طریقه اندازه گیری در متد مولر

104

آموزش دوم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

شاید مرحله اندازه گیری ساده و نه چندان مهم به نظر برسد ولی برخلاف این تصور برای رسم یک الگوی بی عیب و نقص که کاملا با اندام فرد همخوانی داشته باشد باید بتوانیم ابتدا تمام مقادیری که برای رسم الگو نیاز داریم را کاملا دقیق بر روی بدن شخص اندازه بگیریم. دوخت حرفه ای یک لباس که قالب تن باشد مستلزم دقت فراوان در مرحله اندازه گیری است. پس با ما همراه باشید تا طریقه اندازه گیری حرفه ای را به شما آموزش بدهیم:

برای شروع اندازه گیری باید به چند نکته اساسی دقت کنید، به هیچ وجه تا شرایط زیر مهیا نیست اقدام به اندازه گیری نکنید:

۱) شخص باید لباسی جذب بدن به تن کند تا کاملا برجستگی ها و عیوب اندام او را نشان دهد و نیز باعث افزایش سایز وی نشود.

۲) فرد باید قطعا همان سوتینی را به تن کند که قصد دارد بعدا به همراه این لباس بپوشد.

۳) برای اندازه گیری های دامن، کفش فرد قطعا باید همان کفشی باشد که می خواهد همراه دامن به پا کند.

حالا ابتدا یک نوار باریک را به کمر ببندید به طوری که وقتی فرد دستها را درکنار بدن آویزان قرار می دهد نوار در امتداد آرنج شخص باشد.

honarbazaar-measurment-01

سپس مطابق مراحل زیر مقادیر مورد نیاز را اندازه بگیرید:

اندازه های اصلی :

۱) تمام قد : از شخص می خواهیم تا بدون کفش در کنار دیوار ایستاده به طوری که پاشنه پا، باسن و پشت بالاتنه و سر به دیوار بچسبد سپس یک خط کش از روی سر به دیوار عمود می کنیم و از بالای سر تا زمین را با متر اندازه می گیریم.

۲) دور سینه : متر را از پشت در امتداد سینه قرار داده و از زیر بغل به جلو آورده و از روی برجستگی سینه عبور می دهیم و در بین دو سینه دو سر متر را به هم می رسانیم و درحالی که متر چرخش مختصری داشته باشد و سینه زیر متر فشرده نشود دور سینه را اندازه می زنیم.

honarbazaar-measurment-11

۳) دور کمر : متر را دور کمر دقیقا روی نوار حلقه کرده و بدون اینکه متر با کمر فاصله ای داشته باشد دور کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید در کل اندازه گیری ها نیازی نیست که زیر متر انگشتتان را قرار دهید تا فاصله ایجاد شود، همین که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و انقدر تنگ نباشد که بدن را جمع کرده باشد و یا انقدر گشاد نباشد که از بدن فاصله بگیرد کفایت می کند.

۴) دور باسن : متر را از پشت روی برجسته ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد آن حلقه می کنیم به طوری که متر بتواند چرخش مختصری داشته باشد و به این شکل دور باسن را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-17

برای افراد چاق یا حتی کسانی که شکم بزرگی دارند باید متر در جلو در امتداد شکم قرار گیرد. پس برای اندازه گیری دور باسن در اینگونه افراد باید یا متر را بالا آورده و از روی شکم عبور دهیم و یا یک خط کش یا طلق روی شکم قرار داده که تا جلوی باسن ادامه داشته باشد و متر را از روی خط کش بگذرانیم . مانند تصویر زیر.

honarbazaar-measurment-20

اندازه های فرعی :

۵) قد بالاتنه پشت : در پشت شخص، از برجستگی مهره پشت گردن متر را قرار داده و تا نوار کمر را اندازه می زنیم.

۶) قد باسن : در پشت شخص، با متر از زیر نوار تا برجسته ترین قسمت باسن را اندازه می گیریم. در افراد نرمال قد باسن برابر یک هشتم تمام قد فرد و معمولا بین ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر می شود که بستگی به بزرگی باسن شخص دارد.

honarbazaar-measurment-18

۷) بلندی سینه : متر را در کنار گردن قرار داده و تا سر سینه را اندازه می زنیم. سر سینه جایی است که اگر متر را در این حالت رها کنید متر از سینه فاصله می گیرد.

۸) قد بالاتنه جلو : متر را در کنار گردن قرار داده و از روی سینه گذرانده و تا نوار کمر را اندازه می گیریم. دقت کنید نباید متر را زیر سینه ببرید یا انقدر بکشید که سینه فشرده شود.

honarbazaar-measurment-06

۹) سرشانه : متر را در کنار گردن قرار داده و در طول سرشانه امتداد می دهیم تا جایی که متر از سرشانه آویزان می شود طول سرشانه را بدست می دهد.

honarbazaar-measurment-05

۱۰) دور بازو : دست را به صورت عمود بر بدن می گیریم تا بازو بزرگترین اندازه خود را داشته باشد سپس دور بازو را با قرار دادن یک انگشت زیر متر اندازه می گیریم.

۱۱) دور مچ : متر را دور مچ حلقه کرده و در حالی که ۳ انگشت را در زیر متر قرار داده اید، دور مچ را اندازه می گیریم.

۱۲) قد آستین : آرنج دست را خمیده در کنار بدن نگه داشته تا طول آستین بلندترین حالت خود را داشته باشد سپس از نقطه کنار گردن متر را قرار داده از سرشانه گذشته و سپس از آرنج خمیده می گذرانیم و تا مچ دست را اندازه می گیریم. سپس مقدار سرشانه را از این اندازه کم می کنیم تا قد آستین بدست آید.

یا می توانید از سرشانه تا مچ را با عبور از آرنج خمیده یکباره اندازه بگیرید ولی روش اول دقیقتر خواهد بود.

چنانچه لباس اپل دارد باید متر را ۲ سانتی متر بالاتر از سرشانه قرار دهید.

honarbazaar-measurment-19

۱۳) کارور جلو : برای اندازه گیری کارور جلو بهتر است یکبار دست ها را آزادانه در کنار بدن قرار داده و از محل اتصال دست راست به بدن در جلو تا محل اتصال دست چپ به بدن را اندازه بگیرید. دفعه بعد کف دستها را در پشت بدن روی هم قرار داده و مجددا فاصله دو اتصال دست در جلوی بدن را اندازه بگیرید. این دو اندازه، مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور جلو می باشد.

۱۴) کارور پشت یا تیره پشت : این بار هم اول دست ها را در کنار بدن آزاد قرار داده و فاصله محل اتصال دو دست به بدن را در پشت اندازه می گیریم. سپس کف دو دست را در جلو روی هم گذاشته و مجددا این اندازه را می گیریم تا مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور پشت بدست آید.

honarbazaar-measurment-09

۱۵) بلندی کف حلقه : برای اندازه گیری بلندی کف حلقه پشت، ابتدا یک خط کش طلقی زیر بغل قرار داده و دنباله آن را روی پشت فرد بخوابانید سپس با متر از مهره پش گردن تا خط کش طلقی را اندازه بگیرید. مثلا در تصویر زیر مشاهده میکنید که اندازه کف حلقه روی بدن ۲۰ سانت اندازه گیری شده است.

۱۶) فاصله دو سینه : با متر فاصله دو سر سینه را اندازه می گیریم.

honarbazaar-measurment-12

۱۷) قد لباس : برای اندازه گیری قد لباس، متر را در گوشه گردن قرار داده از روی سینه گذرانده و تا قد مورد نظر را اندازه می گیریم.

۱۸) قد دامن : از جلو متر را زیر نوار کمر قرار داده و تا قد دلخواه پایین می آییم که قد اصلی دامن بدست می آید که باید با کفش مورد نظر اندازه گیری شود.

honarbazaar-measurment-15برای افرادی که در ناحیه باسن دچار اشکالات اندامی هستند باید ۳ بار قد دامن اندازه گیری شود سپس این سه عدد با هم مقایسه شود و اگر اختلاف زیاد باشد در قد دامن اعمال شود.

 • متر را در وسط جلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در پهلو از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.
 • متر را در وسط پشت از نوار کمر تا زمین یا قد مورد نظر اندازه می زنیم.

اگر این آموزش برای شما مفید بوده، لطفا ۳ صلوات برای آرامش قلب نازنین مولامون صاحب الزمان عج بفرستید.

برای مشاهده مرحله بعد و قبل از اندازه گیری روی دکمه های زیر بزنید.

برای ورود به بخش حرفه ای شو هنربازار و استفاده از فیلم های این بخش در زمینه دوره نازکدوزی متد مولر روی دکمه زیر بزنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۰۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام واحترام . به عنوان یه آقایی که علاقمندم به خیاطی و مشغول سلف استادی هستم ازتون تشکر می کنم بابت آموزش هاتون.

 2. Avatar

  سلام ،ممنون از آموزش های جامع و کاملتون 🌷
  ی سوال داشتم اونم اینکه اندازه های عرضی ک در فرمول ها گفتین هر ۵ مورد (پشت یقه،کارور پشت ، گشادی کف حلقه ، بزرگی سینه برجستگی سینه) قابل اندازه گیری روی بدن نیستند؟ کارور پشت در اندازه های عرضی برا من خیلی فرق زیادی با اونی ک رو بدن گرفتم داره، و در نهایت میخواستم ببینم روشی هست ک بشه کارور پشت و جلو رو روی بدن فرد دقیق گرفت من تو این قسمت اندازه گیری مشکل دارم . بازم ممنون از سایت خوبتون ، یاحق

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اندازه گیری این موارد روی بدن یا اصلا قابل انجام نیست یا بعضیاشون خیلی سخت میشه اندازه گرفت.
   تیره پشت که از فرمول بدست میاد نصف اندازه ایه که روی بدن میگیرید.
   روش اندازه گیری فقط همونیه که در این پست توضیح دادم، اگه روش ساده تر یا دقیقتری داشت حتما میگفتم
   کلا اندازه گیری کارور خیلی مشکله

 3. Avatar

  با سلام اندازه گیری باسن کوچک و بلندی باسن کوچک را توضیح بدهید اگر برای شما مقدور است به آدرسم ایمیل کنید با تشکر فراوان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ما در مولر نیازی به باسن کوچک نداریم
   در هر حال باسن کوچک فاصله وسط خط کمر تا خط باسن است

 4. Avatar

  سلام ببخشید در اندازه گیری فقط بلندی سینه رو اندازه می گیریم،اما در رسم الگو ۱۳ به ۱۴ گفتین بزرگی سینه جلو این دو تا اندازه ها باهم فرق می کنه؟کدومشو باید در رسم لحاظ کنیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم فرق دارن. آموزشهای قبلو مطالعه کنید. بزرگی سینه جلو از فرمول محاسبه میشه و بلندی سینه از اندازه گیری بدست میاد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. داریم به مرور تهیه میکنیم فعلا بخش اولش آماده شده که میتونید تهیه کنید. بخش دومش هم تا آخر شهریور ان شاالله آماده میشه.

 5. Avatar

  سلام من تازه اینجارو دیدم عالیه خیلی با جزئیات توضیح دادید من تازه قسمت اولو یاداشت کردم کم کم میخوام شروع کنم به روش شما خیاطی کنم امیدوارم موفق بشم راستش قبلا یه سرافون ساده برا خودم به روشی که از تلوزیون یاد گرفتم دوختم خیلی پای لباسم از هم دور بود نمیدونم مشکلم از کجا بود شاید از اندازه گیریم اما اینبار اومیدوارم عالی باشه کارم ازتون خیلی تشکر میکنم امیدوارم خداوند خیرتون بده وموفق باشید

 6. Avatar

  سلام عزیزم
  من ب تازگی با سایتتون آشنا شدم
  بابت اینهمه توجهتون ب امام زمان ع و گره زدن نشر دانشتون ب صلوات برای سلامتی امام زمان ع حسی سرشار از آرامش گرفتم
  میخوام پا ب پای آموزشاتون جلو برم
  امیدوارم خدا بهترینهایی ک برای بهترینهاش میخواد براتون رقم بزنه ب برکت صلوات بر محمد و آل محمد
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از دعای خیر شما. انشالله خداوند ظهور حجتش را تسریع نماید.آمین

 7. Avatar

  سلام
  ممنون از آموزش خوبتون.
  شما کلاس حضوری دارین؟ و اگر آموزش دارین دوره نازک دوزی چند ماهه است و هزینه اش چقده و محل کلاس کجاست؟

 8. Avatar

  سلام.وقت بخیر.ممنون از آموزش هاتون.من قبلا کلاس خیاطی متو مولر رفتم.وقتی میخوام الگو بکشم.حتی با وجود اندازه گیری دقیق و ازادی های لازم برای پالتو بازهم بعد دوخت پالتو و آستین گشاد میشن و همش احتیاج به تنگ کردن دارن؟چرا؟با وجود اینکه به ما گفتن با متد مولر بدوزین و بپوشین ولی خیلی پرو گیری داره؟مشکل از کجاست یعنی؟خسته شدم انقدر الگو کشیدم.واینکه شما کانال یا اینستا دارید معرفی کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. جدول آزادیهاتون شاید اعدادو زیاد گفته. کلا خودتونو به اعدادو ارقام جداول محدود نکنید، باید با اعداد و آزادیها بازی کنید تا مقدار مناسب دستتون بیاد.
   مثلا من الان برفرض آزادیهای مناسب مانتو رو میدونم، حالا برای دوخت پالتوی بدون آستر یکم این آزادیهای عرضی رو بیشتر میکنم، پالتوم آستر داشته باشه آزادیهارو بیشتر زیاد میکنم. به همین ترتیب برای انواع لباسها تصمیم میگیرم

 9. Avatar

  من میخام مطالب روبرای استفاده خودم ذخیره کنم ولی نمیشه امکانش هست برام بفرستینش به ایمیلم یا امکان کپی کردنو بزارین تابتونم کپی کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شرمنده فعلا امکانش نیست ولی در فکر تهیه جزوه یا کتاب برای کاربران عزیز هستیم .انشالله به زودی CDآموزشی مولر را تهیه و عرضه خواهیم کرد.

 10. Avatar

  سلام. ببخشید منظور از خط باسن چیه؟ روی بدن هم اندازه گیری میشه یا فقط با فرمول به دست میاد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   خط باسن در واقع فاصله مهره گردن تا برجسته ترین قسمت باسن است علاوه بر فرمول گفته شده ،از مجموع قد بالاتنه پشت +بلندی باسن بدست می آید.

 11. Avatar

  سلام ممنون از آموزشهای خوبتون خدا خیر تون بده.
  من تو آزادی‌ها مشکل دارم یعنی اول که شروع کردم الگو بکشم باید آزادی رو بر اساس نوع لباس اضافه کنم یا اینکه آخر سر اضافه کنم مثلاً مانتو میدوزم باید الگو رو با آزادی مانتو رسم کنم لطفت توضیح بدید ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بلندی کف حلقه جلو و پشت یکسانه عزیزم. همونی که روی پشت میگیرید برای جلو هم در رسم استفاده میشه وقتی خط ۲ رو میکشید.

 12. Avatar

  سلام خسته نباشید، من میتونم برای اولین بار با این الگو مانتو بدوزم برای خودم؟ خیلی دوست دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله خیلی ها از روی آموزشهای ما الان برای خودشون لباس میدوزن و عکسشو برای ما میفرستن

 13. Avatar

  بسم الله الرحمن الرحیم.
  سلام. عید تون مبارک..

  سوالی دارم این مینیمم و ماکزیمم کارور جلو و پشت چه کاربردی در کشیدن الگو دارد؟ برای الگو از مقادیر مینیمم باید استفاده کرد یا ماکزیمم؟!!!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. الگورو براساس تیره پشت بدست آمده از فرمول رسم کنید فقط باید عدد فرمول دربازه مین و ماکز باشه، کارور جلو هم پس از رسم الگو در مرحله کنترل الگو کنترل میکنیم که در بازه اندازه گیریتون باشه.

 14. Avatar

  سلام
  از آموزش دقیق شما ممنونم.
  من کلاس خیاطی با روش مولر رفتم،متاسفانه خیلی هزینه کردم، نقص زیادی داره،هر چند در طراحی الگو خیلی دقت میکردم.حالا دوست دارم طبق روش شما الگوهامو به روش مولر طراحی کنم.

  شماره واتساپ یا تلگرام جهت مشورت و راهنمایی نمیدید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آیدی تلگرام من در سایت هست ولی در تلگرام سوال آموزشی جواب نمیدم ولی همه سوالاتی که در سایت پرسیده میشن رو هر هفته پاسخ میدم.

 15. Avatar

  سلام . من یه سوال دارم . میشه همین اندازه هایی که از روی تن شخص گرفتیم مستقیم بدون جایگذاری در فرمول ها استفاده کنیم؟ من یک الگو به همین روش کشیدم میخوام بدونم لباسم خراب نمیشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چندتا از اندازه ها مثل بزرگی سینه جلو، گشادی کف حلقه، تیره پشت، پشت یقه را نمیتوان روی بدن اندازه گرفت و لازمه که از فرمولها بدست بیایند. ولی برای بقیه اندازه ها چون اولویت ما هم اندازه های بدن است می توانید در فرمولها جایگذاری نکنید هرچند من دلیل استفاده از فرمولها را توضیح داده ام.

 16. Avatar

  سلام و درود فراوان
  ممنونم ازتون بابت زحمات دلسوزانه و مطالب آموزنده ای که توی سایتتون میذارید.من کارگاه دوزندگی دارم(سری دوزی مانتو)ولی متأسفانه از الگو کشی و برس چیزی نمیدونم.”البته تا قبل از خوندن مطالب شما چیزی بلد نبودم”میخواستم بدونم برای لباس های بازاری از همین متد مولر استفاده میکنندیا این متد فقط برای دوخت لباس شخصی استفاده میشه؟؟یا اگرنه از چه نوع متدی برای الگوی بازاری و سری دوزی استفاده میشه؟ممنون میشم راهنمائی کنید❤️❤️❤️

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله در خیلی از سری دوزی ها از الگوهای سایز بندی متد مولر استفاده می شود .

 17. Avatar

  درود. من دوزنده هستم و کارم تو مزونه. این تمام قد رو که نوشتین نمیشه روی مشتری اعمال کرد. یعنی چسبوندش به دیوار. ما همیشه قد کار رو که از کنار گردن تا جایی که خود مشتری میخواد اندازه میگیریم. میخواستم بدونم فرمولی هست که بشه بدون اینکه مشتری رو چسبوند به دیوار این قد کامل بدست بیاد؟ ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. خوشبختم. چرا نمیشه! ما خودمون یه مترو به دیوار چسبوندیم و شخص فقط یک لحظه جلوی دیوار می ایسته و قدشو میگیریم. به طور کل این شمایید که باید برای مشتری تعیین تکلیف کنید نه مشتری برای خیاط.

   • Avatar

    همچنین!! ممنون از پاسختون ولی اکثر مزون هایی که من بودم جایی که مشتری وایمیسته پرو کنه دور تا دور آینه هست و نمیشه متر به دیوار چسبوند. مثلا نمیشه موقع اندازه گیری متر رو گذاشت کنار گردن و از روی سینه رد کرد و غیر از قدی که مشتری میخواد یه قد هم تا زمین گرفته بشه و فقط بهش اندازه قد سر اضافه بشه؟؟ قد سر حدودا بین ۲۵ تا ۳۰ هست. میشه؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     خیر. خب جایی که لباس پرو میکنه با جایی که اندازه هاشو میگیرید الزاما یکجا نیست که!!!! بالاخره یه دیوار توی اون مزون پیدا میشه 🙂
     درضمن اگر به فرمولها دقت کنید مقدار تمام قد رو فقط برای محاسبه بالاتنه پشت نیاز داریم که میتونید این مقدارو از روی بدن اندازه بگیرید و دیگه از فرمول محاسبه اش نکنید چون نهایتا هم ما از مقدار اندازه گیری شده روی بدن استفاده میکنیم.

 18. Avatar

  با سلام.
  وقتی قد بالاتنه پشت نسبت به جدول ۵ سانت اختلاف داره چه باید کرد (اندازه جدول ۴۰٫۵ اندازه واقعی از مهره گردن تا نوار کمر ۳۵٫۵)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شما به جدول چیکار دارید! اندام شما ممکنه با جدول متفاوت باشه مهم اندازه بدنتونه. فقط دقت کنید جای نوارو درست بسته باشید.

 19. Avatar

  سلام ممنونم ازسایت عالیتون یک سوال داشتم من متد گرلاوین یاد گرفتم اما یک ساله خیاطی نکردم از خیلیها شنیدم متد مولر بدون پروه ؟ درسته؟ من الان میتونم از روی سایتتون مولر یاد بگیرم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. نمیشه گفت بدون پروه ولی برای بسیاری از اندامها اولین پرو آخریش میشه.
   بله می تونید.

 20. Avatar

  با سلام خدمت شما و عرض تشکر از آموزش های خوبتون
  چند سال پیش دوره نازکدوزی مولر رو گذروندم ولی چیزی یاد نگرفتم. برا همین تو امتحان شرکت نکردم.
  ولی با آموزش های دقیق و نکته به نکته شما، شکر خدا مطالب برام جا افتاد. ازتون سپاسگذارم
  میخوام برای دخترم الگو بکشم.
  قد کامل ۱۶۰
  دور کمر ۶۸
  دور سینه ۸۱
  توی مقدار تیره پشت گیر افتادم. طبق فرمول ۱۵.۲ شد ولی طبق اندازه گیری، کارور پشتmin 34 و max 38 شد. که نصف اونها میشه ۱۷ و ۱۹. الان تیره پشت رو چند در نظر بگیرم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر از رابطه نارنجی رنگ حساب کنید حدود ۱۶٫۵ بدست میاد که به مقدار مین شما نزدیکه. شما ۱۷ الی ۱۷٫۵ برای تیره پشت بگیرید فکر میکنم خوب باشه

 21. Avatar

  سلام استاد گلم.انشااءالله خوب و سلامت باشید.کم پیدایید.منتظر اموزشهای خوب وبلاگ شما هستیم.خیلی خوب و مهربونید.ممنونم.از شما خیلی چیزها یاد گرفتم.

 22. Avatar

  سلام از شما بابت آموزش های جامع و کاملتون ممنون . واقعا عالی توضیح دادید. عاقبتتون بخیر.
  یک سوالی داشتم، برای قد دامن فرمودید اگر فردی باسن بزرگ داشت سه روش اندازه بگیریم و مقایسه کنیم . در نهایت نتیجه ی مقایسه چیست اگر با عددی که اول اندازه گرفتیم تفاوت بسیار بود چه عددی را برای اندازه ثبت کنیم.؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. معمولا اندازه ای که از پهلو میگیریم قد اصلیه، اگه فرد شکم یا باسن بزرگ داشته باشه اندازه پشت و جلو بیشتر از اندازه پهلو میشه اونوقت اگر اندازه پشت و جلو در یک حدود باشن اون اندازه رو در نظر میگیریم.

 23. Avatar

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بانوی عزیز من بسیار بسیار از لطف شما ممنونم که اینقدر دقیق با با دلسوزی فرآوان توضیح میدهید و من رو مشتاق کردید به خیاطی من برای اولین بار با توضیحات شما تونستم برایه خودم یه مانتو بدوزم فقط اینکه یک سایز بزرگتر درآمد میشه لطف کنید بگید کجا رو اشتباه کردم 🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. احتمالا آزادیهاتون رو زیاد دادید مخصوصا آزادی های مقادیر افقی روی خط ۳

 24. Avatar

  با سلام به شما خانم عزیز و گرامی که اینقدر صادقانه و کامل مطالب آموزشی رو در اختیار دیگران قرار میدید . من مدتهاست که خیاطی رو با مدت گرلاوین و متریک یاد گرفتم و به دنبال کتابهای آموزشی با متد مولر بودم ولی میدیم که در مطالب آموزشی بعضی کتابها متاسفانه یک سری نکات کاربردی گفته نمیشد یا الگو اشتباه داشت تا اینکه با سایت شما اشنا شدم . امیدوارم که همیشه در زندگی خدا پشت و پناه شما و خانوداده تون باشه. لطفا در مورد اشکالات اندامی هم بگید چون خودم خیلی پهلو دارم و معمولا لباسهای راسته ای که میدوزم در پهلو خوب نمی ایسته و مجبور میشم مانتو ها رو فون کنم.
  با سپاس فراوان از شما

 25. Avatar

  سلام خسته نباشید آموزشتون خیلی عالیه..میخواستم ازتون خواهش کنم که انتقال پنسها رو آموزش بدین و در چه مواقعی پنسها رو انتقال میدیم؟
  با تشکر

 26. Avatar

  سلام خسته نباشید من امروز میخوام تازه شروع کنم از پایه ۱_از همینجا شروع کنم? ۲_برای کودکان ۸ ماهه هم میتوانیم بدوزیم?

 27. Avatar

  سلام سال نو مبارک، با تشکر فراوان بابت مطالب خیلی ارزشمندی که توی سایت قرار دادید. من اشکالات زیادی توی رسم الگوی مولر داشتم که با خواندن سایت شما بر طرف شد. منتها دلم میخواست که تمام مطالب سایت را به صورت جزوه چاپی همیشه در اختیار داشته باشم ولی امکان کپی وجود ندارد. می خواستم خواهش کنم که اگر راه حلی وجود دارد راهنماییم کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .خوشحالم که مطالب ما برای شما مفید بوده ،اگر در کشور ما قانون کپی رایت وجود داشت ما هم امکان کپی برای استفاده شخصی را قرار می دادیم ولی متاسفانه چون بعضی کانالها و سایتها از مطالب سایتهای دیگر کپی غیر قانونی می کنند مجبوریم اجازه کپی ندهیم . شما می توانید نکات مورد نظر خود را یادداشت کنید.
   سایت ما را به دوستان خود معرفی کنید.

  • Avatar

   سلام من یه چند سال هست واقعا دارم خیاطی می کنم به روش گرلاوین وخیاطیم هم بد نیست خداروشکر ولی اصلا مدرک خیاطی ندارم. خیلی دلم می خواست که مدرک خیاطی داشته باشم برای اعتبار کارم. شما نمی تونید کمک کنید که من مدرک خیاطی داشته باشم.

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    سلام
    به یک آموزشگاه خیاطی مراجعه کنید تا شما را برای آزمون خیاطی به فنی حرفه ای معرفی کند و این آموزشگاهها یک مقداری هزینه برای اینکار می گیرند.

 28. Avatar

  سلام خسته نباشید من خیاطی رو در خانه یادگرفتم و ۱۰ ساله خیاطی میکنم ولی نیاز دیدم از روش سنتی فاصله بگیرم و متد مولر رو یاد بگیرم. انشالله خدا خیر دنیا و آخرت نصیبتون کنه با آموزشهای عالیتون.
  سوالم اینه که این روش اندازه گیری و الگو رو برای مانتو میتونم پیاده کنم؟؟
  و اینکه نیازه به آموزشگاه برم یا اونجا هم در همین حد آموزش میدن و خرج اضافست؟
  خیلی ممنون میشم پاسخگو باشید.
  انشالله خدا در تک تک لحظات زندگیتون یاورتون باشه عزیزدل😊😊😊❤❤❤❤

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. من عینا همون چیزی رو داخل سایت آموزش دادم که توی کلاسهای حضوریم آموزش میدم و مواردی که میگم خیلی بیشتر از نکاتیه که در آموزشگاه ها یاد میدن. شما چنانچه از روی سایت بتونید متوجه بشوید دیگه اصلا نیازی به کلاس رفتن ندارید.
   ممنونم از دعای قشنگتون

 29. Avatar

  سلام وقتتون بخیرممنون به خاطراموزش کامل وخوبتون من میخوام ازالگوی مولر الگوی دکلته ساده رو یادبگیرم میشه اموزش بدید ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. فعلا آموزش نازک دوزی رو دنبال میکنیم و بعد از اینکه سطح آموزش ها به جای مناسب رسید میریم سراغ دکلته

 30. Avatar

  سلام ممنون از آموزشهای بسیار خوب شما.من تمام اندازه هام با اندازه های جدول یکی هست .فقط کارور ها خطا داره تو جدول شما کارور ۱۷ولی مال من ۳۶هست علتش چیه؟شما نصف کارور رو نوشتین؟ تو جدول.؟؟؟گیج شدم دارم الگو میکشم.ممنون میشم جوابمو بدین .

 31. Avatar

  سلام ممنون بخاطر همه این اطلاعات خوب،من هیچی از خیاطی نمیدونم دارم پستهای شما رو می خونم و امیدوارم بتونم از این طریق یاد بگیرم،چند تا سوال داشتم ممنون میشم بهم جواب بدین،اول اینکه توی تلگرام یا اینستا آموزش هاتون هست که بیام بشه اونجا برای یادگیری؟دوم اینکه میشه یه کتاب هم بهم معرفی کنین که همزمان اونم بخونم در مورد همین آموزش روش خیاطی مولر از پایه یا صفر باشه و سوم اینکه من مینیمم ماکزیمم کارور جلو و پشت رو که گفتین دستا رو رویهم قرار میدیم متوجه نمیشم میشه لطفا بیار توضیح بدین یا عکس بذارین.بازم ممنون از اطلاعاتی که میذارین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر تلگرام و اینستا فقط حالت خبرنامه داره
   کتاب خانم نیره یونسی ترجمه کتاب اصلی مولر آلمان هست میتونید بخونید.
   برای کارور پشت مچ دست هاتون رو در جلوی بدنتون روی هم بذارید، همین و بعد کارورو اندازه بگیرید، این میشه ماکز کارور پشت
   برای کارور جلو هم مچ دست هارو در پشت بدن روی هم بذارید و کارور رو اندازه بگیرید میشه ماکز کارور جلو

 32. Avatar

  سلام خسته نباشید بسیار سپاسگزارم از توضیحات کامل و عالیه شما. من به روش گرلاوین خیاطی می کنم ولی از خیلیا شنیدم که متد مولر دقیقتره الان هم دارم با توضیحات شما یاد می گیرم.
  فقط یه سوال واسم پیش اومد اینکه برای اندازه گیری کارور پشت و کارور جلو که کف دستها رو در پشت و‌جلوی بدن قرار می هیم و دوباره کارور پشت و‌جلو رو اندازه گیری می کنیم متوجه نشدم چطور می گین.
  اگه امکانش هست توضیح بدین واسم.
  لطفا
  مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما دیدید که وقتی دست ها را در جلو روی هم میذاریم کارور پشت در کشیده ترین حالت خودش قرار میگیره. پس این اندازه بیشترین مقدار برای کارور پشت میتونه باشه. جلو هم به همین شکل. این دوتا اندازه در این حالت ها به معنی بزرگترین کارور ممکن برای شخص هست

 33. Avatar

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید میشه روش رگالی کردن به روش مولر رو آموزش بدید؟
  و اینکه آیا این روش رگالی کردن الگو برای لباس شی هم مناسب هست یا نه؟
  ممنون اگه پاسخ بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. رگالی کردن خیلی به متد بستگی نداره. یه سری روش هست که ابداع شده برای حذف پنس زیر سینه
   من هروقت بهترین روش رو پیدا کنم و امتحان کنم ببینم خوب جواب میده توی سایت میذارم
   خیر رگالی برای مانتو و شومیز هست چون در لباس شب ما می خواهیم لباس جذب بدن باشه

 34. Avatar

  باسلام وسپاس فراوان وممنون اززحمات دلسوزانه وبی دریغ شما میشه لطف کنید اگرامکان داردنمونه سوالات یامنابعی که درآینده به دردامتحان کتبی خیاطی ازمقدماتی تاپیشرفته میخورد به مامعرفی کنید.
  یک سوال آیا منظورشما دررسم بالاتنه به روش مولرازبرجستگی سینه همان اندازه فاصله سینه میباشد ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   حتما اگر پیدا کنم براتون میذارم
   جواب این سوالتون رو دقیقا در پست اخیر دادم. بله برجستگی سینه همون نصف فاصله دو سینه است.

 35. Avatar

  سلام وخسته نباشید یک دنیا ممنون ازآموزش های عالیتان خواستم بدانم الان این آموزش هایی که درحال حاضرزحمت میکشی وبه مامیدهی آموزش نازک دوزی است یعنی دوره مقدماتی خیاطی میباشد میشه لطف کنید بگیدخیاطی ازمقدماتی تاپیشرفته چندمرحله است ونام آنهاچیست وچندماه طول میکشدتایادبگیریم وبه عنوان شغل آینده ازآن استفاده کنیم ؟من بی صبرانه هرروزکانال هنربازار شمارانگاه میکنم تاشایدآموزش بعدی شمارا ببینم شما خیلی خوب وواضح ودقیق آموزش میدهید خیرببینید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم گلم. بله آموزش های فوق همون نازک دوزی محسوب میشه ولی به سبک خودم (یعنی برطبق روند فنی حرفه ای نیست) ولی در انتهای آموزش ها شما از هر فردی که برطبق فنی حرفه ای هم آموزش دیده باشه ماهرتر خواهید بود. دوره های خیاطی شامل، نازک دوزی، ضخیم دوزی، شلوار، شب و عروس، لباس های کشی و …. میشه که موارد بیشتر که سه نقطه گذاشتم درواقع موارد پیشرفته در لباس شب است.
   شرمنده که فاصله آموزش ها زیاده و منتظر میمونید، مشغله بنده خیلی زیاده و فقط به عشق شما عزیزان کوچکترین فرصتی پیدا میکنم میشینم آموزش ها رو می نویسم.
   موفق باشید

 36. Avatar
  گیتی زوپیروس

  سلام
  با تشکر فراوان از سایت خوبی که دارید.
  من جدیداً با سایت شما آشنا شدم، حدوداً یک هفته هست، و یک پیراهن بسیار زیبا با بالاتنه تنگ برای مراسم خواستگاری دخترم دوختم.
  بسیار لباس زیبا با تن خور باورنکردنی میباشد.
  و این را مدیون شما هستم با روش آموزش بسیار مفید و واضح.
  شما با این وب سایت جالبی که دارید ، من را بعد از ۱۷ سال به وطنم بردید.
  برایم حال و هوای خوبی داره.
  با تشکر فراوان
  گیتی زوپیروس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   از خواندن پیام قشنگتون بی اندازه خوشحال شدم. باعث افتخار بنده است. خوشحالترم میکنید اگر عکس لباسی که دوختید رو برام بفرستید (از طریق تلگرام یا ایمیل).
   بازهم ممنونم از انرژی مثبتتون
   موفق باشید

 37. Avatar

  پس از فرمولها فقط واسه جاهایی از بدن ک نمیشه اندازه گرفت استفاده میش و واسه جاهایی مثل کارور و این جاها از بدن خود شخص استفاده میشه؟؟, ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله البته ما در رسم بالاتنه مولر فقط کارور پشت رو استفاده میکنیم که معمولا از محاسبات عدد قابل قبولی بدست میاد و اگر لازم باشه بعد از رسم الگو اونو کنترل و اصلاح میکنیم.

 38. Avatar

  همینطور گشادی کف حلقه هم تو اندازه گیری روی بدن شخص نیومده فقط تو فرمولها هست, من گیج شدم لطفا راهنماییم کنین:-(

 39. Avatar

  بازم سلام , من دارم الگو رو میکشم ولی خط باسن دقیق نمیدونم چی هست, درقسمت اندازه گیری روی بدن شخص چیزی به اسم خط باسن نیومده, فقط تو فرمولها خط باسن اومده, حالا من خط باسن الگومو طبق فرمول بکشم؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله چند مورد هست که نمیشه روی بدن اندازه گرفت مثل خط باسن، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو رو باید مستقیما از فرمول ها استفاده کنید. ولی مواردی که با اندازه گیری هم بدست میان همونطور که گفتم مرجع ما بدن شخصه.

 40. Avatar

  سلام ,ممنون از اطلاعات مفیدی ک دراختیارمون میذارین,,,من نحوه اندازه گیری کف حلقه رو متوجه نشدم ,میشه دقیق ترو واضحتر بگین؟؟بازم بسیار ممنونم

 41. Avatar
  فاطمه جعفری

  باسلام.و سپاس مجدد.خیلی زیبا و صریح آموزش دادید .بنده دوره ی مقدماتی خیاطی رو به روش متریک گذروندم ولی با روش شما خیلی واضح تر می فهمم.
  تشکر

 42. Avatar

  سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب خوب و واضحتون در مورد متد مولر.
  من الگوی بالاتنه رو کشیدم ولی در اندازه سرشانه به مشکل برخوردم. میتونید کمکم کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   حتما اندازه سرشانه بزرگتر از اندازه واقعی سرشانه شده؟
   بفرمایید مشکل چیه من در خدمتم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     همیشه این اتفاق میفته که جزو کنترل الگو بعدا مفصلا در یک پست توضیح خواهم داد.
     اگر سرشانه شما ۱۲ هست باید از نقطه ۱۷ به اندازه ۱۳ سانت روی سرشانه جلو بیاید و نقطه ۲۰ شما اینجا میشود. برای رسم سرشانه جلو هم باید این اندازه را به عنوان فاصله ۱۷ به ۲۰ درنظر بگیرید.
     بعدشم حلقه پشت رو از این نقطه جدید دوباره رسم کنید. فقط حلقه جدید هم باید حتما از سر نقطه چین آبی در ۲۲ بگذرد.
     موفق باشید

     • Avatar

      با سلام و عرض احترام
      شما میفرمایید در سرشانه همیشه این اتفاق میفته. اما چرا؟ آیا میتونیم بگیم این یک نقطه ضعف در متد مولر به حساب میاد؟
      دیگه اینکه در الگوهای آماده سایز بندی شده با متد مولر برای کارهای تجاری هم چنین مشکلی وجود داره؟ یا شاید اونا مطابق با جدول اندازه ها اصلاح شده هستن؟ خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.
      ممنون

     • مدیر سایت
      مدیر سایت

      سلام. نه این کنترل ها بخشی از رسم الگو هستند و بدون اونها هنوز رسم الگو تمام نشده.
      بله در الگوهای سایزبندی شده، اندازه سرشانه با توجه به هرسایز اصلاح شده، چون تمام اندازه ها بر اساس جداول استاندارد سایزبندی رسم شده، سرشانه هم براساس همون اندازه گفته شده در جدول اصلاح شده.

ارسال نظر