محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولر

150

سلام خدمت همه عزیزان علاقه مند به هنر خیاطی.

در پست قبل درباره اندازه گیری اندام فرد صحبت کردیم و گفتیم که برای کشیدن یک الگوی بی عیب و نقص که تن خور خوبی داشته باشه احتیاج به یک اندازه گیری دقیق داریم. به همین دلیل تمام نکات لازم در اندازه گیری به روش مولر را خدمتتون گفتم.

همانطور که دیدید اندازه ها را به دو دسته ۱) اندازه های اصلی و ۲) اندازه های فرعی تقسیم کرده بودیم.

اندازه های اصلی درواقع اندازه های عرضی بدن هستند (به جز تمام قد) که با استفاده از آنها و یک سری رابطه و محاسبات که متد مولر به ما می گوید، می توانیم اندازه های فرعی را بدست آوریم و با اندازه هایی که روی بدن گرفته بودیم مقایسه کنیم. البته علاوه بر اندازه های فرعی، با این محاسبات یک سری اندازه های دیگر را هم که در رسم الگو نیاز داریم بدست می آوریم.

قبل از اینکه این محاسبات را بگویم لازم است توجهتون را به جدول آزادیها جلب کنم. در رابطه هایی که در ادامه آموزش خواهم داد می بینید که مثلا نوشته شده “بعلاوه آزادی”. مقدار آزادی که در رسم الگو باید لحاظ کنید بستگی به نوع لباسی دارد که می خواهید بدوزید. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، در محاسبه مقادیر بلندی کف حلقه، تیره یا کارور پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو، باید متناسب با نوع لباستان، آزادی مشخصی را اعمال کنید.

نوع لباس بلوز پیراهن مانتو و کت جذب کت پالتو لباس گشاد
بلندی کف حلقه ۱٫۵ – ۰ ۱٫۵ – ۰ ۲ – ۱ ۲٫۵ – ۲ ۳ – ۲ ۳ – ۲٫۵
تیره یا کارور پشت ۱ – ۰ ۱٫۵ – ۰ ۱٫۵ – ۰٫۵ ۱٫۵ – ۱ ۱٫۵ ۲ – ۱٫۵
گشادی کف حلقه ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲٫۵ – ۱٫۵ ۲٫۵ – ۱٫۵ ۳ – ۲
بزرگی سینه جلو ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱ ۲ – ۱٫۵ ۲ – ۱٫۵ ۲

خب حالا با توجه به مقادیر جدول و اندازه های اصلی گرفته شده روی بدن، محاسبات زیر را انجام دهید تا در مرحله بعد یعنی رسم الگوی پایه استفاده کنیم.

همانطور که میبینید، برای برخی مقادیر دو فرمول ذکر شده است. هر دو فرمول نتایج بسیار نزدیک به همی را میدهند و اختلاف نتایج بسیار ناچیز است.

دلیل اینکه هر دو گروه فرمول ها را آوردم سوالات بیشمار دوستان درباره فرمول های ذکر شده در کتاب های مختلف بود. خواستم بگم من این دو فرمول را استفاده کرده ام و تایید میکنم و شما نیز میتوانید از هر کدام که مایل بودید استفاده کنید. فرمول های دیگه در کتابهای دیگه مورد تایید بنده نیستن.

مواردی که یک فرمول ذکر شده برای این است که در هر دو منبع یکسان بوده.

اندازه های طولی

آزادی + تمام قد تقسیم بر ۸ = بلندی کف حلقه

آزادی + ۱۰٫۵ سانت + دور سینه تقسیم بر ۱۰ = بلندی کف حلقه

۱ سانت – تمام قد تقسیم بر ۴ = بالاتنه پشت

 بالاتنه پشت + بلندی کف حلقه بدون آزادی = خط باسن

۲ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۴ = بلندی سینه

۴ تا ۶ سانت + بالاتنه پشت = بالاتنه جلو

اندازه های عرضی

۲ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۲۰ = پشت یقه

آزادی + ۲ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۵ = تیره یا کارور پشت

آزادی + ۵٫۵ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۸ = تیره یا کارور پشت

آزادی + ۱ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۱۰ = گشادی کف حلقه

آزادی + ۱٫۵ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۸ = گشادی کف حلقه

آزادی + ۱ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۵ = بزرگی سینه جلو

آزادی + ۴ سانت – اندازه دور سینه تقسیم بر ۴ = بزرگی سینه جلو

 ۰٫۵ سانت + اندازه دور سینه تقسیم بر ۱۰ = برجستگی سینه 

نکته مهم : چنانچه قد فرد خیلی کوتاهتر از ۱۶۰ سانتی متر باشد، بجای استفاده از رابطه آبی رنگ بالا برای بلندی کف حلقه، حتما از رابطه نارنجی باید استفاده شود.

توجه : لازم میدونم یک نکته را در اینجا مطرح کنم. همونطور که ملاحظه کردید، در متد مولر برای تمام اندازه های بدن، فرمول وجود دارد و فقط اگر از اندام شخصی ۴ اندازه قد کامل، دور سینه، دور کمر و دور باسن را داشته باشیم می توانیم الگوی آن فرد را رسم کنیم. این یکی از مزیت های این متد نسبت به متدهای دیگر است.

ولی همانطور که دیدید ما اندازه های دیگر را نیز علاوه بر محاسبه از فرمول های بالا، روی بدن نیز اندازه میگیریم. دلیل این کار چیست؟

مرجع ما در رسم الگو درواقع اندازه های گرفته شده از روی بدن است. زیرا افراد همه دارای اندامی نرمال و بدون نقص نیستند و فرمول ها به ما اندازه های یک شخص با اندام نرمال را می دهد. ولی برای اینکه متوجه شویم شخص در کدام نواحی قطعا دارای نقص اندامی است، از مقایسه اندازه های گرفته شده با اندازه های محاسبه شده از فرمول ها بهره می گیریم و چنانچه اختلاف فاحشی بین این دو اندازه وجود داشته باشد باید از روش های رفع نواقص اندامی روی الگو استفاده کنیم که به زودی آنها را آموزش خواهیم داد.

نتیجه گیری : پس چنانچه اندازه های گرفته شده روی بدن با اندازه های محاسبه شده از فرمول های بالا، اختلاف خیلی زیادی (بیش از ۲ الی ۳ سانت) نداشت، بهتر است از اندازه های روی بدن برای رسم الگوی پایه مولر استفاده کنید.

خب همه چیز آماده است تا برویم سراغ رسم الگوی پایه بالاتنه مولر ولی قبل از آن حتما آموزش زیر را مطالعه بفرمایید تا سوال های احتمالی شما پاسخ داده شود.

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۵۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  وقتی فاصله ۸ تا ۳۸ اضافه کمر ۳مثلاً سه می شود آیا ما برای ساسون باید از هر طرف یک و نیم سانت جا بگذاریم؟البته اگر بخواهیم یک ساسون داشته باشیم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه میتونید پهلوهارو کمتر داخل بشید. بهترین مقدار برای پهلوها که ۱ سانت است ولی شما میتونید دوتا ۷ میل از پهلوها داخل بشید و یه ساسون ۱٫۵ سانتی هم از وسط کمر بگیرید.

 2. Avatar

  سلام ببخشید اصطلاح آزادی در اندازه های طولی و عرضی در توضیحاتتون چیه.. ممنونم.. انشالله همیشه پایدار باشید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دقت کنید ما هنگام اندازه گیری، اندازه هامونو کیپ بدن میگیریم. اگه با این اندازه ها لباس بدوزیم لباس خیلی تنگ میشه، آزادی میشه اون مقادیری که به اندازه های طولی و عرضی میدیم تا لباس جای نفس داشته باشه و به بدن فرد نچسبه.

 3. Avatar

  فقط یک سوال در جدول اضافات،کارور جلو و سرشانه اضافات نداره؟! مربی ما تو جدولی که گفت ما بنویسیم یک آزادی در یک دوم ۱/۲ بود که ما نفهمیدم کجا کاربرد داره!!
  و سوال سوم منظور شما از اضافات گشادی کف حلقه ۲/۳ همون ۲_۳ است؟!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر متد مولر فقط برای ۴ مقداری که من در جدول آوردم آزادی لحاظ کرده، سرشانه نیازی به آزادی نداره و فقط کافیه سرشانه پشت ۱ سانت بزرگتر از سرشانه جلو باشه. کارورجلو هم اصلا در رسم الگوی مولر نقشی نداره و بعدا فقط کنترل میشه.
   بله در تایپ جدول اشتباهی پیش امده بود که اصلاح شد.

 4. Avatar

  سلام سال نو شما مبارک
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  دیروز که مقالتون را. خوندم کلی دعاتون کردم من نزدیک ۱،۲۰۰ هزینه کلاس دادم اما جاری بمن الگوی مولر را یاد دادن که حتی یکبار هم نتونستیم الگوی را بکشیم و مربی ایراد را به کل متد میگرفت 😑
  اما من از دیروز دارم مرحله به مرحله با شما پیش میرم انگار تا الان تو اتاق تاریک بودم و الان چراغ ها روشن شدن
  خیلی ممنون 💐 💐 💐

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سال نو شما هم مبارک متاسفانه بعضی افراد قبل از اینکه خودشان چیزی را به خوبی یاد بگیرند شروع به آموزش به دیگران می کنند.امیدوارم بتوانید از این سایت نهایت استفاده را ببرید.موفق باشید.

 5. Avatar

  سلام خدمت سرکار عالی
  آموزش شما خیلی راحت و خوب میباشد و من اجراکردم ولی حلقه آستین جلو تنگتر از پشت در آمد چرا و دیگر اینکه اگر امکان داردفایل را طوری قرار دهید که قابل پرینت یا کپی باشد تا استفاده آن هنگام کشیدن الگو راحت باشد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در متد مولر حلقه جلو تنگتر از پشت است. شرمنده قابلیت کپی کردن باعث سوء استفاده بعضی افراد و سایتها می شود.

 6. Avatar

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم به غیرازمانتوآموزش دیگری هم داشتین؟اگرداشتین من نتونستم پیداکنم واگرنه آموزش دیگری هم میزارین؟تشکرفراوان ازشماخانم هنرمند

 7. Avatar

  سلام وقت بخیر.ممنون از آموزش های خوب و عالیتون .برای الگو کشی و یا اندازه گیری جزوه و یا فایل پی ای اف ندارید که بشه پرینت گرفت؟

   • Avatar

    سلام.سوالی داشتم.من اندازه های خودم رو در کارور بدست آوردم با فرمول کارور جلو ۲۳.۵ و کارور پشت ۱۹.۲۵.ولی خودم مثلا کارور جلومو اندازه میزنم ۳۵ میشه.چرا اینطوریه😐😕

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم من برای کارور جلو هیچ فرمولی بیان نکردم و فقط پس از رسم الگو بر طبق آموزش کنترل کارور اندازه گیری کارور جلو ی الگو را یاد دادم که این مقدار نصف کارور بدن شما می باشد.۱۹٫۲۵ هم باید در بازه نصف کارور اندازه گرفته شده روی بدنتان باشد.

 8. Avatar

  سلام استاد عزیز،خسته نباشین.ببخشید تو جدول اضافات نرمال،اضافات لازم برای هر قسمت الگو برای مدل لباسهای مختلف رو دادین،ولی اضافات نرمال لازم رو برای قسمت باسن و کمر در مدل لباسهای مختلف رو ندادین؟
  مثلا برای لباس گشاد چه مقدار اضافات برای باسن و کمر نرماله که بین بالا وپایین لباس تناسب وجود داشته باشه مخصوصا واسه ما تازه کارا که تجربه نداریم.
  خیلی دوستون دارم بابت آموزشای بی نقصتون ممنون😍😘

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اون جدول خود مولر هست که توش کمر و باسن نیست. به این معنی که گشادی کمر و باسن سلیقه ایه. برای لباسهای با ضخامت نرمال مثل مانتوها حدود ۲ سانت کافیه. حالا ضخامت لباس بیشتر شد یکم اینو بیشتر بگیرید ولی بازم این موضوع به مدلتون و خواست خودتون بستگی داره و حساب کتابی نداره
   منم دوستتون دارم

 9. Avatar

  سلام خیلی ممنون از آموزشهای مفیدتون . ببخشید من دور سینم ۹۰ و کارور پشتم ۳۵ هستش . ولی از طریق محاسبه ای نتیجه برای کارور پشت خیلی اختلاف داره .و تقریبا ۱۷.۵ میشه . آیا مشکلی در اندازه گیری من هست ؟

 10. Avatar

  سلام.ممنون از سایت بسیار مفیدتون.ببخشید من متوجه نشدم منظورتون از تمام قد در فرمولا چیه؟ینی قد از بیخ گردن تا روی زمین؟حتی برای بلوز هم قد همینه؟و سوال دیگ اینکه بعضی فرمولا دوتایی هستن کدومشون رو باید انجام بدیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم در آموزش اندازه گیری ها توضیح دادم که تمام قد چیه و چطوری باید اندازه بگیرید. درباره فرمولها هم توضیح کامل دادم مجدد بادقت بخونید.

ارسال نظر