طریقه اندازه گیری در متد مولر

70

شاید مرحله اندازه گیری ساده و نه چندان مهم به نظر برسد ولی برخلاف این تصور برای رسم یک الگوی بی عیب و نقص که کاملا با اندام فرد همخوانی داشته باشد باید بتوانیم ابتدا تمام مقادیری که برای رسم الگو نیاز داریم را کاملا دقیق بر روی بدن شخص اندازه بگیریم. دوخت حرفه ای یک لباس که قالب تن باشد مستلزم دقت فراوان در مرحله اندازه گیری است. پس با ما همراه باشید تا طریقه اندازه گیری حرفه ای را به شما آموزش بدهیم:

برای شروع اندازه گیری باید به چند نکته اساسی دقت کنید، به هیچ وجه تا شرایط زیر مهیا نیست اقدام به اندازه گیری نکنید:

۱) شخص باید لباسی جذب بدن به تن کند تا کاملا برجستگی ها و عیوب اندام او را نشان دهد و نیز باعث افزایش سایز وی نشود.

۲) فرد باید قطعا همان سوتینی را به تن کند که قصد دارد بعدا به همراه این لباس بپوشد.

۳) برای اندازه گیری های دامن، کفش فرد قطعا باید همان کفشی باشد که می خواهد همراه دامن به پا کند.

حالا ابتدا یک نوار باریک را به کمر ببندید به طوری که وقتی فرد دستها را درکنار بدن آویزان قرار می دهد نوار در امتداد آرنج شخص باشد.

honarbazaar-measurment-01

سپس مطابق مراحل زیر مقادیر مورد نیاز را اندازه بگیرید:

اندازه های اصلی :

۱) تمام قد : از شخص می خواهیم تا بدون کفش در کنار دیوار ایستاده به طوری که پاشنه پا، باسن و پشت بالاتنه و سر به دیوار بچسبد سپس یک خط کش از روی سر به دیوار عمود می کنیم و از بالای سر تا زمین را با متر اندازه می گیریم.

۲) دور سینه : متر را از پشت در امتداد سینه قرار داده و از زیر بغل به جلو آورده و از روی برجستگی سینه عبور می دهیم و در بین دو سینه دو سر متر را به هم می رسانیم و درحالی که متر چرخش مختصری داشته باشد و سینه زیر متر فشرده نشود دور سینه را اندازه می زنیم.

honarbazaar-measurment-11

۳) دور کمر : متر را دور کمر دقیقا روی نوار حلقه کرده و بدون اینکه متر با کمر فاصله ای داشته باشد دور کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید در کل اندازه گیری ها نیازی نیست که زیر متر انگشتتان را قرار دهید تا فاصله ایجاد شود، همین که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و انقدر تنگ نباشد که بدن را جمع کرده باشد و یا انقدر گشاد نباشد که از بدن فاصله بگیرد کفایت می کند.

۴) دور باسن : متر را از پشت روی برجسته ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد آن حلقه می کنیم به طوری که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و به این شکل دور باسن را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-17

برای افراد چاق یا حتی کسانی که شکم بزرگی دارند باید متر در جلو در امتداد شکم قرار گیرد. پس برای اندازه گیری دور باسن در اینگونه افراد باید یا متر را بالا آورده و از روی شکم عبور دهیم و یا یک خط کش یا طلق روی شکم قرار داده که تا جلوی باسن ادامه داشته باشد و متر را از روی خط کش بگذرانیم . مانند تصویر زیر.

honarbazaar-measurment-20

اندازه های فرعی :

۵) قد بالاتنه پشت : در پشت شخص، از برجستگی مهره پشت گردن متر را قرار داده و تا نوار کمر را اندازه می زنیم.

۶) قد باسن : در پشت شخص، با متر از زیر نوار تا برجسته ترین قسمت باسن را اندازه می گیریم. در افراد نرمال قد باسن برابر یک هشتم تمام قد فرد و معمولا بین ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر می شود که بستگی به بزرگی باسن شخص دارد.

honarbazaar-measurment-18

۷) بلندی سینه : متر را در کنار گردن قرار داده و تا سر سینه را اندازه می زنیم. سر سینه جایی است که اگر متر را در این حالت رها کنید متر از سینه فاصله می گیرد.

۸) قد بالاتنه جلو : متر را در کنار گردن قرار داده و از روی سینه گذرانده و تا نوار کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید نباید متر را زیر سینه ببرید یا انقدر بکشید که سینه فشرده شود.

honarbazaar-measurment-06

۹) سرشانه : متر را در کنار گردن قرار داده و در طول سرشانه امتداد می دهیم تا جایی که متر از سرشانه آویزان می شود طول سرشانه را بدست می دهد.

honarbazaar-measurment-05

۱۰) دور بازو : دست را به صورت عمود بر بدن می گیریم تا بازو بزرگترین اندازه خود را داشته باشد سپس دور بازو را با قرار دادن یک انگشت زیر متر اندازه می گیریم.

۱۱) دور مچ : متر را دور مچ حلقه کرده و در حالی که ۳ انگشت را در زیر متر قرار داده اید، دور مچ را اندازه می گیریم.

۱۲) قد آستین : آرنج دست را خمیده در کنار بدن نگه داشته تا طول آستین بلندترین حالت خود را داشته باشد سپس از نقطه کنار گردن متر را قرار داده از سرشانه گذشته و سپس از آرنج خمیده می گذرانیم و تا مچ دست را اندازه می گیریم. سپس مقدار سرشانه را از این اندازه کم می کنیم تا قد آستین بدست آید.

یا می توانید از سرشانه تا مچ را با عبور از آرنج خمیده یکباره اندازه بگیرید ولی روش اول دقیقتر خواهد بود.

چنانچه لباس اپل دارد باید متر را ۲ سانتی متر بالاتر از سرشانه قرار دهید.

honarbazaar-measurment-19

۱۳) کارور جلو : برای اندازه گیری کارور جلو بهتر است یکبار دست ها را آزادانه در کنار بدن قرار داده و از محل اتصال دست راست به بدن در جلو تا محل اتصال دست چپ به بدن را اندازه بگیرید. دفعه بعد کف دستها را در پشت بدن روی هم قرار داده و مجددا فاصله دو اتصال دست در جلوی بدن را اندازه بگیرید. این دو اندازه، مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور جلو می باشد.

۱۴) کارور پشت یا تیره پشت : این بار هم اول دست ها را در کنار بدن آزاد قرار داده و فاصله محل اتصال دو دست به بدن را در پشت اندازه می گیریم. سپس کف دو دست را در جلو روی هم گذاشته و مجددا این اندازه را می گیریم تا مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور پشت بدست آید.

honarbazaar-measurment-09

۱۵) بلندی کف حلقه : برای اندازه گیری بلندی کف حلقه پشت، ابتدا یک خط کش طلقی زیر بغل قرار داده و دنباله آن را روی پشت فرد بخوابانید سپس با متر از مهره پش گردن تا خط کش طلقی را اندازه بگیرید. مثلا در تصویر زیر مشاهده میکنید که اندازه کف حلقه روی بدن ۲۰ سانت اندازه گیری شده است.

۱۶) فاصله دو سینه : با متر فاصله دو سر سینه را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-12

۱۷) قد لباس : برای اندازه گیری قد لباس، متر را در گوشه گردن قرار داده از روی سینه گذرانده و تا قد مورد نظر را اندازه می گیریم.

۱۸) قد دامن : از جلو متر را زیر نوار کمر قرار داده و تا قد دلخواه پایین می آییم که قد اصلی دامن بدست می آید که باید با کفش مورد نظر اندازه گیری شود.

honarbazaar-measurment-15برای افرادی که در ناحیه باسن دچار اشکالات اندامی هستند باید ۳ بار قد دامن (بدون کفش) اندازه گیری شود سپس این سه عدد با هم مقایسه شود و اگر اختلاف زیاد باشد در قد دامن اعمال شود.

 • متر را در وسط جلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در پهلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در وسط پشت از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.

 

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۷۰ دیدگاه

 1. Avatar

  بسم الله الرحمن الرحیم.
  سلام. عید تون مبارک..

  سوالی دارم این مینیمم و ماکزیمم کارور جلو و پشت چه کاربردی در کشیدن الگو دارد؟ برای الگو از مقادیر مینیمم باید استفاده کرد یا ماکزیمم؟!!!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. الگورو براساس تیره پشت بدست آمده از فرمول رسم کنید فقط باید عدد فرمول دربازه مین و ماکز باشه، کارور جلو هم پس از رسم الگو در مرحله کنترل الگو کنترل میکنیم که در بازه اندازه گیریتون باشه.

 2. Avatar

  سلام
  از آموزش دقیق شما ممنونم.
  من کلاس خیاطی با روش مولر رفتم،متاسفانه خیلی هزینه کردم، نقص زیادی داره،هر چند در طراحی الگو خیلی دقت میکردم.حالا دوست دارم طبق روش شما الگوهامو به روش مولر طراحی کنم.

  شماره واتساپ یا تلگرام جهت مشورت و راهنمایی نمیدید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آیدی تلگرام من در سایت هست ولی در تلگرام سوال آموزشی جواب نمیدم ولی همه سوالاتی که در سایت پرسیده میشن رو هر هفته پاسخ میدم.

 3. Avatar

  سلام . من یه سوال دارم . میشه همین اندازه هایی که از روی تن شخص گرفتیم مستقیم بدون جایگذاری در فرمول ها استفاده کنیم؟ من یک الگو به همین روش کشیدم میخوام بدونم لباسم خراب نمیشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چندتا از اندازه ها مثل بزرگی سینه جلو، گشادی کف حلقه، تیره پشت، پشت یقه را نمیتوان روی بدن اندازه گرفت و لازمه که از فرمولها بدست بیایند. ولی برای بقیه اندازه ها چون اولویت ما هم اندازه های بدن است می توانید در فرمولها جایگذاری نکنید هرچند من دلیل استفاده از فرمولها را توضیح داده ام.

ارسال نظر