رسم الگوی پایه بالاتنه مولر

520

آموزش پنجم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام مجدد خدمت همه عزیزان هنرمند. همانطور که قول داده بودم بعد از آموزش اندازه گیری اندام و محاسبات مورد نیاز برای رسم بالاتنه، می رسیم به رسم الگوی پایه بالاتنه تا بعد از آن بتوانیم مدل های مختلف را روی الگویمان پیاده کنیم و دوخت و دوز را شروع کنیم. اگر هنوز دو پست قبلی را مطالعه نکرده اید خواهش میکنم از لینک های زیر ابتدا آنها را خوب یاد بگیرید و تمرین کنید و بعد به سراغ آموزش امروز بیایید.

۱) طریقه اندازه گیری در متد مولر

۲) محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه مولر

پس از مطالعه دو پست بالا، آموزش مربوط به جدول سایزبندی و تفاوت بین اندازه گیری و فرمول را هم مطالعه بفرمایید که در آن به سوالات شما عزیزان که باید قبل از شروع به رسم الگو مد نظر قرار دهید پاسخ داده ام.

۳) جدول سایزبندی و تفاوت اندازه های شخص با اندازه های بدست آمده از فرمول ها

خب بعد از اینکه محاسبات مورد نظر را انجام دادید و مقادیر مورد نیاز را بدست آوردید می رسیم به رسم الگوی پایه بالاتنه. این آموزش کمی طولانی است چون سعی کردم تصاویر رسم الگو را مرحله به مرحله قرار دهم و تمام نکات را هم ذکر کنم. بخاطر همین از حجم مطلب نترسید. رسم الگوی مولر واقعا سخت نیست ولی همانطور که در آشنایی با متد مولر گفتم همین روابط دقیق باعث شده که تن خور لباس هایی که با این متد دوخته می شوند بسیار عالی از کار در بیاید. مطالب زیر را برای خودتان خلاصه نویسی کنید و شروع به رسم کنید. بعد از دوبار رسم این الگو می بینید که خیلی سریع رسم خواهید کرد.

تصاویر همه در سایز بزرگ هستند و کافی است بر روی آنها کلیک کنید تا بتوانید به وضوح آنها را ببینید.

شروع می کنیم:

ابتدا خطی عمودی در کنار برگه رسم می کنیم (که خط وسط پشت نام دارد) (این خط میتواند همان لبه کاغذتان باشد) و یک نقطه در ابتدای آن را نقطه ۱ می نامیم (سعی کنید نقطه ۱ از لبه بالای کاغذ شما ۷ تا ۱۰ سانت فاصله داشته باشد). سپس از نقطه ۱ به اندازه هایی که در ادامه می گوییم پایین آمده و نقاط ۲، ۳، ۴ و ۵ را علامت می زنیم و از این نقاط خطوطی افقی رسم می کنیم.

خط کف حلقه : ۱ به ۲ ) بلندی کف حلقه (از نقطه ۱ به اندازه بلندی کف حلقه پایین می آییم و نقطه ۲ بدست می آید سپس خطی افقی در این نقطه رسم می کنیم)

خط کمر : ۱ به ۳ ) بالاتنه پشت

خط باسن: ۱ به ۴ ) خط باسن

۱ به ۵ ) قد لباس

honarbazaar-muller-01

۵ به ۶ = ۴ به ۷ = ۳ به ۸ = ۲ سانتی متر (از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده که به ترتیب نقاط ۸ و ۷ و ۶ بدست می آیند)

نقاط ۶ و ۷ و ۸ را به هم وصل کرده سپس نقطه ۸ را هم به نقطه ۱ وصل می کنیم. محل تقاطع این خط با خط ۲ را نقطه ۹ می نامیم.

honarbazaar-muller-02

فاصله بقیه نقاط را به صورت زیر علامت بزنید :

۹ به ۱۰ ) تیره پشت (از نقطه ۹ به اندازه تیره پشت به سمت چپ میرویم نقطه ۱۰ بدست می آید)

۱۰ به ۱۱ ) دوسوم گشادی کف حلقه (یعنی گشادی کف حلقه را ضربدر ۲ و تقسیم بر ۳ کنید)

۱۱ به ۱۲ ) ۵ تا ۶ سانتی متر برای فاصله الگوی بالاتنه جلو و پشت از هم

۱۲ به ۱۳ ) یک سوم گشادی کف حلقه (یعنی گشادی کف حلقه را تقسیم بر ۳ کنید)

۱۳ به ۱۴ ) بزرگی سینه جلو

از نقاط ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ خطوطی عمودی رسم کنید. خط عمودی که از نقطه ۱۴ رسم می کنیم خط وسط جلو نام دارد.

honarbazaar-muller-03

۱۴ به ۱۵ ) برجستگی سینه (از نقطه ۱۴ به اندازه برجستگی سینه به سمت راست برمیگردیم و خطی عمودی رسم می کنیم)

honarbazaar-muller-04

۱ به ۱۶ ) به اندازه پشت یقه منهای ۰٫۵

۱۶ به ۱۷ ) ۲ سانتی متر

از نقطه ۱ به ۱۷ را به شکل هلال پشت یقه طراحی میکنیم.

honarbazaar-muller-06

۱۸ به ۱۹ ) ۱٫۵ سانتی متر

۱۹ به ۲۰ ) ۱ سانتی متر

نقطه ۱۷ به ۲۰ را وصل می کنیم. این خط، خط سرشانه پشت می باشد.

honarbazaar-muller-07

۱۰ به ۲۱ ) نصف فاصله ۱۰ به ۱۹

۱۷ به K ) به اندازه ۴ سانتی متر

از نقطه ۲۱ خطی افقی رسم کرده و از نقطه K هم خطی عمودی می کشیم تا یکدیگر را قطع کنند. (خطوط آبی و قرمز در تصویر زیر)

honarbazaar-muller-08

پنس حلقه آستین پشت : از نقطه ۲۱ به اندازه ۰٫۷۵ به سمت بالا و ۰٫۷۵ به سمت پایین آن علامت می زنیم و آنها را به محل تقاطع خط ۲۱ و K وصل می کنیم (خطوط سبز). به این ترتیب پنس حلقه آستین پشت شکل می گیرد.

honarbazaar-muller-09

۱۰ به ۲۲ ) نصف فاصله ۱۰ به ۲۱

از خطوط پنس حلقه آستین، ۱ سانت خارج می شویم (نقطه چین قرمز)، از نقطه ۲۲ هم ۱٫۳ تا ۱٫۵ سانت خارج می شویم (خط چین آبی)

honarbazaar-muller-10

از نقطه ۲۰ به ۱۱ را به شکل حلقه آستینی که در شکل زیر می بینید باید رسم کنید.

دقت کنید که از نقطه ۲۰ تا نقطه چین های پنس حلقه را باید با خطی صاف پایین بیایید سپس با هلال اندکی به نقطه چین ۲۲ وصل کرده و سپس با یک هلال دایره شکل به نقطه ۱۱ وصل کنید. هلال ما در نقطه ۱۱ باید کمی بر خط افقی مماس شود.

در این مرحله که سرشانه و حلقه آستین پشت رسم شد، بهتر است قبل از ادامه مراحل، طول سرشانه را کنترل و اصلاح کنید. برای این منظور به آموزش کنترل الگوی مولر مراجعه کنید.

honarbazaar-muller-11

۱۳ به ۲۳ ) برابر اندازه ۱۰ به ۲۲ است.

۱۳ به ۲۴ ) برابر اندازه ۱۰ به ۱۹ منهای ۲ سانتی متر است.

حالا به مرکز نقطه ۱۳ و به شعاع ۱۳ به ۲۴ یک دایره می زنیم (نقطه چین نارنجی) یا به عبارت دیگر از نقطه ۲۴ یک خط با خمیدگی کم به سمت راست رسم می کنیم.

۲۴ به ۲۵ ) اندازه دور سینه تقسیم بر ۲۰

حالا نقطه ۲۵ را به نقطه ۲۳ وصل می کنیم.

honarbazaar-muller-12

از نقطه ۲۵ به ۲۳ و سپس به ۱۲ به شکل زیر وصل می کنیم. هلال ما در نقطه ۱۲ باید کمی به خط افقی مماس شود.

honarbazaar-muller-13

نقطه ۲۶ را مطابق تصویر زیر روی خط کمر مشخص کنید.

۲۶ به ۲۷ ) بالاتنه جلو (از نقطه ۲۶ به اندازه بالاتنه جلو بالا رفته و نقطه ۲۷ بنامید سپس از نقطه ۲۷ خطی افقی عمود بر خط وسط جلو رسم می کنیم).

honarbazaar-muller-14

۲۷ به ۲۸ ) بلندی سینه (از نقطه ۲۷ به اندازه بلندی سینه پایین می آییم، نقطه ۲۸ سر سینه نامیده می شود)

توجه: در اندام های مختلف، نقطه ۲۸ ممکن است پایینتر، بالاتر یا روی نقطه ۱۵ قرار گیرد.

از نقطه ۲۷ دایره ای به مرکز ۲۸ و شعاع ۲۸ به ۲۷ به سمت راست رسم می کنیم (یا به عبارتی ساده تر، از نقطه ۲۷ خطی با خمیدگی کم به سمت راست رسم می کنیم)

۲۵ به ۲۹ ) برابر فاصله ۱۷ به ۲۰ منهای ۱ سانتی متر ( از نقطه ۲۵ به اندازه سرشانه پشت منهای ۱ سانت طوری اندازه می زنیم که ۲۹ روی نقطه چین خمیده قرار گیرد).

honarbazaar-muller-16

نقطه ۳۰ را مطابق تصویر زیر درنظر بگیرید سپس :

۳۰ به ۳۱ ) برابر فاصله ۱ به ۱۶

۳۰ به ۳۲ ) پشت یقه + ۱٫۵

حالا از ۳۱ به ۳۲ را مطابق شکل زیر به صورت گودی یقه جلو رسم می کنیم. دقت کنید خط یقه در نقطه ۳۲ باید به صورت عمود به خط وسط جلو باشد.

honarbazaar-muller-17

۲۹ به ۳۳ ) برابر فاصله ۲۷ به ۳۱ (از نقطه ۲۹ به اندازه فاصله ۲۷ به ۳۱ جلو می آییم و ۳۳ می نامیم).

نقطه ۳۳ را به ۲۸ وصل می کنیم. به فضای ایجاد شده بین نقاط ۳۳ به ۲۸ به ۲۷ را پنس سرشانه می نامند.

honarbazaar-muller-18

۲۸ به ۳۴ ) برابر اندازه ۲۸ به ۳۳ (طول ۲۸ به ۳۳ را اندازه گرفته سپس از نقطه ۲۸ به همین اندازه بالا رفته و نقطه ۳۴ می نامیم) سپس ۳۴ را به ۳۱ وصل می کنیم.

مجموع خطوط (۲۵ به ۳۳) + (۳۴ به ۳۱) را سرشانه جلو می نامیم.

honarbazaar-muller-19

نقطه ۳۵ و ۳۷ را مطابق تصویر زیر روی خط کمر در نظر بگیرید.

۳۵ به ۳۶ ) اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ منهای ۱

فاصله ۳۶ تا ۳۷ را اضافات کمر می نامیم که قطر پنس زیر سینه را تشکیل می دهد.

honarbazaar-muller-20

به اندازه نصف ۳۶ تا ۳۷ را در هرطرف نقطه ۲۶ علامت می زنیم و سپس با خطوطی با خمیدگی به سمت بیرون به سر سینه یعنی نقطه ۲۸ وصل می کنیم. (خطوط قرمز)

نقطه ۳۸ را به گونه ای باید پیدا کنید که فاصله ۳۶ تا M به علاوه N تا ۳۸ برابر (نصف دور کمر + ۱٫۵ تا ۲ سانت) شود.

توجه: چون خیلی درباره پیدا کردن نقطه ۳۸ سوال شد به یه بیان دیگه هم میگمش: ابتدا مقدار “نصف دور کمر + ۱٫۵ تا ۲ سانت” را بدست بیارید، سپس اندازه ۳۶ تا M را از این مقدار کم کنید، مقدار باقیمانده می شود میزان N تا ۳۸٫ پس به این میزان از N جلو بیایید تا نقطه ۳۸ بدست آید.

فاصله ۸ تا ۳۸ را اضافات کمر پشت می نامیم و باید به صورت ساسون در پشت و پهلوها گرفته شود.

۸ به F ) برای پیدا کردن محل نقطه F به اندازه (تیره پشت بدون آزادی تقسیم بر ۳ + ۱٫۵ سانت) از نقطه ۸ روی خط کمر جلو می آییم. نقطه F را به بالا و پایین خطی عمود رسم می کنیم.

honarbazaar-muller-21

از نقطه M و N به اندازه ۱ سانتی متر بالا رفته و سپس به اندازه ۱ تا ۱٫۵ سانت داخل می شویم و به صورت هلال به داخل به نقاط ۱۱ و ۱۲ وصل می کنیم (خطوط بنفش).

اندازه فاصله ۸ تا ۳۸ را منهای ۲ الی ۳ سانت می کنیم (دو برابر مقداری که در مرحله قبل داخل شدیم) و مقدار باقیمانده را به عنوان ساسون به دوطرف نقاط F و E اعمال می کنیم.

(مثلا اگر فاصله ۸ تا ۳۸ برابر ۷ سانت شده است، پهلوها را در نقاط M و N هر کدام به اندازه ۱٫۵ سانت داخل می شویم که مجموع ۳ سانت از ۷ سانت کم می شود و ۴ سانت می ماند سپس از این ۴ یک ساسون ۲٫۵ سانت در نقطه F و یک ساسون ۱٫۵ سانت در نقطه E می کشیم).

دقت کنید عرض ساسون در نقطه F از ساسون در نقطه E بزرگتر است.

سپس از نقطه F ، به اندازه ۱۵ سانت به بالا و پایین (۱۵ سانت بالا و ۱۵ سانت پایین) و از نقطه E به اندازه ۱۳ سانت به بالا و پایین ساسون ها را رسم می کنیم.

هلال ساسون ها در بالای خط کمر باید به سمت بیرون بوده و در زیر خط کمر، هلال آنها باید به سمت داخل باشد تا روی باسن تنگ نشود.

honarbazaar-muller-23

نقطه ۳۹ و ۴۱ را مطابق تصویر زیر روی خط باسن در نظر بگیرید.

۳۹ به ۴۰ ) اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ + ۱

نقطه ۴۲ را به گونه ای باید پیدا کنید که از نقطه ۴۰ تا P به علاوه R تا ۴۲ برابر (نصف اندازه دور باسن + ۱ تا ۲ سانت) شود. نقطه ۴۲ معمولا خارج از الگو می افتد که فاصله آن تا نقطه ۷ میزان تنگی الگو روی باسن را نشان می دهد.

۷ به ۴۲ ) فاصله این دو نقطه را اندازه گرفته و به اندازه نصف آن را از نقاط P و R خارج می شویم و مانند تصویر زیر، با خطی با خمیدگی رو به بیرون به فرورفتگی کمر در نقاط M و N وصل می کنیم.

honarbazaar-muller-24

فاصله ۴۰ تا ۴۱ را اضافات باسن می نامیم که قطر پنس زیر سینه روی خط باسن را تشکیل می دهد.

به اندازه نصف ۴۰ تا ۴۱ را در هرطرف نقطه ۴۳ علامت می زنیم و سپس از این نقاط حدود ۴ تا ۵ سانت با خط کاملا عمود بالا می رویم و سپس به خطوط ساسون دوطرف نقطه ۲۶ وصل می کنیم. (خطوط قرمز)

در بسیاری از موارد نقطه ۴۰ روی نقطه ۴۱ یا سمت چپ آن می افتد. در هردو صورت فاصله ۴۰ تا ۴۱ را صفر درنظر می گیریم و دنباله ساسون زیر سینه را به ۳ تا ۴ سانت بالاتر از نقطه ۴۳ وصل می کنیم.

در انتها نیز تمام خطوط را از خط باسن تا قد لباس به صورت مستقیم امتداد می دهیم.

honarbazaar-muller-26

تصحیح خطوط سرشانه : مطابق تصویر زیر باید خط سرشانه پشت را ۱ سانتی متر بالا برده (خط قرمز) و حلقه آستین و گودی گردن را به همان شکل امتداد دهیم تا سرشانه جدید را قطع کنند.

همچنین دو قسمت سرشانه جلو را هم باید ۱ سانتی متر پایین بیاوریم . خطوطی که باید اصلاح شوند در تصویر زیر با فلش مشخص شده اند.

honarbazaar-muller-28

نقاط موازنه حلقه آستین : نقاط موازنه نقاطی هستند که در هنگام نصب آستین به بالاتنه باید روی هم قرار گیرند. یعنی نقطه موازنه آستین روی نقطه موازنه حلقه آستین ثابت شود.

ما نقطه موازنه حلقه جلو را X نامیده ایم که از نقطه ۱۳ به اندازه گشادی کف حلقه تقسیم بر ۴ بالا می آییم تا نقطه ۴۴ بدست آید سپس در راستای ۴۴ روی حلقه را به عنوان X علامت می زنیم.

نقطه موازنه حلقه پشت را Y نامیده ایم که در راستای نقطه ۲۲ روی حلقه پشت علامت زده می شود.

نقاط X و Y را در شکل زیر می توانید ببینید.

به این ترتیب الگوی پایه بالاتنه شما آماده می شود. خیلی راحت بود مگه نه؟ 🙂

نه جدا بعد از چندبار رسم انقدر آسون میشه براتون که ظرف سه سوت می کشیدش. خودتون امتحان کنید وقتی نتیجه دوخت رو ببینید که چقدر خوب درمیاد حتما زحمت کشیدن الگو رو به جون می خرید. خلاصه تمرین کنید. موفق باشید.

اگر این آموزش براتون مفید بود برای سلامتی آقا امام زمان عج ۳ صلوات هدیه کنید.

پس از اینکه الگوی پایه را رسم کردید وقت آن رسیده که یک کنترل سریع روی الگو انجام دهید. پس در آموزش بعدی، به کنترل الگوی مولر می پردازیم. تاکید میکنم این الگو هنوز آماده برش پارچه نیست.

برای دیدن آموزش بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

من سعی کردم تمام نکات ریز و درشت را در رسم الگوی پایه مولر با تصاویر گویا توضیح دهم ولی اگر همچنان در رسم الگوی پایه مشکل دارید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۵۲۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خدمت شما بانوی بزرگوار😍🌹
  ممنون بابت توضیحات مفصل و راحتتون
  من توی رسم الگوم به یک مشکلی خوردم .
  قسمتی که ساسون پشت رو باید بکشیم.
  گفتید که پانزده سانت ب بالا و پایین رو نقطه F . برای من کلا سیزده سانته و از این پونزده سانت از خط کف حلقه عبور میکنه .
  میشه راهنمایی کنید😟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید باتوجه به اندامتون قد ساسونو بگیرید. نباید از خط سینه و باسن بالاتر یا پایینتر بزنه. نهایت قد ساسونو باید تا خط سینه از بالا و چند سانت مانده به خط باسن از پایین بگیرید.

 2. Avatar

  سلام ببخشید اگر از این الگو بالاتنه مولر بخوام برای لباس شب و عروس استفاده کنم آزادی هارو باید چیکار کنم آزادی بدم یا کلا ازادی ندم؟
  با تشکر

 3. Avatar

  ببخشید که دوباره پیام دادم استاد
  من حتی الگو رو با اندازه های شما (خاله ی شما)
  که تو جدول داده بودین رسم کردم نقطه ی ۳۶ تا ۳۷ را اندازه گرفتم میشه ۱/۵
  ینی من الان دوتا ۰/۷۵ دو طرف ۲۶ بزنم ؟؟؟؟
  چون این مقدار خییبیلللییی کمه
  بنظرتون دارم کجا اشتباه میکنم
  چون همونطور که گفتم ۶ بار الگورو کشیدم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم استاد 😣😣😣😣😣😣

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   لطفا اگر می توانید سوالات را در پیج خیاطی در اینستاگرام بپرسید .زودتر پاسخگو خواهیم بود ممنون
   در آنجا بسیاری از مشکلاتتان حل می شود.
   reihan_sewing@

 4. Avatar

  سلام فاصله ۳۶تا،۳۷برای الگوی من شده ۴٫۵
  و فاصله ۳۸تا۸ شده ۱سانتی متر حتی برای خط پهلو هم اضافات ندارم در پشت ولی در جلو زیاد شده چکار کنم اشتباهم کجا بوده؟؟

 5. Avatar

  سلام من این الگو رو کشیدم با جدول اضافت ۶ سانت سرشونه م خیلی بزرگ شده باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین چون تا الان چندتا الگو کشیدم و واقعن خسته شدم

 6. Avatar

  سلام
  ممنون بابت آموزش خوبتون و صبر و حوصلتون.
  برای الگوی من نقطه ۴۲ سمت چپ نقطه ۷ میافته. آیا باید فاصله بین را به P و R ببرم؟ قابل توجه اینکه دور سینه ۱۰۴ و دور کمر ۹۲ و دور باسن بعلت داشتن شکم ۱۰۷ گرفتم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه اگه سمت چپ میفته دیگه نباید این کارو بکنید و به نقاط p و R وصل کنید.

 7. Avatar

  سلام بانو وقت بخیر
  ببخشید من کامل کشیدم و کنترل کردم. دوست دارم مدل ترک عصایی در بیارم
  میشه پنس سرشانه رو روی الگو ببندم که دیگه روی پارچه نیفته و نمای مدل عصایی مو نگیره؟

 8. Avatar

  ممنونم استاد عزیز ولی چرا نقطه ۳۸ من با ۳سانت از نقطه Eافتاد؟؟مشکلی هس؟؟
  همه جارو هم چک کردم ولی مشکلی نبود

 9. Avatar

  سلام
  ی سوال دیگه عذر می خوام میشه وقتی کارور جلو در کنترل کوچیک میشه به جای تغییر حلقه ، پنس سرشانه را کوتاه کنیم تا فرم و شکل حلقه بهم نریزه؟ یعنی از ۲۸ بیایم بالا رسم مجدد پنس بزرگ کردن کارور بعدش پنس رو ببندیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. نه نمیشه. شما حتما اول با همون الگو یه پاترون بدوز چون در مولر خیلی کم پیش میاد کارور الگو مناسب نباشه ولی زیاد پیش میاد که کارور اشتباه اندازه گرفته بشه

 10. Avatar

  ببخشید که پراکنده سوال می پرسم چون در حین کار مشکل پیش میاد. من برای خودم ی کار عالی دوختم اما برای مادرم خیلی مشکله .
  در مورد خانم های مسن که خمیده شدن چطور اندازه گیری کنیم؟ خصوصا از جلو، خط سینه و کمر نزدیک هم میشه سینه ها روی شکم قرار میگیره.
  برای کسانی که سوتین نمیزنن دور سینه چطور اندازه بگیریم؟
  اگر بین دو فرمول اختلاف زیاد بود کدوم رو انتخاب کنیم؟مثلا فقط نارنجی ها رو یا فرق نداره
  خواستم خواهش کنم آموزش شلوار رو هم یاد بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اینا دیگه شامل ایرادات اندامی میشه و توضیحاتش مفصله. فعلا برای اندامهای نزدیک به نرمال خیاطی کنید

 11. Avatar

  هلال حلقه برای کسی که شانه هاش کوتاهه ولی کارور و دور سینه زیادی داره و قد بالاتنش هم نسبتا بلنده چون قوز داره چطور باید بشه الان ی حالت غیر معمولی شده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باید ابتدا سرشانه به اندازه نرمال رسم بشه و بعد با استفاده از ایرادات اندامی شانه کوچک الگو کنترل بشه

 12. Avatar

  سلام بعد از کنترل. کارور پشت روی ۲۲ هست و حلقه جدید از ۲۱ حدود ۲ونیم سانت داخل میاد اشکالی داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله زیاده احتمالا کارور را اشتباه اندازه گرفته اید در غیر اینصورت از روشهای دیگه باید برای کم کردن کارور استفاده بشه

 13. Avatar

  سلام خوبین خانم. دارم برای مادرم لباس گشاد الگو در میارم. قد ۱۵۳ دور سینه ۱۱۳ دور کمر ۱۱۰ دور باسن ۱۲۶______مقدار گشادی کف حلقه با فرمول آبی ۹ و فرمول نارنجی ۱۵ میشه نمی دونم از کدوم استفاده کنم_______مشکل بعدی نقطه ۳۶خارج از خط کمر می افته یعنی پنس جلو ندارم؟ و با توجه به این نقطه ۳۶که خارجه پنس پشت به دست میومد حالا برای مشخص کردن پنس پشت چه کار باید کرد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم ۱۵ درسته
   بله پنس نداره. پنس پشتو دقیق توضیح دادم بخونید با دقت

 14. Avatar

  سلام ،ممنون ازآموزش مفیدتون
  عذرمیخوام من هیچ آشنایی با متدمولر ندارم وخیلی سوال دارم اگه ممکنه لطف کنید کمکم کنید

  ببخشید درالگوبالاتنه پشت ،پنس حلقه رو میبندیم؟
  چرا ازپنس حلقه به سرشانه پشت عمود کردیم ؟

  اگه پنس لقی حلقه رو ببندیم باید خط عمود ب سرشانه قیچی بشه واین فضارو پارچه دوخته بشه؟

  وآیا این خط عمود از پنس حلقه به سرشانه پشت
  همون پنس سرشانه هست وسط سرشانه که قرار نگرفته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر اینستا دارید تشریف بیارید پیج من فیلم مربوط به پنس حلقه پشت رو گذاشتم همه سوالاتتون اونجا جواب داده میشه

 15. Avatar

  سلام،میشه آموزش یقه مردانه پایه سرخود و آستین مچی رو بزارید.میخام مانتو بدوزم که یقه مردونه و آستین مچی داشته باشه.ممنون

 16. Avatar

  سلام ممنون بابت آموزش کاملتون، یه مشکلی برای من پیش اومده و اینکه نقطه f توی الگوی من تو فاصله یک سانتی نقطه e قرار گرفته برای کشیدن پنس ها به مشکل خوردم چون جفتش روی هم قرار میگیره میشه کمکم کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر احیانا در رسم اشتباهی نکرده باشید (چون من تاحالا همچین موردی ندیدم) میتونید کلا یدونه پنس وسط خط کمر رسم کنید.

 17. Avatar

  سلام و روز خوش. طاعاتتون قبول. یک سوال داشتم خدمتتون. برای دوخت تیشرت تو خونه ای با پارچه نخی آیا میتوان هیچ پنسی نداد؟ (پنس های زیرسینه رو بخاطر گشادی لباس نمیگیرم ولی پنس کنفو رو چطور میتوان حذف کرد؟ به نظر شما برای دوخت تیشرت جلو بسته یا حتی مانتو جلو بسته دوخت پنس کنفو درست است و ظاهر لباس را نازیبا نمیکند؟)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چون دارید از مولر استفاده میکنید حداقل یک پنس کونفو باید رسم شود، این پنس چون خیلی دیده نمیشه زشت هم نمیشه، اگر بخواید هیچ پنسی نداشته باشه باید از الگوهای بدون پنس استفاده کنید.

 18. Avatar

  سلام خیلی ممنونم بابت اموزشتون من یه فرد خیلی مبتدیم و هیچی از خیاطی نمیدونستم یه مشکلی تو رسم الگو دارم نقطه ۳۸ طبق الگو شما سمت راست نقطه fولی برای من سمت چپش میوفته هر جور هم حساب کذدم و دوباره رسم کردم همونجوری شد چکار کنم درست بشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. هیچ مشکلی نداره. نقطه ۳۸ و f میتونن در اندامهای مختلف هر وضعیتی نسبت به هم داشته باشن. حتی می تونن روی هم بیفتند.

   • Avatar

    با تشکر فراوون بابت پاسخگوییتون. پس به نظرتون مشکلی نداره که فاصله نقطه ۸ از نقطه ۳۸ ۱۴سانت شده؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     چرا عزیزم گفتم که قطعا اشتباه کردید ۱۴ سانت یعنی یه کمر سایز ۳۶ باسن و سینه سایز ۵۰ !!!!!

 19. Avatar

  سلام وقت بخیر. ضمن تشکر از مطالب مفیدشما. من آماتور هستم و در دوران قرنطینه دارم با آموزش های شما خیاطی یاد میگیرم.
  یه اشکالی برام پیش اومده، نقطه ۳۶ من بیرون کادر میافته ینی اونور ۳۷٫چند بار چک کردم همه چیزو درست اومدم. متوجه نمیشم اشکال کار کجاست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای افرادی که شکم دارن این اتفاق می افتد که باید به همان ترتیبی که برای نقاط ۴۰ و ۴۱ گفتم عمل کنید یعنی ۳۶ را روی ۳۷ فرض کنید و ادامه دهید. در این حالت ساسون زیر سینه برای فرد تشکیل نمیشود و صفر است.

 20. Avatar

  سلام عزیز شما گفتید اگه نقطه ۴۱و ۳۷از خط وسط بره جلو همون خط وسط در نظر میگیریم،، آیا تنگ نمیشه

 21. Avatar

  سلام ممنون از آموزش های مفیدتون
  نقطه ۳۸ الگوی من از الگو خارج میشه در حالیکه شکم ندارم و اندامم متناسبه برای رفع این مشکل چه کار باید انجام بدم؟(اندازه گیری هام دقیقه و با جدول اندازه گیری هم مقایسه کردم)
  اندازه هام
  دورسینه۹۰
  دورکمر۷۰
  کارور پشت با ازادی مانتو۱۷
  گشادی کف حلقه۱۲

 22. Avatar

  سلام . منظور از تیره پشت همون کارور پشته ؟ و یک دوم کارور پشت و جلو در الگو اعمال میشود ؟چون الگو روی دو لای پارچه می افته . وقتی نوشتین تیره پشت یعنی یک دوم اندازه گیری روی فرده. ؟ و منظور از بزرگی سینه همون کارور جلوست ؟ و اون هم یک دوم اندازه گیری فرد هستش ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. تیره پشت و کارور پشت تقریبا یکسان هستند ولی حدود ۰/۲ تا نیم سانت تیره پشت از کارور پشت بزرگتر است.
   بله یک دوم هست
   خیر بزرگی سینه جلو کارور جلو نیست و چند سانت اختلاف دارند. به یک دومه

 23. Avatar

  سلام اگه نخوایم پشت چهار تا ساسون داشته باشه میتونیم اندازه ساسون کوچیک و لا ساسون بزرگ اضافه کنیم که یکی بشه؟؟

 24. Avatar

  سلام استاد عزیز، خداوند سلا متی و سعادت به شما عنایت کنه
  در رسم الگوی اولیه در قسمت ۱۳ به ۲۴ نوشتید به مرکز ۱۳ و به شعاع ۱۳ یک هلالی با پرگار به ۲۴ بزنید من اینکارو کردم اما شعاع ۱۳ به مرکز ۱۳ به ۲۴ نمیرسه چون ۲۴ بلندتره بنظرتون اشکال از الگوی منه؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم گفتم از مرکز ۱۳ به طول اندازه (۱۳ تا ۲۴) یعنی فاصله ۱۳ تا ۲۴ هرچقدر هست دهانه پرگارتون همونقدر باید باشه

 25. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ممنونم به خاطر مطالب خوبتون من تازه دارم یاد میگیرم این روشو میخواستم بپرسم برای لباس های کشی چطوره فقط تو فرمولها آزادی رو صفر بگیریم خوبه و همچنین پنس ها چی میشه میخوام یه لباس مجلسی مخمل کشی بدوزم الان موندم چکار کنم ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای لباسهای کشی بهتره از الگوی رگالی یا الگوی مخصوص کش استفاده بشه و چنانچه بخواید از همین الگوی مولر استفاده کنید باید آزادیهای مربوط به مقادیر عرضی رو صفر بگیرید (آزادیهای طولی داده شود) و همه پنسها به پنس کونفو منتقل شود و ساسونهای زیر سینه و پشت هم از پهلو رد شود. نهایتا لباس با الگوی مولر یک پنس کونفو خواهد داشت.

 26. Avatar

  استاد مهربووون میشه درباره کوتاه و بلند کردن قد الگو توضیح بدید،
  اینکه چجوری اندازه بزنیم ک قد جلو و پشت یکی بشه…
  آخه روی الگو که اندازه میزنم یکیه اما رو پارچه کمی بالاپایین میشه ،دقیق یکی نمیشه😖😖😖😖😖

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگه فرد شکم یا باسن بزرگ نداشته باشه، قدی که روی الگو علامت میزنید توی تن هم صاف درمیاد مگر درمرحله برش و دوخت اشتباهی انجام داده باشید.
   اگر فرد شکم یا باسن بزرگ داشته باشه باید روی الگو یه تغییر کوچولو داد که ان شاالله درباره اش یه آموزش میذارم

   • Avatar

    مرسی ازشما واقعا💝💐💝
    وقتی جواب میدی و مشکلاتم حل میشه ازخیاطی بیشتر لذت میبرم🙂
    مانتو و شومیزی ک آستین کیمونو هس نمیشه پنس پهلو گرفت ،پس ساسون سرشانه رو که بستیم کجامنتقلش کنیم…؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم. رسم الگوی کیمونو کلا متفاوته و نیاز به انتقال پنس نداره

   • Avatar

    سلام مهربانو
    بابت اموزش های بسیار مفیدی که با بیان شیوا میذاری سپاس
    من تو قسمت کشیدن الگو درقسمت پنس های پشت مشکل دارم
    دور کمرم ۸۲ و سینه هام کوچک تراز انداممه یعنی ۹۴
    با پنس کمر و پنس زیر سینه و پهلو دیگه اختلافی نمیمونه تازه پنس پشتم اضافه میاد
    پنس پشت چی کارکنم درنقطه F وE

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     هیچی عزیزم وقتی اختلاف دور سینه و کمر کم باشه ممکنه هرکدوم از ساسون ها ایجاد نشه، البته معمولا پنس زیر سینه تشکیل نمیشه، ساسونهای پشت برای ایجاد گودی کمر هستند که برای خانمهای ایرانی اکثرا ایجاد میشه
     خلاصه اگر گودی کمر دارید میتونید بعد از پرو هم ساسونهارو بگیرید (اگر احیانا در موقع رسم الگو تشکیل نشده) ولی شما دوباره چک کنید ببینید مطمئن ساسونهای پشتتون تشکیل نشده!

  • Avatar

   سلام خانم
   ممنون
   من خیاطی بلد نبودم ولی اینقدر روان توضیح دادین که عاشق خیاطی شدم.
   دوبار الگو رسم کردم و همه نقاطم درسته ولی نقطه۳۴ روی ۲۷ میفته چکار کنم؟

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    سلام عزیزم. احتمالا در رسم کمانتون یک مقدار اشتباه کردید. کمانتونو چک کنید.

 27. Avatar

  سلام باتشکر فراوان از سایت خوبتون میشه لطف کنید آموزش الگو کشیدن شلوار بامتد مولر رو هم آموزش بدید من چند بار درخواست کردم ازتون ومنتظرم شما الگوی شلوار رو هم آموزش بدید باسپاس فراوان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما آموزش میدم. الان آموزش دامن آماده شده که به زودی میذارم، بعدش ان شاالله آموزش شلوارو آماده میکنم

   • Avatar

    سلام ممنون از آموزش های خوبتون..
    وقتی سرشانه رو رسم کردیم بعد کنترل سرشانه رو انجام بدیم و بعد تصحیح خطوط سرشانه رو یا برعکس؟

 28. Avatar

  سلام و سپاس از شما که همواره پاسخگو هستید❤
  امکانش هست رفع نواقص اندامی در قسمت کنترل خط سینه رو هم بفرمایید
  اختلاف من بیشتر از ۴ سانته…
  دور سینه ۹۱ ، روی الگو ۵۱.۶
  دور کمر ۷۳
  دور باسن ۹۶
  چه باید کررررد😔
  نقطه ۱۵ و ۲۸ هم روی هم میفته چون سایز سینه کوچکی دارم.🙈🙊

 29. Avatar

  سلام بانو. ممنونم ازتون به خاطر شیوه بیان عالیتون. ببخشید یه سوال. اگه نخوایم لباسمون فضای سینه و گودی کمر رو نشون بده میتونیم ساسون پشت و جلو رو ندوزیم؟ اینجوری لباس ریختش بد نمیشه؟

 30. Avatar

  سلام
  قبل از هرچیز ازتون تشکر میکنم بابت توضیحات بسیا کامل و مفیدتون. خیلی عالی توضیح دادین خدا خیرتون بده.
  فقط یک سوال:
  نقطه ۹ به ۱۰ رو نوشتید تیره ی پشت یا همون کارور پشت
  درستش نصف کارور پشت هست درسته؟!

 31. Avatar

  با سلام و عرض ادب و تشکر بابت آموزش جامع و مفیدتون. میخواستم بپرسم بعد از رسم الگوی پیراهن کوتاه تا زانو باشه. بعد از اعمال برش عصایی موقع انداختن الگوی جلو رو پارچه ی دولابسته اون دوسانتی که در ۵ به ۶ اعمال شده و خطی که از ۱ به ۶ رسم شده قسمت جلوی الگو کج میشه نسبت به نقطه ۱. چه شکلی رو پارچه بذاریم که اون قسمت کجی از پارچه نزنه بیرون. ینی اگه بخوام جلو ی لباس یک دست بشه پایین الگو یه یک سانتی از دولابسته پارچه فاصله میگیره!!! چیکارش کنم؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مورد به طور کامل و تصویری در آموزش صفر تاصد مانتو توضیح داده شده است.

 32. Avatar

  سلام و تشکر فراوان بابت آموزشهای بسیار مفیدتون. ببخشید یه سوال. میخواستم بدونم طرز اندازه گیری سرشانه تو متد مولر متفاوته با بقیه متدها؟ آخه من با روش شما اندازه گیری کردم ۱۲٫۵ شد ولی وقتی لباسمو پوشیدمش (البته قبل از وصل آستین) دیدم یه مقدار از شونه هام عقب رفته. یه نگاهی کردم به مانتوهای قبلیم دیدم سرشانه اندازه اش بیشتر بود. به نظرتون اشتباه اندازه گیری کردم یا نه؟ قدم هم ۱۶۵ هست و لاغر اندام هستم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   خیر اندازه گیری سرشانه در متدهای مختلف فرقی ندارد.اگر بعد از دوخت متوجه شدید سرشانه کوچک است ،اشتباه در اندازه گیری بوده .البته ۱۲٫۵ عدد بزرگی برای سرشانه است و معمولا افراد چهارشانه سرشانه ای به این بلندی یا بلندتر دارند.پس اگر خود را فرد چهارشانه ای نمی دانید در جای دیگری مثلا رسم الگو یا موقع برش اشتباه کرده اید.

 33. Avatar

  سلام و خسته نباشید خدمت شما بانوی هنرمند میخواستم بپرسم در کشیدن الگو از نقطه ۱ کدوم بلندی کف حلقه رو باید پایین بیام یا مثلا کارور پشت گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو که از هر کدوم دوتا هستن من در این مورد یکم گیج شدم اگه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   هرکدوم که روی بدن اندازه گرفته شده ،گفتیم اولویت با این اندازه است.و هرکدام که فقط فرمول دارد ،از یکسری از فرمولها (نارنجی یا مشکی) استفاده کنید.

 34. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش عالیتون. یه سوال. من موقع کنترل و اصلاح طول سرشانه متوجه شدم طولش همونی هست که باید باشه یعنی نیاز به تصحیح نداشت. از اندازه های جدول استفاده کردم و دوباره الگومو از اول چک کردم درست رسم کرده بودم. میشه راهنمایی کنید. ممنون.

 35. Avatar

  سلام عزیز گفتین اگه نقطه ۴۰ و ۴۱رو هم بیفتن صفر در نظر میگیریم و ۳_۴سانت بالای نقطه ۴۳ به هم وصلشون میکنیم الان این یعنی مثل دو ساسون روی نقطه ی f و e میشه شکلش؟؟؟؟چون تو شکلی ک تو اموزش هست چون فاصله بوده تا پایین امتداد دادین🙄🙄🙄

 36. Avatar

  سلام بانو
  بسیار متشکرم بابت آموزش های جامع، عالی و کاملتون
  اگه مجموع دو پنس پشت ۵ سانت باشه
  و بخوام یکیش رو ببندم
  ۵ سانت رو کامل دو طرف نقطه F رسم کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر. ۵ سانت برای یک ساسون زیاده. حدود ۳ سانت رو به صورت یک پنس از وسط کمر رسم کنید ۲ سانت بقیه رو از پهلوها و وسط پشت داخل بشید

 37. Avatar

  سلام وقتتون بخیر آموزشتون عالی بود.یه سوال داشتم اگه اندازه های خانمی اینجوری باشه که باسن نسبت به سینه خیلی کوچیک باشه تو رسم قسمت باسن نقطه ۴۲داخل خط R7 میفته که اگه بخوام نقطه های پهلو باسنو بذارم با نقطه های کمر تو یک خطن .این مشکلی نداره؟آخه چند مدته منتظرم رفع نواقص الگو رو آموزش بدین که خب سرتون شلوغ بوده نشده 🙂

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باسن نهایتا میتونه تا همراستای کمر عقب بیاد ولی از کمر نباید عقبتر بشه. راه دیگه ای که دارید میتونید ساسون پشت رو مثل ساسون جلو در نقطه ۴۳ رسم کنید و ۱ تا ۱٫۵ سانت از اون قسمت کم کرده به جاش به پهلوها منتقلش کنید.

 38. Avatar

  سلام استاد جان ممنون از اموزشهای خوبتون
  من سوال داشتم در قسمت سرشانه
  اینکه بعد از بالا پایین کردن سرشانه هام سرشونه جلوم ۱۰.۵ شد و نقطه ۳۴ تا ۳۱ ۴ سانته الگوم اشتباهه یا ادامه بدم ممنون از پاسخگوییتون

 39. Avatar

  سلام
  ممنون از آموزش های خوبتون
  ی سوال داشتم برجستگی سینه رو چجور اندازه میگیریم منظور همون فاصله سینه است؟

 40. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید کارور پشت من ۳۱ در میاد و کارور جلو ۳۸.۵ کارور پشتم کمتر از کارور جلوم در میاد یعنی اندازه گیریم اشتباهه؟؟
  وقتی کارور پشتمو با فرمول حساب میکنم ۱۶.۸ میشه که دوبرابرش ۳۳.۵ میشه ولی رو بدن ۳۱ برای همه کارور جلو کوچیکتره چرا برای من بزرگتره؟؟😔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سینه های بزرگ دارید یا کتفتون به سمت پشت تمایل داره؟؟
   اگر هیچ کدام موارد بالا نیست ممکنه اندازه گیریتون اشتباه باشه. تیره پشت الگوتونو با مقدار فرمول یعنی ۱۶٫۸ رسم کنید.

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    عزیز پالتو با مانتو فرقی نداره فقط باید آزادیهارو بیشتر بدید با توجه به اینکه میخواید پالتوتون چقدر گشادتر باشه

 41. Avatar

  سلام.باسپاس بسیار از لطف بیدریغی که به هموطن هاتون دارین.یک سوال دارم آیا الگوی بالاتنه مولر هم نیاز به پنس طلایی دارد تا دکمه خور درقسمت سینه باز نماند یا لباس هایی که با متد مولر دوخته میشوند این مشکل را ندارند

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر اگر مقدار دور سینه و کارور و … را درست اندازه گرفته باشید و پنس های لقی یقه را هم بسته باشید، الگو نیازی به طلایی نداره

 42. Avatar

  من بعد از رسم سرشانه و کارور پشت، سرشانه رو کنترل کردم و خط ۱۷ بهA رسم کردم، در پایان رسم الگو که فرمودید برای تصحیح خطوط سرشانه ۱سانت بالا برده میشه، یعنی الان باید دوباره خط ۱۷ بهA رو ۱سانت بالا ببرم و دوباره حلقه آستین رسم کنم؟؟

  ضمنا درقسمت کنترل سرشانه حلقه آستین جدید خیلی از نقطه ۲۱ داخل شده و کمی از پنس رو هم دربرگرفته، درست رسم کردم یعنی؟؟

 43. Avatar

  سلام، خیلی ممنونم از سایت خوبتون، چندتا سوال داشتم…
  ۱) هلالی که به شعاع ۲۷ تا ۲۸ روی نقطه ی ۲۷ میکشیم و هلالی که به شعاع ۱۳تا ۲۴ روی نقطه ۲۴ میکشیم باید با پرگار باشه یا ابزار خاصی داره؟؟ چون بادست دقیق درنمیاد!

  ۲) نقطه ۴۲ برای من داخل الگوی پشت یعنی سمت چپ نقطه ۷ افتاده، ایرادی نداره؟

  ۳) برای پیدا کردن محل نقطه F گفتید یک سوم تیره پشت بدون آزادی +۱٫۵ مقدار تیره پشت باید مقدار فرمول باشه یا نصف مقداری که روی بدن اندازه گرفتیم؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) پرگار که اصلا انقدر باز نمیشه، از متر استفاده میکنیم. متر رو مثل پرگار حول مرکز بچرخونید
   ۲) یعنی دور باسنتون از دور سینتون کوچکتر یا تقریبا نزدیک به اونه؟
   ۳) هرکدوم که در رسم الگوتون در ۹ به ۱۰ استفاده کردید

   • Avatar

    بله دور باسن از سینه حدود۲سانت کوچیکتره،

    نقطه ۳۴ دقیقا روی نقطه ۲۷ میفته، ایراد داره؟

    • Avatar

     ببخشید نقطه ۳۴ اصلاح شد ایرادش، فهمیدم اشتباهم کجا بود،
     فقط من نمیدونم چطور الگو رو برش بزنم مثلا آخرین بار جاییکه سرشانه هارو بالا و پایین کردیم، باید ازهمونجا برش بزنیم؟؟
     چون در رسم آستین، اندازه کف حلقه توی تصویر از خط سرشانه قبلی(قبل از بالا بردن سرشانه پشت و پایین آوردن سرشانه جلو) اندازه گرفته!! میشه لطفا درباره این نکته توضیحی بدید. ممنونم

     • مدیر سایت
      مدیر سایت

      بله عزیزم سرشانه نهایی اونیه که بالا و پایین بردیدش. ما در تصاویر بعدی برای اینکه خیلی شکل شلوغ نشه دیگه اینو نشون ندادیم.

 44. Avatar

  و یک سوال دیگه با عرض شرمندگی
  این بالا و پایین بردن سرشانه پشت و جلو ، الزامیه و حتما باید انجام بشه؟

 45. Avatar

  درود بر شما و ممنون ازتون
  من میخواستم بپرسم اگر طبق اندازه های بدن و رسم الگو دقیقا مثل شما از نقطه ۲۶در جلوی لباس، قسمت پایین ساسون در نقطه ۴۳ ایجاد یک فضا کرد و با خطوط صاف به پایین وصل شد> حالا حتما باید جلو لباس برش بخوره؟ یا میشه این فضا رو در نقطه ای در بالای ۴۳ به صفر رسوند؟ منظورم شبیه همه ساسونها؟
  یا اصلا به طور کل این فضا رو چیکار میشه کرد تا برش نخوره یا دوخت نخواد؟

  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   این موردو در کامنت ها بارها جواب دادم. لطفا قبل از پرسیدن سوالات مکرر که ممکنه منم وقت نکنم جواب بدم ابتدا در کامنت های پست های خیاطی به دنبال جواب سوالاتتون بگردید.
   بله چون مقدارش کمه میتونید به ۴ سانت بالاتر از خط باسن صفرش کنید.

 46. Avatar

  سلام و خسته نباشی به مدیر محترم
  بنده خیلی علاقه مندم که کشیدن الگوی پیراهن و شلوار ( مردانه و پسرانه ) را اصولی یاد بگیرم
  آیا شما آموزشی در این زمینه دارید؟ و اگه هست چطور باید آموزش ها رو بگیرم؟
  تشکر

 47. Avatar

  سلام دوست عزیز، واقعا بی نظیر هستین، خیلی خوب توضیح میدین، اجرتون با حضرت زهرا، من هیچ علاقه ای به خیاطی نداشتم ولی چند وقتیه که بهش علاقمند شدم و میخوام یاد بگیرم، میشه در مورد چرخ خیاطی مناسب خانگی و اینکه ویژگی‌هایی که باید داشته باشه هم یه مطلب بذارین؟ برندی که خودتون استفاده میکنین هم اگه ممکنه بگین.
  بازم ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله به موضوع خوبی اشاره کردید سعی میکنم یه پست براش بذارم. من خودم ژانومه ۷۵۰۱ دارم که خیلی ازش راضیم درکل همه چرخای ژانومه به عنوان یه چرخ خونگی خوبن

 48. Avatar

  سلام من میخوام خیاطی یاد بگیرم حالا بین متدهای مولر و تجاری موندم، به نظر شما برای کسی مثل من که از صفر میخواد شروع به یادگیری خیاطی کنه کدوم متد بهتره؟ممنون میشم راهنماییم کنید.(دوست دارم متدی که یاد میگریم بهترین خروجی را داشته باشه.)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   من مولر رو بیشتر تایید میکنم، تجاری استفاده از الگوهای آماده است و به نظر من متد محسوب نمیشه. شما وقتی مولر یا هر متدی که در اون یاد بگیرد یک الگوی کامل و بی نقص بکشید رو بلد باشید اونوقت از هر الگوی آماده ای هم میتونید استفاده کنید. چه الگوهای آماده مولر، چه تجاری چه ای بی ام و ….

 49. Avatar

  سلام.. ببخشید علت اینکه آخر سر خط سرشونه ها اصلاح میشن چیه؟؟؟ چرا باید ۱س بالا و پایین بشن؟

 50. Avatar

  سلام وقتی الگو روی پارچه گذاشتم باید پارچه رو از لبه کاغذ برش بدم یا ۲ سانت جای دوخت بذارم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم همیشه هرجایی که برش میخوره باید زاپاس دوخت براش قرار بدید.

 51. Avatar

  عزیزم من توی پیج اینستا هم براتون پیام گذاشتم که ما شهرستانیها نتونستیم ورکشاپ عید شرکت کنیم و توی جا انداختن آستین وقتی تاج خیلی بیشتر از مجموع حلقه ها هست و توی اشکالات اندامی سینه و بازو مشکل داریم.اگر هزینه ایی داره من تقبل میکنم فقط ایراداتم خیلی برام مهمه رفع بشه.لطف کنید یه تجدید نظری کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای شهرستانیهای عزیز داریم سی دی های آموزشی آماده میکنیم که ان شاالله تا پایان تابستان عرضه کنیم به این ترتیب اشکالاتی که فرمودید رو میتونید از این طریق برطرف کنید.

 52. Avatar

  سلام خسته نباشید و خیلی ممنون از آموزش های خوبتون
  عذر میخوام نقطه ۳۹ به ۴۱ نوشتید اندازه دور کمر تقسیم بر ۴ به علاوه یک
  اینجا رو نباید دور باسن تقسیم بر ۴ کنیم؟

 53. Avatar

  سلام دوست عزیز.ممنون از سایت خوب و کاملتون.این امکان هست که آموزش اولیه مربوط به خیاطی سایتتون را به همراه تصاویر به صورت یک فایل وورد یا پی‌دی‌اف داشته باشم.منظورم الگوی اولیه آستین و بالاتنه و کنترل و.. هستش..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر به دلیل کپی غیرمجاز سایت های دیگه امکان کپی کردن رو بستیم.

 54. Avatar

  سلام.این اندازه هایی که برای رسم الگو پایه استفاده شده اون اندازه ی روی بدن به علاوه ازادی هستش یا نه فقط اندازه های روی بدن به تنهایی برای رسم الگوی پایه استفاده میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش هرجایی که لازم بوده به اندازه ها آزادی اعمال بشه مثل دور کمر و دور باسن و … گفته شده، یک سری از اندازه ها مثل تیره پشت و بزرگی سینه جلو و … هم که از نتیجه فرمولها استفاده میشه که آزادی هاشو اونجا اعمال کردیم.

 55. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید مقدار آزادی هایی ک ب سینه و کمر و باسن میدیم برای لباس های مختلف چقدر باید باشه نثلا شومیز یا سارافون یا مانتو و پالتو اینو میشه آزادی های دقیقش زو بگین من دور سینه مثلا تو بلوز یا مانتو و…. چقدر باید باشه ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در صفر تا صد مانتو مثال برای مانتو رو گفتم. برای شومیز می تونید بیشتر از اون مقادیر بدید که آزادتر باشه، به طور کل باید با سلیقه خودتون و مدلی که می خواهید بدوزید بسنجید. دور کمر و باسن آزادی حدود ۲ الی ۲٫۵ بهتون یه مانتو یا پیراهن اندامی میده (نه تنگ نه گشاد) و برای دور سینه هم که در بحث کنترل الگو توضیح دادم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. به محض اینکه بررسی هام در این زمینه به نتیجه عالی برسه بهتون آموزش میدم.

 56. Avatar

  سلام اگه امکانش هست الگو دامن به روش مولر روزودتر آموزش بدید خیلی بهش احتیاج دارم توهر سایتی دیدم مثل شما آموزش هاش کامل نبوده وقابل درک نبودن لطفا آموزشش روتو الویت قرار بدیدممنون از آموزشهای عالی وخوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام پنس کنفورماسیون به طور کامل توضیح داده شده است.

 57. Avatar

  سلام و یک دنیا سپاس برای آموزشهای فوق العاده اتون.
  در کنترل الگوی پایه بالاتنه، دور سینه روی الگوی من ۴۳ در میاد در حالیکه نصف دور سینه خودم ۴۸ هست. در رفع نواقص اندام، کدوم قسمت رو باید مطالعه کنم که بتونم این ایراد رو رفع کنم؟

  متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. اگر نقطه ۲۸ بالای خط کف حلقه افتاده برای کنترل خط سینه باید همون خط کف حلقه را به عنوان خط سینه کنترل کنید تا به این مشکل نخورید.

   • Avatar

    سلام بانو خداقوت ،ببخشید منظورازبزرگی سینه جلو همان کارورجلو هست؟کجای بدن هست دقیقا دراندازه گیری هاندیدم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     نه عزیزم یکی نیستند. بزرگی سینه جلو از رابطه بدست میاد و نمیشه رو بدن اندازه گرفت

 58. Avatar

  با سلام و سپاس فراوان برای زحمات شما
  نقطه ۱۸ چطور به دست میاد؟ اندازه سرشانه هست؟

  متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر نقطه ۱۸ فقط همان نقطه تقاطع خط افقی ۱ و خط عمودی عبوری از نقطه ۱۰ است.

 59. Avatar

  سلام و سپاس بخاطر آموزشهای خوبتون…ببخشید از ۹ به ۱۰ نباید نصف تیره پشت که از روی بدن اندازه گرفتیم باشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. تیره پشت رو ما معمولا از مقداری که فرمول بهمون میده و باید بین مین و ماکز اندازه گیریمون باشه استفاده میکنیم. درکل بله، تیره پشت که در رسم استفاده میکنیم نصف مقدار اندازه گیریمونه

 60. Avatar

  عرض سلام و ادب خدمت شما
  سوال بنده این است که آیا برای دختر بچه های زیر ده سال که هنوز سینه ندارند هم از این الگو استفاده کنیم یا روش رسم الگوی اولیه فرق میکند؟
  در صورتیکه متفاوت هستند میشه الگوی لباس کودک را اموزش دهید
  سپاس فراوان

 61. Avatar

  یا رب
  سلام بانو
  چرا خط ۹ به ۱۱ در لباس کشیده میشه؟اول فکر میکردم به خاطر آستینه ولی با وجود گشاد کردن حلقه باز هم وقتی دست را جلو میآوریم کشیده میشه!!
  ممنون میشم راهنمایی کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   معمولا یا مشکل از کارورتون هست یا از بلندی کف حلقه و اتفاقا با گشاد کردن حلقه بدترش میکنید.

 62. Avatar

  سلام خدمت شما
  من تو رسم الگو به مشکل میخورم
  یه سری سوالات کوچک برام پیش میاد.
  یه خیاط کاملا مبتدی هستم.
  اگه به سوالام جواب بدید خیلی خوشحالم میکنید.
  واقعا ازتون ممنونم.
  ۱)شماره ۱۲به ۱۳نصف گشادی کف حلقه منهای ۱
  چیزی نمیشه که. مثلا تو دوخت پیراهن گشادی۱_۲هستش. منهای ۱که چیزی ازش نمیمونه.
  ۲)شماره ی ۱۳به ۱۴بزرگی سینه جلو منظورتون بلندی سینه هستش؟
  ۳)شماره ی ۱۴به ۱۵ برجستگی سینه منظورتون فاصله سینه هستش؟
  ۴)شماره ی ۱به ۱۶ گفتین به اندازه ی پشت یقه، ما که اصلا اندازه یقه رو تو اندازه گیریامون نداشیم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) ۱۲ به ۱۳ رو گفتم یک سوم گشادی کف حلقه
   ۲) خیر، در فرمولها این مقدارو بدست آوردیم
   ۳) بله منظور نصف فاصله دو سینه است که باز اینم در محاسبه فرمولها توضیح دادم
   ۴) عزیزم شما کلا پست مربوط به فرمولهارو جا انداختید و نخوندید

 63. Avatar

  سلام خدمت شما بانوی عزیز و دوست داشتنی و هنرمند.
  من چیز زیادی از خیاطی نمیدونم
  میخواستم یک بلوز بدوزم به روش مولر
  اندازه ای که میخواستم قد بلوزم باشه ۵۷سانتی متره
  یعنی اصلا به خط ۴ نمیرسه
  الان باید طبق گفته های شما خط ۴رو رسم کنم یعنی اندازه ی قد باسن و بعد از کامل شدن الگو اون اندازه قدی که مد نظرم بود رو قیچی کنم!؟
  ممنونم بخاطر زحماتتون.

 64. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر.ازتوضیحات خوبتون خیلی ممنونم.یه سوال داشتم خدمتتون:هنگام کنترل قسمت دور کمر مجموعا ۱ونیم سانت کمتر از مقدارگفته شده بود.پهنای ساسون Eیک ونیم سانت هست.میتونم حذفش کنم؟
  واینکه با حذف E ساسون Fرو در قسمت وسط کمرپشت رسم کنم؟

 65. Avatar

  سلام.من سوال خانمی رو دارم ک گفته نقطه ۳۶ از ۳۷ رد میشه و از کادر خارج میشه.در جواب شما اگر ۳۶ رو روی ۳۷ فرض کنیم ک ینی پنس زیر سینه نداریم!چون فاصله ۳۶ تا ۳۷ مقدار پنسمونو مشخص میکنه.مقدار پنس سینه پس از کجا مشخص میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم در بعضی اندام ها ساسون زیر سینه نداریم چون اختلاف دور کمر و سینشون کمه

 66. Avatar

  سلام، وقت بخیر، دو تا سوال داشتم
  اول اینکه آیا ممکنه نقطه ۳۴ دقیقا روی ۲۷ بیفته؟
  و دوم اینکه اگه نقطه ۴۲ داخل الگو و پیش از نقطه ۷ بیفته، آیا الگو درسته؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله ممکنه ولی بالاترش نمیتونه بره
   بله برای افرادی با دورسینه خیلی بزرگتر از دور باسن میشه

  • Avatar

   سلام. خیلی ممنون که به این خوبی آموزش دادین.
   در مواقعی که نقطه ی ۴۲ داخل می افته،ما باید چی کار کنیم؟
   چون اگر ازp و r خارج بشیم که باز هم دور باسن گشاد تر میشه.
   الگو رو چه طور باید رسم کنیم؟
   تشکر از زحماتتون

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    سلام ممنون . دقت کنید سمت راست نقطه ۷ خارج الگو محسوب می شود.حالا نقطه ۴۲ شما آیا سمت چپ نقطه ۷ است؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیلی کم پیش میاد که نقطه ۴۲ سمت چپ نقطه ۷ بیفته مگر افرادی که دور سینه شون خیلی بزرگتر از دور باسنشون باشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله گاهی میشه ولی ۳۴ بالاتر از ۲۷ نمیتونه بیفته

 67. Avatar

  سلام،ممنون از اموزش خوبتون؛ببخشید چندتا سوال داشتم؟
  دو تا ساسون پشت هر دو روی لباس دوخته میشه؟اخه من مولر رو با یه ساسون پشت یاد گرفتم
  و ساسون جلو که خطوط قرمز زیر سینه رو امتداد دادین اون رو چیکار باید کرد باید به همون صورت بدوزیم؟اخه من ساسون جلو رو هم به شکل پشت میکشیدم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اصل الگوی مولر با دو ساسون هست که چون معمولا مورد پسند ما خانم ها نیست آموزش دادیم که چطور دو ساسون رو یکی کنیم. در مورد ساسون جلو هم گفتم که برای نودو نه درصد افراد ساسون روی خط باسن صفر درمیاد و فقط برای افرادی که باسن صاف دارن خط ساسونشون تا پایین ادامه پیدا میکنه.

 68. Avatar

  سلام مدیرگرامی خسته نباشید
  سه تاسوال داشتم :
  اول اینکه اندازه بین نقطه EوF روچطورباید بدست بیاریم ؟ مقدارخاصیه یا نه
  دوم اینکه مقداری که برای کارور اندازه میزنیم دوتاست MIN و MAX داریم تو فرمول مقدار حداقل درمیاد منم همون رو گذاشتم درسته ؟
  سوم هم اینکه بعدرسم وکنترل الگوی پایه باید برش بزنیم و بعدا هرمدل خواستیم پیاده کنیم ؟یا نه 🤔🤔🤔
  مرسییییییی خیلی خیلی ممنوونم 🌺🌺🌺

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   پیدا کردن محل هر دو نقطه رو توضیح داده ام، نیازی به پیدا کردن فاصله دو نقطه نداریم!
   بله
   بعد رسم و کنترل، مدلتونو روی الگو اعمال می کنید بعد برش میزنید.

 69. Avatar

  سلام عزیزم ممنون بخاطر آموزشای خوبت…اگه بخوایم لباسمون درز پشت رو نداشته باشه باید چیکار کنیم؟

 70. Avatar

  سلام
  شب بخیر خسته نباشید
  خیلی ممنونم از آموزش هاتون واقعا دقیق و عالیه . من تازه شروع کردم و وارد نیستم . تو رسم الگوی بالاتنه پایه چند تا سوال پیش اومد برام
  اول اینکه برای ساسون های پشت خب نقطه Fرو گفتید چطور بدست بیاریم نقطه E رو چطور میشه بدست آورد ؟ همین طوری چشمیه یا اندازه خاصی باید فاصله داشته باشه از قبلی (منظورم فاصله EوF هست باید اندازه ی خاصی باشه؟)
  دوم اینکه بعد رسم کامل الگوپایه و کنترل الگوباید الگو رو برش بزنیم که برای هر بار استفاده مدل های مختلف روش پیاده بشه یانه ؟
  سوال آخرم که تو اندازه گیری ها برای کارور مقدار حداقل و حداکثر داشتیم بعد تو فرمول که میذارم مقدار حداقل درمیاد من تو الگوها از همون حداقلی استفاده کردم درسته یا اشتباه میکنم؟
  خییییییلیییی ممنون واقعا خوب بوده تا اینجا توروخدا بقیه اش رو هم یاد بدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سوال اول کامل توضیح داده شده در متن با دقت بخونید. سوال دوم بعد کنترل، مدلتونو روی الگو اعمال میکنید بعد برش میزنید. سوال سوم کافیه عددتون داخل بازه اندازه گیریتون باشه. بله همون حداقل رو میتونید استفاده کنید.

 71. Avatar

  سلام ممنون از توضیحات عالیتون.فقط یه سوال،من نقطه ۳۶ ام بعد از نقطه ۳۷ میوفته،یعنی خارج از کادر اصلی،میشه لطفا راهنمایی کنید

 72. Avatar

  سلام من توی آموزش ها معنی خورد رفتن سرشانه پشت که ۱سانت بلندتر از پیش هست رو پیدا نکروم!
  میشه توضیح بفرمایید یا لینکش رو بذارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش صفرتاصد الگو مرحله دوخت کامل با تصویر توضیح دادم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الگوی مولر پنس داره بدون پنس نمیشه. مگر با روشهای رگالی کردن پنسارو حذف کنید که این ربطی به مولر نداره

 73. Avatar

  سلام مدیر گرامی.
  شب بخیر.
  میخواستم بپرسم، چرا سرشانه پشت یک سانت بلند تر از پیش هست؟ موقع دوختن که سرشانه پشت یک سانت جلو میزنه! باید چکار کرد؟ اینکه گفته میشه که این یک سانت در هنگام اتصال آستین خورد میره به چه معناست؟ خورد رفتن یعنی چی؟
  ممنوووووووونم 🎈

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مورد رو با تصویر و کامل در یکی از آوزشها توضیح دادم لطفا مطالعه بفرمایید.

 74. Avatar

  سلام وقت بخیرمیخاستم اگه ممکنه مراحل بعدازکشیدن الگوروتیتری برام بگین چون ازروی آموزشهای شماوکتاب مولردارم یادمیگیرم بعدازاینکه الگوی بالاتنه وکنترل هاانجام شدچکاری بایدانجام بدیم ,بایدبریم روی پارچه یامراحل دیگه ای بایدانجام دادمثلا برای دوخت یک بلوز

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بعد از اینکه الگوی پایه تون رو رسم کردید و کامل شد و کنترل شد، باید مدلتون رو الگوسازی کنید یعنی انتقال پنس ها، تغییر یقه و هر چیزی که با توجه به مدلتون نیاز هست رو روی الگوتون پیاده کنید و الگو رو به پنل های مورد نیاز تقسیم کنید سپس میرید سراغ انداختن رو پارچه و برش و سپس دوخت
   تمام مراحل رو میتونید در آموزش صفرتاصد مانتو دنبال کنید.

 75. Avatar

  سلام عزیزم من طبق الگوی شما الگوم و کشیدم ولی نقطه ۴۲با فاصله ۱۰ونیم سانت از نقطه p قرار می‌گیره.
  اشتباه شده؟
  دور باسن ۷۹ بوده که وقتی میخوام نقطه ۴۲ رو محاسبه کنم، خیلی از نقطه۷فاصله داره.
  میشه جوابم و بدین؟؟؟

 76. Avatar

  سلام خسته نباشید عذر میخوام من نقطه ۴۰ و ۳۶ از خط جلو ۳ سانت زده بیرون بخاطر اینکه طرف پهلو داره دور کمرش از دور سینش بیشتره الان باید چیکار کنم چجور الگو را تغییر بدم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. توضیح دادم که وقتی ۳۶ و ۴۰ بیرون میفته، این دو نقطه را روی ۳۷و ۴۱ باید درنظر بگیرید و مراحل الگورو ادامه بدید.

 77. Avatar

  من همه مواردی که گفتین رومتوجه شدم و الگوم رو مرحله به مرحله با آموزشتون کشیدم اما توی پیدا کردن نقطه ۳۸ و ۴۲ به مشکل خوردم. متوجه منظورتون از توضیحشون نشدم. میشه بیشتر راهنمایی کنین لطفا

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین منظور اینه که نقطه ۳۸ باید جایی باشه که مقدار ۳۶ تا m بعلاوه n تا ۳۸ باید برابر “نصف دورکمر بعلاوه ۲ سانت” بشه.

 78. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش خیلی خوبتون.
  من قسمت سرشونه ها مشکل دارم.چرا سرشونه جلو(خط ۲۵ به ۲۹) یک سانت کمتر از سرشونه پشت (خط ۱۷ به ۲۰)در نظر میگیریم؟

 79. Avatar

  سلام روزتون بخیر. ببخشید نقطه ۱به ۳طور علامت که میزنم بالای نقطه ۲قرار میگیره آیا باید نقطه سه رو از روی نقطه ۲علامت بزنم؟؟؟منظورم کمر هست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم! مگه میشه کف حلقه شما بلندتر از بالاتنه پشتتون باشه!!!!!!!! اندازتونو چک کنید اشتباه نوشتید حتما

 80. Avatar

  دوباره چک میکنم،ممنون. ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم. وقتی بخاطر ایراد اندامی در الگو لقی میگیریم(مثلا در کمر) الگو پف میکنه (مثل گرفتن لقی حلقه آستین پشت که توضیح دادید) میخواستم بدونم که روشی هست که این پف رو در الگو از بین ببریم(مثل روشی که برای از بین بردن پف حلقه آستین بعد گرفتن لقی، توضیح دادید) یا همینطوری الگو رو بذاریم رو پارچه و کاری به اون پف ایجاد شده نداشته باشیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما هیچ لقی ای برای ایراد اندامی نمیگیریم که باعث پف بشه . الگوی ما همیشه وقتی میذاریم رو پارچه صاف صافه

 81. Avatar

  سلام عزیزم روزتون بخیر عرض کردین نقطه ۴۲ بیرون الگو میفته ولی من چک کردم میفته داخل الگوم بین نقطه ۴ و ۷ میفته الان مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟یک سوال دیگه ایی ک دارم راجب سرشانس شما عرض کردین ک الگورو ک کشیدیم بعد یه نقطه a در نظر بگیریم بیایم پایین من دقیقا همین کارو کردم حالا ک رسیدم ته الگو نوشتین که خط سرشانه پشت باید یک سانت بالا بره و از اون سمت جلو پایین بیاد الان این کارو من باید قبل از کنترل انجام میدادم یا بعدش؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم سمت راست نقطه ۷ بیرون الگو محسوب میشه.
   عزیزم بعد کنترل باید انجامش بدید.

 82. Avatar

  و اینکه در رسم نقطه ۱۲ به ۱۳ گفتید “یک سوم گشادی کف حلقه” رو میکشیم. میخواستم بدونم این مقدار نباید به اضافه ۲سانت بشه؟ فکر میکنم همین باعث بزرگیه پنس سرشانه‌م میشه…

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر اشتباهی نشده و مواردی که گفتم درسته. اینکه پنستون خیلی بزرگ میشه یا شیب سرشانتون زیاد میشه ببینید کجای آموزش را اشتباه رسم کردید وگرنه چیزایی که گفتم درسته. بگردید اشتباهتونو پیدا کنید. ممکنه قد بالاتنه ها یا قد سینه را اشتباه اندازه گرفته باشید یا هر جای دیگه ای اشتباه کرده باشید که تا رسمو نبینم نمیتونم حدس بزنم پس مجدد کنترل کنید مراحل رسمتونو

 83. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر.ببخشید یه سوال داشتم در رسم خط ۱۳ به ۲۴ گفتید برابر اندازه ۱۰ به ۱۹ منهای ۲ سانت. میخواستم ببینم درسته؟ آخه وقتی منهای ۲سانت میشه شیب سرشونه جلو خیلی زیاد و پنس سرشانه‌م خیلی بزرگ میشه و وقتی این پنس رو میبندم قسمت سینه‌ی الگو خیلی بزرگ میشه! در صورتی که من سینه کوچیکی دارم.ممنون میشم جواب بدید.

 84. Avatar
  سنه سسمانه سSaمسانهسمانه8

  سلام.خسته نباشید .میشه توضیح بدید که چه زمانی یک سانت سرشانه رو بالا یا پایین میکشیم منظورم اینه قبل از کنترل هستش یا بعدش.واینکه حتما باید اینکار رو انجام بدیم .واینکه اگه قبل از کنترل هستش کنترل باید از روی خط جدید باشه.میشه لطف کنید توضیح بدید.ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم فرقی نداره قبل یا بعد کنترل. بهتره قبل کنترل این کار و بستن پنس حلقه رو انجام بدید. بازم اگه انجام ندادید و اول کنترل کردید زیاد مشکلی پیش نمیاد. بله حتما باید انجام بشه وگرنه سرشانه در جای درست خودش قرار نمیگیره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم مترو میذارید رو نقطه ۳۶ و میاید تا M بعد هرچقدر شد همون نقطه از مترو میذارید رو N و میاید جلو تا جایی که بشه به اندازه نصف دور کمر بعلاوه آزادیتون. همون نقطه میشه نقطه ۳۸

 85. Avatar

  سلام عرض خسته نباشی سوالی دارم ممنون میشم پاسخ دهید در الگویی که رسم کردم دور حلقه جلو کوچه شده (۲۵-۲۳۳-۱۲) خیلی ضروری لطفا زودتر جواب دهید منتظرم تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یعنی چی کوچک شده؟ حلقه جلو همیشه از حلقه پشت کوچکتر است. با متر ایستاده اندازه بگیرید بگید محیط حلقتون چقدر شده

 86. Avatar

  سلام و وقت به خیر.در الگوی بالاتنه که کشیدم ، بعد از اندازه کردنِ سرشانه ها اندازه ی پنس سرشانه ی جلو ۱۳ سانت شد .وقتی پنس رو به ساسون کنفور منتقل میکنم خیلی دهنه ی پنس بازه و ممکنه در بعد از دوخت زیبا نباشه.لطفا راهنمایی بفرمایید.در ضمن بفرمایید کم و زیاد بودنِ دهنه ی پنس سرشانه ی جلو چه تأثیری در تنگی و گشادی جلو سینه دارد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. هرچه سینه بزرگتر باشه پنس سرشانه و درنتیجه پنس کونفو هم بزرگتر میشه. ۱۳ سانت بازی پنس مناسب سینه بزرگه. اگر سینه های بزرگی ندارید یه جایی در رسم الگو اشتباه کرده اید.

 87. Avatar

  سلام.من تازه به سایتتون پیوستم.دارم الگو رسم میکنم.نمیدونم چرا نقطه ۳۸ بیرون الگو میفته.شما گفتید۳۶ تا m بعلاوه ۳۸ تا nباید برابر نصف کمر بعلاوه ۱٫۵ بشه .نصف کمر بعلاوه ۱٫۵ میشه ۴۵،۳۶تا m هم میشه ۲۴٫۲ بنابر این nتا ۳۸ من باید بشه ۲۰٫۸ که به این ترتیب نقطه ۳۸ بیرون الگو میفته.
  در ضمن تیره پشت هم نصف کارور پشته درسته؟
  بسیار متشکر از آموزشهاتون
  من منتظرم لطفا”جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله تیره پشت تقریبا نصف کارور پشته. برای افرادی که شکم بزرگ دارند و گودی کمر کم دارند ممکنه ۳۸ بیرون بیفته که به معنی اینه که پشتشون ساسون نخاهد داشت.

 88. Avatar

  اینم بایستی اضافه میکردم که من با الگوی مولر پنس دار مانتو دوختم و الگو و تن خور اوکی بود
  فقط مشکلم اینه که میخوام حتی اون پنس پهلو رو هم نداشته باشه چون پارچه م خز پله یی هست و دوخت اضافه خرابش میکنه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید الگوهای رگالی رو تهیه کنید، الگوی مولر حداقل یک پنس برای حجم دهی سینه داره

 89. Avatar

  سلام ممنون از اموزش خوبتون .. من میخوام یه پالتو خز بدوزم که هیچ پنس و ساسونی نداشته باشه
  میشه کمک و راهنمایی کنید که چطور پنس و دوخت اضافه یی نداشته باشه ؟

 90. Avatar

  سلام خسته نباشین من الگومو رسم کردم وبه مرحله ی کشیدن ساسونهارسیدم یک چهارم کمرم رو منهای یک کردم ولی نقطه ی ۳۶یک سانت خارج از کادر بالاتن جلوم در میاد ینی خارج نقطه ی ۳۷ میشه چیکار کنم

 91. Avatar

  سلام ببخشید من الگو رو کشیدم ولی به نظرم حلقه جلو کوچیکه.چیکار کنم به نظرتون؟میترسم پارچمو برش کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم الگوی جلو کوچکتر از پشته. قبلا هم گفتم که بار اول با پارچه ارزان قیمت مثل چلوار یا متقال درستی الگوتونو بررسی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم الگو و مدل درخواستی در بخش خیاطی نداریم چون داریم اصول اولیه رو آموزش میدیم

 92. Avatar

  سلام خوبین خداقوت

  ممنون از آموزش عاالیتون 😍😍😘

  استاد من تو سرشونه مشکل دارم سرشونه پشت اصلاح شد اما من اندازه سرشونه ام در قسمت جلوی الگو دقیقا میوفته رو نقطه ۳۳ ووقتی پنس سرشونه رو میبندیم اون قسمت کوچولویی از سرشونه که به حلال یقه جلو وصله رو نمیدونم چکار کنم 😏

 93. Avatar

  سلام.ممنون از آموزش های خوبتون.من الگو کشی رو مرحله به مرحله جلو رفتم ولی ۴۲ داخل میفته نه بیرون حالا چیکار کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر دور باسنتون کمتر از دور سینه تونه میتونه ۴۲ داخل بیفته ولی اگر اینطور نیست یه جایی در مراحل رسم اشتباه کردید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یعنی سرشانه ای که روی بدنتون اندازه گرفتید ۱۲ بوده. میتونه درست باشه اشکالی توش نیست

 94. Avatar

  سلام .من با آموزش های سایت شما الگوی مانتو در آوردم و دوختم .تنخوری مانتوم عالی بود .خیلی ازتون متشکرم بابت آموزش های عالی سایتتون.میخواستم خواهش کنم سایر یقه های مانتو رو هم آموزش بدید لطفا و یه سوال دیگه اینکه الان بعضی لباس های شومیز و غیره گشاد هستن آیا اونا رو هم با این الگوها میدوزن یا الگوی دیگه ای برای بالاتنه دارند؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مبارکتون باشه. خوشحال میشیم عکسشو از طریق تلگرام یا اینستا برامون بفرستید.
   بله بیشتر مدل هارو میشه با همین الگو دوخت
   بقیه یقه ها رو هم آموزش خواهیم داد

 95. Avatar

  سلام ببخشید من هی سؤال میکنم.
  میخواستم بپرسم اگه ما الگو رو بدون در نظر گرفتن آزادی رسم کنیم ب مشکل برمیخوریم؟یا اونوقت یه الگوی کاملا جذب بدن خواهیم داشت؟
  بعد میتونیم نسبت ب دوخت انواع لباس الگو رو از پهلو گشاد کنیم؟
  البته منکه هرکار میکنم الگوم درست درنمیاد و آخر یجاییش ب بن بست میخوره و نمیتونم رسمش کنم.خسته شدم از بس کنترل کردم و بجایی نرسیدم.
  مرسی ک وقت میزارید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بدون آزادی دادن الگو انقدر جذب میشه که ممکنه دیگه نتونید بپوشیدش. الگوی بدون آزادی برای پارچه های کشی مناسبه.
   خیر از پهلو فقط پهلورو گشاد میکنه به جاهای دیگه ربط نداره
   اگر اندامتون نرمال باشه و آموزش رو با دقت بخونید و انجام بدید هیچ بن بست غیرقابل حلی وجود نداره

 96. Avatar

  سلام ، خسته نباشید
  میشه از این الگو برای بچه ۱۱ ساله ک سینه نداره استفاده کرد و مانتو دوخت !؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر برای بچه ای که سینه نداره باید از الگوی بچه گانه استفاده کنید.

 97. Avatar

  سلام و درود به شما و توضیحات عالیتون… روزتون بخیر…حقیقتش من قبلا اصلا خیاطی نکردم… بنظرتون میتونم با کمک توضیحات شما و آموزش های نتی خیاطی مقدماتی رو یاد بگیرم؟ دوست دارم بعضی چیزها رو خودم برای خودم بدوزم😊 ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم الان ما کلی کاربر داریم که شرایط شما رو داشتن و الان برای خودشون مانتو میدوزن

 98. Avatar

  سلام استاد
  نقطه ۳۶من بعد از نقطه۳۷میفته چ کنم اخه مال شما نقطه۳۶قبل از۳۷ هست
  اندازه هارو چک کردم درست بود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم احتمالا شما شکم دارید. در این مواقع ۳۶ بعد از ۳۷ میفته که باید مثل نقطه ۴۰ و ۴۱ عمل کنید. یعنی ۳۶ را روی ۳۷ فرض کنید و الگو رو ادامه دهید. واضحه که در الگوی شما ساسون زیر سینه تشکیل نمیشود.

 99. Avatar
  الهام فهیمی

  سلام ممنونم از اینکه رایگان اطلاعاتتون رو در اختیار ما میزارید .
  عزیزم ببخشید موقع کشیدن نقطه ۹ به ۱۰ شما نوشتید ۹ به ۱۰ = اندازه تیره پشت بدون هیچ تقسیمی… بعد تو بخش محاسبات اولیه اندازه تیره پشت رو نوشتید (دور سینه تقسیم به پنج-۲ +آزادی) مثلا اندازه من(۱۰۰تقسیم به پنج-۲+۲٫۵) میشه بیست و نیم… درسته ؟
  خوب اگر این الگو نصف ااگوی کامل باشه که تیره پشت الگوی من ۴۱ سانت میشه که!
  آخه کارور پشتم رو وقتی با متر اندازه گرفتم ۳۴ سانته…
  من اشتباه متوجه شدم؟ !
  چونکه الگو رو کشیدم اما موقع کنترل کارور متوجه اختلاف ۷ سانت شدم طبیعیه؟؟؟؟؟؟ :-/

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من ننوشتم بدون هیچ تقسیمی!!!!!! نوشتم : ۹ به ۱۰ ) تیره پشت (از نقطه ۹ به اندازه تیره پشت به سمت چپ میرویم نقطه ۱۰ بدست می آید)
   ۲٫۵ آزادی خیلی زیاده. یک سانت کافیه برای بلوز و مانتو
   نه عزیزم طبیعی نیست چون آزادی رو زیاد گرفتید.

   • Avatar
    الهام فهیمی

    خیلی خیلی خیلی ممنونم….
    پس مشکل آزادی زیاد بوده…
    امیدوارم با توضیحات شما بتونم یک لباس خوب بدوزم
    موفق باشید و پایدار :-*

 100. Avatar

  سلام خانوم عزیز.اولا مرسی ک بی منت دانسته هاتون رو با بقیه شریک میشید.
  دوما من اومدم چنتا سوال ازتون بپرسم درمورد الگوی بالاتنه ک ب روش مولر یاددادین تو سایت.
  ۱ چرا من الگوم درست نمیشه خب😩😩😩
  چنتا اشکال اساسی داره.اول اینکه نقطه f قبل نقطه ۳۸ میفته
  ۲نقطه ۴۲ کاملا داخل کادر میفته و من نمیتونم خط پهلوم رو رسم کنم اینجوری.
  ۳ سرشونه پشت و جلوم کاملا اندازه هم شده و اینطور ک من متوجه شدم گویا پشت باید ۱ سانت بزرگتر باشه.
  ۴حلقه پشت خیلی بزرگتر و بلندتر از جلو هست آیا این ایرادی تو پرو ایجاد نمیکنه؟آخه من مثلا دیپلم خیاطی دارم😬😬 و تو متد ما حلقه پشت نهایت باید ۲سانت بلندتر از جلو میبود وگرنه تو پرو بد وایمیساد.
  ۵من پنسای پشت رو چیکارش کنم آخه ۲تا پنس ک خیلی بده.از ۳ سانت بیشتر میشه و نمیتونم یکیش کنم.دوتارو بدوزم؟هیچ راهی نیس؟🤔🤔
  اندازه هامم ایناس ک گرفتم
  تمام قد۱۵۵
  دور سینه۹۸(سایز سوتین ۸۰)
  دورباسن۱۰۴(ک چون شکم دارم مثل همون ک گفتین اندازه زدم یعنی از روی خط کش)
  بالاتنه پشت۴۲ ولی با فرمول ۳۷٫۵ میشه
  قدباسن۲۳
  بلندی سینه۲۷
  بالاتنه جلو۴۳
  سرشانه۱۲
  کارور جلو۳۶
  کارور پشت۳۶(با فرمول۲۰٫۶)
  بلندی کف حلقه۲۰(با فرمول۲۲٫۳)
  فاصله سینه۲۱
  گشادی کف حلقه ۱۳٫۸
  بزرگی سینه جلو۲۳٫۶
  برجستگی سینه۱۰٫۳
  پشت یقه۶٫۹
  من برای لباس گشاد الگو میخواستم ک آزادی هارو ۳ حساب کردم.
  اگه بهم بگین مشکل کجاست ممنون میشم.
  البته ببخشید طولانی نوشتم.یه کتاب شد😉😉

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در تلگرام پاسخ داده شد ولی قطعا از این پس فقط در سایت سوال رو بپرسید تا پاسخ داده بشه.

 101. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون لطفا پیامهای تلگرامو جواب بدید.
  من میخوام الگو بکشم با اندازه دور باسن ۱۲۴ودورسینه ۱۰۴وتمام قد ۱۶۵ودورکمر۹۰قد بالاتنه پشت توو اندازه گیری با قد بالاتنه جلو برابر حتی قد بالاتنه جلو هنوز یک سانت کمتر بود دوبار اندازه گرفتم همین شد این مقدار ۳۸بود درحالی که از فرمول قد بالاتنه جلو ۴۵وقد بالاتنه پشت ۴۰بدست میاد نمیدونم کدومو لحاظکنم کمکم کنید.ناگفته نماند فرد سینه سایز۸۰وشکم تقریبا برآمده ای داشت که بند بسته شده دور کمش بالا میومد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خب کاملا مشخصه که اندام شما با نرمال تفاوت زیادی داره و اینکه اندازه گیریتون با فرمول یکی نشه چیز عجیبی نیست. باید از اندازه هایی که گرفتید استفاده کنید.
   در ضمن برای این سایزها لطفا زمانی خیاطی کنید که اقلا ۱۰ تا لباس سایز نرمال دوخته باشید.

 102. Avatar
  نادیا یاوری

  سلام خسته نباشید
  من میخواستم که آموزش ها رو کپی بگیرم و استفاده کنم ولی امکان کپی ندارم
  چطور میتونم اینکارو انجام بدم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم بخاطر اینکه سایتهای دیگه بدون اجازه مطالب رو کپی میکنند کپی سایتو بستیم. لطفا از روی آموزش مورد نظرتون یادداشت برداری کنید. البته کپی تصاویر برای آسایش شما عزیزان بازه.

 103. Avatar

  سلام تشکر فراوان از شما بابت وقتی که میگذارید.
  ميخواستم بگم اگر امکانش هست هر وقت تونستید طرز دو خت و برش ۱٫یقه کت ۲٫ یقه ارشال ۳٫ چند مدل جیب ۴٫ مچ ۵٫ مدل های متفاوت از دوخت مانتو بگذارید.
  ببخشید اینقدر زیاده ولی شما اینقدر خوب توضیح میدید حتی از آموزشگاه بهتر .
  من خودم سبک گرلاوین رو بلدم و الان میخوام سبک مولر رو یاد بگیرم.
  بازم ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. به زودی ان شاالله آموزش هارو از سر میگیریم که شامل همه اینا میشه

 104. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  در مورد بالاتنه جلو که بالا تنه پشت +۴-۶ چه وقت از ۴ یا۵ یا۶ استفاده کنیم؟به چی بستگی داره؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بستگی به سایز سینه داره عزیزم. هرچی سینه بزرگتر باشه اختلاف بالاتنه جلو و پشت بیشتر میشه. برای سایز سینه بیشتر از ۱۱۰ تا ۱۳۰ عدد بین ۵ و ۶ میدیم و برای بیشتر از ۱۳۰ عدد ۶ میدیم

 105. Avatar

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون بخاطر سایت خوبتون.
  ی سوال داشتم توی متن گفتین که اضافات کمر که نقطه ی ۳۶ تا ۳۷ هست نصفشو روی نقطه ی ۲۶ ساسون بدیم.یعنی اگه نقطه ی ۳۶ تا ۳۷ ما ۴ سانت بود نصفش که میشه ۲سانت رو دوباره تقسیم به ۲ کنیم یا نه به هر طرف ۲سانت ساسون بدیم؟

 106. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من متوجه نشدم ساسون جلو در نقاط ۳۳ و ۳۴ و ۲۸ و پشت نقطه ۲۱ باید رو ی پارچه دوخته بشه؟چون در متد گرلاوین الگو در این قسمت بسته میشه و روی پارچه قزار میگیره

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در پشت که انتقال و حذف اون پنس رو کامل توضیح دادم پس دوخته نمیشه.
   در جلو پنس بین ۳۳-۲۸-۳۴ اول به پنس سرشانه یا کنفو منتقل میشه بعد یا دوخته میشه روی پارچه یا به صورت برش در میاد.

 107. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر. ممنون بابت نوضیحات خوب و صبورانتون
  من حدود ۱۰ سال پیش مولر رو تا حدودی یاد گرفتم. اما خیلی ندوختم. الان که میخوام دوباره شروع کنم میبینم الگوی بالاتنه ای که دارم با شما فرق داره. مثلا پنس حلقه آستین پشت رو نداره و یک پنس سرشانه پشت به عرض نیم سانت داره که دلخواهه. میشه راهنماییم کنید که چکار کنم
  یعنی با روشی که دارم بدوزم یا روش شما؟
  و اینکه اگر با روش خودم دوختم میشخ از الگوی آستین شما برای اون اتفاده کرد یا خیر؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مولر طبق سلایق مختلف تغییرات زیادی کرده و به اسم مولر آموزش داده شده.
   شما از هر سبکی که استفاده کردید باید از آستین همون روش استفاده کنید. این روشی که من یاد دادم مطابق بسیاری از کتبی هست که مولر اصلی رو یاد میدن بدون تغییر

 108. Avatar

  سلام دوست خوش قلب و مهربون
  شما واقعا هنرمندید…
  عزیزم من هر وقت مانتو میدوزم پهلوهای مانتوم قسمت باسنش حالت دراپه و قپه ای وایمیسه،، پهلوهاش..
  .دوستی بهم گفت به این دلیله که باسن کوچیک رو روی الگو نمیکشم…
  میشه راهنمایم کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی گلم لطف دارید. نه عزیزم ربطی به باسن کوچک نداره، دلیلش اینه که موقع رسم خط از کمر به باسن با خط کش یا دست، خیلی خط رو هلال میکنید. این خط باید نسبت به خط صاف فقط کمی هلال باشه نه خیلی زیاد که باعث ایجاد همون قپی که میگید میشه.

 109. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه توضیح بدین استین چین دار چطوری الگوشو بکشیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بعدا آموزش میدم ولی اگر وقتی الگوی آستینو کشیدید و اختلاف تاج و حلقه زیاد بود، دیگه لازم نیست روی تاج کاری انجام بدید هرچقدر زیاده رو چین میدید و به بالاتنه وصل میکنید، اگر اختلاف خیلی نبود برای داشتن چین بیشتر باید تاج رو بزرگ کنید عکس کاری که انجام میدادیم برای هماهنگ کردن تاج و حلقه

 110. Avatar

  من قبلا برای پیدا کردن نقطه ی ۳۸ نصف دور کمرم رو به اضافه ی ۱.۵کردم.اینبار به اضافه ی ۲سانت کردم.نقطه ی ۸تا۳۸شد۸.۴سانتکه سه سانت پنس پهلوها رو ازش کم کردم شد۵.۴سانت…..بازم این عدد زیاده؟ من نمیخوام پشت لباسم پنج تا پنس بخوره.قسمت انتقال پنس رو خوندم اما گفته بودید که پنس نمیتونه بزرگتر از ۳سانت باشه.با توجه به این مورد من اون ۲.۴سانت رو باید چجوری حذف کنم یا انتقال بدم؟ میدونم به پهلوها و درز پشت انتقال بدم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اول اینکه باید آزادی های افقیتون (تیره پشت، گشادی کف حلقه، بزرگی سینه جلو) رو چک کنید شاید زیاد دادید که پنس ها زیاد شده.
   دوم اینکه میتونید ساسون کوچکتر رو از خط وسط پشت بگیرید که اینطوری پشتتون دوتا ساسون با یه برش وسط (مثل بسیاری از مانتوها) خواهد داشت.

 111. Avatar

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من الگوی بالاتنه رو تا قسمتی که پنس های پشت رو باید بکشم رسم کردم.منم اضافات کمر رو ۹سانت بدست اوردم مثل یکی از دوستان که اینجا نظرشونو نوشتن.ایشون گفتن که اشتباه کردن و بجای ۹سانت ۶سانت بوده.من چون بچه ی کوچیک دارم واقعا برام رسم دوباره ی الگو سخته.با این حال بار دومه که الگو رو کشیدم….میشه لطف کنید بگید باید از کجای آموزشها رو دوباره بررسی کنم که بتونم اشتباهمو پیدا کنم؟
  پیشاپیش ممنونم از وقتی که میذارید

 112. Avatar

  سلام من تازه میخوام خیاطی را شروع کنم ۱_ از این صفحه شروع کنم? ۲_ برای بچه ۸ ماهه میخوام بدوزم باید همین کارها را انجام بدهم ? ۳_من اصلا نمیدونم کی جواب سوالم میاد و نمیدونم کجا جوابم را پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   ببخشید دیر جواب دادم
   ۱) خیر باید دو تا آموزش قبلتر از این صفحه رو بخونید
   ۲) الگوی بچه متفاوته این الگو برای بزرگسالانه
   ۳) وقتی جواب میدم پیامش به ایمیلتون میاد و متوجه میشید

 113. Avatar

  سلام خواهش میکنم آموزشهای خیاطی را بی زحمت اگر ممکن است ادامه بدهید ما بیصبرانه منتظریم

 114. Avatar

  سلام.با اجرای اندازه جدول بدون ازادی،در کنترل متوجه شدم باید ازادی اعمال شود و مشکل حل شد.
  ولی دوتا سوال ماند:
  ۱. من فاصله ۲۴ب۲۵رو دور سینه تقسیم بر ۳۵ یا ۴۰حساب میکنم ک فضای تامین سینه کمتر بشه .
  ۲.از خط ۷ ی سانت ب طرف نقطه ۴ میرم.و همین طور در پیش، فاصله ۴۰تا ۴۱صفر یا در حد صفر میکنم. تا قوس کنار باسن کمتر بشه.
  ایا ب نظر شما مشکلی هست؟با تشکر.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱) به نظر من فضای سینه مولر کاملا خوبه و شما کمترش میکنید من به عنوان یک زن نمیپسندم
   ۲) کاری که در نقطه ۷ میکنید خیلی وقتا در مدل هایی که وسط پشت برش داره انجام میشه دقیقا به منظور کمتر کردن قوس پهلو، فاصله ۴۰ تا ۴۱ هم در ۹۰ درصد اندام ها صفر میشه چون ۴۰ بعد از ۴۱ میفته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بررسی کنید ببینید کجا اشتباه کردید. احتمالا اندازه های افقی اندام را زیاد گرفتید.

 115. Avatar

  سلام.ببخشید فک کنم باید با مثال و توضیح میگفتم.
  فاصله ۱۰ب۱۱و۱۲ب۱۳با احتساب یک سانت ازادی در گشادی کف حلقه،و۱۳ب۱۴با یک سانت ازادی در بزرگی سینه،رسم شد.که پنس پیش ۳.۵سانت و فاصله۸ب۳۸ هشت سانت شد.که خیلی زیاده.و فضای تامین سینه هم خیلی زیاد شده.
  سوال اینه ایا درجدول سایز بندی گشادی کف حلقه، بزرگی سینه ،تیره پشت وکف حلقه با ازادی نوشته شدند؟
  با تشکر

 116. Avatar

  سلام.بنظرم فضای سینه در روش مولر خیلی زیاده.من فاصله ۲۴ ب ۲۵ رو دور سینه تقسیم بر۳۵ کردم.در این مورد مسئله خاصی میبینید؟
  ی سوال دیگه هم داشتم:در جدول اندازه ها،ایا ازادی اندازه های عرضی که نیاز ب ازادی دارن لحاظ شده؟.مثلا با در نظر گرفتن۱۳ب ۱۴ بعلاوه یک سانت ازادی،پنس پیش خیلی بزرگ میشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باید نظریه تون رو روی انواع اندام ها امتحان کنید ببینید برای همه نتیجه بهتر میده یا نه. من هیچوقت از این نظر (فضای سینه) احساس زیاد بودن نکردم و به نظرم مقدار گفته شده درسته. اون کاری که شما میکنید باعث میشه گودی حلقه جلو خیلی کم بشه.
   خیر. اگر یکبار جدول رو با فرمول ها امتحان کنید جواب سوالاتتونو میگیرید. توضیح دادم این جدول برای اندام نرمال (مثل اندام مانکن ها) است. پس ممکنه لازم باشه برای تجاری دوزی بعضی اندازه ها تغییر کنه تا با اندام اکثریت مردم همخوانی پیدا کنه.

 117. Avatar

  منظورم از پنس کمکی همون ساسون کوچک (ساسون دوم)در الگوی پشت هست.منظورم اینه برای برش عصایی این پنس چجوری از بین میره؟؟

 118. Avatar

  یعنی از ۳یا ۴سانت بالاتر از نقطه ۴۳ به سمت این نقطه فون کنیم؟( اضافات باسن را وارد کنیم)

 119. Avatar

  سلام استاد عزیز
  از آموزش های خوبتون ممنونم
  میشه یه توضیح اجمالی برای رفع نقص اندامی دور سینه خیلی کوچکتر از دور باسن بدین
  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید وقتی به قسمت رسم باسن میرسید چون شیب خط پهلو زیاد میشه مقداری از اضافات باسن رو در قسمت برش های لباس روی خط باسن ترسیم کنید. دقیقا مثل فون کردن مانتو که در صفرتاصد مانتو توضیح دادم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. عزیزم آموزش صفر تا صد مانتو رو بخش رسم الگو رو بخونید کامل متوجه میشید

 120. Avatar

  سلام عزیزم..سوالم اینه پنس کمکی که در قسمت پشت کشیده شده در هنگام برش عصایی باید چکارش کنیم؟؟یا حتی اگه برش دار نباشه لباس زشت میشه دو تا پنس بخوایم قسمت پشت بدوزیم.و خواهش دیگه هم اینکه لطفا اموزش استین مولر و هم بزارین واسمون.ممنون از لطفتون..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما چیزی به اسم پنس کمکی نداریم! ساسون های پشت و پنس حلقه پشت همه لازم هستند که پنس حلقه رو آموزش دادیم چطور حذف کنید (که میتونید بعد از حذف به راحتی برش عصایی رو بکشید) و ساسون های پشت رو هم یا باید به صورت برش خالی کنید و یا به همون صورت ساسون بدوزیدشون. اصلا هم بد نمیشه خیلی از لباس های حتی بازاری دوز اینطور هستند و فقط ساسون های پشت دوخته شده اند بدون برش
   آموزش آستین مولر رو هم مدت هاست گذاشتیم. برید به بخش خیاطی میتونید همه آموزش های مربوط به خیاطی رو پیدا کنید.

 121. Avatar

  سلام عزيزم اگه امكانش هست الگوي بالانته و آستين براي بچه ها رو هم آموزش بدين ميخوام واسه دختر سه ساله ام خودم پيراهن بدوزم خيلي ممنون

 122. Avatar

  سلام. ببخشید وقتی میگید مثلا دو سوم گشادی کف حلقه منظور دوسوم گشادی بدون آزادی هست درسته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر منظور عددی است که از فرمول هایی که گفتیم بدست میاد که در اون فرمول آزادی هم داده شده

 123. Avatar

  سلام.خیلی ممنون از توضیحاتتون خوبتون
  یه سوال داشتم من کارگاه خیاطی دارم و کتاب به روش مولر که الگو سازیه مانتو و پالتو داره معرفی کنید .
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام روزبخیر
   بهترین کتابی که فعلا در بازار هست کتاب خانم نیره یونسی هست که ترجمه کتاب آلمانی مولره و در چند جلد وجود داره که یک جلد اون مخصوص نازک دوزی (مانتو) و یک جلد مخصوص پالتو می باشد.

 124. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ،من چندین ساله که خیاطی میکنم به روش گرلاوین ،الان دارم الگو مولر رو یاد میگیرم ، الگوی خودم قسمت ساسون روی خط باسن ،نقطه ۴۳، اضافات باسن داره ،اگه نخوام این برش روی پارچه باشه و فقط روس پارچه یه ساسون بگیرم تا خط باسن ،اون اضافات رو باید چیکار کنم؟ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اون مقدار اضافات اگه خیلی کم و ناچیزه که میتونید ازش صرف نظر کنید و یا اگر قابل ملاحظه است میتونید از پهلو کمش کنید.

 125. Avatar

  سلام عزیزم . ممنون بابت توضیحاتتون . ۹ به ۱۰ در واقع نصف کارور پشت هست دیگه ؟ نه کل تیره پشت ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. عددی که از فرمول به عنوان تیره پشت بدست میاریم همان نصف کارور پشت هست.

 126. Avatar

  خیلی خیلی زیاد ممنونم بابت راهنماییتون ؛ متوجه اشتباهم شدم الهی خیر ببینین ؛ عاقبت بخیر بشین انشاءالله

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم دوتا اندازه داریم. برجستگی سینه که همون فاصله دو سینه هست (۱۴ به ۱۵) و بزرگی سینه جلو که اندازه دیگری است (۱۳ به ۱۴).

 127. Avatar

  سلام. با تشکر از زحمات فراوان شما
  سوال ۱) درمورد سرشانه پشت؛ بعد از اینکه پنس داخل حلقه پشت بسته شد گفتین باید زیر پنس سرشانه کاغذ بچسبونین تا حرکت نکنه حالا سوالم اینه بعد از چسباندن کاغذ اگه نخوام برشی توی سرشانه پشت داشته باشم پنس رو ببندم یا نه ؛ چون من پنس سر شانه پشت رو نبستم اما پنس حلقه رو بستم بعد دوخت حلقه پشتم لقه و احساسم اینه که کارور پشتم هم زیاده
  سوال ۲) منظور از بزرگی سینه جلو همون کارور جلو هست؟ اگر نیست کارور جلو اسمش چیه توی توضیحات الگو
  چون اگه اینطور باشه من توی اندازه‌گیری خودم کارور جلو ۳۳ هست اما توی الگو ۲۱/۸ دراومده که این خیلی زیاده و بعد دوخت کارور و سینم گشاد بود و پنس زیر سینم از شعاع دوسانت فاصله ش بیشتر بود توی تنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام.
   ۱) توضیح کامل دادم که بعد از چسباندن کاغذ چجوری عرض قسمت باز شده رو از سرشانه کم کنید تا به عبارت دیگه کاملا پنس حدف شود. این کار رو کامل انجام بدید حلقه لق نخواهد بود مگر در حالتی که ایراد اندامی وجود داشته باشه.
   ۲) نه عزیزم بزرگی سینه جلو کارور نیست چون اگر دقت کرده باشید این اندازه روی خط کف حلقه اندازه زده میشه در حالی که خط کارور بالاتر هست و عرض پنس سرشانه باید از آن کم شود تا مقدار کارور را بدهد.
   اعدادی که باید از فرمول ها استفاده شود و در اندازه گیری نداریم را در صفرتاصد مانتو توضیح دادم.

 128. Avatar

  ببخشید وقتتون رو گرفتم الگو رو دوباره رسم کردیم مشکلمون حل شد و به جای ۹ ، ۶ سانت اضافه اومد

 129. Avatar

  سلامواقعا ممنون از زحماتتون.من وقتی اندازه میگیرم بالاتنه جلو میشه ۳۹ پشتمم میشه ۴۱ ولی طبق محاسبات پشت میشه ۴۲٫۵ جلو ۴۶٫۵ خیلی اختلاف داره چرا ؟؟ قدم ۱۷۴هستش لاغرم این همه اختلاف یعنی ایراد اندامی دارم؟سینه هام کوچیکه؟من قبلا با این اندازه ها با گرلاوین دوختم از اندازه ای که گفتم مطمئنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم روش اندازه گیری بالاتنه پشت در مولر و گرلاوین متفاوته. جای کمر هم متفاوته. در مولر به خاطر همین تفاوت در اندازه گیری بالاتنه جلو بلندتر از بالاتنه پشت هست. لطفا آموزش اندازه گیری رو دوباره مطالعه بفرمایید و مجدد اندازه بگیرید.

 130. Avatar

  سلام
  با تشکر از آموزش های خیلی خوبتون
  فاصله بین P تاR برای من ۵ سانته و باید از این دو نقطه ۳٫۳ خارج بشم که هلالها توی هم میره،میشه لطفا راهنماییم کنید ک باید چکار کنم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   هیچی عزیزم. بین دو الگو رو برش بزنید کمی کاغذ بچسبانید و رسم کنید.
   البته ۳ سانت باعث میشه که شیب کمرتون زیاد بشه و بعد از دوخت پهلو خوب نایسته. پس بهتره ۲ سانت از پهلو ها بیرون برید و ۱ سانت از وسط پشت.

 131. Avatar

  سلام من الگویی کشیدم وفاصله ۸ تا ۳۸ ، ۹سانت شده که سه سانتش را برای پهلوها در نظر گرفتم ۶ سانت میماند ونمیخواهم دو تاپنس در پشت داشته باشم چکار کنم ؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. عزیزم ۹ سانت زیاده. اول بررسی کنید احتمال خیلی زیاد اشتباه داشتید در رسم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چه عالی پس این چند روز که نرسیدم به سوالها پاسخ بدم باعث شد شما خودتون به مشکلتون پی ببرید! این خیلی خوبه. آفرین

 132. Avatar

  ببخشید بازم سوال. اگر از دستم ناراحت شید حق دارید. ببخشید. ان شاله خدا به وقتتون برکت بده.

  نقطه ۴۲ من در امتداد خط ساسون Fافتاده. واقعا عجیبه. چه کار کنم. تقریبا اندام من صاف . ایراد رو چطور برطرف کنم.
  و دلم میخواد مانتو کمی فون شه همون طور که شما رسم کردید. اینطوری اون امتداد هلال نقطه m رو چطور رسم کنم به سمت پایین.

 133. Avatar

  ساسون هام خیلی بزرگه. چرا. من با نهایت دقت رسم کردم😳 خواهش میکنم بگید حالا من چکار کنم؟😢😢😢😢😢😢

 134. Avatar

  سلام. خدا قوت.
  ۱. نقطه ۳۸ من در نزدیکی نقطهE افتاده. ایرادی نداره؟

  ۲. فاصله ۸ تا ۳۸ من ۱۴.۵ شده میتونم دو تا ۶.۲۵ در اطراف نقطه F بگیرم و سراغ E ندارم.
  (اصلا از اینکه پشتم اینهمه پنس داشته باشه دوست ندارم.) چه کار کنم؟

  ۳. نهایت پنس نقطه Fباید چقدر باشه؟

 135. Avatar

  سلام مدیر عزیز. ببخشید من یه مشکلی با سرشونه دارم. اولا که همه جا گفتن که سرشونه پشت مولر یک سانت بلندتر از جلویه. ولی من نفهمیدم چرا. یه جا خوندم که برای اینکه خرد داده بشه. ولی نگفتن کی و چطوری. میشه اینو برام توضیح بدین که اختلاف یک سانتوباید چی کنیم؟
  سوال بعدی اینکه همیشه به نظر شیب سرشونه جلو از پشت بیشتره. این اشکالی ایجاد نمیکنه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این موضوع به طور کامل در آموزش صفرتاصد مانتو توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.
   خیر اشکالی ایجاد نمیکنه چون وقتی پنس سرشانه بسته میشه شیب جلو و پشت یکسان میشه

 136. Avatar

  سلام . با تشكر از آموزش بسيار عاليتون
  ميخواستم بدونم اگه بخوام مانتو راسته بدوزم ساسونها حذف ميشن و در پهلو ها و خط پشت چه تغيري بايد بدم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. برای راسته ساسون ها حدف، خطوط پهلو و پشت صاف رسم میشن

 137. Avatar

  سلام واقعا ممنونم از تمام زحماتی که میکشید و اینقدر با دقت و حوصله تمامی نکات رو آموزش میدید من خیلی از این آموزشها استفاده میکنم و واقعا لذت می برم امیدوارم آموزشهای بخش خیاطی همچنان ادامه داشته باشه و شلوار و لباسهای مجلسی رو هم آموزش بدید یک سوال داشتم اینکه آیا این الگو رو میشه برای پیراهن مردانه هم استفاده کرد یا الگو برای آقایان متفاوت رسم میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. ادامه داره ولی با کمی تاخیر به دلیل مشغله درسی بنده.
   خیر این الگو برای لباس های زنانه است و الگوی مردانه فرق داره

 138. Avatar

  سلام مجدد و خسته نباشيد
  ببخشيد اگه سوالاتم زياد ميشه چون بمرور پيش ميرم و سوالايي برام پيش مياد.
  در قسمت كنترل سرشانه نوشته شده يك سانت بالا و يك سانت ا سرشانه جلو پايين بيايم ، دليلش چيه؟ هميشه بايد انجام شه؟ ميترسم محاسباتم بهم بريزه و هنوز الگو روزنبريدم تا جوابمو بديد
  يه دنيا ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم این کار برای الگوی مولر الزامیه تا سرشانه نه به عقب بکشه نه جلو

 139. Avatar

  سلام بانوی عزیز
  بابت اموزش های عالی تون یه دنیا ممنونکه اینقدر خالصانه در اختیار علاقمندان قرار میدین
  من تاحالا الگوی مولر کار نکردم و دنبال یه اموزش خوب تو اینترنت میگشتم که اتفاقی با سایت خوبو جامع شما اشنا شدم یه سوال دارم
  یه پارچه خریدم برای مانتو و‌میخوام مانتو رو به صورت برش از کمر بدوزم و قسمت بالا رو از یه پارچه شکیل بدوزم و دوس ندارم که برش یا ساسونی روی قسمت بالا بیفته .ای امکانش هست ؟
  و اینکه اگه قرار بیفته چکارکنم که حداقل دوخت در بالاتنه بیفته و کدوم برش ها خوبه
  یه دنیا ممنون به خاطر بزرگواریتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بهتره بار اول رو با یک پارچه ارزان قیمت یا پاترون بدوزید که ایرادات کارتون مشخص بشه و پارچه تون خراب نشه
   الگویی که رگالی بشه پنس نداره ولی الگوهای معمولی حداقل یک پنس برای برجسته کردن سینه خواهند داشت. شما میتونید بعد از برش دادن کمر الگوتون، تمام پنس ها را به کنفرماسیون منتقل کنید که کمتر دید داره. این مورد رو من در آموزش پنس کنفو مطرح کرده بودم

 140. Avatar

  و اينكه اگه بخوايم ٣ سانت ساسون بگيريم و تبديل به يك ساسون بكنيم يعنى از هر طرف ٣ سانت يا مجموعا سه سانته و ١/٥ سانت از هر طرف؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ۴٫۳ میمونه که بهتره دو ساسون گرفته بشه ویا یک ساسون ۳ سانتی و نیم سانت هم از وسط پشت گرفته بشه.
   ساسون ۳ سانتی یعنی کلا عرض ساسون ۳ سانته یعنی از هرطرف ۱٫۵ سانت

 141. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید تو الگوی مولر هم باید پنس لقی بگیریم یعنی لازمه و اگه لازمه تو کدوم قسمت ها و چه مقدار لطفا در مورد لقی ها هم اگه توضیح بدین ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر عزیزم
   الگوی مولر نیاز به هیچ لقی ای نداره و فقط بعضی از مدل های یقه نیاز به لقی دارن مثل یقه های مسطح که کامل توضیح دادم. یقه های دیگه رو هم هرکدومو درس بدم اگر لقی بخوان میگم

 142. Avatar

  کلی ممنون از آموزش های خوبتون. سوال داشتم ازتون. برای کشیدن الگو توی کامپیوتر از چه نرم افزار هایی می شه استفاده کرد ؟ عکس هایی که از الگو ها توی سایتتون گذاشتید با چه نرم افزاری کشیده شدن ؟ ممنون می شم کمکم کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای رسم الگو و چاپش نرم افزارهای مخصوص خیاطی مثل جمینی هست. ولی من برای رسم الگوهام برای سایت از یه نرم افزار صرفا گرافیکی “کرل” استفاده کردم

 143. Avatar

  سلام به خانم مدیر .ممنون بابت آموزش های عالی تون.من الگو را مطابق توضیحات رسم کرده ام فقط یک سوال دارم.در باره اصلاح خط سرشانه که یکبار بعد از رسم سرشانه پشت ،اصلاح می کنیم و نقطه A را مشخص می کنیم، با فاصله ۱٫۵ سانت از خط ۱٫اما دوباره در قسمت کنترل سرشانه گفتید که ۱ سانت سرشانه پشت بالاتر برود و ۱ سانت سرشانه جلو پایین تر بیاد.یعنی هردو مرحله کنترل سرشانه برای پشت باید اعمال بشود؟و اگه سرشانه جلو یک سانت پایین تر بیاد حلقه تنگ تر میشود.

 144. Avatar

  سلام استاد عزیز
  تو رسم الگوی بالاتنه به یه مشکل برخوردم،نقطه ۴۲ من فقط نیم سانت خارج از نقطه ۷ میفته،درسته بنظرتون یا باید بیشتر باشه؟؟میتونم همین نیم سانت رو نصف کنم
  اینم بگم که نقطه ۴۰خارج از کادر نیست
  میشه بگید اشتباه کارم کجاست؟؟
  و یه سوال درباره استین،نقاط ۲به ۸ میشه نصف بازو + ۴،شما گفتید اگه کمتر بود تصحیح کنید،الان که زیاد اومده من باید چیکار کنم؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدید،الگوم فقط گیر همین مشکله
  و تشکر زیاد از سایت عالیتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الزاما این شرایط نشون نمیده که اشتباهی کرده باشید! حتما باسنتون کوچکه و اختلافش با دور کمر و سینتون کمه. بله میتونید همون نیم سانتو نصف کنید.
   ببینید گفتم حداقل دو سانت باید باشه چون کمتر باشه آستینتون تنگ میشه. بیشتر بودنش به خودتون بستگی داره. می تونید کمش کنید تا همون ۲ سانت یا هر اندازه ای که به نظرتون دوست دارید آستینتون گشاد باشه.

 145. Avatar

  سلام ببخشید من دوره مولر رو رفتم الگوی بالاتنه ای که به ما یاد دادند از نقطه ۱ هم نیم سانت داخل شدیم بعد نقاط ۳ و ۴ رو دو سانت و این نقاط رو بهم وصل کردیم مگه مولر هم انواع مختلف داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم مولر یک مدله ولی بعضی تغییرات رو برخی اساتید روی الگو میدن که مثلا بهتر بشه. برخی از این تغییرات مفید هست و برخی دیگه نه

 146. Avatar

  سلام
  توروخدا زودتر مبحث وصل آستین به بالاتنه و ایرادات اندامی رو توسایت بزارید.کاش بجای آموزشهای متفرقه مثل اسب نمدی و ازین قبیل برا آموزشهای اصلی وقت بزارین.من الان یه ماهه هر روز چک میکنم سایت رو بعدش با کلی ناامیدی میبندم نت رو.من مانتو دوختم منتهی تو وصل آستین نقاط موازنه آستین و حلقه بالاتنه ام درست رو هم نمیفتادن.ازینورم باتوجه به اینکه ایراد اندامی پهلو و شکم دارم ، مانتوم کاملا اندامی شده بود اما پهلوهام قشنگ مشخص میشدن.بیشتر از یه ماهه چشم انتظار ایرادات اندامی ام.
  سایتتون محشره حیف که خیلی دیر میزارین آموزشهارو.البته شمارو هم میشه درک کرد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بخش خیاطی آموزشش رو من مینویسم و بخش های دیگه رو همکارانم زحمتش رو میکشن برای همین مثلا در آموزش نمددوزی معمولا من فقط نظارت میکنم. از طرف دیگه تمام آموزش هایی که منتشر میشه درخواست یکی از کاربران بوده و مخاطبان سایت ما فقط پیگیر آموزش خیاطی نیستن. درک میکنم که انتظار سخته واقعا متاسفم ولی واقعا در اولین فرصت آموزش هارو ادامه میدم. در هفته آینده ان شاالله قسمت بعدی رو میذارم.

 147. Avatar

  سلام خسته نباشین
  میشه ی کانال یا گروه تلگرامی درست کنین
  ک ما سوالاتمونو راحت تر ازتون بپرسیم؟?
  من الگو رو کشیدم ولی ی سری نقاط طبق الگوی شما اونجا ک باید نمی افتن ?کلی ناامید شدم????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ما کانال داریم ولی گروه رو فعلا نمیتونم مدیریت کنم بخاطر کمبود وقت
   اگر مطابق دستورات پیش برید همه نقاط سرجاشون میفته. بازم اگر مشکلی بود بپرسید من جواب میدم بهتون. ولی دقت دقت دقت

 148. Avatar

  سلام
  ببخشید بلندی سینه من تقریبا نیم سانت بالاتر از نقطه ۱۵ میفته.در حالیکه تو آموزش شما یکم پایینتر از نقطه ۱۵ افتاده.این اشکالی داره؟
  سینه های من نرمال هستن سایز سوتینم ۷۰ هست.اومد افتاد یکم بالاتر از نقطه ۱۵٫
  سینه های خواهرم خیلی کوچیک هستن.یه بارم الگوی اون رو میکشیدم.تو الگوی اون تقریبا یکی دو سانت بالاتر از نقطه ۱۵ اومد افتاد شایدم بیشتر دقیق یادم نیست.
  میخواستم ببینم حتما باید پایین تر از نقطه ۱۵ بیفته؟غیر ازین باشه ایراد اندامی محسوب میشه یا یه جای رسم الگوم ایراد داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم ایرادی نیست. نقطه سر سینه میتونه بالاتر،پایینتر یا روی خط بیفته و این بستگی به بلندی بالاتنه و بلندی سینه فرد داره.

 149. Avatar

  باز هم سلام مجدد و خدا قوت به شما مربی عزیز و دلسوز
  تو رسم الگوی پشت بالاتنه که گفتید ۹ تا ۱۰ تیره پشت اینجا منظور عددی که از محاسبات بدست میاد یا کارور خودمون؟
  یه جای دیگه هم گفتید برای پیدا کردن نقطه F به اندازه تیره پشت بدون آزادی تقسیم بر ۳ به اضافه ۱٫۵ از نقطه ۸ روی خط کمر جلو میایم اینجا باز منظور تیره پشت حاصل از محاسباته ؟ چون من به شک افتادم کارور پشت خودم ۱۸ست و عدد محاسباتی شد ۱۷٫ من نقطه ۹ تا ۱۰ رو کارور خودم گذاشتم یعنی ۱۸ اما تو قسمت دوم برای پیدا کردن نقطه F به شک افتادم که کدوم کارور مد نظره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر از زحماتتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عدد محاسبات معمولا عدد مناسبی بدست میاد. توضیح دادم که عدد محاسبات رو استفاده کنید و در پایان رسم الگو مقدار کارور رو کنترل کنید.

 150. Avatar

  سلام
  ممنون بابت سایت فوق العاده تون
  الگوهایی دامن رو نمیذارین؟
  هرچی گشتم تو سایتتون پیدا نکردم?

 151. Avatar

  باسلام و تشکر از سایت خیلی مفید و آموزنده تون
  میخواستم بدونم قد لباس را برای الگوهایی که از جدول سایزبندی می کشیم باید به چه صورتی محاسبه کنیم. مثلا تولیدی ها به چه صورت این کار را انجام می دهند.
  باتشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   قد لباس رو با توجه به مدل خود طراح تعیین میکنه، محاسبه ای نیست. معمولا برای خانم های ایرانی فردی با قد ۱۶۵ ملاک طراح قرار میگیره

 152. Avatar

  سلام خسته نباشید ی سوال دارم نقطه ۳۶ من بیرون نقطه ۳۷ افتاده وفاصلشون تقریبا۰/۴ سانته اون وقت این اندازه رو نباید ÷ ۲ کنیم و ب شکل یک ساسون در جلو در بیاریم ولی اندازه خیلی کمه چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای خیلی از افراد حتی این اندازه صفر میشه و ۳۶ و ۳۷ روی هم میفته. کسایی که کمی شکم داشته باشن ساسون جلو براشون تشکیل نمیشه

 153. Avatar

  سلام.ببخشید من یسوال دارم?خط ۱۳به ۱۴ بزرگی سینه منظور دور سینه هست؟من دورم.سینم۹۴ گرفتم یعنی ۹۴ همشو باید رو الگو بزنم?جا نمیشه خو

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم بزرگی سینه عددی هست که براش فرمول داریم و توضیح دادم در آموزش محاسبات مولر

 154. Avatar

  سلام.من الگو را دقیقا طبق آموزش شما و از روی جدول رسم کردم.سرشانه پشت یک سانت بیشتر از سرشانه جلو میشه.زمان دوخت به چه شکل سرشانه دوخت میشه؟
  باز هم سپاسگزارم برای آموزش فوق العاده شما.

  • Avatar

   سوال دیگه اینکه در الگو رسم شده بر اساس جدول سایز ۳۴ سرشانه پشت روی الگو ۱۲ میشه در صورتی که سرشانه طبق جدول
   ۱۱/۸
   چه کار باید کرد؟

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    اولا ۰٫۲ دیگه اصلا قابل ملاحضه نیست، الگو دیگه انقدر هم حساس نیستا 🙂
    ثانیا آموزش دادم که چطور میتونید سرشانه رو کنترل و اصلاح کنید
    آموزشارو قبل سوال پرسیدن با دقت نمیخونید!

 155. Avatar

  با سلام. به این چند نکته تا این مرحله از در اوردن الگو برخوردم که مایلم پیشنهاد کنم:

  ۱) در انتخاب نقطه ۱، لطفا یاداوری کنید که بهتر است این نقطه حدود ۱۰ سانت با لبه کاغذ فاصله داشته باشد، تا وقتی موقع رسم قسمت فوقانی بالاتنه جلو رسید، مثل اینجانب، ارتفاع کم نیاورده و مجبور به وصله کردن مقداری کاغذ به لبه بالایی نشوم.

  ۲) در جایی که نوشته شده: از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده نقاط ۶ و ۷ و ۸ بدست میایند، بهتر است به ترتیب اعدادی که از اعداد اولیه بدست میایند توجه کرد. ترتیب صحیح این است که بگوییم : از نقطه ۳ و ۴ و ۵ به اندازه ۲ سانتی متر به سمت چپ خارج شده که بترتیب نقاط ۸ و ۷ و ۶ بدست میایند.

  ۳) اگر نقاط ۲ و ۳ روی دنباله خط افقی سوار نیستند، بهتر است که نقاط ۱۴، ۳۷، و ۴۱ هم روی دنباله خط افقی سوار نباشند (مقداری از خطوط افقی که از خط وسط جلو بیرون زده اند بهتر است که پاک شود). اگر چه در ابتدا خیلی واضح بنظر میرسد که ما نقطه ای خارج از خط وسط جلو نداریم، اما اولا در ترسیم، بهتر است رویه یکسانی را اعمال کنیم ( قاعده یکسان برای همه نقاط ۲ و ۳ و ۱۴ و ۳۷ و ۴۱)، ثانیا وقتی به پیدا کردن نقطه ۴۲ میرسیم، یک لحظه برای من این شک قوت گرفت که مبادا در پیدا کردن نقاط ۱۴ و ۳۷ و ۴۱ اشتباه کرده باشم، و انها قرار بوده که واقعا بیرون خط عمودی وسط جلو بوده باشند، که به احتمال زیاد اینطور نیست و این صرفا یک خطای بصری به دلیل عدم رعایت قاعده ترسیم یکسان برای تمام نقاط بوده است.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنون از وقتی که گذاشتی و نکاتی که گفتی
   مورد ۱ و ۲ داخل متن اعمال شد ولی نکته ۳ چون تغییر تصاویر کار مشکلی است متاسفانه کاری نمیتونم بکنم ان شاالله که کاربران به مشکل نخورند.
   البته من اون خطوط رو عمدا اضافه گذاشتم بمونه که دوستان فکر نکنند طول خطوط از اول مشخصه و نباید زیاد بیاد
   ولی خوشبختانه با خوندن ادامه آموزش ها این شک هم حتما براشون برطرف خواهد شد.
   ممنون

 156. Avatar

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من خیلی گشتم ولی نه کتابی نه جزوه کاملی از الگوی کت و شلوار مرادنه به روش مولر پیدا نکردم میخواستم بدونم شما دارین یا میدونین از کجا میشه تهیه کرد‌. بازم ممنون که هنر خودتونو در اخیار دیگرانم قرار میدین.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. والا تا جایی که من میدونم مولر فقط الگوی زنانه دوز هست و تا حالا ندیدم الگوی مردانه دوز هم داشته باشه!

 157. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید..بخشید یه سوال داشتم من توی یه آموزش دیگه ک متد مولر رو اموزش میداد دیدک که از نقطه ۲۳ یک و نیم سانت رفته بود داخل بعد حلقه جلو رو کشیده بود اشتباه بوده؟….اگه حلقه جلو از حلقه پشت اندازش کم تر بشه مشکلی نداره؟..ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اینا تغییراتیه که به صورت سلیقه ای توی متد اصلی ایجاد میشه تا بعضی مشکلات رو شاید رفع بکنن که بیشتر خودشون مشکل زا هستند. شما اگه ۱٫۵ سانت از نقطه ۲۳ داخل بشید کارور جلو کوچک میشه!!!
   در اصل متد مولر همیشه حلقه جلو کوچکتر از حلقه پشته

 158. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون بخاطر توضیحات و آموزش و همچنین عکس ها که واقعا گیرا هستند.
  میخواستم بپرسم میشه الگو رو روی مقوا هایی که پشتشون شطرنجی و خط کشی شده شدست کشید؟
  من قبلا کلاس خیاطی رفتم و همون ابتدا به دلایلی رها کردم اما مشکلم همیشه کشیدن خطوط صاف بود حتی با خط کش های بلند هم بار هم خطوطم از یجایی به بعد چند سانت از نقطه ای که باید میرسید منحرف میشد . بنظرتون میشه برای جلوگیری از خطا و دقیق تر شدن الگو رو روی اون مقواهایی مدرج رسم کرد و بعد در صورت ضرورت روی کاغذ منتقلش کرد ؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله چرا نمیتونید ولی هزینه تون بالا میره. کافیه موقع رسم خطوط با متر چند علامت بذارید و بعد خط رو رسم کنید. دقت کنید یک خط راست حداقل به دو نقطه احتیاج داره تا صاف و درست رسم بشه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   تیره پشت همون عددیه که در قسمت محاسبات بدست میارید. از همون عدد باید استفاده کنید.