طریقه اندازه گیری در متد مولر

68

شاید مرحله اندازه گیری ساده و نه چندان مهم به نظر برسد ولی برخلاف این تصور برای رسم یک الگوی بی عیب و نقص که کاملا با اندام فرد همخوانی داشته باشد باید بتوانیم ابتدا تمام مقادیری که برای رسم الگو نیاز داریم را کاملا دقیق بر روی بدن شخص اندازه بگیریم. دوخت حرفه ای یک لباس که قالب تن باشد مستلزم دقت فراوان در مرحله اندازه گیری است. پس با ما همراه باشید تا طریقه اندازه گیری حرفه ای را به شما آموزش بدهیم:

برای شروع اندازه گیری باید به چند نکته اساسی دقت کنید، به هیچ وجه تا شرایط زیر مهیا نیست اقدام به اندازه گیری نکنید:

۱) شخص باید لباسی جذب بدن به تن کند تا کاملا برجستگی ها و عیوب اندام او را نشان دهد و نیز باعث افزایش سایز وی نشود.

۲) فرد باید قطعا همان سوتینی را به تن کند که قصد دارد بعدا به همراه این لباس بپوشد.

۳) برای اندازه گیری های دامن، کفش فرد قطعا باید همان کفشی باشد که می خواهد همراه دامن به پا کند.

حالا ابتدا یک نوار باریک را به کمر ببندید به طوری که وقتی فرد دستها را درکنار بدن آویزان قرار می دهد نوار در امتداد آرنج شخص باشد.

honarbazaar-measurment-01

سپس مطابق مراحل زیر مقادیر مورد نیاز را اندازه بگیرید:

اندازه های اصلی :

۱) تمام قد : از شخص می خواهیم تا بدون کفش در کنار دیوار ایستاده به طوری که پاشنه پا، باسن و پشت بالاتنه و سر به دیوار بچسبد سپس یک خط کش از روی سر به دیوار عمود می کنیم و از بالای سر تا زمین را با متر اندازه می گیریم.

۲) دور سینه : متر را از پشت در امتداد سینه قرار داده و از زیر بغل به جلو آورده و از روی برجستگی سینه عبور می دهیم و در بین دو سینه دو سر متر را به هم می رسانیم و درحالی که متر چرخش مختصری داشته باشد و سینه زیر متر فشرده نشود دور سینه را اندازه می زنیم.

honarbazaar-measurment-11

۳) دور کمر : متر را دور کمر دقیقا روی نوار حلقه کرده و بدون اینکه متر با کمر فاصله ای داشته باشد دور کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید در کل اندازه گیری ها نیازی نیست که زیر متر انگشتتان را قرار دهید تا فاصله ایجاد شود، همین که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و انقدر تنگ نباشد که بدن را جمع کرده باشد و یا انقدر گشاد نباشد که از بدن فاصله بگیرد کفایت می کند.

۴) دور باسن : متر را از پشت روی برجسته ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد آن حلقه می کنیم به طوری که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و به این شکل دور باسن را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-17

برای افراد چاق یا حتی کسانی که شکم بزرگی دارند باید متر در جلو در امتداد شکم قرار گیرد. پس برای اندازه گیری دور باسن در اینگونه افراد باید یا متر را بالا آورده و از روی شکم عبور دهیم و یا یک خط کش یا طلق روی شکم قرار داده که تا جلوی باسن ادامه داشته باشد و متر را از روی خط کش بگذرانیم . مانند تصویر زیر.

honarbazaar-measurment-20

اندازه های فرعی :

۵) قد بالاتنه پشت : در پشت شخص، از برجستگی مهره پشت گردن متر را قرار داده و تا نوار کمر را اندازه می زنیم.

۶) قد باسن : در پشت شخص، با متر از زیر نوار تا برجسته ترین قسمت باسن را اندازه می گیریم. در افراد نرمال قد باسن برابر یک هشتم تمام قد فرد و معمولا بین ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر می شود که بستگی به بزرگی باسن شخص دارد.

honarbazaar-measurment-18

۷) بلندی سینه : متر را در کنار گردن قرار داده و تا سر سینه را اندازه می زنیم. سر سینه جایی است که اگر متر را در این حالت رها کنید متر از سینه فاصله می گیرد.

۸) قد بالاتنه جلو : متر را در کنار گردن قرار داده و از روی سینه گذرانده و تا نوار کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید نباید متر را زیر سینه ببرید یا انقدر بکشید که سینه فشرده شود.

honarbazaar-measurment-06

۹) سرشانه : متر را در کنار گردن قرار داده و در طول سرشانه امتداد می دهیم تا جایی که متر از سرشانه آویزان می شود طول سرشانه را بدست می دهد.

honarbazaar-measurment-05

۱۰) دور بازو : دست را به صورت عمود بر بدن می گیریم تا بازو بزرگترین اندازه خود را داشته باشد سپس دور بازو را با قرار دادن یک انگشت زیر متر اندازه می گیریم.

۱۱) دور مچ : متر را دور مچ حلقه کرده و در حالی که ۳ انگشت را در زیر متر قرار داده اید، دور مچ را اندازه می گیریم.

۱۲) قد آستین : آرنج دست را خمیده در کنار بدن نگه داشته تا طول آستین بلندترین حالت خود را داشته باشد سپس از نقطه کنار گردن متر را قرار داده از سرشانه گذشته و سپس از آرنج خمیده می گذرانیم و تا مچ دست را اندازه می گیریم. سپس مقدار سرشانه را از این اندازه کم می کنیم تا قد آستین بدست آید.

یا می توانید از سرشانه تا مچ را با عبور از آرنج خمیده یکباره اندازه بگیرید ولی روش اول دقیقتر خواهد بود.

چنانچه لباس اپل دارد باید متر را ۲ سانتی متر بالاتر از سرشانه قرار دهید.

honarbazaar-measurment-19

۱۳) کارور جلو : برای اندازه گیری کارور جلو بهتر است یکبار دست ها را آزادانه در کنار بدن قرار داده و از محل اتصال دست راست به بدن در جلو تا محل اتصال دست چپ به بدن را اندازه بگیرید. دفعه بعد کف دستها را در پشت بدن روی هم قرار داده و مجددا فاصله دو اتصال دست در جلوی بدن را اندازه بگیرید. این دو اندازه، مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور جلو می باشد.

۱۴) کارور پشت یا تیره پشت : این بار هم اول دست ها را در کنار بدن آزاد قرار داده و فاصله محل اتصال دو دست به بدن را در پشت اندازه می گیریم. سپس کف دو دست را در جلو روی هم گذاشته و مجددا این اندازه را می گیریم تا مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور پشت بدست آید.

honarbazaar-measurment-09

۱۵) بلندی کف حلقه : برای اندازه گیری بلندی کف حلقه پشت، ابتدا یک خط کش طلقی زیر بغل قرار داده و دنباله آن را روی پشت فرد بخوابانید سپس با متر از مهره پش گردن تا خط کش طلقی را اندازه بگیرید. مثلا در تصویر زیر مشاهده میکنید که اندازه کف حلقه روی بدن ۲۰ سانت اندازه گیری شده است.

۱۶) فاصله دو سینه : با متر فاصله دو سر سینه را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-12

۱۷) قد لباس : برای اندازه گیری قد لباس، متر را در گوشه گردن قرار داده از روی سینه گذرانده و تا قد مورد نظر را اندازه می گیریم.

۱۸) قد دامن : از جلو متر را زیر نوار کمر قرار داده و تا قد دلخواه پایین می آییم که قد اصلی دامن بدست می آید که باید با کفش مورد نظر اندازه گیری شود.

honarbazaar-measurment-15برای افرادی که در ناحیه باسن دچار اشکالات اندامی هستند باید ۳ بار قد دامن (بدون کفش) اندازه گیری شود سپس این سه عدد با هم مقایسه شود و اگر اختلاف زیاد باشد در قد دامن اعمال شود.

 • متر را در وسط جلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در پهلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در وسط پشت از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.

 

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۶۸ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام و درود فراوان
  ممنونم ازتون بابت زحمات دلسوزانه و مطالب آموزنده ای که توی سایتتون میذارید.من کارگاه دوزندگی دارم(سری دوزی مانتو)ولی متأسفانه از الگو کشی و برس چیزی نمیدونم.”البته تا قبل از خوندن مطالب شما چیزی بلد نبودم”میخواستم بدونم برای لباس های بازاری از همین متد مولر استفاده میکنندیا این متد فقط برای دوخت لباس شخصی استفاده میشه؟؟یا اگرنه از چه نوع متدی برای الگوی بازاری و سری دوزی استفاده میشه؟ممنون میشم راهنمائی کنید❤️❤️❤️

 2. Avatar

  درود. من دوزنده هستم و کارم تو مزونه. این تمام قد رو که نوشتین نمیشه روی مشتری اعمال کرد. یعنی چسبوندش به دیوار. ما همیشه قد کار رو که از کنار گردن تا جایی که خود مشتری میخواد اندازه میگیریم. میخواستم بدونم فرمولی هست که بشه بدون اینکه مشتری رو چسبوند به دیوار این قد کامل بدست بیاد؟ ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. خوشبختم. چرا نمیشه! ما خودمون یه مترو به دیوار چسبوندیم و شخص فقط یک لحظه جلوی دیوار می ایسته و قدشو میگیریم. به طور کل این شمایید که باید برای مشتری تعیین تکلیف کنید نه مشتری برای خیاط.

   • Avatar

    همچنین!! ممنون از پاسختون ولی اکثر مزون هایی که من بودم جایی که مشتری وایمیسته پرو کنه دور تا دور آینه هست و نمیشه متر به دیوار چسبوند. مثلا نمیشه موقع اندازه گیری متر رو گذاشت کنار گردن و از روی سینه رد کرد و غیر از قدی که مشتری میخواد یه قد هم تا زمین گرفته بشه و فقط بهش اندازه قد سر اضافه بشه؟؟ قد سر حدودا بین ۲۵ تا ۳۰ هست. میشه؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     خیر. خب جایی که لباس پرو میکنه با جایی که اندازه هاشو میگیرید الزاما یکجا نیست که!!!! بالاخره یه دیوار توی اون مزون پیدا میشه 🙂
     درضمن اگر به فرمولها دقت کنید مقدار تمام قد رو فقط برای محاسبه بالاتنه پشت نیاز داریم که میتونید این مقدارو از روی بدن اندازه بگیرید و دیگه از فرمول محاسبه اش نکنید چون نهایتا هم ما از مقدار اندازه گیری شده روی بدن استفاده میکنیم.

 3. Avatar

  با سلام.
  وقتی قد بالاتنه پشت نسبت به جدول ۵ سانت اختلاف داره چه باید کرد (اندازه جدول ۴۰٫۵ اندازه واقعی از مهره گردن تا نوار کمر ۳۵٫۵)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شما به جدول چیکار دارید! اندام شما ممکنه با جدول متفاوت باشه مهم اندازه بدنتونه. فقط دقت کنید جای نوارو درست بسته باشید.

 4. Avatar

  سلام ممنونم ازسایت عالیتون یک سوال داشتم من متد گرلاوین یاد گرفتم اما یک ساله خیاطی نکردم از خیلیها شنیدم متد مولر بدون پروه ؟ درسته؟ من الان میتونم از روی سایتتون مولر یاد بگیرم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. نمیشه گفت بدون پروه ولی برای بسیاری از اندامها اولین پرو آخریش میشه.
   بله می تونید.

 5. Avatar

  با سلام خدمت شما و عرض تشکر از آموزش های خوبتون
  چند سال پیش دوره نازکدوزی مولر رو گذروندم ولی چیزی یاد نگرفتم. برا همین تو امتحان شرکت نکردم.
  ولی با آموزش های دقیق و نکته به نکته شما، شکر خدا مطالب برام جا افتاد. ازتون سپاسگذارم
  میخوام برای دخترم الگو بکشم.
  قد کامل ۱۶۰
  دور کمر ۶۸
  دور سینه ۸۱
  توی مقدار تیره پشت گیر افتادم. طبق فرمول ۱۵.۲ شد ولی طبق اندازه گیری، کارور پشتmin 34 و max 38 شد. که نصف اونها میشه ۱۷ و ۱۹. الان تیره پشت رو چند در نظر بگیرم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر از رابطه نارنجی رنگ حساب کنید حدود ۱۶٫۵ بدست میاد که به مقدار مین شما نزدیکه. شما ۱۷ الی ۱۷٫۵ برای تیره پشت بگیرید فکر میکنم خوب باشه

 6. Avatar

  سلام استاد گلم.انشااءالله خوب و سلامت باشید.کم پیدایید.منتظر اموزشهای خوب وبلاگ شما هستیم.خیلی خوب و مهربونید.ممنونم.از شما خیلی چیزها یاد گرفتم.

 7. Avatar

  سلام از شما بابت آموزش های جامع و کاملتون ممنون . واقعا عالی توضیح دادید. عاقبتتون بخیر.
  یک سوالی داشتم، برای قد دامن فرمودید اگر فردی باسن بزرگ داشت سه روش اندازه بگیریم و مقایسه کنیم . در نهایت نتیجه ی مقایسه چیست اگر با عددی که اول اندازه گرفتیم تفاوت بسیار بود چه عددی را برای اندازه ثبت کنیم.؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. معمولا اندازه ای که از پهلو میگیریم قد اصلیه، اگه فرد شکم یا باسن بزرگ داشته باشه اندازه پشت و جلو بیشتر از اندازه پهلو میشه اونوقت اگر اندازه پشت و جلو در یک حدود باشن اون اندازه رو در نظر میگیریم.

 8. Avatar

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بانوی عزیز من بسیار بسیار از لطف شما ممنونم که اینقدر دقیق با با دلسوزی فرآوان توضیح میدهید و من رو مشتاق کردید به خیاطی من برای اولین بار با توضیحات شما تونستم برایه خودم یه مانتو بدوزم فقط اینکه یک سایز بزرگتر درآمد میشه لطف کنید بگید کجا رو اشتباه کردم 🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. احتمالا آزادیهاتون رو زیاد دادید مخصوصا آزادی های مقادیر افقی روی خط ۳

ارسال نظر