محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولر

150

سلام خدمت همه عزیزان علاقه مند به هنر خیاطی.

در پست قبل درباره اندازه گیری اندام فرد صحبت کردیم و گفتیم که برای کشیدن یک الگوی بی عیب و نقص که تن خور خوبی داشته باشه احتیاج به یک اندازه گیری دقیق داریم. به همین دلیل تمام نکات لازم در اندازه گیری به روش مولر را خدمتتون گفتم.

همانطور که دیدید اندازه ها را به دو دسته ۱) اندازه های اصلی و ۲) اندازه های فرعی تقسیم کرده بودیم.

اندازه های اصلی درواقع اندازه های عرضی بدن هستند (به جز تمام قد) که با استفاده از آنها و یک سری رابطه و محاسبات که متد مولر به ما می گوید، می توانیم اندازه های فرعی را بدست آوریم و با اندازه هایی که روی بدن گرفته بودیم مقایسه کنیم. البته علاوه بر اندازه های فرعی، با این محاسبات یک سری اندازه های دیگر را هم که در رسم الگو نیاز داریم بدست می آوریم.

قبل از اینکه این محاسبات را بگویم لازم است توجهتون را به جدول آزادیها جلب کنم. در رابطه هایی که در ادامه آموزش خواهم داد می بینید که مثلا نوشته شده “بعلاوه آزادی”. مقدار آزادی که در رسم الگو باید لحاظ کنید بستگی به نوع لباسی دارد که می خواهید بدوزید. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، در محاسبه مقادیر بلندی کف حلقه، تیره یا کارور پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو، باید متناسب با نوع لباستان، آزادی مشخصی را اعمال کنید.

نوع لباس بلوز پیراهن مانتو و کت جذب کت پالتو لباس گشاد
بلندی کف حلقه ۱٫۵ – ۰ ۱٫۵ – ۰ ۲ – ۱ ۲٫۵ – ۲ ۳ – ۲ ۳ – ۲٫۵
تیره یا کارور پشت ۱ – ۰ ۱٫۵ – ۰ ۱٫۵ – ۰٫۵ ۱٫۵ – ۱ ۱٫۵ ۲ – ۱٫۵
گشادی کف حلقه ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲٫۵ – ۱٫۵ ۲٫۵ – ۱٫۵ ۳ – ۲
بزرگی سینه جلو ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱٫۵ ۲ – ۱٫۵ ۲

خب حالا با توجه به مقادیر جدول و اندازه های اصلی گرفته شده روی بدن، محاسبات زیر را انجام دهید تا در مرحله بعد یعنی رسم الگوی پایه استفاده کنیم.

همانطور که میبینید، برای برخی مقادیر دو فرمول ذکر شده است. هر دو فرمول نتایج بسیار نزدیک به همی را میدهند و اختلاف نتایج بسیار ناچیز است.

دلیل اینکه هر دو گروه فرمول ها را آوردم سوالات بیشمار دوستان درباره فرمول های ذکر شده در کتاب های مختلف بود. خواستم بگم من این دو فرمول را استفاده کرده ام و تایید میکنم و شما نیز میتوانید از هر کدام که مایل بودید استفاده کنید. فرمول های دیگه در کتابهای دیگه مورد تایید بنده نیستن.

مواردی که یک فرمول ذکر شده برای این است که در هر دو منبع یکسان بوده.

اندازه های طولی

آزادی + تمام قد تقسیم بر ۸ = بلندی کف حلقه

آزادی + ۱۰٫۵ سانت + دور سینه تقسیم بر ۱۰ = بلندی کف حلقه

۱ سانت – تمام قد تقسیم بر ۴ = بالاتنه پشت

 بالاتنه پشت + بلندی کف حلقه بدون آزادی = خط باسن

۲ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۴ = بلندی سینه

۴ تا ۶ سانت + بالاتنه پشت = بالاتنه جلو

اندازه های عرضی

۲ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۲۰ = پشت یقه

آزادی + ۲ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۵ = تیره یا کارور پشت

آزادی + ۵٫۵ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۸ = تیره یا کارور پشت

آزادی + ۱ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۱۰ = گشادی کف حلقه

آزادی + ۱٫۵ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۸ = گشادی کف حلقه

آزادی + ۱ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۵ = بزرگی سینه جلو

آزادی + ۴ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۴ = بزرگی سینه جلو

 ۰٫۵ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۱۰ = برجستگی سینه 

نکته مهم : چنانچه قد فرد خیلی کوتاهتر از ۱۶۰ سانتی متر باشد، بجای استفاده از رابطه آبی رنگ بالا برای بلندی کف حلقه، حتما از رابطه نارنجی باید استفاده شود.

توجه : لازم میدونم یک نکته را در اینجا مطرح کنم. همونطور که ملاحظه کردید، در متد مولر برای تمام اندازه های بدن، فرمول وجود دارد و فقط اگر از اندام شخصی ۴ اندازه قد کامل، دور سینه، دور کمر و دور باسن را داشته باشیم می توانیم الگوی آن فرد را رسم کنیم. این یکی از مزیت های این متد نسبت به متدهای دیگر است.

ولی همانطور که دیدید ما اندازه های دیگر را نیز علاوه بر محاسبه از فرمول های بالا، روی بدن نیز اندازه میگیریم. دلیل این کار چیست؟

مرجع ما در رسم الگو درواقع اندازه های گرفته شده از روی بدن است. زیرا افراد همه دارای اندامی نرمال و بدون نقص نیستند و فرمول ها به ما اندازه های یک شخص با اندام نرمال را می دهد. ولی برای اینکه متوجه شویم شخص در کدام نواحی قطعا دارای نقص اندامی است، از مقایسه اندازه های گرفته شده با اندازه های محاسبه شده از فرمول ها بهره می گیریم و چنانچه اختلاف فاحشی بین این دو اندازه وجود داشته باشد باید از روش های رفع نواقص اندامی روی الگو استفاده کنیم که به زودی آنها را آموزش خواهیم داد.

نتیجه گیری : پس چنانچه اندازه های گرفته شده روی بدن با اندازه های محاسبه شده از فرمول های بالا، اختلاف خیلی زیادی (بیش از ۲ الی ۳ سانت) نداشت، بهتر است از اندازه های روی بدن برای رسم الگوی پایه مولر استفاده کنید.

خب همه چیز آماده است تا برویم سراغ رسم الگوی پایه بالاتنه مولر ولی قبل از آن حتما آموزش زیر را مطالعه بفرمایید تا سوال های احتمالی شما پاسخ داده شود.

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۵۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام . مولر الگوی بدون پنس برای لباس های آزاد و داره ؟ اگه داره میشه اونو هم آموزش بدین .🙏و اینکه آموزش ایرادات اندامی آستین و کی میذارین توی سایت . ممنون بابت آموزشای مفیدتون . 🌹

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر الگوی مولر حتما یک پنس برای ایجاد فضای سینه داره که البته ایده هایی برای رگالی کردن مولر هم داده شده که من هنوز روش بهینه ای ندیدم که اموزش بدم. برای این لباس ها از الگوهای رگالی آماده و یا متد ایتالیایی که فاقد پنس هستند می تونید استفاده کنید.
   زمان مشخص نیست به مرور داریم جلو میریم

 2. Avatar

  سلام و بازهم سپاس که به سوالات ما پاسخ میدید🙏
  میشه بفرمایید برای تبدیل الگوی جلو لباس به آستین کیمونو ساسون سرشانه رو به کجا انتقال بدم بهتره؟

ارسال نظر