جدول اندازه های استاندارد اندام نرمال بانوان در متد مولر

106

آموزش چهارم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام دوستان عزیزم. حالتون چطوره. از پیامهاتون معلومه که تا اینجای آموزش را خوب تمرین کرده اید. دوستانی هم که قصد دارن با آموزش های ما پیش بروند حتما منتظر مرحله بعدی هستند.

بخاطر سوال های بیشماری که نشان دهنده یک مشکل مشترک در همه دوستان بود تصمیم گرفتم قبل از ادامه آموزش، یک نکته را که البته بارها در ضمن آموزش های قبلی بیان کرده بودم، اینبار در یک پست جدا با تاکید بیشتر مطرح کنم که ان شاالله مشکل همه عزیزان برطرف بشود.

علاوه بر آن هم جدول سایزبندی که قولش را داده بودم در این آموزش برایتان آماده کرده ام و نحوه استفاده از آن را هم برایتان توضیح خواهم داد.

جدول سایزبندی اندام نرمال بانوان در متد مولر

دو جدولی که در تصویر زیر مشاهده می کنید و می توانید برای واضحتر دیدن اعداد روی آنها کلیک کنید، جداولی است که اندازه های قسمت های مختلف بدن یک فرد با اندامی نرمال و قد ۱۶۴ و ۱۶۸ را بیان می کند.

توجه : اندازه های ذکر شده در جداول زیر، با اندازه های بدست آمده از فرمول های نارنجی رنگ در بخش “محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولربدون احتساب آزادی ها همخوانی دارد.

اندام نرمال یعنی اندامی که هیچ نوع نقصی در آن نیست، مثلا شکم یا باسن فرد بزرگ نیست، سینه ها خیلی کوچک یا خیلی بزرگتر از حد استاندارد نیستند و …. که این حد استاندارد درواقع از همین جدول بدست می آید.

خب سوال اینجاست که وقتی مطابق آموزش اندازه گیری در متد مولر که قبلا خدمتتان ارائه دادم، اندامتان را اندازه گرفتید، چطور باید با این جدول آن را مقایسه کنید و از کجا متوجه شوید که سایز شما کدام است و کدام بخش از اندام شما با مقدار استاندارد خیلی فاصله دارد؟

سایز حدودی شما از اندازه دور سینه مشخص می شود. یعنی اندازه دور سینه خودتان را در جدول پیدا کنید، همان ستون سایز شما را مشخص می کند. و یا اگر اندازه دور سینه شما در جدول نیست، قطعا بین دو سایز قرار گرفته مثلا دور سینه ۹۰ بین دو سایز ۳۸ و ۴۰ قرار دارد و در نتیجه اندازه های نرمال آن هم باید بین اندازه های این دو سایز باشد.

نکته: این سایزها الزاما با سایزی که شما از بازار لباس تهیه می کنید نباید منطبق باشد چون این اندازه ها مخصوص لباسی است که با متد مولر تهیه شده باشد.

خب حالا سوال دیگر این است که اگر اندازه های شما با این جدول تفاوت داشت یعنی اندام شما غیر نرمال است؟ قاعدتا اگر قد شما مطابق این جدول ۱۶۸ سانت نباشد، پس اندازه های طولی شما هم می تواند با این جدول کمی متفاوت باشد و این تفاوت دلیل بر غیرنرمال بودن شما و استفاده از قواعد نقص اندامی نیست.

پس این جدول به چه درد میخورد؟ این جدول برای تولیدی ها و افرادی مناسب است که می خواهند لباس را براساس سایز بدوزند و به مشتری هایشان عرضه کنند. یا افرادی که الگوهای سایزبندی را آماده می کنند و بجای اینکه هربار برای هر فرد الگو را از ابتدا رسم کنند فقط باتوجه به سایز شخص، الگوی مناسب او را تغییر می دهند تا مطابق اندازه های دقیق آن شخص شود.

خب حالا برسیم به مشکل اکثر دوستان که من با این عنوان آن را مطرح می کنم :

تفاوت اندازه های شخص با اندازه های بدست آمده از فرمول ها :

اگر بخاطر داشته باشید ما دو آموزش داشتیم که دو سری اندازه به ما می داد : ۱) آموزش اندازه گیری در متد مولر  ۲) محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولر

حتما بخاطر دارید که من بارها در آموزش ها گفتم که مرجع اصلی ما اندازه هایی است که روی بدن شخص اندازه میگیریم. پس دیگر به چه دلیل از فرمول ها استفاده میکنیم؟

۱) برخی از اندازه ها که از فرمول بدست می آوریم قابل اندازه گیری روی بدن نیستند. مانند بزرگی سینه جلو یا گشادی کف حلقه

۲) گاهی ممکن است یک اندازه را فراموش کنیم روی بدن شخص اندازه بگیریم! در این حالت می توانیم از روی فرمول تخمین بزنیم که اندازه فرد چقدر بوده.

۳) اندازه های محاسبه شده از فرمول راهی است برای اطمینان شما از اینکه اندازه های فرد را روی بدنش درست گرفته اید.

مثلا من یکبار بالاتنه پشت را اشتباه اندازه گرفته بودم، وقتی دیدم با مقدار محاسبه شده خیلی اختلاف دارد و با توجه به اینکه می دانستم فرد دارای مشکل پشت خمیده نیست به این نتیجه رسیدم که ممکنه من اشتباه کرده باشم. با اندازه گیری مجدد مشخص شد که اشتباه کرده بودم.

۴) این فرمول ها یک مزیت برای متد مولر عنوان میشود که با داشتن تنها ۴ اندازه از یک اندام میشود همه اندازه های فرد را تخمین زد. یعنی شما کافی است قد کامل، دور کمر، دور باسن و دور سینه یک فرد را داشته باشید تا بتوانید الگوی تقریبی فرد را رسم کنید.

۵) در بسیاری از موارد مقایسه این دو اندازه ما را به شناخت نقص اندامی فرد راهنمایی میکند. البته کم کم با کسب تجربه به این مهارت دست پیدا میکنید.

پس نهایتا دوباره میگم که باید در رسم الگو از اندازه های بدن که از درستی آن اطمینان هم داشته باشید استفاده کنید.

یک مثال هم میزنم برای روشنتر شدن موضوع.

مثلا قد شخصی ۱۶۲ سانت هست و قد بالاتنه جلو ۴۰ و بالاتنه پشت ۳۹ را روی بدنش اندازه گرفتیم.

ولی با استفاده از فرمول ها، بالاتنه جلو ۴۳٫۵ و بالاتنه پشت ۳۹٫۵ بدست می آید.

همانطور که می بینید بالاتنه پشت تطبیق خوبی داره ولی بالاتنه جلو فاصله زیادی داره، دلیل این اختلاف زیاد در بالاتنه جلو (البته بعد از اطمینان از اینکه اندازه گیری ما صحیح بوده)، کوچک بودن سینه های این فرد نسبت به حالت نرمال و جثه اش است.

پس می بینیم که از روی این اختلاف توانسته ایم حتی مشکل اندامی فرد را هم تشخیص دهیم. یعنی اگر فرد دارای اندازه سینه نرمالی بود، اندازه بالاتنه جلوی او به ۴۳٫۵ نزدیکتر می شد.

و نهایتا ما برای رسم الگو از اعداد ۴۰ و ۳۹ برای بالاتنه جلو و پشت استفاده می کنیم.

فکر میکنم دیگه این موضوع مشخص شده باشه. ولی باز هم برای جا افتادن کامل این مطلب پیشنهاد میکنم گام اول آموزش صفرتاصد دوخت مانتو را مطالعه بفرمایید.

همچنین اگر هنوز در این زمینه احساس ضعف می کنید به شما فیلم های آموزشی بخش “حرفه ای شو” را پیشنهاد می کنم تا بتوانید با حضور در یک کلاس مجازی آموزشی مشکلات خود را شناسایی و رفع کنید. برای ورود به بخش “حرفه ای شو” هنربازار کلید زیر را بفشارید.

تا آموزش های بعدی و رسیدن به دوخت یک لباس بی نقص با کمک هم شما رو به خدا می سپارم. التماس دعا

اگر این آموزش برای شما مفید بود، به رسم همیشگی ۳ صلوات برای شادی دل مولایمان صاحب الزمان عج هدیه بفرمایید.

آموزشهای قبلی و بعدی دوره نازکدوز مولر را از لینک های زیر می توانید ببینید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۰۶ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام بزرگوار مهربان ،طاعات وعبادات قبول درگاه حق
  من اندازه ها رو انجام دادم ولی با فرمول فرق زیادی داره
  محبت میکنی منو راهنمایی کنی
  مثال:کارور پشت در فرمول در اومده۱۷/۵اما در اندازه گیری خودم در اومده۳۵
  کارور جلو فرمول۲۰و اندازه خودم ۳۵هست
  دور سینه۹۶
  تمام قد۱۵۸
  پیشاپیش ازتوجه ولطف شما سپاسگزارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اندازه های فرمول نصف اندازه های گرفته شده روی بدنه. یعنی برای مقایسه باید فرمولو ضربدر ۲ کنید.

 2. Avatar

  سلام برای من سؤال هست ک سایز سینه و باسن غیر نرمال از اندازه ای شروع میشه کباید ایراد اندامی گرفته بشود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   در یکی از پستها توضیح داده ام که صرفا بزرگ بودن سینه یا باسن ایراد اندامی محسوب نمی شود بلکه عدم تناسب بین سینه ،کمر و باسن موجب ایراد اندامی می شود .

 3. Avatar

  سلام من دور سینه ام ۱۰۴ هست و قدم ۱۶۳
  قد بالاتنه پشت و ۴۶ اندازه زدم و قد بالاتنه جلو را ۵۰
  آیا ایرادی دارند این اعداد.
  من نوار کرسله را تقریبا دور و بر ناف ام بستم چون بالاتر ببندم دور کمرم خیلی کم میشه در حالیکه من دور کمرم دراطراف نافم ۹۷ میشه در حالیکه اگر بالاتر ببندم ۸۷ میشه که من دور کمرم ۸۷ نیست زیاده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم. ۴۶ و ۵۰ چهار سانت باهم تفاوت دارند که مقدار استانداردیه و ظاهرا درستند.
   محل کمر را جایی درنظر بگیرید که دستتونو به کمرتون میزنید اونجا قرار میگیره. معمولا همون حدود ناف میشه.

 4. Avatar

  سلام وقت بخیر ببخشید من میخوام جدول سایز بندی براساس قد ۱۵۸یا ۱۶۰ درست کنم میخواستم بدونم بلندی فاق و بلندی شلوار چطور بدست میاد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چطوری میخواید درست کنید؟ اندازه فاق و قد شلوار روی بدن اندازه گرفته میشه.

 5. Avatar

  درود
  وقت به خیر

  دور سینه من ۸۸ هست، با فرمول کارور پشت در میاد ۱۷٫۵ تا ۱۹ سانتیمتر
  اگر کارور پشت اندازه ای است که در تصویر نشان دادید، فقط پشت یک نوزاد می تونه همچین کاروری داشته باشه.

  کارور پشت من مطابق اندازه ای که در تصویر نشون دادید شده ۳۵ تا ۳۷ (ماکسیموم و مینیموم)

  فقط در یه حالت با عقل جور در میاد؛ اینکه کارور پشت نصف فاصله ای باشه که تو تصویر نشون داده شده

  ممنون میشم توضیح بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم. عدد فرمول و الگو نصف کارور هست این موضوع از روی شکل الگو به وضوح معلومه. کلا الگو، در نصف بدن رسم میشه.

 6. Avatar

  سلام عزیزم قد بالاتنه پشت اندازه ای که گرفتم شده ۴۳ و فرمول در اومد ۳۷ کدوم درست تر هست؟
  بالاتنه جلو هم فرمول و هم عددی که از اندازه بدست اومد دوتا ۴۱بود..
  بلندی سینه فرمول ۲۵بود و اندازه از سرشانه تا سرسینه ۳۰بود و از گودی گردن تا سرسینه هم ۲۵ حالا کدوم رو به نظرتون قرار بدم عزیزم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر شما پشتتون قوز ندارید یا خیلی پشتتون برجسته نیست باید قد بالاتنه جلوتون بیشتر از قد بالاتنه پشتتون بشه. جاییکه نوار رو بستید کنترل کنید اشتباه نباشه. بلندی سینه از گوشه گردن گرفته میشه نه گودی گردن. اگر خودتون اندازه میگیرید برای خودتون مراقب باشید موقع اندازه گیری سرتتونو پایین نیاورده باشید و جلوی آینه اندازه بگیرید. دوباره این موارد رو دقت کنید و مجدد اندازه بگیرید.
   به هرحال اولویت با اندازه گیری خودتونه فقط دقت کنید درست اندازه بگیرید و نکاتو رعایت کنید. اینکه قد بالاتنه پشت بلندتر از جلو شده یا به دلیل قوز و گوشتی بودن پشته در غیر این صورت ممکنه نوار رو کج بسته باشید و جلو بالاتر از پشت باشه. باید نوار وقتی از پهلو بهش نگاه میکنید کاملا افقی باشه.

 7. Avatar

  سلام،
  یه سوال در مورد کارور داشتم؟ چرا اعداد کارور تو مولر انقد کم هستند؟ آخه من هرکاری میکنم اون اندازه‌ای که تو جدول نوشته رو نمیتونم با متر روی تن افراد اندازه بگیرم.

 8. Avatar

  سلام خدمت استاد عزیز و مهربان که به این رسایی و شیوایی آموزه ها و تجربیاتتون رو دراختیارمون قرار میدید.من اولین بار هست که از سایتتون بازدید کردم،بی نهایت مطالب عالی و مفید هستند.
  وظیفه ی خودم دونستم که از این عشقی که به خرج میدید و مطالب رو قرار میدید سپاسگزاری کنم.🌺🌺🌺🌺

 9. Avatar

  یکی از بهترین سایت هایی بود که دیدم. ممنونم لز اینکه طوری توضیح میدید که ما مبتدی ها هم متوجه میشیم

 10. Avatar

  سلام ببخشید من وقتی کارور پشتمو اندازه میگیرم ۳۸ در میاد ولی وقتی تو فرمول میزارم ۱۸ میشه
  ایا من هیکل نرمالی ندارم یا دارم اشتباه میکنم؟
  مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم. فرمول نصف کارور را به ما میدهد. اندازه گیری همه کارور رو میده. یعنی نصف ۳۸ که میشه ۱۹ را باید با ۱۸ فرمول مقایسه کنید که عالیه

 11. Avatar

  سلام و خسته نباشید بابت زحماتتون که مارو از تجربیات خودتون اگاه میکنید
  من نزدیک ۱۲ ساله خیاطی میکنم الگوی گلاوین که دیپلمم بوده اما الگوم اشکال داره معمولا گشاد در میاد نمیتونم با یه دور پرو لباس رو کامل کنم یکم این کار سخت شده برام تازه این نحوه الگو رو از شما یاد گرفتم الان دارم امتحان میکنم که ببینم خوب میشه یا نه
  سوالم اینکه بهترین روش کدوم الگو هست
  ممنون از وقتتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الان بهترین و خوش فرم ترین الگو مولر هست گرلاوین قدیمی شده و پر از اشکال بود ولی مولر اگر خوب یاد گرفته بشه نتیجه اش خیلی خوب و حتی بدون پرو درمیاد

 12. Avatar

  سلام روز بخیر طاعات قبول حق انشا…… من با اموزش مفصل و عالی شما واسه ی مامانم الگو کشیدم مامانم سایزش ۵۲ ولی ایراد اندامی نداره…..چون قبلا به این روش کار نکردم یکم میترسم رو الگو بزارم اخه پنس سرشانه حدود۱۱ سانت در اومده که وقتی به کنفرماسیون انتقالش دادم به نظرم یکم غیر عادیه این اندازه نظر شما چیه؟ممنون میشم در اسرع ویت جواب بدین چون عجله دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببخشید یه مدت فعالیت نداشتم. باید الگو رو ببینم اینطوری نمیتونم بگم درسته یا نه. بهتره اول یه پاترون بدوزید تا مطمئن بشید الگورو درست رسم کردید یا نه

 13. Avatar

  سلام وقت بخیر.
  سایت بسیار خوب و مفیدی دارید. از قسمت های مختلفش بازدید کردم.
  داشتم توی اینترنت دنبال ایده برای راه اندازی کسب و کار میگشتم که به طور اتفاقی با هنر چهل تکه روی شیشه و سفال آشنا شدم. ظاهرا هنر قشنگیه. آیا شما چهل تکه روی شیشه و سفال هم کار کردید؟ میخواستم بهم کمک کنید و بگید با توجه به اینکه هیچ تجربه ای ندارم در این زمینه، چقدر طول میکشه یاد بگیرم و آیا میشه به عنوان یک منبع درآمد خوب بهش نگاه کرد و آینده داره؟
  ممنون میشم به ایمیلم بفرستید جوابش رو تشکر پیشاپیش.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. یادگرفتنش که زیاد طول نمیکشه، استادش رو پیدا کنید فکر میکنم با دو سه جلسه همه چیزو یاد بگیرید ولی از نظر موفقیت برای درامد داشتن به نظر من هر هنری باید یه ابتکار هم کنارش باشه بعد خوب تبلیغ بشه تا به موفقیت برسه، ولی ابتکار و تلفیقش با هنرهای دیگه که خاص خودتون بشه مهمترین رکن برای موفقیته

 14. Avatar

  سلام مجدد.در مورد کتاب متد مولر بهترین ترجمه کتابهاش،محصول هاکوپیان نیست؟شما از ترجمه کدوم کتاب مطالبو نوشتی؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. من نسخه آلمانی کتاب مولر را دیده ام. با کتاب خانم نیره یونسی مطابقت دارد. من هم همین کتاب را مبنا قرار داده ام. البته مطالب از ترجمه هیچ کتابی نیست و تجربیات شخصی از خیاطی و مطالعه مقالات و کتابهای بسیار زیادی است

 15. Avatar

  سلام.ی سوال داشتم.این جدول با احتساب آزادی های مانتو حساب شده؟چون ارقام این جدول با محاسبات متد مولر همخوانی نداره!مثال:
  در سایز ۳۸طبق جدول بلندی کف حلقه۱۹سانت است اما طبق فرمول:۱۶۸یا۱۶۴تقسیم بر ۸میشود ۲۰/۵یا ۲۱.
  یعنی باید بگیم ۱۴۴تقسیم بر۸بعلاوه۱سانت ازادی میشود۱۹سانت بلندی کف حلقه یا:
  ۱۵۲تقسیم بر۸میشود(۱۹بدون ازادی) بلندی کف حلقه تا فرمول و جدول با هم ست بشن.
  اگه بگیم فرمول قد۱۴۴مساوی است با:دور سینه تقسیم بر ۱۰بعلاوه ۱۰/۵میشود۱۹/۳بعلاوه ازادی!!
  بازم جور در نمیاد در ضمن اگه برا قد۱۴۴ یا کمتر هست چرا برا قد کامل نوشته۱۶۴
  همین طور در بلندی پشت و….
  ممنون میشم ی توضیح کلی بدین در مورد عدم همخوانی جدول اندازه ها با محاسبات فرمولی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. این جدول با استفاده از فرمول های دیگه ای بدست اومده که به دلیل سوال بسیاری از کاربران این فرمول ها رو هم به آموزش اضافه کردم میتونید مطالعه کنید.

   • Avatar

    سلام.ممنون.میشه بگید در کدوم بخش سایت جدولو اضافه کردید؟ی درخواست دیگه هم داشتم اینکه( گفته شد ۴ اندازه اصلی برای متد مولر کافیه ایا برا بالا تنه گفت یا برا پایین تنه و…هم کاربرد داشت.چون فرمول بدست اوردن دور گردن،دور مچ پا و….در نحوه محاسبه نبود).اگه میشه جدول کامل فرمولهای فرعی رو هم بنویسید.
    در مورد ترجمه کتاب منظورم این بود ک همه کتابها هاکوپیان،نیره یونسی و..‌.‌همه از کتاب اصلی المانی ترجمه شدن و شما کدوم ترجمه رو بهتر میدونید یا مبنا قرار دادید ک گفتین کتاب خانم یونسی.تشکر

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     منظور برای بالاتنه هست
     بقیه رو موقع آموزش شلوار خواهم گفت
     ترجمه هاکوپیان رو ندیدم. کتاب هست یا پی دی اف؟

     • Avatar

      سلام.کتاب کامل با برگهA4در چند جلد مانتو،پالتو،شلوارو….ظاهرا هم فقط فروشگاهای هاکوپیان داره ولی قیمت بالاست.توضیحاتش مثل توضیحات شماست.اتفاقا من دنبال فایل pdfش بودم ک با سایت شما اشنا شدم.مرسی بابت مطالب خوبتون

 16. Avatar

  سلام بر شما بانوی هنرمند
  من برای اولین بار میخوام سفارش دوخت یک سری مانتو و شلوار فرم مدرسه برای سن ۱۳ تا ۱۸ سال رو قبول کنم.
  اما متاسفانه سایز بندی این سن رو ندارم.
  میشه راهنماییم کنید
  سپاس مهربانو

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. متاسفانه منم سایزبندی این سن رو ندارم ولی اگر گیر آوردم میذارم درون سایت

 17. Avatar

  سلام ممنون از آموزش خوب و با حوصله تون
  امکانش هست بحث ایرادات اندامی رو شروع کنید؟
  ممنون

 18. Avatar

  سلام و خسته نباشید . من خیلی وقت بود دنبال متد مولر میگشتم‌ . چون متدهای دیگه جالب نبود برام.لباس رو خیلی باید تنگ و گشاد میکردم تا دلخواهم بشه. ولی تعریف این متد رو زیاد شنیدم. من میخواستم جزوه بردارم ولی خیلی وقتمو میگرفت. خواستم پرینت بگیرم که امکان کپی کردن از مطالبتون نبود. خیلی دمق شدم‌ . میخواستم برا عید مانتو بدوزم . ولی نشد جزوه بگیرم . یه راهنمایی کنید. ممنونم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .خوشحالم که مطالب ما برای شما مفید بوده ،اگر در کشور ما قانون کپی رایت وجود داشت ما هم امکان کپی برای استفاده شخصی را قرار می دادیم ولی متاسفانه چون بعضی کانالها و سایتها از مطالب سایتهای دیگر کپی غیر قانونی می کنند مجبوریم اجازه کپی ندهیم . شما می توانید نکات مورد نظر خود را یادداشت کنید.بعضی از عزیزان همراه با همین روش مانتو دوخته و عکس آنرا برای ما ارسال کرده اند که مایه خوشحالی ما شد.
   سایت ما را به دوستان خود معرفی کنید.

 19. Avatar

  با سلام تشکر
  من کارگاه خیاطی دارم و از متد متریک استفاده میکردم ولی حالا از روش متد مولر خیلی خوشم اومده و روش اموزشیه شما عالیه اگه امکان هست کتاب این روشو معرفی کنید برای مانتو و پالتو میخوام
  باتشکر از سایت خوبتون👌

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام روزبخیر
   بهترین کتابی که فعلا در بازار هست کتاب خانم نیره یونسی هست که ترجمه کتاب آلمانی مولره و در چند جلد وجود داره که یک جلد اون مخصوص نازک دوزی (مانتو) و یک جلد مخصوص پالتو می باشد.

 20. Avatar

  سلام ممنون از آموزش خوبتون و پاسخگویی به سوالات😊
  من دارم الگوی مانتو(سارافون جلو باز)برای سایز ۳۶ رو با استفاده از جدول سایزبندی رسم میکنم،سوال واسم پیش اومده،نقطه سر سینه روی الگوی جلو(نقطه۲۸)افتاده بالای خط سینه(بالاتر از نقطه ۱۵)تقریبا ۱سانت بالاتره.درسته یا جایی رو اشتباه کردم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله درسته مشکلی نیست. نقطه ۲۸ ممکنه بالا یا پایین یا حتی روی ۱۵ بیفته

 21. Avatar

  منظورم اینه که آیا الگویی که به همین روش برایش میکشم خوبه یا به دلیل کوچک بودن سینه ها باید تغییری در الگو بدم؟؟

 22. Avatar

  سلام ببخشید برای خواهرم میخواستم مانتو بدوزم سینه هاش کوچکتر ااز حد نرماله برای اونم راهنماییم میکنید چکار کنم ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای سینه کوچک نیاز به تغییری نیست خود الگو درست درمیاد

 23. Avatar

  کمرم باریک است وشیب پهلو زیاد میشود ودوست دارم مانتو راسته باشد نه فون ممکنه طریق اصلاح الگو رو برام توضیح بدید ممنون میشم من از توضیحتون حتما متوجه میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیز دلم وقتی باسن نسبت به کمر خیلی شیب ایجاد میکنه برش پشت را تا حدود ۲ سانت در هرطرف فون میکنن (رفع عیب اندامی) ولی این باعث فون شدن لباستون نمیشه فقط کشیدگی روی باسن را حل میکنه

   • Avatar

    خیلی سپاسگزارم امیدوارم خدا بهترینها رو بهتون بده مانتوم رو با روش صفر تا صد شما دوختم اینقدر عالی شد که باورم نمیشه خودم دوختمش خیلی دعاتون کردم چون من قبلا با گرلاوین میدوختم هم وقت گیر تر بود وهم اینکه به این تمیزی در نمیومد

 24. Avatar

  سلام من دور باسنم ۱۰۹ است ودور سینه ۹۶ و نسبت به سایز ۴۲ ،۷ سانت بیشتر است آیا در این قسمت ایراد اندامی هست یا با کمی فون کردن مانتو درست میشود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بستگی به دور کمرتون هم داره. اگر دور کمرتون هم از ۷۴ بیشتره به طوری که اضافه کردن اون ۷ سانت (دوتا ۳٫۵ سانت به باسن جلو و پشت در خط پهلو) باعث شیب زیاد خط پهلو نمیشه میتونید فقط اصلاح را در خط پهلو انجام بدید ولی در غیر این صورت باید فون کنید

 25. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من اولین باره دارم از طریق سایت شما الگو میکشم تا خیاطی کنم ، برای پیدا کردن نقطه ۱۵ ، نصف فاصله دوسینه ۱۲ شد که از نقطه سیزده هم عبور کرد و سمت راست نقطه سیزده افتاد ولی در الگوی مولر نقطه ۱۵ قبل سیزده قرار میگرفت ، آیا اشتباهی شده ؟🤔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم اشتباه رسم کردید چون همچین چیزی امکان نداره. فاصله دو سینه ۲۴ هم خیلی زیاده دوباره روی بدن کنترل کنید.

 26. Avatar

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم.قبل از هر چیز بابت توضیحات بسیار دقیق در آموزش روش مولر از شما سپاسگزارم.من تازه میخوام خیاطی را شروع کنم.مطابق توضیحاتی که شما دادید مرحله به مرحله اندازه گیری ها رو دقیق انجام دادم و از طریق فرمول هم محاسبه کردم.اما در مرحله مقایسه با جدول خیلی از اندازه های من با سایز واقعی که همیشه میپوشم (سایز۳۶) تطبیق نداشت.احتمالا یکی از دلایلش بزرگی سینه است.ولی بعضی از اندازه های من از کوچکترین اندازه های جدول هم کوچکتره.البته قد من ۱۵۸ هست و خوب جدول قد ۱۶۸ را توضیح داده.میخواستم بدونم با این توصیفات آیا لازم هست مقایسه و اصلاحی در اندازه ها ( نسبت به جدول) داشته باشم یا همین که اندازه های واقعی بدن را با اندازه های بدست آمده از فرمول مقایسه و اصلاح کنم کافیه.پیشاپیش از وقتی که میگذارید سپاسگزارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اول انتهای سوالتونو جواب بدم، همون مقایسه اندازه های بدن و فرمول کافیه مثل آموزش من در صفرتاصد مانتو
   درباره جدول مولر هم شما باید دور سینه رو با جدول مقایسه کنید تا سایز مناسبتون در روش مولر را پیدا کنید. ممکنه این سایز با سایزی که لباس میخرید متفاوت در بیاد چون لباسهای بازاری با متدهای مختلفی دوخت میشن

 27. Avatar

  سلام من منتظر جدول مولر با قد ۱۶۴ هستم
  یه سوال هم دارم وقتی الگو رو بصورت سایز بندی کشیدیم چطوری با سایز مشتری تطبیق بدیم؟باید فرمولها رو حساب کنیم یا همون اندازه های روی بدن رو درنظر بگیریم و با الگو مقایسه کنیم؟

 28. Avatar

  سلام امیدوارم که خوب خوب باشید
  سوالی داشتم
  برای اندازه ی دور مچ در سایز پنجاه،۱۸.۵ کم نیست؟ با این اندازه برای وضو آستین بالا میره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای اینکه آستینتون بتونه برای وضو بالا بره باید در لباس های غیر کشی دور مچ را برابر دور آرنج بگیرید.

 29. Avatar

  سلام . اول ميخواستم از اموزشتون تشكر كنم چون من به متد مولر اشنا نبودم اما شما خيلي واضح بيان كردين و تونستم تا حدود زيادي متوجه بشم.
  سوال درباره جدول سايز بنديتون داشتم. اين سايزها رو ميشه براي دوخت سايز بندي مزوني استفاده كرد ؟ چون سرچ كه ميكنم براي مولر چنديدن جدول متفاوت مياد كه هر كدوم چند سانتي با هم متفاوت هستن.جدول سايز بنديتونو با متد خودم مقايسه ميكردم متفاوت بود و ميخواستم چند نمونه با اندازه هاي مولر بدوزم تا بهترين سايز رو پيدا كنم. اما اندازه هاي كارور جلو داخلش نبود . چجوري ميتونم اندازه هاي استاندارد مطابق اين جدول رو ببينم؟٠

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم این جدول رو من از کتاب خانم یونسی که ترجمه نسخه آلمانی کتاب مولر هست آوردم که فکر میکنم معتبرتر باشه وگرنه همونطور که گفتید بی نهایت جدول توی نت میتونید برای مولر پیدا کنید

 30. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما بانوی هنرمند عزیز.ممنون از آموزشهای بسیار جامع و زیباتون.
  سوالی که برای من پیش اومده اینکه که اگه من بخوام سایز دوزی کنم آیا نیازی به اعمال کنترل الگو یا تغییر در الگو وجود داره یانه.
  چون مولر اندازه هاش بر اساس قد افراد است من از روی جدول سایز ۴ اندازه مورد نظر رو برداشتم و خودم از طریق فرمولها بقیه اندازه ها رو بدست آوردم.ولی مثلا بالاتنه پشت و بلندی کف حلقه برای همه سایزها یکی دراومد که همه با قد ۱۶۸ بودند.اما در جدولی که شما ارایه کردید این اندازه ها برای سایزهای مختلف متفاوته.اگه لطف کنید من رو در این زمینه راهنمایی کنید ممنون میشم.چون میخوام کاری راه اندازی کنم ولی هنوز در این رابطه نتونستم کمکی بگیرم و هیچکس درست راهنماییم نکرده.
  با تشکر فراوان برای وقتی که برای آموزش اختصاص میدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ببخشید جوابتون دیر شد
   خیر برای سایز دوزی لازم نیست
   باید از اندازه های جدول کامل استفاده کنید و دیگه لازم نیست از فرمول ها استفاده کنید. اندازه های جدول به جای اندازه های اندام فرد هست.

 31. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید
  من یه دوره کوتاه خیاطی رفتم ولی کشیدن الگو خیلی برام سخت بود
  درحال حاضرازالگوهای آماده ی مولراستفاده میکنم ولی توی تطبیق سایز خودم با الگو مشکل دارم وبعدازبرش پارچه پرو گیری لباس خیلی زیاده یعنی خیلی بایدرفع اشکال کنم
  لطف میکنید توضیح بدید ازسایت مفید وبه روز تون ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای استفاده از الگوهای آماده شما باید روی طریقه رسم الگو اشراف داشته باشید تا خودتون قشنگ بتونید آنالیز کنید که چطور میشه الگو رو شخصی سازی کرد. پیشنهاد میکنم مراحل رسم الگو و کنترل آن رو که آموزشش رو در سایت داریم بخونید تا کاملا خودتون دستتون بیاد که چطور میتونید الگوهاتونو شخصی سازی کنید.

 32. Avatar

  سلام، ببخشبد یه سوال داشتم، من الگوی آستین کیمونو کشیدم ، گودی کمرو از پهلو بگیرم یا صاف بیام پایین ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بستگی به مدلتون داره ولی معمولا مانتوهای کیمونو گشاد و راسته هستند یعنی گودی کمر رو صاف رسم میکنن و نمیگیرن.

 33. Avatar

  یادم رفت بگم که قد باسنم رو اندازه گرفته بودم و سوالم راجب قد باسن بود شرمنده که فرامش کردم ذکر کنم .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین گلم من چندین بار تاکید کردم که اولویت ما اندازه های روی بدن هست، همین پست رو هم برای تاکید بیشتر گذاشتم. من اینو به تجربه فهمیدم که هیچ فرمولی نمیتونه همه اندام ها رو پوشش بده، چه توی مولر چه متریک چه هر متد دیگه اولویت اندازه اندامه. پس وقتی از اندازه های بدنتون مطمئن هستید اگر دیدید یه اندازه ای از فرمول کوچکتر یا بزرگتر درومده اصلاحش کنید. در غیر این صورت باید پس از تکمیل الگو هنگام کنترل این کار رو بکنید.
   مولر برای قدهای کوتاهتر و بلندتر هم جدول جداگانه داده که من جدول قد ۱۶۴ را هم دارم که انشاالله به آموزش اضافه میکنم چون گویا با قد خانم های ایرانی بیشتر میخوره. از مقایسه این دو جدول معمولا میشه قدهای دیگه رو که ما به جدولش دسترسی نداریم خودمون تخمین بزنیم.

 34. Avatar

  سلام عزیزم .خسته نباشی .
  میخواستم ازتون بپرسم من قدم ۱۷۲/۵ هستش و یک هشتمش شده ۲۱/۵ در صورتی که در اندازه گیری از روی بدنم ۲۶/۵ بدست اومده .اندازه گیریم هم. دقیق بوده همیشه با همین اندازه با متد متریک لباس دوختم و مشکلی نداشتم .حالا میتونم بدونم این ۵ سانت تفاوت برای چیه ممکن چون قد بلندی دارم محاسبه تفاوت داره یه دلیلش چیز دیگه ایه .اندامم هم خوبه .و یه سوال دیگه اینکه جدول سایز بندی قد ۱۶۸ رو نرمال در نظر گرفته و حالا ما اگر سایز با قد کوتاه تر یا بلند تر از اون رو بخوایم بدست بیاریم و الگوی سایز بندیه اون قدهارو بخوایم بدست بیاریم چکار باید کنیم .ممنونم از محبتتون .و وقتی که میگذارین .با سپاس.

 35. Avatar

  با سلام میشه لطفا ایرادات اندامی هم زودتر یاد بدید. ما همیشه دعاتون میکنیم بابت آموزشهاتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم نظر لطف شماست. فقط به دو دلیل نمیتونم. یکی اینکه الان خیلی شدید درگیر دانشگاهم و آموزش ایرادات اندامی وقت خوب میخواد چون کمی طولانیه. ثانیا الان خیلی زوده و ایرادات اندامی جزو مباحث پیشرفته تر در خیاطیه و ما الان داریم آموزش های پایه رو میدیم. حالا شما اگه ایراد خاصی مدنظرتون هست بگید من راهنماییتون میکنم.

 36. Avatar

  سلام عزیز.یه سوال داشتم.ببینید من الگوی بالاتنه رو از کتاب مولر فنی و حرفه ای یاد گرفتم.اما با شما یه فرق داره.اینکه این ۲ سانتی رو که از سمت راست میاید داخل رو نداره و هیچ خطی هم رسم نمیشه.اشکال نداره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. والا الگوی مولر اصلی اون دوسانت رو داره. چون توی نسخه اصلی کتاب مولر که آلمانی هست اون دوسانت اومده. حالا نمیدونم چطور توی کتاب فنی حرفه ای حذفش کردن. تا جایی که من دیدم اساتید زیادی هستند که باتوجه به نظر و البته تجربه خودشون تغییراتی توی الگو دادن و به اسم مولر آموزش میدن. ولی میتونید از کتاب خانم نیره یونسی که ترجمه نسخه اصلی آموزش مولر هست چک کنید که اون دوسانت وجود داره.

 37. Avatar

  سلام استاد مهربان.من به شدت علاقه دارم به خیاطی.اما اولش چند تا سوال دارم.میشه شمارتون رو به من ایمیل کنید تا تماس بگیرم؟.خواهش میکنم قبول کنید.من حتما حتما جواب سوالامو میخوام.تور خدا قبول کنید.من خیلی به جوابام محتاجم.چند تا سوال راجع به خیاطی دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. انقدر خواهش نمیخواد که. لطفا به آیدی تلگرامم honarbazaar_admin@ پیام بدهید کمکی بتونم بکنم چشم پاسخگو هستم.

 38. Avatar

  سلام دوست عزیز و هنرمند. واقعا ازتون ممنونم. برای این آموزش عالی و بدون نقص. واقعا هیچ جا به شفافی شما مولرو توضیح ندادن. نکته هایی که بهمون یاد میدید خیلی ظریف و عالین.خدا خیرتون بده .انشالا تو این ماه عزیز هرچی از خدا میخواید بگیرید. بابت جدول سایزها هم واقعا ممنونم.
  در مورد مولر کتابی که انقدر دقیق و جامع باشه میشناسید بهمون معرفی کنید؟ بازم ممنون ازتون.?????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم، بسیار ممنونم از دعای قشنگتون. ان شاالله به حق دعای شما عزیزان خدا حاجت این بنده حقیر را هم براورده بفرماید.
   خیر متاسفانه کتابی که همه این نکات را گفته باشه ندیدم. اینها همه تجربیات بنده در طی چندین سال و مطالعه منابع خیلی زیاد و شاگردی چندین استاد هست.

 39. Avatar

  ببخشید یه درخواست دیگه ام ازتون داشتم
  ممنون میشم الگوی بچه ها رو هم تو ساییتون آموزش بدین

  متشکر عزیزم?

 40. Avatar

  با سلام
  بنده می خواستم با ۴اندازه اصلی که در جدول هست برای سایز ۴۴،مابقی اندازه ها رو از طریق فرمول بدست بیاورم،متوجه شدم بعضی از اندازه های بدست آمده از فرمول با جدول هم خوانی ندارد،مثلا بلندی سینه در جدول ۲۹است در حالیکه با فرمول۲۷بدست می آید،
  لطف میکنید اگه بفرمائید در این مواقع چه باید کرد؟

  و اینکه@ در جدول آزادیها منظور نشده است،درسته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شما اگر میخواهید الگوی سایز دربیارید از همون اندازه های جدول استفاده کنید و دیگه نیازی به فرمول نیست. البته نکته جالبی رو فرمودید من امتحان نکرده بودم ولی باید از همون اندازه های جدول تماما استفاده کنید.
   بله اندازه ها بدون آزادی هستند.

 41. Avatar

  سلام وخسته نباشید
  میشه لطفا سرشانه سایز۳۶ رو مجددا بررسی بفرمایید،فکر میکنم یه اشتباه تایپی صورت گرفته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله باید ۱۲ باشه ممنون که اطلاع دادید اصلاحش میکنم.

 42. Avatar

  با عرض سلام و روز بخیر
  من خودم خیاطی بلدم ولی آنقدر که شما با دقت و حوصله توضیح داده‌اید تصمیم گرفته ام متد مولر رو یاد بگیرم و پابه پای آموزشهای شما جلو اومدم.در مورد جدول استاندارد سوالاتی داشتم :
  ۱٫ برای اشخاص مختلف که بلندی قامت متفاوتی دارند چگونه میتوان از این جدول استفاده کرد؟
  ۲٫ آیا فقط اندازه های عمودی بدن تغییر میکنند؟
  ۳٫در تولیدی ها معمولا قامت استاندارد رو چند در نظر میگیرند؟
  از اینکه با سخاوت فراوان معلوماتتان رو در اختیار بقیه می گذارید کمال تشکر را دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. این جدول صرفا برای سایزدوزی هست و برای افراد با قد متفاوت یا باید از فرمول ها استفاده کرد یا اندازه های شخص. یا الگوی سایز بندی رو از این جدول تهیه کرد و با اندازه های فرد، شخصی سازیش کرد.
   اگر به فرمولها دقت کنید، بلندی قد در اندازه های عمودی تاثیر دارد. در مورد تولیدی ها خیلی اطلاعی ندارم چون بسیاری از اونا از متدهای دیگه یا ترکیب متدها استفاده میکنن.
   خواهش میکنم موفق باشید

 43. Avatar

  سلام خسته نباشین
  تواین الگو دیگه نیازی به لقی حلقه آستین و لقی یقه نیاز نیست بگیریم ؟؟؟؟؟؟؟،؟??
  الگورو کشیدم ممنون میشم زود جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در سایزهای نرمال خیر نیازی به لقی حلقه آستین نیست. لقی یقه هم بستگی به مدل یقه تان دارد

   • Avatar

    اولین بارمه دارن از الکوی شما استفاده می کنم
    دور سینه ۹۴
    کمر ۷۹
    باسن ۱۰۲
    اینا اندازه های خودمه آیا نرمال است که لقی نگیرم ؟؟؟❤

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     بله. منظورم از غیر نرمال کسیه که یا شانه های خیلی افتاده ای داره یا مثلا پشتش قوز داره. اکثرا برای افراد مسن این مسائل اتفاق میفته و لازم میشه از حلقه لقی گرفته بشه.
     اگر بار اولتون هست حتما یکبار پاترون بدوزید تا اگر اشکال یا اشتباهی انجام داده بودید مشخص بشه و پارچه تون خراب نشه، البته اگر مطابق آموزش دقیق انجام داده باشید مشکلی پیش نمیاد

 44. Avatar
  باران تنها

  سلام خدمت استاد گرامی..من متد مولر از آموزش های شما دنبال میکنم..طریقه بستن پنس سرشانه و اصلاح مجدد سرشانه چطوری هست؟ممنون میشم جواب بدید..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. افتخار میکنیم به همراهی شما. شما پنس سرشانه رو باید به صورت برش سرشانه یا برش عصایی روی الگو طراحی کنید و بعدا روی پارچه ببندید.
   دقیقا آموزش بعدی ما درباره همین موضوع هست که در اولین فرصت روی سایت قرار میدهم.

ارسال نظر