ مچ ۵٫ مدل های متفاوت از دوخت مانتو بگذارید.
  ببخشید اینقدر زیاده ولی شما اینقدر خوب توضیح میدید حتی از آموزشگاه بهتر .
  من خودم سبک گرلاوین رو بلدم و الان میخوام سبک مولر رو یاد بگیرم.
  بازم ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. به زودی ان شاالله آموزش هارو از سر میگیریم که شامل همه اینا میشه

 65. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  در مورد بالاتنه جلو که بالا تنه پشت +۴-۶ چه وقت از ۴ یا۵ یا۶ استفاده کنیم؟به چی بستگی داره؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بستگی به سایز سینه داره عزیزم. هرچی سینه بزرگتر باشه اختلاف بالاتنه جلو و پشت بیشتر میشه. برای سایز سینه بیشتر از ۱۱۰ تا ۱۳۰ عدد بین ۵ و ۶ میدیم و برای بیشتر از ۱۳۰ عدد ۶ میدیم

 66. Avatar

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون بخاطر سایت خوبتون.
  ی سوال داشتم توی متن گفتین که اضافات کمر که نقطه ی ۳۶ تا ۳۷ هست نصفشو روی نقطه ی ۲۶ ساسون بدیم.یعنی اگه نقطه ی ۳۶ تا ۳۷ ما ۴ سانت بود نصفش که میشه ۲سانت رو دوباره تقسیم به ۲ کنیم یا نه به هر طرف ۲سانت ساسون بدیم؟

 67. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من متوجه نشدم ساسون جلو در نقاط ۳۳ و ۳۴ و ۲۸ و پشت نقطه ۲۱ باید رو ی پارچه دوخته بشه؟چون در متد گرلاوین الگو در این قسمت بسته میشه و روی پارچه قزار میگیره

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در پشت که انتقال و حذف اون پنس رو کامل توضیح دادم پس دوخته نمیشه.
   در جلو پنس بین ۳۳-۲۸-۳۴ اول به پنس سرشانه یا کنفو منتقل میشه بعد یا دوخته میشه روی پارچه یا به صورت برش در میاد.

 68. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر. ممنون بابت نوضیحات خوب و صبورانتون
  من حدود ۱۰ سال پیش مولر رو تا حدودی یاد گرفتم. اما خیلی ندوختم. الان که میخوام دوباره شروع کنم میبینم الگوی بالاتنه ای که دارم با شما فرق داره. مثلا پنس حلقه آستین پشت رو نداره و یک پنس سرشانه پشت به عرض نیم سانت داره که دلخواهه. میشه راهنماییم کنید که چکار کنم
  یعنی با روشی که دارم بدوزم یا روش شما؟
  و اینکه اگر با روش خودم دوختم میشخ از الگوی آستین شما برای اون اتفاده کرد یا خیر؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مولر طبق سلایق مختلف تغییرات زیادی کرده و به اسم مولر آموزش داده شده.
   شما از هر سبکی که استفاده کردید باید از آستین همون روش استفاده کنید. این روشی که من یاد دادم مطابق بسیاری از کتبی هست که مولر اصلی رو یاد میدن بدون تغییر

 69. Avatar

  سلام دوست خوش قلب و مهربون
  شما واقعا هنرمندید…
  عزیزم من هر وقت مانتو میدوزم پهلوهای مانتوم قسمت باسنش حالت دراپه و قپه ای وایمیسه،، پهلوهاش..
  .دوستی بهم گفت به این دلیله که باسن کوچیک رو روی الگو نمیکشم…
  میشه راهنمایم کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی گلم لطف دارید. نه عزیزم ربطی به باسن کوچک نداره، دلیلش اینه که موقع رسم خط از کمر به باسن با خط کش یا دست، خیلی خط رو هلال میکنید. این خط باید نسبت به خط صاف فقط کمی هلال باشه نه خیلی زیاد که باعث ایجاد همون قپی که میگید میشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بعدا آموزش میدم ولی اگر وقتی الگوی آستینو کشیدید و اختلاف تاج و حلقه زیاد بود، دیگه لازم نیست روی تاج کاری انجام بدید هرچقدر زیاده رو چین میدید و به بالاتنه وصل میکنید، اگر اختلاف خیلی نبود برای داشتن چین بیشتر باید تاج رو بزرگ کنید عکس کاری که انجام میدادیم برای هماهنگ کردن تاج و حلقه

 70. Avatar

  من قبلا برای پیدا کردن نقطه ی ۳۸ نصف دور کمرم رو به اضافه ی ۱.۵کردم.اینبار به اضافه ی ۲سانت کردم.نقطه ی ۸تا۳۸شد۸.۴سانتکه سه سانت پنس پهلوها رو ازش کم کردم شد۵.۴سانت…..بازم این عدد زیاده؟ من نمیخوام پشت لباسم پنج تا پنس بخوره.قسمت انتقال پنس رو خوندم اما گفته بودید که پنس نمیتونه بزرگتر از ۳سانت باشه.با توجه به این مورد من اون ۲.۴سانت رو باید چجوری حذف کنم یا انتقال بدم؟ میدونم به پهلوها و درز پشت انتقال بدم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اول اینکه باید آزادی های افقیتون (تیره پشت، گشادی کف حلقه، بزرگی سینه جلو) رو چک کنید شاید زیاد دادید که پنس ها زیاد شده.
   دوم اینکه میتونید ساسون کوچکتر رو از خط وسط پشت بگیرید که اینطوری پشتتون دوتا ساسون با یه برش وسط (مثل بسیاری از مانتوها) خواهد داشت.

 71. Avatar

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من الگوی بالاتنه رو تا قسمتی که پنس های پشت رو باید بکشم رسم کردم.منم اضافات کمر رو ۹سانت بدست اوردم مثل یکی از دوستان که اینجا نظرشونو نوشتن.ایشون گفتن که اشتباه کردن و بجای ۹سانت ۶سانت بوده.من چون بچه ی کوچیک دارم واقعا برام رسم دوباره ی الگو سخته.با این حال بار دومه که الگو رو کشیدم….میشه لطف کنید بگید باید از کجای آموزشها رو دوباره بررسی کنم که بتونم اشتباهمو پیدا کنم؟
  پیشاپیش ممنونم از وقتی که میذارید

 72. Avatar

  سلام من تازه میخوام خیاطی را شروع کنم ۱_ از این صفحه شروع کنم? ۲_ برای بچه ۸ ماهه میخوام بدوزم باید همین کارها را انجام بدهم ? ۳_من اصلا نمیدونم کی جواب سوالم میاد و نمیدونم کجا جوابم را پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   ببخشید دیر جواب دادم
   ۱) خیر باید دو تا آموزش قبلتر از این صفحه رو بخونید
   ۲) الگوی بچه متفاوته این الگو برای بزرگسالانه
   ۳) وقتی جواب میدم پیامش به ایمیلتون میاد و متوجه میشید

 73. Avatar

  سلام.با اجرای اندازه جدول بدون ازادی،در کنترل متوجه شدم باید ازادی اعمال شود و مشکل حل شد.
  ولی دوتا سوال ماند:
  ۱. من فاصله ۲۴ب۲۵رو دور سینه تقسیم بر ۳۵ یا ۴۰حساب میکنم ک فضای تامین سینه کمتر بشه .
  ۲.از خط ۷ ی سانت ب طرف نقطه ۴ میرم.و همین طور در پیش، فاصله ۴۰تا ۴۱صفر یا در حد صفر میکنم. تا قوس کنار باسن کمتر بشه.
  ایا ب نظر شما مشکلی هست؟با تشکر.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱) به نظر من فضای سینه مولر کاملا خوبه و شما کمترش میکنید من به عنوان یک زن نمیپسندم
   ۲) کاری که در نقطه ۷ میکنید خیلی وقتا در مدل هایی که وسط پشت برش داره انجام میشه دقیقا به منظور کمتر کردن قوس پهلو، فاصله ۴۰ تا ۴۱ هم در ۹۰ درصد اندام ها صفر میشه چون ۴۰ بعد از ۴۱ میفته

 74. Avatar

  سلام.ببخشید فک کنم باید با مثال و توضیح میگفتم.
  فاصله ۱۰ب۱۱و۱۲ب۱۳با احتساب یک سانت ازادی در گشادی کف حلقه،و۱۳ب۱۴با یک سانت ازادی در بزرگی سینه،رسم شد.که پنس پیش ۳.۵سانت و فاصله۸ب۳۸ هشت سانت شد.که خیلی زیاده.و فضای تامین سینه هم خیلی زیاد شده.
  سوال اینه ایا درجدول سایز بندی گشادی کف حلقه، بزرگی سینه ،تیره پشت وکف حلقه با ازادی نوشته شدند؟
  با تشکر

 75. Avatar

  سلام.بنظرم فضای سینه در روش مولر خیلی زیاده.من فاصله ۲۴ ب ۲۵ رو دور سینه تقسیم بر۳۵ کردم.در این مورد مسئله خاصی میبینید؟
  ی سوال دیگه هم داشتم:در جدول اندازه ها،ایا ازادی اندازه های عرضی که نیاز ب ازادی دارن لحاظ شده؟.مثلا با در نظر گرفتن۱۳ب ۱۴ بعلاوه یک سانت ازادی،پنس پیش خیلی بزرگ میشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باید نظریه تون رو روی انواع اندام ها امتحان کنید ببینید برای همه نتیجه بهتر میده یا نه. من هیچوقت از این نظر (فضای سینه) احساس زیاد بودن نکردم و به نظرم مقدار گفته شده درسته. اون کاری که شما میکنید باعث میشه گودی حلقه جلو خیلی کم بشه.
   خیر. اگر یکبار جدول رو با فرمول ها امتحان کنید جواب سوالاتتونو میگیرید. توضیح دادم این جدول برای اندام نرمال (مثل اندام مانکن ها) است. پس ممکنه لازم باشه برای تجاری دوزی بعضی اندازه ها تغییر کنه تا با اندام اکثریت مردم همخوانی پیدا کنه.

 76. Avatar

  منظورم از پنس کمکی همون ساسون کوچک (ساسون دوم)در الگوی پشت هست.منظورم اینه برای برش عصایی این پنس چجوری از بین میره؟؟

 77. Avatar

  سلام استاد عزیز
  از آموزش های خوبتون ممنونم
  میشه یه توضیح اجمالی برای رفع نقص اندامی دور سینه خیلی کوچکتر از دور باسن بدین
  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید وقتی به قسمت رسم باسن میرسید چون شیب خط پهلو زیاد میشه مقداری از اضافات باسن رو در قسمت برش های لباس روی خط باسن ترسیم کنید. دقیقا مثل فون کردن مانتو که در صفرتاصد مانتو توضیح دادم

 78. Avatar

  سلام عزیزم..سوالم اینه پنس کمکی که در قسمت پشت کشیده شده در هنگام برش عصایی باید چکارش کنیم؟؟یا حتی اگه برش دار نباشه لباس زشت میشه دو تا پنس بخوایم قسمت پشت بدوزیم.و خواهش دیگه هم اینکه لطفا اموزش استین مولر و هم بزارین واسمون.ممنون از لطفتون..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما چیزی به اسم پنس کمکی نداریم! ساسون های پشت و پنس حلقه پشت همه لازم هستند که پنس حلقه رو آموزش دادیم چطور حذف کنید (که میتونید بعد از حذف به راحتی برش عصایی رو بکشید) و ساسون های پشت رو هم یا باید به صورت برش خالی کنید و یا به همون صورت ساسون بدوزیدشون. اصلا هم بد نمیشه خیلی از لباس های حتی بازاری دوز اینطور هستند و فقط ساسون های پشت دوخته شده اند بدون برش
   آموزش آستین مولر رو هم مدت هاست گذاشتیم. برید به بخش خیاطی میتونید همه آموزش های مربوط به خیاطی رو پیدا کنید.

 79. Avatar

  سلام عزيزم اگه امكانش هست الگوي بالانته و آستين براي بچه ها رو هم آموزش بدين ميخوام واسه دختر سه ساله ام خودم پيراهن بدوزم خيلي ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر منظور عددی است که از فرمول هایی که گفتیم بدست میاد که در اون فرمول آزادی هم داده شده

 80. Avatar

  سلام.خیلی ممنون از توضیحاتتون خوبتون
  یه سوال داشتم من کارگاه خیاطی دارم و کتاب به روش مولر که الگو سازیه مانتو و پالتو داره معرفی کنید .
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام روزبخیر
   بهترین کتابی که فعلا در بازار هست کتاب خانم نیره یونسی هست که ترجمه کتاب آلمانی مولره و در چند جلد وجود داره که یک جلد اون مخصوص نازک دوزی (مانتو) و یک جلد مخصوص پالتو می باشد.

 81. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ،من چندین ساله که خیاطی میکنم به روش گرلاوین ،الان دارم الگو مولر رو یاد میگیرم ، الگوی خودم قسمت ساسون روی خط باسن ،نقطه ۴۳، اضافات باسن داره ،اگه نخوام این برش روی پارچه باشه و فقط روس پارچه یه ساسون بگیرم تا خط باسن ،اون اضافات رو باید چیکار کنم؟ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اون مقدار اضافات اگه خیلی کم و ناچیزه که میتونید ازش صرف نظر کنید و یا اگر قابل ملاحظه است میتونید از پهلو کمش کنید.

 82. Avatar

  خیلی خیلی زیاد ممنونم بابت راهنماییتون ؛ متوجه اشتباهم شدم الهی خیر ببینین ؛ عاقبت بخیر بشین انشاءالله

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم دوتا اندازه داریم. برجستگی سینه که همون فاصله دو سینه هست (۱۴ به ۱۵) و بزرگی سینه جلو که اندازه دیگری است (۱۳ به ۱۴).

 83. Avatar

  سلام. با تشکر از زحمات فراوان شما
  سوال ۱) درمورد سرشانه پشت؛ بعد از اینکه پنس داخل حلقه پشت بسته شد گفتین باید زیر پنس سرشانه کاغذ بچسبونین تا حرکت نکنه حالا سوالم اینه بعد از چسباندن کاغذ اگه نخوام برشی توی سرشانه پشت داشته باشم پنس رو ببندم یا نه ؛ چون من پنس سر شانه پشت رو نبستم اما پنس حلقه رو بستم بعد دوخت حلقه پشتم لقه و احساسم اینه که کارور پشتم هم زیاده
  سوال ۲) منظور از بزرگی سینه جلو همون کارور جلو هست؟ اگر نیست کارور جلو اسمش چیه توی توضیحات الگو
  چون اگه اینطور باشه من توی اندازه‌گیری خودم کارور جلو ۳۳ هست اما توی الگو ۲۱/۸ دراومده که این خیلی زیاده و بعد دوخت کارور و سینم گشاد بود و پنس زیر سینم از شعاع دوسانت فاصله ش بیشتر بود توی تنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام.
   ۱) توضیح کامل دادم که بعد از چسباندن کاغذ چجوری عرض قسمت باز شده رو از سرشانه کم کنید تا به عبارت دیگه کاملا پنس حدف شود. این کار رو کامل انجام بدید حلقه لق نخواهد بود مگر در حالتی که ایراد اندامی وجود داشته باشه.
   ۲) نه عزیزم بزرگی سینه جلو کارور نیست چون اگر دقت کرده باشید این اندازه روی خط کف حلقه اندازه زده میشه در حالی که خط کارور بالاتر هست و عرض پنس سرشانه باید از آن کم شود تا مقدار کارور را بدهد.
   اعدادی که باید از فرمول ها استفاده شود و در اندازه گیری نداریم را در صفرتاصد مانتو توضیح دادم.

 84. Avatar

  سلامواقعا ممنون از زحماتتون.من وقتی اندازه میگیرم بالاتنه جلو میشه ۳۹ پشتمم میشه ۴۱ ولی طبق محاسبات پشت میشه ۴۲٫۵ جلو ۴۶٫۵ خیلی اختلاف داره چرا ؟؟ قدم ۱۷۴هستش لاغرم این همه اختلاف یعنی ایراد اندامی دارم؟سینه هام کوچیکه؟من قبلا با این اندازه ها با گرلاوین دوختم از اندازه ای که گفتم مطمئنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم روش اندازه گیری بالاتنه پشت در مولر و گرلاوین متفاوته. جای کمر هم متفاوته. در مولر به خاطر همین تفاوت در اندازه گیری بالاتنه جلو بلندتر از بالاتنه پشت هست. لطفا آموزش اندازه گیری رو دوباره مطالعه بفرمایید و مجدد اندازه بگیرید.

 85. Avatar

  سلام
  با تشکر از آموزش های خیلی خوبتون
  فاصله بین P تاR برای من ۵ سانته و باید از این دو نقطه ۳٫۳ خارج بشم که هلالها توی هم میره،میشه لطفا راهنماییم کنید ک باید چکار کنم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   هیچی عزیزم. بین دو الگو رو برش بزنید کمی کاغذ بچسبانید و رسم کنید.
   البته ۳ سانت باعث میشه که شیب کمرتون زیاد بشه و بعد از دوخت پهلو خوب نایسته. پس بهتره ۲ سانت از پهلو ها بیرون برید و ۱ سانت از وسط پشت.

 86. Avatar

  سلام من الگویی کشیدم وفاصله ۸ تا ۳۸ ، ۹سانت شده که سه سانتش را برای پهلوها در نظر گرفتم ۶ سانت میماند ونمیخواهم دو تاپنس در پشت داشته باشم چکار کنم ؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چه عالی پس این چند روز که نرسیدم به سوالها پاسخ بدم باعث شد شما خودتون به مشکلتون پی ببرید! این خیلی خوبه. آفرین

 87. Avatar

  ببخشید بازم سوال. اگر از دستم ناراحت شید حق دارید. ببخشید. ان شاله خدا به وقتتون برکت بده.

  نقطه ۴۲ من در امتداد خط ساسون Fافتاده. واقعا عجیبه. چه کار کنم. تقریبا اندام من صاف . ایراد رو چطور برطرف کنم.
  و دلم میخواد مانتو کمی فون شه همون طور که شما رسم کردید. اینطوری اون امتداد هلال نقطه m رو چطور رسم کنم به سمت پایین.

 88. Avatar

  سلام. خدا قوت.
  ۱. نقطه ۳۸ من در نزدیکی نقطهE افتاده. ایرادی نداره؟

  ۲. فاصله ۸ تا ۳۸ من ۱۴.۵ شده میتونم دو تا ۶.۲۵ در اطراف نقطه F بگیرم و سراغ E ندارم.
  (اصلا از اینکه پشتم اینهمه پنس داشته باشه دوست ندارم.) چه کار کنم؟

  ۳. نهایت پنس نقطه Fباید چقدر باشه؟

 89. Avatar

  سلام مدیر عزیز. ببخشید من یه مشکلی با سرشونه دارم. اولا که همه جا گفتن که سرشونه پشت مولر یک سانت بلندتر از جلویه. ولی من نفهمیدم چرا. یه جا خوندم که برای اینکه خرد داده بشه. ولی نگفتن کی و چطوری. میشه اینو برام توضیح بدین که اختلاف یک سانتوباید چی کنیم؟
  سوال بعدی اینکه همیشه به نظر شیب سرشونه جلو از پشت بیشتره. این اشکالی ایجاد نمیکنه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این موضوع به طور کامل در آموزش صفرتاصد مانتو توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.
   خیر اشکالی ایجاد نمیکنه چون وقتی پنس سرشانه بسته میشه شیب جلو و پشت یکسان میشه

 90. Avatar

  سلام . با تشكر از آموزش بسيار عاليتون
  ميخواستم بدونم اگه بخوام مانتو راسته بدوزم ساسونها حذف ميشن و در پهلو ها و خط پشت چه تغيري بايد بدم؟

 91. Avatar

  سلام واقعا ممنونم از تمام زحماتی که میکشید و اینقدر با دقت و حوصله تمامی نکات رو آموزش میدید من خیلی از این آموزشها استفاده میکنم و واقعا لذت می برم امیدوارم آموزشهای بخش خیاطی همچنان ادامه داشته باشه و شلوار و لباسهای مجلسی رو هم آموزش بدید یک سوال داشتم اینکه آیا این الگو رو میشه برای پیراهن مردانه هم استفاده کرد یا الگو برای آقایان متفاوت رسم میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. ادامه داره ولی با کمی تاخیر به دلیل مشغله درسی بنده.
   خیر این الگو برای لباس های زنانه است و الگوی مردانه فرق داره

 92. Avatar

  سلام مجدد و خسته نباشيد
  ببخشيد اگه سوالاتم زياد ميشه چون بمرور پيش ميرم و سوالايي برام پيش مياد.
  در قسمت كنترل سرشانه نوشته شده يك سانت بالا و يك سانت ا سرشانه جلو پايين بيايم ، دليلش چيه؟ هميشه بايد انجام شه؟ ميترسم محاسباتم بهم بريزه و هنوز الگو روزنبريدم تا جوابمو بديد
  يه دنيا ممنون

 93. Avatar

  سلام بانوی عزیز
  بابت اموزش های عالی تون یه دنیا ممنونکه اینقدر خالصانه در اختیار علاقمندان قرار میدین
  من تاحالا الگوی مولر کار نکردم و دنبال یه اموزش خوب تو اینترنت میگشتم که اتفاقی با سایت خوبو جامع شما اشنا شدم یه سوال دارم
  یه پارچه خریدم برای مانتو و‌میخوام مانتو رو به صورت برش از کمر بدوزم و قسمت بالا رو از یه پارچه شکیل بدوزم و دوس ندارم که برش یا ساسونی روی قسمت بالا بیفته .ای امکانش هست ؟
  و اینکه اگه قرار بیفته چکارکنم که حداقل دوخت در بالاتنه بیفته و کدوم برش ها خوبه
  یه دنیا ممنون به خاطر بزرگواریتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بهتره بار اول رو با یک پارچه ارزان قیمت یا پاترون بدوزید که ایرادات کارتون مشخص بشه و پارچه تون خراب نشه
   الگویی که رگالی بشه پنس نداره ولی الگوهای معمولی حداقل یک پنس برای برجسته کردن سینه خواهند داشت. شما میتونید بعد از برش دادن کمر الگوتون، تمام پنس ها را به کنفرماسیون منتقل کنید که کمتر دید داره. این مورد رو من در آموزش پنس کنفو مطرح کرده بودم

 94. Avatar

  و اينكه اگه بخوايم ٣ سانت ساسون بگيريم و تبديل به يك ساسون بكنيم يعنى از هر طرف ٣ سانت يا مجموعا سه سانته و ١/٥ سانت از هر طرف؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ۴٫۳ میمونه که بهتره دو ساسون گرفته بشه ویا یک ساسون ۳ سانتی و نیم سانت هم از وسط پشت گرفته بشه.
   ساسون ۳ سانتی یعنی کلا عرض ساسون ۳ سانته یعنی از هرطرف ۱٫۵ سانت

 95. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید تو الگوی مولر هم باید پنس لقی بگیریم یعنی لازمه و اگه لازمه تو کدوم قسمت ها و چه مقدار لطفا در مورد لقی ها هم اگه توضیح بدین ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر عزیزم
   الگوی مولر نیاز به هیچ لقی ای نداره و فقط بعضی از مدل های یقه نیاز به لقی دارن مثل یقه های مسطح که کامل توضیح دادم. یقه های دیگه رو هم هرکدومو درس بدم اگر لقی بخوان میگم

 96. Avatar

  کلی ممنون از آموزش های خوبتون. سوال داشتم ازتون. برای کشیدن الگو توی کامپیوتر از چه نرم افزار هایی می شه استفاده کرد ؟ عکس هایی که از الگو ها توی سایتتون گذاشتید با چه نرم افزاری کشیده شدن ؟ ممنون می شم کمکم کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای رسم الگو و چاپش نرم افزارهای مخصوص خیاطی مثل جمینی هست. ولی من برای رسم الگوهام برای سایت از یه نرم افزار صرفا گرافیکی “کرل” استفاده کردم

 97. Avatar

  سلام به خانم مدیر .ممنون بابت آموزش های عالی تون.من الگو را مطابق توضیحات رسم کرده ام فقط یک سوال دارم.در باره اصلاح خط سرشانه که یکبار بعد از رسم سرشانه پشت ،اصلاح می کنیم و نقطه A را مشخص می کنیم، با فاصله ۱٫۵ سانت از خط ۱٫اما دوباره در قسمت کنترل سرشانه گفتید که ۱ سانت سرشانه پشت بالاتر برود و ۱ سانت سرشانه جلو پایین تر بیاد.یعنی هردو مرحله کنترل سرشانه برای پشت باید اعمال بشود؟و اگه سرشانه جلو یک سانت پایین تر بیاد حلقه تنگ تر میشود.

 98. Avatar

  سلام استاد عزیز
  تو رسم الگوی بالاتنه به یه مشکل برخوردم،نقطه ۴۲ من فقط نیم سانت خارج از نقطه ۷ میفته،درسته بنظرتون یا باید بیشتر باشه؟؟میتونم همین نیم سانت رو نصف کنم
  اینم بگم که نقطه ۴۰خارج از کادر نیست
  میشه بگید اشتباه کارم کجاست؟؟
  و یه سوال درباره استین،نقاط ۲به ۸ میشه نصف بازو + ۴،شما گفتید اگه کمتر بود تصحیح کنید،الان که زیاد اومده من باید چیکار کنم؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدید،الگوم فقط گیر همین مشکله
  و تشکر زیاد از سایت عالیتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الزاما این شرایط نشون نمیده که اشتباهی کرده باشید! حتما باسنتون کوچکه و اختلافش با دور کمر و سینتون کمه. بله میتونید همون نیم سانتو نصف کنید.
   ببینید گفتم حداقل دو سانت باید باشه چون کمتر باشه آستینتون تنگ میشه. بیشتر بودنش به خودتون بستگی داره. می تونید کمش کنید تا همون ۲ سانت یا هر اندازه ای که به نظرتون دوست دارید آستینتون گشاد باشه.

 99. Avatar

  سلام ببخشید من دوره مولر رو رفتم الگوی بالاتنه ای که به ما یاد دادند از نقطه ۱ هم نیم سانت داخل شدیم بعد نقاط ۳ و ۴ رو دو سانت و این نقاط رو بهم وصل کردیم مگه مولر هم انواع مختلف داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم مولر یک مدله ولی بعضی تغییرات رو برخی اساتید روی الگو میدن که مثلا بهتر بشه. برخی از این تغییرات مفید هست و برخی دیگه نه

 100. Avatar

  سلام
  توروخدا زودتر مبحث وصل آستین به بالاتنه و ایرادات اندامی رو توسایت بزارید.کاش بجای آموزشهای متفرقه مثل اسب نمدی و ازین قبیل برا آموزشهای اصلی وقت بزارین.من الان یه ماهه هر روز چک میکنم سایت رو بعدش با کلی ناامیدی میبندم نت رو.من مانتو دوختم منتهی تو وصل آستین نقاط موازنه آستین و حلقه بالاتنه ام درست رو هم نمیفتادن.ازینورم باتوجه به اینکه ایراد اندامی پهلو و شکم دارم ، مانتوم کاملا اندامی شده بود اما پهلوهام قشنگ مشخص میشدن.بیشتر از یه ماهه چشم انتظار ایرادات اندامی ام.
  سایتتون محشره حیف که خیلی دیر میزارین آموزشهارو.البته شمارو هم میشه درک کرد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بخش خیاطی آموزشش رو من مینویسم و بخش های دیگه رو همکارانم زحمتش رو میکشن برای همین مثلا در آموزش نمددوزی معمولا من فقط نظارت میکنم. از طرف دیگه تمام آموزش هایی که منتشر میشه درخواست یکی از کاربران بوده و مخاطبان سایت ما فقط پیگیر آموزش خیاطی نیستن. درک میکنم که انتظار سخته واقعا متاسفم ولی واقعا در اولین فرصت آموزش هارو ادامه میدم. در هفته آینده ان شاالله قسمت بعدی رو میذارم.

 101. Avatar

  سلام خسته نباشین
  میشه ی کانال یا گروه تلگرامی درست کنین
  ک ما سوالاتمونو راحت تر ازتون بپرسیم؟?
  من الگو رو کشیدم ولی ی سری نقاط طبق الگوی شما اونجا ک باید نمی افتن ?کلی ناامید شدم????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ما کانال داریم ولی گروه رو فعلا نمیتونم مدیریت کنم بخاطر کمبود وقت
   اگر مطابق دستورات پیش برید همه نقاط سرجاشون میفته. بازم اگر مشکلی بود بپرسید من جواب میدم بهتون. ولی دقت دقت دقت

 102. Avatar

  سلام
  ببخشید بلندی سینه من تقریبا نیم سانت بالاتر از نقطه ۱۵ میفته.در حالیکه تو آموزش شما یکم پایینتر از نقطه ۱۵ افتاده.این اشکالی داره؟
  سینه های من نرمال هستن سایز سوتینم ۷۰ هست.اومد افتاد یکم بالاتر از نقطه ۱۵٫
  سینه های خواهرم خیلی کوچیک هستن.یه بارم الگوی اون رو میکشیدم.تو الگوی اون تقریبا یکی دو سانت بالاتر از نقطه ۱۵ اومد افتاد شایدم بیشتر دقیق یادم نیست.
  میخواستم ببینم حتما باید پایین تر از نقطه ۱۵ بیفته؟غیر ازین باشه ایراد اندامی محسوب میشه یا یه جای رسم الگوم ایراد داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم ایرادی نیست. نقطه سر سینه میتونه بالاتر،پایینتر یا روی خط بیفته و این بستگی به بلندی بالاتنه و بلندی سینه فرد داره.

 103. Avatar

  باز هم سلام مجدد و خدا قوت به شما مربی عزیز و دلسوز
  تو رسم الگوی پشت بالاتنه که گفتید ۹ تا ۱۰ تیره پشت اینجا منظور عددی که از محاسبات بدست میاد یا کارور خودمون؟
  یه جای دیگه هم گفتید برای پیدا کردن نقطه F به اندازه تیره پشت بدون آزادی تقسیم بر ۳ به اضافه ۱٫۵ از نقطه ۸ روی خط کمر جلو میایم اینجا باز منظور تیره پشت حاصل از محاسباته ؟ چون من به شک افتادم کارور پشت خودم ۱۸ست و عدد محاسباتی شد ۱۷٫ من نقطه ۹ تا ۱۰ رو کارور خودم گذاشتم یعنی ۱۸ اما تو قسمت دوم برای پیدا کردن نقطه F به شک افتادم که کدوم کارور مد نظره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر از زحماتتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عدد محاسبات معمولا عدد مناسبی بدست میاد. توضیح دادم که عدد محاسبات رو استفاده کنید و در پایان رسم الگو مقدار کارور رو کنترل کنید.

 104. Avatar

  باسلام و تشکر از سایت خیلی مفید و آموزنده تون
  میخواستم بدونم قد لباس را برای الگوهایی که از جدول سایزبندی می کشیم باید به چه صورتی محاسبه کنیم. مثلا تولیدی ها به چه صورت این کار را انجام می دهند.
  باتشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   قد لباس رو با توجه به مدل خود طراح تعیین میکنه، محاسبه ای نیست. معمولا برای خانم های ایرانی فردی با قد ۱۶۵ ملاک طراح قرار میگیره

 105. Avatar

  سلام خسته نباشید ی سوال دارم نقطه ۳۶ من بیرون نقطه ۳۷ افتاده وفاصلشون تقریبا۰/۴ سانته اون وقت این اندازه رو نباید ÷ ۲ کنیم و ب شکل یک ساسون در جلو در بیاریم ولی اندازه خیلی کمه چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای خیلی از افراد حتی این اندازه صفر میشه و ۳۶ و ۳۷ روی هم میفته. کسایی که کمی شکم داشته باشن ساسون جلو براشون تشکیل نمیشه

 106. Avatar

  سلام.ببخشید من یسوال دارم?خط ۱۳به ۱۴ بزرگی سینه منظور دور سینه هست؟من دورم.سینم۹۴ گرفتم یعنی ۹۴ همشو باید رو الگو بزنم?جا نمیشه خو

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم بزرگی سینه عددی هست که براش فرمول داریم و توضیح دادم در آموزش محاسبات مولر

 107. Avatar

  سلام.من الگو را دقیقا طبق آموزش شما و از روی جدول رسم کردم.سرشانه پشت یک سانت بیشتر از سرشانه جلو میشه.زمان دوخت به چه شکل سرشانه دوخت میشه؟
  باز هم سپاسگزارم برای آموزش فوق العاده شما.

  • Avatar

   سوال دیگه اینکه در الگو رسم شده بر اساس جدول سایز ۳۴ سرشانه پشت روی الگو ۱۲ میشه در صورتی که سرشانه طبق جدول
   ۱۱/۸
   چه کار باید کرد؟

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    اولا ۰٫۲ دیگه اصلا قابل ملاحضه نیست، الگو دیگه انقدر هم حساس نیستا 🙂
    ثانیا آموزش دادم که چطور میتونید سرشانه رو کنترل و اصلاح کنید
    آموزشارو قبل سوال پرسیدن با دقت نمیخونید!

 108. Avatar

  با سلام. به این چند نکته تا این مرحله از در اوردن الگو برخوردم که مایلم پیشنهاد کنم:

  ۱) در انتخاب نقطه ۱، لطفا یاداوری کنید که بهتر است این نقطه حدود ۱۰ سانت با لبه کاغذ فاصله داشته باشد، تا وقتی موقع رسم قسمت فوقانی بالاتنه جلو رسید، مثل اینجانب، ارتفاع کم نیاورده و مجبور به وصله کردن مقداری کاغذ به لبه بالایی نشوم.

  ۲) در جایی که نوشته شده: از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده نقاط ۶ و ۷ و ۸ بدست میایند، بهتر است به ترتیب اعدادی که از اعداد اولیه بدست میایند توجه کرد. ترتیب صحیح این است که بگوییم : از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده که بترتیب نقاط ۸ و ۷ و ۶ بدست میایند.

  ۳) اگر نقاط ۲ و ۳ روی دنباله خط افقی سوار نیستند، بهتر است که نقاط ۱۴، ۳۷، و ۴۱ هم روی دنباله خط افقی سوار نباشند (مقداری از خطوط افقی که از خط وسط جلو بیرون زده اند بهتر است که پاک شود). اگر چه در ابتدا خیلی واضح بنظر میرسد که ما نقطه ای خارج از خط وسط جلو نداریم، اما اولا در ترسیم، بهتر است رویه یکسانی را اعمال کنیم ( قاعده یکسان برای همه نقاط ۲ و ۳ و ۱۴ و ۳۷ و ۴۱)، ثانیا وقتی به پیدا کردن نقطه ۴۲ میرسیم، یک لحظه برای من این شک قوت گرفت که مبادا در پیدا کردن نقاط ۱۴ و ۳۷ و ۴۱ اشتباه کرده باشم، و انها قرار بوده که واقعا بیرون خط عمودی وسط جلو بوده باشند، که به احتمال زیاد اینطور نیست و این صرفا یک خطای بصری به دلیل عدم رعایت قاعده ترسیم یکسان برای تمام نقاط بوده است.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنون از وقتی که گذاشتی و نکاتی که گفتی
   مورد ۱ و ۲ داخل متن اعمال شد ولی نکته ۳ چون تغییر تصاویر کار مشکلی است متاسفانه کاری نمیتونم بکنم ان شاالله که کاربران به مشکل نخورند.
   البته من اون خطوط رو عمدا اضافه گذاشتم بمونه که دوستان فکر نکنند طول خطوط از اول مشخصه و نباید زیاد بیاد
   ولی خوشبختانه با خوندن ادامه آموزش ها این شک هم حتما براشون برطرف خواهد شد.
   ممنون

 109. Avatar

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من خیلی گشتم ولی نه کتابی نه جزوه کاملی از الگوی کت و شلوار مرادنه به روش مولر پیدا نکردم میخواستم بدونم شما دارین یا میدونین از کجا میشه تهیه کرد‌. بازم ممنون که هنر خودتونو در اخیار دیگرانم قرار میدین.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. والا تا جایی که من میدونم مولر فقط الگوی زنانه دوز هست و تا حالا ندیدم الگوی مردانه دوز هم داشته باشه!

 110. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید..بخشید یه سوال داشتم من توی یه آموزش دیگه ک متد مولر رو اموزش میداد دیدک که از نقطه ۲۳ یک و نیم سانت رفته بود داخل بعد حلقه جلو رو کشیده بود اشتباه بوده؟….اگه حلقه جلو از حلقه پشت اندازش کم تر بشه مشکلی نداره؟..ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اینا تغییراتیه که به صورت سلیقه ای توی متد اصلی ایجاد میشه تا بعضی مشکلات رو شاید رفع بکنن که بیشتر خودشون مشکل زا هستند. شما اگه ۱٫۵ سانت از نقطه ۲۳ داخل بشید کارور جلو کوچک میشه!!!
   در اصل متد مولر همیشه حلقه جلو کوچکتر از حلقه پشته

 111. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون بخاطر توضیحات و آموزش و همچنین عکس ها که واقعا گیرا هستند.
  میخواستم بپرسم میشه الگو رو روی مقوا هایی که پشتشون شطرنجی و خط کشی شده شدست کشید؟
  من قبلا کلاس خیاطی رفتم و همون ابتدا به دلایلی رها کردم اما مشکلم همیشه کشیدن خطوط صاف بود حتی با خط کش های بلند هم بار هم خطوطم از یجایی به بعد چند سانت از نقطه ای که باید میرسید منحرف میشد . بنظرتون میشه برای جلوگیری از خطا و دقیق تر شدن الگو رو روی اون مقواهایی مدرج رسم کرد و بعد در صورت ضرورت روی کاغذ منتقلش کرد ؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله چرا نمیتونید ولی هزینه تون بالا میره. کافیه موقع رسم خطوط با متر چند علامت بذارید و بعد خط رو رسم کنید. دقت کنید یک خط راست حداقل به دو نقطه احتیاج داره تا صاف و درست رسم بشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   تیره پشت همون عددیه که در قسمت محاسبات بدست میارید. از همون عدد باید استفاده کنید.

 112. Avatar

  سلام ممنون از اموزشتون.
  من نقطه ۲۷تا ۲۸ را که اندازه میزنم دقیقا روی نقطه ۱۵ میوفته.اشکال داره؟

  وطول سرشانه ام در الگوی پشت نه کم بود نه زیاد برای هم کنترل نکردم چون اندازه بود(۱۱بود)پس فاصله بین نقطه ۲۹تا ۲۷فقط ۴ سانته؟؟؟
  واینکه نقطه ۲۷تا ۳۰ برای اینکه بخوام هلال یقه جلو را رسم کنم هیچ فاصله ای بین نقطه ۲۷تا۳۱ ایجادنمیشه ودقیقا برابر هم هستند؟؟؟
  کجا اشکال داره؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   خیر اشکالی نداره
   والا این مواردی که میگید ممکنه برای برخی اندام ها ایجاد بشه ولی خیلی نادره
   من نمیتونم با این اطلاعات تشخیص بدم احیانا اشتباهتون کجاست ولی دوباره مراحل کارتون رو چک کنید ببینید کجارو اشتباه انجام دادید. ممکنه در اندازه گیری های اندامتون هم اشتباهی انجام داده باشید.

 113. Avatar

  سلام.یه سوال داشتم ممنون میشم منو راهنمایی کنین.قدم ۱۶۰ دور سینه۸۶ بلندی کف حلقه۲۱ بلندی سینه۲۳.۵ قد بالا تنه جلو۴۳ بعد رسم الگو نقطه(۲۸)سر سینه بالاتر از خط کف حلقه افتاد وقتی کنترل کردم خط سینه من ۷.۵ سانت کم داره باتوجه به این که شما گفته بودید باید برابر نصف دور سینه+۳الی ۴سانت بشه.آیا من مشکل اندامی دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اینکه سر سینه بالاتر از کف حلقه بیفته اشکالی نداره. اندازه هایی که گفتید از اندازه گیری بدست آوردید؟ کم اومدن ۷٫۵ سانت نشون میده یه جای الگو اشتباه کردید وگرنه اندازه هاتون نرماله.

 114. Avatar

  سلام خسته نباشیدببخشیداگرنقطه ۳۴بالاتراز۲۷بیفته یاازنقطه ۲۷ نیم سانت پایین ترقراربگیره اشکاا داره؟مشکل چیه ؟

   • Avatar

    سلام عزیز،منم همین مشکل رو دارم با بلندی کف حلقه ۲۳،نقطه ۳۴ حدود نیم سانت بالای نقطه ۲۷ میفته،تمام اندازه ها رو دوباره چک کردم ولی مشکلی نیست؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم
     امکان نداره قطعا نقطه ۳۴ یا زیر ۲۷ یا روی ۲۷ میفته
     بگردید ببینید کجا اشتباه کردید

 115. Avatar

  سلام ی مشکل دیگه دارم
  هنگام کنترل دور سینه متوجه شدم نقطه سر سینه وقتی امتداد می دم وسط حلقه آستین قرار میگیره (حدود ۶ میلی متر بالا تر از خط ۱۲به ۱۴ ) و نمیشه دور سینه کنترل و تصحیح کرد
  در ضمن دور حلقه آستین ۴۱ شده که قبلا ۳۷ یا ۳۸ می‌گرفتم
  ممکنه ایراد از اندازه گیری بلندی کف حلقه باشه؟؟
  بلندی کف حلقه , روی بدنم ۱۷، و طبق فرمول ۱۸.۵و بعلاوه آزادی ۱۹.۵ شده و بلندی سینه ۲۲ و بالاتنه جلو ۴۱ در نظر گرفتم
  سایزم تقریبا ۳۲ جدول مولر با این تفاوت که قد من کوتاه تره

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اینکه سر سینه بالاتر از خط کف حلقه بیفته ایرادی نداره، شما خط سینه رو تا جایی که به حلقه میرسه میکشید و کنترل می کنید.
   قبلا ۳۷ یا ۳۸ بود یعنی کی؟ الان ۴۱ عدد خوبیه برای محیط حلقه

 116. Avatar

  سلام ،،، خیلی ازتون ممنونم بابت این کمک بزرگ در جهت یادگیری
  دارم طبق آموزشی شما الگو مولر میکشم که از دست گرلاوین راحت شم ، ولی خب ب اولین سوالم برخوردم که ممنون میشم کمک کنیید
  مشکلم از نقطه f که با فاصله ۱۲.۳۳ از نقطه ۸ در اومده و با نقطه E موقع کشیدن پنس تداخل پیدا می‌کنه ؟!!!!!!
  دور سینه من ۸۰ و کارور پشت ۳۲.۵ در نظر گرفتم
  در ضمن فاصله نقطه ۸ و ۳۸ حدود ۶.۵ در اومد
  لطفاً کمکم کنید با نقطه f چیکار کنم؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش برش و دوخت ۱ توضیح دادم که مقدار تیره پشت را از اندازه ای که به وسیله محاسبات بدست میاد استفاده کنید بعد از رسم کامل الگو کارور را کنترل کنید. که از محاسبات تیره پشت شما ۱۵ بدست میاد.
   ۳۲٫۵ که شما گفتید کل کارور هست باید نصفشو درنظر بگیرید یعنی ۱۶٫۲۵
   با مقدار ۱۵ نقطه ۸ به f میشه حدود ۶ سانت
   با مقدار ۱۶٫۲۵ شما هم میشه حدود ۷ سانت
   پس مقدار ۱۲٫۳۳ شما غلطه

 117. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون از اموزش عالی و مفیدتون سوالم اینه که چرا اندازه سرشانه جلو و پشت ۱ سانت تفاوت داره و موقع دوخت این یک سانت رو چکار باید بکنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای اینکه فضایی برای برجستگی پشت نسبت به جلو ایجاد بشه. اون یک سانت رو خرد میدید و به سرشانه جلو وصل میکنید.

 118. Avatar

  سلام، یک مدل لباس دارم تو برشش موندم چجوری باید درش بیارم چکار کنم, چطوری با شما تبادل نظر کنم تا راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   گروه های تلگرامی زیادی برای رفع اشکال اینجوری هست. ولی اگر بنده کمکی از دستم برمیاد از طریق تلگرام عکسو بفرستید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یعنی به همون مقدار در سرتاسر طول پنس باید از پهلو بیاید داخل. یعنی عرض پنس را در هر قسمت اندازه میگیرید و به همون اندازه از خط پهلو میاید داخل و به هم وصل میکنید

 119. Avatar

  سلام
  میخاستم یه لباس کشی بدوزم میتونیداین تغییرات روبهم بگید لطفا
  یه سوال دیگه هم داشتم وقتی میخاهیم برای خودمان لباس بدوزیم چگونه اندازه های خودرابگیریم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   باید نسبت به میزان کش پارچتون، الگوتون رو یک الی دو سایز کوچکتر رسم کنید و پنس زیر سینه را هم از پهلو رد کنید.
   باید بدید یکی دیگه اندازه هاتون رو بگیره و خودتون در آینه چک کنید که درست بگیره.

 120. Avatar

  و ببخشید باز هم یه سوال
  یه سری از اعدادی که در محاسبات درمیاد معقول و با اندازه های گرفته شده تقریبا مطابقت داره. ولی یه سری نه.مثلا کارور پشت معقول ولی کارور جلو بسیار متفاوت شد.
  میشه یه سری رو از اندازه ها رو از محاسبات و یه سری را از اندام واقعی در رسم استفاده کرد. یا باید همش از محاسبات و یا همش از اندام واقعی باشه.
  من گرلاوین رو تو یه ربع میکشم ولی این الگو حدود چندین ساعت وقت منو گرفت. وواقعا گیج شدم. ولی از اونجایی که گرلاوین اصلا مانتوهاش خوب در نمیاد و به دل نمیشینه عزمم رو جذم کردم مولر یاد بگیرم. با کمک شما?

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم مولر زمانبره ولی نتیجه انقدر عالی میشه که به زمانش می ارزه. بعدم دفعه اولتونه کم کم انقدر حفظ میشید که سریع میکشید.
   درباره این سوالتون هم در آموزش “برش و دوخت ۱” کامل توضیح دادم.
   لطفا آموزش ها رو کامل مطالعه کنید
   مولر انقدر نکته داره که در یکی دو پست جا نمیشه من در چندین پست تا حالا نکات رو گفتم

 121. Avatar

  سلام. بسیار بسیار سپاس از اموزش هایتان. اجرتان با مادر سادات.
  ۲ سوال دارم.
  اول: من دلم نمیخواد در پشت لباس دو ساسون در E وF داشته باشم که در مجموع پشت لباس میشه ۴ ساسون و خیلی زشت میشه . چی کار کنم؟؟؟؟

  دوم: فضایی که نقاط ۱-۹-۸-۷ با ۱_ ۲-۳-۴ ایجاد کردن چی میشه؟ من واقعا نمیدونم ایا این هم به شکل یک ساسون از پشت یقه تا پایین مانتو گرفته میشه؟؟؟
  یعنی در مجموع پشت لباس ۵ تا پنس?

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون
   سوال اولتون رو در آموزش “انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت” به صورت یه نکته توضیح دادم لطفا مطالعه بفرمایید
   سوال دومتون هم در آموزشی که در آینده برای برش و دوخت میذارم تصویری جواب میدم. دوتا راه داره یا مثل خیلی از مانتوها خط وسط پشت را برش میدید (خط ۱-۹-۸-۷) یک راهش هم اینه که این خط را روی دولای بسته میگذارید که چون این خط کجه دچار مشکل خواهید شد که اینجوری نمیتونم بگم باید صبر کنید آموزشش رو بذارم. پشت کلا میتونه فقط دوتا ساسون داشته بشه گریه نکنید 🙂

   • Avatar

    ممنونم از ارزشی که برای کاربرانتان میزارید و با احترام و مهربانی توضیح میدید.?
    الان من رسم را انجام دادم و روی پاترون ان شاله تست میکنم. در حال حاضر با این فضا من چه کنم این فضا رو خالی کنم و دوخت کلی از بالا تا پایین روی خط ۱-۹-۸-۷-۶ برم؟؟
    و در قسمت انتفال پنس یه ابهامی برام پیش امد که در ان قسمت پرسیدم.
    سپاس فراوان-اجرتان با مادر سادات.?

 122. Avatar

  باسلام و با تشکر از آموزش بسیار خوبتون
  می خواستم بگم چرا مطالب رو نمیشه کپی کرد؟؟ ما هر بار که می خوایم الگویی بشکیم یا اندازه ای رو چک کنیم باید کامپیوتر روشن کنیم خیلی سخته لطفا یه کاری کنید مطالب رو در ورد بشه کپی کرد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم
   خب اشتباه می کنید 🙂 فرض کنید رفتید کلاس خیاطی. توی کلاس بهتون جزوه نمیدن درسته؟ توی کلاس خیاطی هم خودتون باید به زبان خودتون درس رو بنویسید و برای خودتون یه دفتر داشته باشید که نکته ها و الگوهارو توش بکشید. اینجا هم عین کلاسه. یه کلاس مجازی. لازم نیست خط به خط آموزشو توی دفترتون بنویسید که به نظرتون زیاد و وقتگیره. فقط الگوی نهایی رو بکشید و نقطه به نقطه برای ودتون توضیح بنویسید که چجوری بدست میاد.مثل کلاس

 123. Avatar

  سلام برای دوخت مانتو ساسون اجباریه که توی الگو بالا تنه باشه ؟؟
  اگه ساسون نباشه پس باید چیکار کنم
  بی زحمت بیشتر راهنمایی کنین مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دو دسته الگو بدون ساسون وجود داره (منظور ساسون زیر سینه و ساسون پشته). الگوی راسته و الگوی رگالی. در الگوی راسته کافیه فقط ساسون ها را رسم نکنید. این لباس ها برجستگی های بدن رو نشون نمیدن. الگوی رگالی الگوییه که به روش هایی این ساسون ها حذف میشن که نتیجه کار با اینکه ساسون نداره ولی اندامی هست.

 124. Avatar

  سلام در رسم الگوی پایه اگر اندازهامونو با آزادی های کم کشیده باشیم و بعد احساس کنیم که باید آزادی بیشتر بدیم و حالا خوایم با آزادی های بیشتر باشه امکانش هست الگو رو اصلاح کرد یا باید از اول الگو رو بکشیم. و در الگوهای سایزبندی اگه بخوایم اندازهای خودمونو روی اون الگوها پیاده کنیم به چه شکلی انجام میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر منظورتون تمام آزادی هاست فکر میکنم باید دوباره بکشید ولی اگر یکی دو تا از آزادی ها تغییر کرده میتونید فقط خطوط مربوط به آن اندازه را اصلاح کنید.
   تغییر الگوهای سایزبندی هم کلا یه بحث بسیار طولانی هست که در یک خط و دو خط قابل توضیح نیست.

 125. Avatar

  سلام عزیزم. اموزشتون واقعا عالیه. البته کاش میشد خروجی PDF ازش گرفت چون نوشتنش واقعا سخت و وقت گیره. شما در مورد متد ایتالیایی هم اطلاعات دارید؟ اصلا از نظر شما کدوم متد خروجی بهتری داره؟ اگه متد ایتالیایی رو دارید میشه اموزشش رو به ما بدید. بازم ممنون از مطالب پر ارزشتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. متاسفانه هنوز فرصت نکردم pdf آموزش هارو بذارم. تا حدودی می شناسم ایتالیایی رو ولی تا حالا باهاش دوخت نکردم بخاطر همین کاری که هنوز فرصت نکردم امتحان کنم و از خروجیش مطمئن بشم رو نمیتونم آموزش بدم.
   به نظر من هر متد به درد یه سری لباس میخوره. مثلا مولر برای کت و مانتو خروجیش عالیه. ایتالیایی برای شومیز خوبه. ای بی ام آمریکا برای لباس شب. البته مولر برای لباس شب هم عالی جواب میده ولی الگوهای آماده ای بی ام خب برای لباس شب به کار سرعت میده.

   • Avatar

    واقعا ممنونم از پاسخگویی کامل و مفیدتون. ی سوال دیگه اینکه متد سادریک چه متدیه؟ و با الگوهای معمولی بالاتنه میشه خیاطی خوبی داشت؟؟ بازم ممنون بابت راهنماییتون

 126. Avatar

  سلام
  من همیشه تو این الگو ساسون های عجیب غریب درمیارم! تا حالا ده دفعه هم برای افراد مختلف کشیدم ولی باز هم چیز جالبی در نیومده… مثلا یه ساسون ۸ سانتی جلو روی کمر در میاد که امتدادش ممکنه تا پایین لباس برسه و تازه آخر دو خطش هم همدیگه رو قطع نکنند! هر بار مجبور شدم به یه خیاط نشون بدم که اونها هم بدون گفتن لم کار بر اساس متد متریک ایراداتش رو بر طرف می کردند که تهش هم به خاطر قاطی شدن دو تا متد اصلا چیز جالبی که به دل آدم بچسبه و دوست داشته باشه بپوشدش نمی شد!!! نمی دونم باید چی کار کنم. الان هم فوری نیاز به الگوی یه مانتو دارم. باز دیروز نشستم الگوش رو کشیدم باز هم همون ایراد رو داشت! اگه ممکنه بر اساس روش های مولر راهنمایی کنید. ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. احتمالا یا اندازه گیریتون غلطه یا روش کشیدن الگوتون. لطفا آموزش ها رو کامل بخونید و طبق اونا عمل کنید مطمئن باشید دیگه ساسون ۸ سانتی پیدا نخواهید کرد. کاری ندارم الگویی که تاحالا می کشیدید چی بوده، آموزش اندازه گیری و رسم الگوی پایه و کنترلش رو دقیق بخونید و مو به مو عمل کنید مشکلتون حل میشه.

 127. Avatar

  سلام عزیزم میخاستم بپرسم چجوری میشه عکس ارسال کنم ؟میخام عکس یک شنل روایمل کنم تاباکمک شمابدوزمش خیلی واجبه.امابه تنهایی نمیتونم.من قبلا به روش متریک خیاطی میکردم اماکلاس نمیرفتم ازتوسایت هامیگشتم واطلاعات جمع میکردم ولی هیچ کدوم مثل شمادست ودلبازنبودن وخوب راهنمایی نمیکردن.وقتی سایت شماروودیدم وکمک هاتون رو،تصمیم گرفتم روش مولرروانجام بدم چون شماواقعامثل یک معلم فداکارهستین.من واقعا ازتون سپاسگذارم.خداعمرتون بده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. والا من خیلی وقتم محدوده معمولا نمیرسم تلگرام بیام. بفرستید به آیدیم اگر تونستم براتون توضیح میدم یا یه گروه بهتون معرفی میکنم بتونید از خیاط های اونجا رفع اشکال کنید. HonarBazaar_admin@

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. چه نوع لباسی منظورتونه؟ لباس های راحتی بچه که تو بازار هست اگه منظورتونه با پارچه تریکو دوخته میشه.

 128. Avatar

  سلام عزیزم من الگوی پایه روکشیدم وکنترل کردم اماچندتاسوال داشتم اول اینکه چرانقطه۲۸من بلندی سینه تقریبا روبروی نقطه ۲۳ افتاده؟الگوروچک کردم اندازه هاروهم همینطور ولی نمدونم چکارشده.دوم اینکه اشکالی نداره نقطه ۴۰ افتاده بیرون مثل ۴۲٫سوم ساسون ۴۳که به ۲۶وصل میشه باخط کش پهلو بایدانجام بدیم یانه؟ وقوس هلالش بطرف داخل یابیرون؟واخراینکه کارورجلوی من پنج سانت زیاده وکارورپشت هم ۱/۵سانت اضافه داره میتونم کمش کنم ؟لطفا راهنماییم کنین.خیلی ممنونم ازتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) اشکالی نداره خب یا بلندی سینه تون کمه یا کف حلقتون بلنده. اگر همه اندازه هارو چک کردید و مشکلی نداشته خب اندامتون اینطوریه مساله ای نیست.
   ۲) خیر. در اکثر اندامها ۴۰ بیرون میفته که در آموزش توضیح داده بودم چیکارش کنید.
   ۳) گفتم چندسانت از ۴۳ رو مستقیم بالا میریم از اونجا با خط صاف به ۲۶ وصل می کنیم. چون در جلو ما فضاسازی برای باسن نیاز نداریم.
   ۴) کارور جلو زیاده، ۵ سانت خیلی غیر معموله در مولر بازم چک کنید ولی اگر مطمئن ۵ سانت زیاده به روشی که گفتم حلقه آستین رو اصلاح کنید تا کارور کم بشه. ولی بازم میگم ۵ سانت به نظر درست نمیاد. ۱٫۵ سانت پشت خوبه
   خواهش میکنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله عزیزم آموزش ایرادات اندامی رو هم میذارم ولی بعد از آموزش برش و دوخت.

 129. Avatar

  سلام.خسته نباشیدخدمت شمااستادگرامی.من یک سوال داشتم ازخدمتتون.اینکه درخط پهلو M, N گفتین ۱_۱/۵داخل شیم من یک سانت داخل شدم بعدعددبین۸تا۳۸من شده ۵/۵ اولا اینکه چجوری تقسیم کنم بین ساسون EوF وهم اینکه دوباره بعدازیک سانت خط پهلوکه داخل شدیم دوباره یک ونیم سانت داخل شیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. ممنونم. خیر شما باید ۵٫۵ سانت رو بین دوتا ساسون پشت و فرورفتی پهلو تقسیم کنید. یعنی حالا که از پهلوها ۱ سانت داخل شدید پس ۲ سانت از ۵٫۵ سانت کم میشه و ۳٫۵ سانت باقیمانده رو باید بین دو ساسون تقسیم کنید مثلا یک ساسون ۱٫۵ سانتی و یک ساسون ۲ سانتی. یا از پهلوها ۱٫۵ وارد بشید میشه ۳ سانت از ۵٫۵ سانت و ۲٫۵ سانت باقیمانده رو به صورت یک ساسون از وسط پشت بگیرید.

 130. Avatar

  سلام.من تازه با سایتتون آشنا شدم.
  میشه در مورد ایرادات اندامی مولر نیز مطلبی بزارید خیلی در این مورد مشکل دارم مخصوصا اندام وتاژ و شکم برآمده.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. ایرادات اندامی رو هم به مرور میگم ولی اول باید نکات اولیه گفته بشه چون خیلی از دوستان از بیس دارن آموزش خیاطی رو دنبال میکنن و مبتدی هستند.

 131. Avatar

  سلام عزيزم خسته نباشي ميخواستم بدونم در الگوي پشت كه دو تا ساسون رو الگو رسم شده ساسون سيزده سانتي رو بايد رو الگو ببنديم درسته ؟! چون رو لباس دو تا ساسون جلوه خوبي نداره مرسي بابت توضيح هات خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش “انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت” توضیح دادم که چجوری بجای دوتا ساسون یکی رسم کنید لطفا اون آموزش را مطالعه کنید.

 132. Avatar

  باسلام و با تشکر از اموزش خوبتون
  ببخشید می شه آموزش اینکه این الگو رو بندازید روی پارچه و برش بدید رو هم بزارید، باتشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله ان شاالله ماه دیگه یه مانتو میدوزم و عکساشو میگیرم و این آموزشو میذارم براتون.

 133. Avatar

  سلام ممنون از اموزش های خوبتان
  ولی امکانش هست که فایل pdf از این اموزش ها بگیریم
  من هرچی سعی کردم پپرینت بگیرم نشد
  لطفا امکان چاپ قرار بدهید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. متاسفانه بخاطر سایت های دیگه که بدون اجازه مطالب رو کپی پیست میکنن مجبور شدم امکان کپی مطالب رو ببندم البته امکان ذخیره سازی تصاویر رو برای رفاه حال شما عزیزان باز گذاشتم. سعی میکنم در آینده دکمه pdf هم برای مطالب بذارم ولی الان هنوز فرصت نکردم. شرمنده

 134. Avatar

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون از آموزش خوبتون
  استاد لطفا طرز چسبوندن ۲تا الگوی پشتو بهم بگین
  منتظرم خیلی ممنون????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. متوجه نمیشم منظورتون رو. وقتی الگوی پشت رو برش زدید، خط وسط پشت رو روی پارچه میدوزید.
   اگر می خواهید وسط پشت درز نخوره باید خط وسط پشت رو روی دولای بسته بگذارید که البته بخاطر اینکه این خط کجه الگوتون یکم روی پارچه چین میخوره که اشکالی نداره.

 135. Avatar

  سلام خانوم ?
  ممنون از سایت خوب و صمیمی تون
  و ممنون که اطلاعاتتون خالص و روان ارائه میدین
  من اندکی آموزش مولر دیدم، اما اشکالاتمو از سایت خوب شما برطرف میکنم
  خداوند ان شاءالله به دل بزرگتون نگاه پر مهر کنه.
  و همیشه موفق باشین.

  میشه لطف کنین ،بستن پنس ها را روی بالاتنه توضیح بدین
  باز هم ممنونم از پیج خوبتون
  ????

 136. Avatar

  سلام.و تشکر از آموزش های بسیار خوبتون.من اصلا خیاطی بلد نیستم.با استفاده از آموزش های شما یه الگوی بالاتنه کشیدم که قسمت جلو (اون قسمت سرشانه که ۲ قسمت باید روی هم قرار بگیرند)را به مشکل برخوردم.ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.
  یه سوال دیگه اینکه شما الگوها را با چه نرم افزاری کشیدید؟ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش بعدی توضیح میدم
   با کرل می کشم. نرم افزار گرافیکیه نه برای خیاطی

   • Avatar

    سلام و ممنون از توضیحاتتون. من با اتوکد الگو کشیدم ولی هم خیلی وقت گیره و هم اینکه قسمت های هلالی خوب در نیومد.
    کرل فقط برای طراحی شماتیک نیست؟میشه عدد رقمی باهاش طراحی کرد؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم. اگر میخواید الگوی بزرگ با نرم افزار بکشید نرم افزارای مخصوص برای این کار هست. ولی کرل هم قابلیت عدد دقیق دادن داره.

     • Avatar

      ببخشید من اینقدر وقتتون را میگیرم.من نرم افزار پترن میکر و مارولوس را دارم ولی خیلی باهاشون کار نکردم.شما چه نرم افزاری مدنظرتون هست؟
      توی کرل از قسمت ترنسفورمیشن بهش مختصات میدیدم یا جای دیگه؟کلا به نظرتون کشیدن الگو دستی بهتره یا با نرم افزار؟مرسی

     • مدیر سایت
      مدیر سایت

      من با نرم افزارای مخصوص خیاطی تاحالا کار نکردم چون هم قیمتشون بالاست و هم بیشتر بدرد تولیدی ها میخوره. چون بعد از طراحی باید از الگو پلات بگیرید و این هم هزینه داره. بهترین روش برای افراد پرکار مثل خیاط ها شخصی سازی الگوی سایزبندی هست. نرم افزارها هم فکر کنم اسمشون جمینی و مانی است.
      برای آموزش کرل هم کافیه یه سرچ بکنید منم از اینترنت یاد گرفتم 🙂

 137. Avatar

  سلام
  سه سوال دارم ازتون
  ۱٫ نقاط ۳۹ و ۴۱ را روی خط کمر گفتین که احتمالا اشتباه تایپی است و منظورتون خط باسن هستش. اما از ۳۹ به ۴۰ باید اندازه دور کمر را تقسیم ۴ کنیم یا اندازه دور باسن را؟
  ۲٫برای پیدا کردن موقعیت نقطه F گفتین تیره پشت بدون آزادی. تیره پشت در محاسبات اولیه منهای ۲ شده. منظورتون تیره پشت منهای ۲ است یا اندازه ایکه هنگام اندازه گیری از شخص گرفته بودیم.
  ۳٫ در قسمت تصحیح خطوط سر شانه، خطوط قرمز،آیا خطوط اصلی سر شانه ما میشه و خطوط قبلی رو باید پاک کنیم؟ شما با فلش ها در جایی خط قرمز را نشان دادید و جایی دیگه خط قبلی رو.
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام.
   ۱) ممنون بله اشتباه تایپی بود تصحیح شد. اندازه دور کمر تقسیم بر۱ بعلاوه ۱
   ۲) نه یعنی در همان محاسبات، فقط مقدار آزادی را که به رنگ صورتی نوشته بودم به آن اضافه نکرده باشید که میشود (۲ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۵ )
   ۳) خطوط جدید خطوط قرمز هستند. در متن اشاره کردم که سرشانه پشت رو یک سانت بالا میبریم و سرشانه جلو رو یک سانت پایین میاوریم.

   • Avatar

    سلام
    ببخشین دیگه زیاد میپرسم. باز هم با سه تا سوال اومدم
    ۱- جلو یک پنس داره و پشت دو تا. میشه مجموع اندازه های دو پنس نقاط E و F را با هم یکی کنیم و وسط نقاط F و E انتقالش بدیم؟ مشکلی پیش نمیاد؟
    ۲- الگوم الان کنترل شده است و مشکلی نداره اما پنس سر شانه جلو و پنس حلقه آستین پشت را باید چیکارش کنم. قبلا هرچی برام دوختم سر شانه و حلقه آستین پنس نداشته. فقط یه اشاره بکنید انشاالله مشکلم حل میشه.
    ۳- اگه میشه درباره نقاط موازنه حلقه آستین (X , Y) کمی بیشتر بگید.
    ممنون

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم، خواهش میکنم
     ۱) بله میتونید بجای دوتا پنس یک پنس در وسط خط ۸ به N بدهید ولی این پنس نهایتا نباید بزرگتر از ۳ سانت باشه
     ۲) پنس سرشانه و حلقه آستین با توجه به مدل به برش ها انتقال پیدا میکنه که بعدا آموزش میدم. مثلا پنس حلقه میتونه به صورت برش عصایی به نوک ساسون پشت وصل بشه و پنس سرشانه هم به صورت برش از سرشانه به نوک سینه
     ۳) نقاط موازنه چیز خاصی نیستن فقط باید هنگام نصب آستین روی هم قرار بگیرن. یعنی x روی نقطه ۷ آستین و Y روی نقطه ۲۷ آستین فیکس بشه

 138. Avatar

  سلام و ممنون از سایت خوبتون توی کشیدن الگو مشکلی برام پیش اومد ه . توی اموزشتون نقطه ۴۰ داخل الگو کشیده شده و نقطه ۴۲ که گفته بودین معمولا خارج الگو میفته . ولی برای الگو من دقیقا برعکس پیش اومده . یعنی نقطه ۴۰ توی قسمت جلو خارج الگو افتاده و نقطه ۴۲ که معمولا خارج الگو میفته داخل افتاده . برای همین الان نمیدونم چطوری ساسونهای نقطه p وRرا انجام بدم . ممنون میشم کمکم کنید. سپاس فراوان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خب همونطور که توی آموزش هم گفتم اگر نقطه ۴۰ بیرون افتاد اونو روی ۴۱ فرض می کنیم و از نقطه ۴۰ تا ۴۲ رو همونطور که گفتم میرید جلو قطعا باید ۴۲ بیفته بعد از نقطه ۷ اگر نمیفته حتما دارید اشتباه میکنید. احتمالا اشتباهتون این بوده که ۴۰ افتاده بیرون نیاوردیدش روی ۴۱ بعد از اونجا ۴۲ رو اندازه بزنید.

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     بله عزیزم ولی بهتره برای بار اول پاترون برش بزنید تا اشکالاتتون رفع بشه، چون دیدم خیلی از خانم ها بعضی نکات رو دقت نکرده بودن و بعد از برش متوجه شدن.

 139. Avatar

  با سلام و احترام
  متد مولر یا بقیه متدها معمولا برای اندام بانوان استفاده میشه. سوالم اینه که آیا این متدها برای اندام آقایان هم جواب میده؟
  خیلی ممنونم از زحماتتون.

 140. Avatar

  خیلی خیلی لطف کردی عزیزم، خیلی ممنون، اینبار با اندازه های بدن خودم الگوم رو میبرم، ایشالله درست بشه، فقط ببخشید خیلی اذیتتون کردم، واقعا نمیدونم چطوری ازتون تشکر کنم، امیدوارم همیشه دلتون شاد باشه (بله دور سینم ۸۴ هستش و کوچک هست) هزار بار ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خواهش میکنم ایشالا که مشکلش رفع بشه منم خوشحال میشم. از کارت معلوم بود که استعدادت توی خیاطی خیلی خوبه. امیدوارم بتونم کمکت کنم. همون دعای دل شاد از همه دعاها قشنگ تره و مارا بس

 141. Avatar

  اندازه های بالا از روی فرمول بودن انداز هایی که گرفتم بالاتنه پشت ۳۷ وبالاتنه پیش ۴۱، بازم معذرت میخوام بابت سوالای زیادم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اشکالی نداره عزیزم. فقط مواردی که میگم رو دقیق بررسی کن. دور سینه رو بهم نگفتی ۸۴ مطمئن درست بود یا نه؟ و امیدوارم یکبار دیگه با دقت اندازه گرفته باشی و از ۳۷ و ۴۱ که گفتی مطمئن باشی.
   خب اگه ۳۷ و ۴۱ درست گرفته باشی، احتمالا مشکل کارت همینجاست. من چندبار در متن آموزش تاکید کردم که مرجع ما در رسم الگو اندازه های روی بدن هست و اندازه هایی که از فرمول ها بدست میاریم اگر با اندازه های بدن تفاوت زیادی داشته باشه باید از اندازه های بدن استفاده کنیم چون فرمولها اندازه های یک اندام نرمال از نظر متد را به ما میده.
   پس اینبار الگو رو با اندازه بالاتنه پشت ۳۷ و پیش ۴۱ (از این اعداد مطمئن شو درست باشن) و اندازه دور سینه ای که مطمئن باشی درسته رسم کن. انشاالله مشکل قپ پشت لباست رفع میشه
   ساسون حلقه آستین را هم به صورت برش عصایی می تونی رسم کنی که زیباتر باشه (آموزشش را بعدا میذارم)

 142. Avatar

  سلام خانم هنرمند، خیلی از شما ممنونم و باید ببخشید که خیلی مزاحمتون میشم، بالاتنه پشت ۳۹/۲ بالا تنه پیش ۴۳/۷ دور سینه ۸۴، قد ۱۶۱،دور کمر۶۵هم تو اندازه گیری، هم رسم الگو همین اعداد رو استفاده کردم،بازم ببخشید خانم گل که اینقدر مزاحمتون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه اصلا اشکالی نداره من الان برای خودمم جالبه بدونم مشکل کجاست چون بار اولیه که این اشکالو می بینیم!
   اول یه سوال. مطمئنی دور سینه رو درست اندازه گرفتی؟ دور سینه ۸۴ برای اندامی که من توی عکس می بینم خیلی کوچیکه. آیا واقعا سینه های خیلی کوچیکی داری؟
   دوم اینکه ببین ۳۹٫۲ و ۴۳٫۷ اعدادیه که از روابط بدست آوردی، من احتمال زیاد میدم که با قد ۱۶۱ باید این اعداد روی بدنت کمتر باشه. مخصوصا بالاتنه جلو اگر سینه هات کوچیک باشه که دیگه از ۴۰ نهایتا نباید بیشتر بشه.
   یک بار دیگه با دقت دور سینه، بالاتنه جلو و پشت رو همونطوری که توی آموزش اندازه گیری گفتم روی بدنت اندازه بگیر.
   دقت کن حتما جایی که نوار رو می بندی هم راستای آرنجت باشه. حتما در اندازه گیری بالاتنه پشت از مهره گردن تا نوارو بگیری. مهره گردنت میشه همون جایی که الان درز یقه مانتوت قرار گرفته. اگه بالاتر بگیری اونوقت عددت زیاد میشه به اشتباه. بعد از اینکه این سه تا رو روی بدنت اندازه گرفتی بهم بگو.
   برای مقایسه اندازه های خودمو بهت میگم، من تازه سینه هام خیلی کوچیک محسوب میشه دور سینه ام ۹۰ هست. قد ۱۶۲٫ بالاتنه پشت ۳۹ و بالاتنه جلو ۴۰ شده.اندازه هایی که روی بدنم گرفتما.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. پریسا جان من فقط تنها چیزی که به نظرم میاد اینه که شما بالاتنه پشت را اشتباه اندازه گرفته باشید. برای من اندازه های بالاتنه پشت، بالاتنه جلو و دور سینه رو که روی اندامتون گرفتید رو بگید تا ببینم اشتباه اندازه گرفتید یا نه.
   یه سوال دیگه هم اینکه بالاتنه پشت و جلو رو در رسم الگو چه اعدادی گرفتید. این دو سری اعدادو به من بگو ایشالا مشکلت کشف بشه.

 143. Avatar

  سلام خیلی ممنون از شما،هم بخاطر آموزشهای عالی هم بخاطر رفع اشکال هایی که میپرسیم، ببخشید آدرس تلگرامتون همینه؟ چون نتونستم پیداش کنم باز هم معذرت میخوام

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله در قسمت سرچ تلگرام HonarBazaar_admin@ سرچ بفرمایید بنده رو پیدا میکنه
   خوشحال میشم بتونم متوجه بشم مشکلتون کجاست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم، نه پنس حلقه آستین به روش های مختلفی حذف میشه، یکی از راهاش اینه که داخل برش عصایی پشت، یا هر برش دیگه ای که از اون نقطه میگذره می اندازیمش. پست مربوط به این مورد را هم بعدا میذارم

 144. Avatar

  سلام خیلی ممنون از اینکه وقت میزارید و جواب میدید، بله سایزم نرمال هست و همه مواردی رو که گفتید رعایت میکنم، تو قسمت پشت بین خط کمر تا کارور پشت خیلی پارچه اضافه میارم، نمیدونم باید چکار کنم چون بدون معلم هم دارم یاد میگیرم دیگه موندم چکار کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. قطعا یک جایی در رسم الگو دارید اشتباه می کنید. چون همچین مشکلی تا حالا اصلا برای من پیش نیامده یا برای هنرجوهام تا بدونم دقیقا کجارو اشتباه میرید. تصویر لباس و الگوتون رو به آی دی من HonarBazaar_admin@ بفرستید اگر از روی تصویر متوجه بشم بهتون میگم

 145. Avatar

  سلام، خیلی ممنون از توضیحات عالی شما، من الگوی بالاتنه رو کشیدم و رو پارچه درآوردم، فقط نمیدونم چرا تو قسمت پشت کار قسمت بالای خط کمر تا خط کارور پشت چین افقی میخوره و بد وایمیسه، چند بار هم رو پارچه درآوردم همین مشکل تو هر سری بود لطفا کمکم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سایزتون نرمال هست؟ بالاتنه پشت رو درست اندازه گرفتید؟ بالاتنه پشت روی الگوتون با بالاتنه پشت اندازه گرفته یکیه؟ در برش الگو خط اریب ۱ به ۷ رو برش زدید؟ ساسون کمر و فرورفتگی های پهلو رو خیلی زیاد نگرفتید؟ مخصوصا ساسون پشت رو. مواردی که به نظرم میتونست همچین مشکلی رو ایجاد بکنه گفتم کنترل کنید. اگر سایزتون نرمال باشه قاعدتا نباید در رسم الگو مشکلی براتون پیش بیاد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنون و بسیار متاسفم که بخاطر سایت های دیگه که مطالب رو برمیدارن و به اسم خودشون منتشر میکنن مجبور شدیم کپی رو ببندیم.
   و البته این موضوع برای همه یکسانه و سایت ما اصلا ثبت نام نداره.
   درک میکنم که این موضوع برای شما دوستان هم ایجاد زحمت میکنه ولی چاره ای نداشتیم.

 146. Avatar

  با سلام یک سوال ازتون داشتم که در الگوهایی که بدون پنس کشیده میشوند در متدهای مختلف با هم فرق دارند منظورم الگوی بالاتنه ساده است

 147. Avatar

  سلام خسته نباشید
  میخاستم ببینم برای دوخت مانتو های بازار،و رسم الگوهای سایزبندی شده،همون عددهایی ک در جدول های سایز نوشته شده میتونه معتبرباشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله البته تاجایی که من دیدم جداول خیلی زیادی الان در گروه ها وکانال ها، یا حتی کتاب ها دست به دست میشه که اختلاف های اندکی با هم دارند و باید بررسی کنید ببینید اعداد کدام جدول در بازار ایران بیشتر استفاده میشه