آموزش گام به گام عروسک راکون

0

honarbazaar-rakon-21

سلام به هنرجویان عزیزی که کارهای ما را دنبال می کنند. اینبار با ساخت یک عروسک زیبای راکون با شما همراه هستیم. راکون عروسک مورد علاقه بچه ها است خصوصا اگر کارتون رامکال را دیده باشند عاشق این عروسک می شوند، این نوع عروسک دقیقا کاری شبیه عروسک گربه سیمون است یعنی اگر آن را انجام داده باشید الان به خوبی می توانید این عروسک را هم بسازید و از کار خود لذت ببرید. پس شروع می کنیم.

مواد ولوازم مورد نیاز :  

  • الگوی عروسک
  •  نمد به رنگ خاکستری و سیاه
  •  الیاف پشم شیشه
  •  دکمه
  •  نخ همرنگ ، سوزن ، قیچی

طریقه دوخت : 

۱) الگوی عروسک را در اندازه ای که دوست دارید و به طریقی که قبلا گفته ایم تهیه کنید. (کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید تا آن را در سایز بزرگ دیده سپس یا آن را پرینت گرفته یا از روی مانیتور بکشید)

honarbazaar-rakon-22

۲) بعد از تهیه الگو آنرا روی پارچه قرار می دهیم. دقت کنید که همه تکه های الگو در یک جهت روی پارچه قرا داده شود فلشها نشان دهنده جهت قرارگرفتن الگو روی پارچه است.

۳) یکبار الگوی کامل بدن را روی پارچه یک لا قرار می دهیم و دور الگو را خط می کشیم.

honarbazaar-rakon-22

۴) یکبار الگوی نیمه بدن را روی پارچه دولا (پشت پارچه به سمت شما باشد) قرار داده و دور آنرا خط می کشیم و همچنین دم را روی پارچه دولا قرار می دهیم و دورش را خط می کشیم.

سپس مانند تصویر سمت چپ، دورتادور دم و قسمت پوزه و جلوی سینه راکون را چرخ می کنیم. قسمت های دوخته شده به خوبی در تصویر مشخص است.

honarbazaar-rakon-23

۵) در این قسمت کمی بیشتر دقت کنید، دور دم و قسمتی از بدن را که دوخته ایم قیچی میکنیم و سپس پارچه را مانند تصویر زیر از هم باز می کنیم. حالا ما دو الگوی بدن کامل داریم که یکی از آنها که قسمت جلوی بدن است بخشی برامده دارد که پوزه و شکم راکون است.

honarbazaar-rakon-05

۶) دو قسمت پشت و جلوی راکون را روی هم قرار می دهیم (دستها و پاهای عروسک روی هم قرار بگیرد و قسمت برجسته به سمت شما باشد یعنی وقتی دو قسمت را سوزن می زنید قسمت برجسته را ببینید مثل شکل زیر سمت چپ).

۷)دورتا دور الگو را سوزن ته گرد بزنید که موقع دوخت تکه ها جابجا نشود.

honarbazaar-rakon-24

۸) حالا پارچه را زیر چرخ خیاطی فرار داده و دورتادور الگوی بدن راکون را بدوزید و بعد از دوخت با یک سانت فاصله از خط دوخت دور راکون را ببرید.

قبلا گفتیم که برای برگرداندن پارچه به سمت رو و سپس پر کردن عروسک با الیاف یا باید قسمتی از دوخت را باز بگذاریم و یا درزی کوچک روی عروسک ایجاد کنیم. در شکل می بینید که درز کوچکی کنار خط شکم ایجاد شده، شما می توانید به جای آن، به همان اندازه دوخت روی شکم را باز بگذارید. در هردو صورت این درزها بعدا دوخته می شود و زیر قسمت مشکی شکم قرار می گیرد

honarbazaar-rakon-25

۹) عروسک دوخته شده را پشت و رو می کنیم تا درزهای دوخته شده دیده نشود با کمک یک میل چوبی ( سیخ کباب چوبی یا ….) قسمتهای مختلف بدن راکون را کاملا بیرون می کشیم. اگر قبل از برگرداندن عروسک قسمتهای فرو رفته و قسمتهای منحنی را با کمک یک قیچی تیز کوچک یک برش کوچک روی زاپاس دوخت بزنید یا به قول خیاطها چرت بدید الگو راحتتر پشت و رو می شود. این مورد در عروسک گربه سیمون به خوبی توضیح داده شد.

honarbazaar-rakon-26

۱۰) بعد نوبت پرکردن عروسک با الیاف است. از همان سوراخی که باز کردیم الیاف را وارد بدن عروسک می کنیم تا جایی که تپل شود و بعد سوراخ را با دقت و سلیقه می دوزیم (پس دوزی کنید).

honarbazaar-rakon11

۱۱) در این مرحله بدن عروسک آماده است وباید قسمتهای مشکی را که بریده ایم روی عروسک قرار داده و سوزن می زنیم و با نخ مشکی می دوزیم. می توانید از کوک شلاقی یا دندان موشی استفاده کنید.

honarbazaar-rakon-27

۱۲) بعد چشمها را می دوزیم، چشم عروسک آماده در فروشگاههایی که لوازم عروسک سازی می فروشند هست، اگر هم بخواهید می توانید با موادی که در خانه دارید آنها را بسازید. بینی و خط لب را هم با نخ مشکی مانند تصویر زیر می دوزیم.

honarbazaar-rakon-19

۱۳) مرحله بعد دم راکون است که در مرحله ۵ برش زدیم، حالا آن را به رو برگردانده و با الیاف پر می کنیم سپس درز را پس دوز می کنیم.

honarbazaar-rakon-34

۱۴) سه نوار مشکی را بریده دو طرف هر نوار را به هم می دوزیم و نوارها را با فاصله روی دم قرار داده و دور آن را کوک می زنیم که جابجا نشود.

honarbazaar-rakon16

۱۵) مرحله آخر وصل کردن دم راکون به بدنش است. همچنین پنجه ها را هم مانند شکل زیر با نخ مشکی بدوزید.

honarbazaar-rakon17

البته می توانید یک ضربدر تزیینی هم روی شکم راکون بدوزید چون شخصیت کارتونی این راکون روی شکمش ضربدر دارد.

honarbazaar-rakon-20

حالا شما یک عروسک زیبای پولیشی دارید که می توانید آنرا هدیه دهید یا در اتاق کودک خود بگذارید .

honarbazaar-rakon-21

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر