عروسک کارتونی مینیون

11

honarbazaar-min-37

سلام به خانمهای هنرمند، همانطور که قول داده بودیم با ساخت عروسک از یک شخصیت کارتونی محبوب بچه ها به نام مینیون در خدمت شما هستیم. با ما همراه شوید و با ساخت این عروسک لذت خلق یک اثر هنری را تجربه کنید.

ساخت این عروسک زیبا در چند مرحله انجام می شود که هر کدام را در یک پست توضیح خواهیم داد. آموزش ساخت بدن را در ادامه همین پست آورده ایم و آموزش دوخت لباس، کفش و دستکش و عینک را هم می توانید با کلیک بر روی عنوان آنها در زیر، مشاهده کنید.

لوازم مورد نیاز :

 • پارچه پولیش با پرزهای کوتاه زرد و سفید (این عروسک را با پارچه نمدی هم می توانید بدوزید)
 • نخ سفید ، مشکی و زرد
 • چشم آماده عروسک
 • الیاف پشم شیشه
 • سیم نازک
 • سوزن خیاطی و سوزن ته گرد
 • قیچی تیز
 • کاغذ الگو و خودکار بی رنگ شونده

honarbazaar-min-01طریقه دوخت :

۱) الگوهای این عروسک بسیار ساده است ولی برای راحتی شما عزیزان الگو را هم کشیدم که به راحتی پرینت بگیرید یا از روی مانیتور رسم کنید. فقط کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید تا به سایز اصلی نمایش داده شود.

honarbazaar-minion-03

۲) ابتدا الگوی بدن را که آماده کرده ایم روی پارچه یک لا می اندازیم و دور آنرا با خودکار می کشیم. ۴ بار باید از روی الگو بکشیم به طوری که مانند تصویر زیر کناره الگوها به هم چسبیده باشند. دقت کنید که بدنه یک درز بیشتر ندارد پس باید دور الگورا طوری قیچی کنیم که خطهای عمودی چیده نشود.

honarbazaar-min-02

۳) نکته جالب در این عروسک این است که ما اول خطوط را می دوزیم سپس وقتی دوخت کامل شد اضافی پارچه را می بریم. با توجه به تصویر زیر، خطوط با شماره یکسان را باید به هم بدوزید. و در انتها هم دو خط هایلایت شده که با شماره ۷ نشان داده شده را به هم بدوزید.

honarbazaar-minion-02

۴) پس از دوخت خطوط گفته شده به هم (تصویر پایین سمت راست)، بدن آماده است و کافی است اضافی پارچه را به فاصله یک سانت از دوخت ها برش بزنید.

حالا باید آنرا برگردانده  و پر کنیم. برای اینکار همانطور که قبلا در عروسک گربه سیمون گفتیم یا کمی از دوخت را باز می گذاریم (مثلا در اینجا می توانید به اندازه ۳ سانت از خط ۷ را باز بگذارید) یا جایی را که بعدا دیده نمی شود یک شکاف کوچک می دهیم (مثلا در تصویر زیر می بینید که شکاف جایی قرار گرفته که بعدا زیر چشم ها پنهان می شود).

honarbazaar-min-32

۵) از همین سوراخ عروسک را پشت و رو می کنیم سپس آنرا با الیاف پر می کنیم تا جایی که کاملا پر شود.

honarbazaar-min-33

۶) شکاف را می دوزیم. روش پس دوز کردن به خوبی در تصویر زیر مشخص است. هرچند این شکاف بعدا زیر چشمها دیده نمی شود ولی شما سعی کنید همیشه طوری پس دوز کنید که نخ دیده نشود تا کار شما حرفه ای باشد.

honarbazaar-min-08

۷) حالا نوبت دوخت چشمها و پر کردن آنهاست همانطور که قبلا توضیح دادیم (در آموزش گربه سیمون)، چشمها را در جای خود قرار داده و با سوزن ته گرد ثابت می کنیم. دقت کنید چشم ها باید به هم بچسبد و بین آنها فاصله نباشد.

honarbazaar-min-09

۸) سپس دور چشمها را با دندون موشی یا کوک شلاقی می دوزیم و قبل از اینکه به انتهای دوخت هر چشم برسیم از قسمت کوچک دوخته نشده، الیاف را داخل چشم گذاشته و دوخت را کامل می کنیم. به اندازه ای الیاف بگذارید که چشم ها کمی برجسته شوند.

honarbazaar-min-10

۹) الگوی دست و پا را روی پارچه دولا انداخته و خط می کشیم .

honarbazaar-min-11

۱۰) دو قسمت پارچه را با سوزن ته گرد به هم محکم می کنیم تا موقع دوختن جابجا نشود، بعد از روی خطهایی که کشیده ایم با چرخ خیاطی می دوزیم.

honarbazaar-min-34

۱۱) بعد به فاصله یک سانت از دوخت را قیچی می کنیم و از انتهای دست و پاها که باز است آنها را برمی گردانیم.

honarbazaar-min-35

۱۲) در این زمان نوبت ساخت دستها و پاهای عروسک است که با استفاده از سیم مسی روکش دار اینکار را انجام می دهیم. این سیم ها را می توانید از مغازه های الکتریکی در هر شهری تهیه کنید.

مقداری سیم مسی را دولا کرده و به اندازه طول پاها به علاوه ۴ تا ۶ سانت اضافه که داخل بدن می شود آنرا می بریم (۲ تا) سپس همانطور که در شکل می بینید سیم دولا را از پایین داخل بدن عروسک می کنیم. تا اتمام دوخت پاها و دست ها، سیم ها به راحتی جلو عقب می شوند پس دقت کنید همواره به اندازه طول پاها سیم بیرون از بدن باشد.

honarbazaar-min-36

۱۳) حالا دور هر دو سیم را الیاف می پیچیم، به این ترتیب که مقداری الیاف روی سیم قرارداده و با نخ دور آنرا می پیچیم تا باز نشود.

honarbazaar-min-18jpg

۱۴) روکش پارچه ای را روی هر دو پا کشیده و بالای روکش را به بدنه می دوزیم. به این ترتیب سیم ها هم دیگر حرکت نخواهند کرد.

honarbazaar-min-19jpg

۱۵) در مورد دستها باید کمی دقت و خلاقیت بکار ببرید و آنها را مثل یک دست که ۳ انگشت دارد درست کنید (مانند شکل زیر) بعد آنها را در بدن عروسک قراردهید (کمی پایینتر از کمر).

honarbazaar-min-20jpg

۱۶) روی سیمها را به روشی که گفتیم با الیاف روکش کرده و با نخ بپیچید و سپس دست پارچه ای را که آماده کرده اید روی آن کشیده و با دقت به بدن بدوزید.

honarbazaar-min-21

تا اینجا بدن عروسک کامل شده .

honarbazaar-min-24

۱۷) در این مرحله باید چشمها را کامل کنیم. چشمها دارای پلک می باشند که باعث زیباتر شدن عروسک می شود اگر چه شما می توانید از آنها صرف نظر کنید.

الگوی پلک ها را روی پارچه یک لا قرار دهید و خطوط آن را رسم کنید. اگر خطوط قرمز الگو را مانند تصویر زیر برش بزنید هر نیمه برای یک چشم استفاده می شود.

honarbazaar-min-25

۱۸) حالا دو خط باقیمانده را که برش بزنید هر نیمه به دوقسمت نامساوی تقسیم می شود که قسمت بزرگتر پلک بالا و قسمت کوچکتر پلک پایین است. پلک ها را درجای خود قرار داده و می دوزیم.

honarbazaar-min-26

۱۹) محل دوخت دهان را با سوزن ته گرد و یا ماژیک پاک شونده مشخص کرده و با دوخت بخیه می دوزیم.

honarbazaar-min-27

۲۰) برای موها بهتر است از نخ پلاستیک ضخیم یا هر نخ دیگری که تا حدودی سفت باشد استفاده کنیم. یک تکه نخ را دولا داخل سوزن کنید به طوری که سر بسته نخ آویزان باشد. سپس بالای سر مینیون، یک کوک خیلی ریز بزنید و قبل اینکه نخ را کامل بیرون بکشید سوزن را از داخل سر بسته نخ عبور دهید و نخ را بکشید تا محکم شود.

honarbazaar-min-28

۲۱) خب حالا کافیه فقط چشم ها را در جای خود بچسبانید.

honarbazaar-min-29

۲۲) عروسک مینیون ما آماده شد و باید برای اینکه شبیه کارتونش بشه براش عینک، دستکش، پوتین و شلوار بدوزیم. در پست های بعدی عروسکمون رو تکمیل می کنیم.

honarbazaar-min-31

شادباشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۱ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون بابت آموزش های خوبتون
  توی عکس نهایی پای عروسک با اونی ک شما آموزش دادید فرق داره انگار وسطش یه دوخت دیگه هست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .در عکس نهایی که بالای صفحه است ،عروسک کفش دارد . آموزش کفش و لباس مینیون را هم در پستهای جداگانه گذاشته ایم.اگر هم منظورتون عکس آخر در پایین صفحه است ،فقط پایین پا ها را به سمت بیرون کمی تا کرده و حالت داده .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   پارچه پولیش را از خرازی هایی که وسایل خیاطی می فروشند می توانید تهیه کنید .

 2. Avatar

  سلام ممنون از اموزشای بی نظیرتون لطفا اموزش ساخت کفش و دستکش و عینکشم بزارید

 3. Avatar

  سلام واقعا ازتون ممنون…
  میخواستم ازتون خواهش کنم چندتا الگو عروسک های خرس و خرگوش وـ.. برگذارید که برای پولیش های پرز داره!نمیدونم منظورمو چطور برسونم.. من برای فروش میخوام… برای کسب و کار البته علاقمندم هستم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ما برای دوستانی که قصد خودکفایی و کسب درامد دارند ارزش ویژه ای قائلیم.
   چشم سعی میکنم این مواردی که خواستید رو هم در اسرع وقت آموزش دهیم

ارسال نظر